Sand Castle

Drama / Válečný

USA / Velká Británie / Jordánsko, 2017, 113 min

Netflix je v poslední době na poli filmů opravdu velmi aktivní a Sand Castle je jeho dalším produktem. Tentokrát nás vítr zavane do Iráku. Popravdě jsem trochu nepochopil příběh, který se měl točit o spravování čerpací stanice (prostě mi to přišlo na hlavu), ale ono se to nakonec nějak skloubilo a výsledek nebyl tak marný. Kdyby se režie ujmul někdo věhlasnější (tím nechci nijak kritizovat Coimbru), tak by výsledek mohl být o pěkných pár stupínků výše. Herecké obsazení víceméně pro mě kromě dvou jmen velkou neznámou, Hoult v hlavní roli ani nezklamal ani nenadchl, zatímco u Cavilla mě štvalo, že nedostal větší prostor. Akční scény a přestřelky docela dobré, i realisticky působící, ale je jich málo, což je přecejen špatně u filmu s vojenskou tematikou. Aspoň dialogy nebyly na facku, měly hlavu a patu a divák si z nich odnesl, že to celé vlastně nemá smysl, což krásně dokumentoval již dobře vypadající závěr spravené stanice jen do chvíle, kdy se tam zničehonic atentátník odbouchl a vše tím pádem začíná znovu. Mohlo to dopadnout o hodně hůř. Za mě dávám 68 %(4.6.2017)

"BAGHDAD OR BUST, BITCHES! --------- Film pojednáva o pre mňa viac menej nezaujímavých udalostiach. Občas som mal pocit, že úplne z bežnej záležitosti sa stala 5 minútová "napínavá" scéna. Menovite môžem spomenúť jednu z prvých, keď Iračan išiel trochu rýchlejšie po ceste za konvojom. Dá sa porozumieť tej určitej paranoii, ale robiť z toho extra veci nie je nutné. A to sa opakovalo pomerne často. Celkovo tie veci súvisiace s nedostatkom vody a podobne. Odhliadnuc od toho, relatívne slušný film z Iraku.(11.10.2017)

• Lacike

Supernudne pojaty film o dalsej rutinnej misii v Iraku behom ktorej s nasimi hrdinami zistime jak vyzera skutocna vojna. Na rozdiel od radoveho vojaka to radovy divak uz davno vie z bambiliona inych ovela putavejsich vojnovych filmov. Ani postavy a ich pribehy prilis zaujimave nie su. No celu skazu korunuje hlavny hrdina - zbabelec, z ktoreho pohladu cely film sledujeme. Vysledok mi znova potvrdil, ze Netflix produkuje mizerne filmy, ktore by ziadne studio neposlalo do kin, lebo nemaju poriadny divacky potencial a ani kvalitu. 4/10.(22.7.2017)

Storyline: Během války v Iráku (2003) je jedna jednotka americké armády převelena nedaleko Bagdádu, do města Bákubá, aby zajistili opravu vodárny, která zajišťuje pitnou vodu pro toto půlmilionové město a která byla poničena spojeneckým bombardováním. Věc však komplikuje odboj sunnitských rebelů, kteří chtějí město sami ovládat. Hodnocení: "War. War never changes." (ze hry Fallout) Válka se nikdy nezmění. Snímku se daří celkem autenticky podat jednotlivé osudy lidí na obou stranách a to relativně bez amerického tradičního patosu, vlastně je to britská produkce, ale víte jak to myslím. Film působí hodně reálně a pomáhá i to, že je na základě skutečných událostí. Pokud bych měl něco vyčíst, tak jsou možná až příliš dlouhé scény a celková stopáž, ale zároveň o tom pochybuji, možná, že to nakonec dělá film lepší, že se jako divák máte šanci lépe vžít do situace a do rolí zúčastněných. Závěrem: Pokud u vás kredit filmu stoupá s mírou užitého střeliva, raket a použitých zbraní, pak se na film nedívejte. Kdo však hledá reálnost, autenticitu, hloubku a koho zajímají vnitřní pohnutky lidí a kdo se rád podívá na válečný film z Iráku jinýma očima než jsme doposud u válečných filmů zvyklí, vřele doporučuji.(22.4.2017)

Bavilo mě to hodně. Sand Castle není typicky akční válečný film, na jaký jsme většinou zvyklí, ale jedná se spíše o psychologické drama odehrávající se ve válečné zóně. Postavy jsou dobře napsané a mezi hlavní pětkou vojáků je hodně chemie. Třešničkou na dortu je pak Henry Cavill, který hraje tvrdé, hláškující, zelené hovado. Jinak když občas dojde na akci, rozhodně je o co stát, ale válečnou akci od toho opravdu nečekejte.(8.6.2017)