Sand Castle

Drama / Válečný

USA / Velká Británie / Jordánsko, 2017, 113 min

• stephano

Dobře stilizovaný, bohužel ne moc zajímavý snímek o válce v Iráku. Téma které si autoři vybrali, moc prostoru nedává. Po prvních 30ti minutách to však vypadá zajímavě, jen dokud se nezačne řešit studna (nebo co to je) pak už moje pozornost odchází. Mimochodem při přestřelkách v druhé polovině, jsou zabírány pouze střílející, což je docela komický a připomíná to boj s neviditelnými monstry u low budget scify :)(23.4.2017)

Netflix je v poslední době na poli filmů opravdu velmi aktivní a Sand Castle je jeho dalším produktem. Tentokrát nás vítr zavane do Iráku. Popravdě jsem trochu nepochopil příběh, který se měl točit o spravování čerpací stanice (prostě mi to přišlo na hlavu), ale ono se to nakonec nějak skloubilo a výsledek nebyl tak marný. Kdyby se režie ujmul někdo věhlasnější (tím nechci nijak kritizovat Coimbru), tak by výsledek mohl být o pěkných pár stupínků výše. Herecké obsazení víceméně pro mě kromě dvou jmen velkou neznámou, Hoult v hlavní roli ani nezklamal ani nenadchl, zatímco u Cavilla mě štvalo, že nedostal větší prostor. Akční scény a přestřelky docela dobré, i realisticky působící, ale je jich málo, což je přecejen špatně u filmu s vojenskou tematikou. Aspoň dialogy nebyly na facku, měly hlavu a patu a divák si z nich odnesl, že to celé vlastně nemá smysl, což krásně dokumentoval již dobře vypadající závěr spravené stanice jen do chvíle, kdy se tam zničehonic atentátník odbouchl a vše tím pádem začíná znovu. Mohlo to dopadnout o hodně hůř. Za mě dávám 68 %(4.6.2017)

,,Dnes je zatraceně dobrej den pro pěchotu! '' ----------------- . A byl. Zase jsem si jednou zatraceně pošmák. Do války se dostane leckdo. Gumy mají tu kliku, že dělají co se jim řekne a nepřemejšlej u toho (což jim taky vyhovuje víc než divnej civil, kde jim nikdo neradí). Ale pokud máte pod čepicí či spíše pod přilbou, musíte si v té vřavě klást otázky proč tu vlastně jsem a má to vůbec celé nějaký smysl? Matt Ocre, vojím americké armády chce prachy na univerzitu a tak se přihlásil do armády. Ale co čert nechtěl, Saddám naštaval Amíky útokem na Kuwait a tak se na něj vrhla celá kavalérie. Ocre se najednou ocitá tam, kde bejt nechtěl a musí dělat to co moc nechce.... Jeho kámoši z osádky hummeru jsou jiní. Řidič je ,,drsnej jako šmirglpapír'' a střešní střelec ,,se nebojí ani tchýně''.. :-). Už to mají za pár, když dostanou za úkol zajistit po čertech nebezpečnou akci. Ocre ví, že průser je blízko, cítí jej v kosterch, nemá ale koule na to kluky z party nechat jít a sám se staženou prdelí požádat o převelení. A tak se jednotka ocitne ve městě Bákubá, kde jeden pilot Apache s pár tangama vysmahnul i místní vodojem. Kluci mají za úkol distribuovat vodu po okolí (dělají ozbrojenou eskortu civilní cisterně) a mají sehnat nějaké pracanty z řad iráckých civilů, kteří by inžům z US. Army pomohli s opravou vodojemu. Iráčani ale jednak nechtějí dělat, dále tvrdí, že když to Amíci rozflákali ať si to také opraví a samozřejmě se bojí i odplaty militantních islamistů za pomoc okupantovi... A tak to kluci na poslední misi nemají vůbec snadné.... Jak říkám, já si pošmákl a moc. Milovníci válečných filmů nenechte se zmást místním nízkým hodnocení! Dávám za 4 barely vody. ! * * * *(28.5.2017)

Vydarený počin od Netflixu. Vojnový film ktorý nevsádza na akciu ako skôr na vnímanie situácie v ktorej sa vojaci ocitli a na straty v svojich radoch. Akcie tu ani veľa nie je ale je dobrá, drsná, krvavá a v dobrom prostredí. Tá záverečná je o čosi horšia ale nevadí. Hoult je perfektný, jeho postavu som mu žral, Cavill nevyužitý a zvyšný nemajú nejak extra priestoru. U mňa spokojnosť a koniec ma setsakramentsky prekvapil.(30.5.2017)

Storyline: Během války v Iráku (2003) je jedna jednotka americké armády převelena nedaleko Bagdádu, do města Bákubá, aby zajistili opravu vodárny, která zajišťuje pitnou vodu pro toto půlmilionové město a která byla poničena spojeneckým bombardováním. Věc však komplikuje odboj sunnitských rebelů, kteří chtějí město sami ovládat. Hodnocení: "War. War never changes." (ze hry Fallout) Válka se nikdy nezmění. Snímku se daří celkem autenticky podat jednotlivé osudy lidí na obou stranách a to relativně bez amerického tradičního patosu, vlastně je to britská produkce, ale víte jak to myslím. Film působí hodně reálně a pomáhá i to, že je na základě skutečných událostí. Pokud bych měl něco vyčíst, tak jsou možná až příliš dlouhé scény a celková stopáž, ale zároveň o tom pochybuji, možná, že to nakonec dělá film lepší, že se jako divák máte šanci lépe vžít do situace a do rolí zúčastněných. Závěrem: Pokud u vás kredit filmu stoupá s mírou užitého střeliva, raket a použitých zbraní, pak se na film nedívejte. Kdo však hledá reálnost, autenticitu, hloubku a koho zajímají vnitřní pohnutky lidí a kdo se rád podívá na válečný film z Iráku jinýma očima než jsme doposud u válečných filmů zvyklí, vřele doporučuji.(22.4.2017)