Potíže s Harrym

Alfred Hitchcock

Alma Macrorie

Kostýmy:

Edith Head

Výborná komedie s působivými záběry podzimní krajiny, na jejichž pozadí se odehrává pohřbívání a opětovné vykopávání mrtvoly, která nikomu nechybí. Skvělá ukázka toho, jak se má dělat komedie, která pobaví. Není zapotřebí velikých efektů a scén, které vyvolají salvy smíchu. Jemný anglický humor v plné kráse.(9.11.2008)

Konverzační komedie ve starém americkém stylu, který už je sám o sobě jedinečný. To je sice třeba takový "Obchodník s deštěm" taky, ale ten s sebou nese mnohem víc jakýchsi hlubších problémů a o to je současně nudnější. Nicméně, "Potíže s Harrym", to je ve své jednoduchosti originální příběh o hledání vraha (stejně jako film "8 žen"), staví na nepředvídaném, na ohraničeném prostředí a omezeném množství postav. Žádné roptylování diváka spoustou lidí na scéně! Přitom každý záběr skrze Harryho ponožky s červenou špičkou je geniální! Sama podzimní krajina by bez toho pohledu na mrtvolu byla nudná, stejně tak jako ta mrtvola bez krajiny... a přesto nikdy nevidíme víc než ty ponožky! A tahle "vkusně černá" povídka v sobě navíc ukrývá výborné hlášky o starých přelétavých motýlcích, nebo scény s mrtvým zajícem, jakožto jistě vhodnou hračkou pro děti! :-)(13.2.2004)

Abyste věděli, tři hvězdičky nejsou špatné hodnocení. Mám ten film nahraný, jednou za rok nebo dva si ho pustím, mám ho rád. Ale nic to nemění na tom, že je o dvě třídy slabší než Hitchcockovy vrcholné kousky. Mistr černého humoru ho paradoxně právě v komedii nedokázal dostatečně uplatnit. Příběh o putovním nebožtíkovi byl zpracován mockrát a jeho kouzlo od nepaměti spočívalo ve zlomyslnosti. Někdo zdánlivě bezúhonný se střetl s mrtvolou, myslel si, že je vrah, probudil se v něm pud sebezáchovy, a tak nebožtíka opřel o sousedovy dveře atd. Postavy z Harryho nemají negativní vlastnosti. Je to skupinka slušných a milých venkovanů, kteří jen chtějí Harryho ve vší tichosti pohřbít, aby byl klid a mohli jít na nějaký čajový dýchánek štěbetat o počasí. Jsou trochu jako roztomilé vraždící tetičky z komedie Jezinky a bezinky. Jen nevraždí a nemají žádného výrazného protivníka. Na konci sice na něco takového ještě dojde, ale to už je skoro pozdě. Takže proč mám ten film rád? Pro Shirley MacLaineovou, třebaže svůj sarkasmus sem propašovala spíše navzdory scénáři. A pro úžasnou Mildred Natwickovou, která mě opakovaně rozesmívá v komedii Bosé nohy v parku a její zdejší roli beru jako bonus. 60%(12.9.2006)

Já rozhodně oceňuji, že Hitchcock se nezalekl ani jemu ne tak docela příbuzných témat (i když tedy mrtvoly k nalezení i zde) a pokusil se o trochu černého humoru, leč ve filmech kde se o něj prvoplánově nesnaží podle mě vyniká mnohem lépe. Harry je místy velmi vtipný, většinou ale pouze lehce úsměvný a možná dost málo černý. Ale co, příjemní herci a spousta nadsázky a absurdit vás dostanou stejně.(26.6.2007)

Hitchcockův smysl pro humor není špatný, sám ho celkem oceňuji - třeba takové North by Northwest či Rear Window bych částečně označoval i za komedii, díky výborně podaným sarkastickým replikám, nicméně půldruhá hodina, kterou jsem strávil s tímto filmem, mi definitivně ukázala, že Alfredovi sedí mnohem více značkové oblečení z kolekce "Master of Suspense". Celovečerní film odlehčený jako jeden kubík helia je působivý jen tak napůl, jelikož z tohoto snímku jakoby pan režisér odebral půl svého já. Tou polovinou je právě ta zapeklitá záhada, kterou se až na výjimky jeho postavy zabývají. Zde nám ale zbývá jen ten humor a zbytek vyplňují buď hluché, nebo roztažené epizodky. Přesto není snímek záležitostí, kvůli které bych se měl na Hitche hněvat, vždyť se přece jedná o obvyklý tvůrčí oddech, jako když například po procházce s Michalkovem si odpočinete u záchrany světa Dolphem Lundgrenem. Z tohoto úhlu pohledu i přes své tři hvězdy nechám Harryho, aby mi někdy v budoucnu zase přidělal nějaké potíže.(14.7.2010)

• - Ve scéně, kdy Jennifer (Shirley MacLaine) ve svém domě přijme Samovu (John Forsythe) nabídku k sňatku, proletí kolem její hlavy moucha, která se nakonec usadí na Samově rameni. (Oblivion)

• - Kamera jednou spadla z velké výšky těsně míjíc samotného Hitchcocka. (Kulmon)

• - Kvůli dešti bylo mnoho scén natočeno v místní tělocvičně. (Kulmon)