Sand Castle

Drama / Válečný

USA / Velká Británie / Jordánsko, 2017, 113 min

Storyline: Během války v Iráku (2003) je jedna jednotka americké armády převelena nedaleko Bagdádu, do města Bákubá, aby zajistili opravu vodárny, která zajišťuje pitnou vodu pro toto půlmilionové město a která byla poničena spojeneckým bombardováním. Věc však komplikuje odboj sunnitských rebelů, kteří chtějí město sami ovládat. Hodnocení: "War. War never changes." (ze hry Fallout) Válka se nikdy nezmění. Snímku se daří celkem autenticky podat jednotlivé osudy lidí na obou stranách a to relativně bez amerického tradičního patosu, vlastně je to britská produkce, ale víte jak to myslím. Film působí hodně reálně a pomáhá i to, že je na základě skutečných událostí. Pokud bych měl něco vyčíst, tak jsou možná až příliš dlouhé scény a celková stopáž, ale zároveň o tom pochybuji, možná, že to nakonec dělá film lepší, že se jako divák máte šanci lépe vžít do situace a do rolí zúčastněných. Závěrem: Pokud u vás kredit filmu stoupá s mírou užitého střeliva, raket a použitých zbraní, pak se na film nedívejte. Kdo však hledá reálnost, autenticitu, hloubku a koho zajímají vnitřní pohnutky lidí a kdo se rád podívá na válečný film z Iráku jinýma očima než jsme doposud u válečných filmů zvyklí, vřele doporučuji.(22.4.2017)

Netflix je v poslední době na poli filmů opravdu velmi aktivní a Sand Castle je jeho dalším produktem. Tentokrát nás vítr zavane do Iráku. Popravdě jsem trochu nepochopil příběh, který se měl točit o spravování čerpací stanice (prostě mi to přišlo na hlavu), ale ono se to nakonec nějak skloubilo a výsledek nebyl tak marný. Kdyby se režie ujmul někdo věhlasnější (tím nechci nijak kritizovat Coimbru), tak by výsledek mohl být o pěkných pár stupínků výše. Herecké obsazení víceméně pro mě kromě dvou jmen velkou neznámou, Hoult v hlavní roli ani nezklamal ani nenadchl, zatímco u Cavilla mě štvalo, že nedostal větší prostor. Akční scény a přestřelky docela dobré, i realisticky působící, ale je jich málo, což je přecejen špatně u filmu s vojenskou tematikou. Aspoň dialogy nebyly na facku, měly hlavu a patu a divák si z nich odnesl, že to celé vlastně nemá smysl, což krásně dokumentoval již dobře vypadající závěr spravené stanice jen do chvíle, kdy se tam zničehonic atentátník odbouchl a vše tím pádem začíná znovu. Mohlo to dopadnout o hodně hůř. Za mě dávám 68 %(4.6.2017)

„VÁLEČNÁ HISTORKA NEMŮŽE BEJT PRAVDIVÁ, POKUĎ V NÍ NENÍ TROCHU HANBY...“ /// Směr válka! Březen 2003 – takže vyrážíme do Iráku. Seznámíme se s partou kolem Ocreho – to je ten chytrej, takže má víc vyvynutej pud sebezáchovy... pak jakože vítězství a přichází čas na tu historku. Rozmrdali totiž vodovodní (?) potrubí. Jako v zemi (v hlíně) pro celý město. A je třeba ho opravit. U nás (a zjevně i v USA), když neteče voda, přijede cisterna... no ale takhle to v Iráku nefunguje. Takže válečný dobrodružství, který vypovídá o obou stranách. Jsem překvapenej, vo kolik maj větší procento „killnutí“ nevycvičený kozomrdi. Celkem srozumitelně nás to obeznámí s tím, jaký to tam prostě bylo a je. Prostě historka. Morální přesah moc nefunguje, ale to by těm, co maj rádi tenhle typ povídek, vadit nemělo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nasral jsem muslima. 2.) Jedu do Iráku na výpomoc. (Prej slušně placená brigoška... budu rozvážet vodu...). 3.) Thx za titule ,,num71“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(3.2.2019)

Úvodom treba povedať, že Netflix má hodne nevyrovnanú produkciu. Vedľa slušných filmov ako tento, má ale na triku aj dementné Sandlerove fláky. Za tento sa však hanbiť nemusí, na výprave a hercoch vidíte, že firma je v balíku. Chápem, že vyznavači ohňostrojov a explózií ala Michael Bay s jeho 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi sa budú nudiť, ja som bol spokojný. Bavili ma dokonca aj tie zásobovacie a opravné partie filmu. Film, na ktorý si možno za rok nespomeniete, ale strčí do vrecka vačšinu súčasnej produkcie filmov na tému vojny v Iraku.(1.5.2017)

,,Dnes je zatraceně dobrej den pro pěchotu! '' ----------------- . A byl. Zase jsem si jednou zatraceně pošmák. Do války se dostane leckdo. Gumy mají tu kliku, že dělají co se jim řekne a nepřemejšlej u toho (což jim taky vyhovuje víc než divnej civil, kde jim nikdo neradí). Ale pokud máte pod čepicí či spíše pod přilbou, musíte si v té vřavě klást otázky proč tu vlastně jsem a má to vůbec celé nějaký smysl? Matt Ocre, vojím americké armády chce prachy na univerzitu a tak se přihlásil do armády. Ale co čert nechtěl, Saddám naštaval Amíky útokem na Kuwait a tak se na něj vrhla celá kavalérie. Ocre se najednou ocitá tam, kde bejt nechtěl a musí dělat to co moc nechce.... Jeho kámoši z osádky hummeru jsou jiní. Řidič je ,,drsnej jako šmirglpapír'' a střešní střelec ,,se nebojí ani tchýně''.. :-). Už to mají za pár, když dostanou za úkol zajistit po čertech nebezpečnou akci. Ocre ví, že průser je blízko, cítí jej v kosterch, nemá ale koule na to kluky z party nechat jít a sám se staženou prdelí požádat o převelení. A tak se jednotka ocitne ve městě Bákubá, kde jeden pilot Apache s pár tangama vysmahnul i místní vodojem. Kluci mají za úkol distribuovat vodu po okolí (dělají ozbrojenou eskortu civilní cisterně) a mají sehnat nějaké pracanty z řad iráckých civilů, kteří by inžům z US. Army pomohli s opravou vodojemu. Iráčani ale jednak nechtějí dělat, dále tvrdí, že když to Amíci rozflákali ať si to také opraví a samozřejmě se bojí i odplaty militantních islamistů za pomoc okupantovi... A tak to kluci na poslední misi nemají vůbec snadné.... Jak říkám, já si pošmákl a moc. Milovníci válečných filmů nenechte se zmást místním nízkým hodnocení! Dávám za 4 barely vody. ! * * * *(28.5.2017)

• - Keď vojak Ocre (Nicholas Hoult) prehovára jednotke, že sa chystá útok, spomenie pripravovanie tankov "Abrams" na akciu. Avšak v scéne predtým, je možné vidieť, že sa jedná o tanky M60A3. Podtitul Abrams majú tanky začínajúce sa na M1. (Real Tom Hardy)

• - Ve filmu se párkrát objeví české auto Škoda Favorit.
    (K1NGSLAYER)

• - Při přepadu cisterny a následné obraně amerických vojáků jsou na Hummeru viditelně poházené desítky kusů munice, nikoliv však prázdných nábojnic, jak by tomu mělo být. (bejkovec)