Potíže s Harrym

The Trouble with Harry

Problémy s Harrym

Mysteriózní / Komedie

USA, 1955, 99 min

Víceméně (ale spíše méně) úspěšné zavítání mistra napětí do komediálního žánru. Potíže s Harrym nejsou bláznivou taškařicí, jsou však vtipné, což je s přihlédnutím ke jménu režiséra jev zcela mimořádný. Jedná se o komedii černou a ve své době přijatou se značnými rozpaky. Historka o několikerém vykopání a zakopání jedné otravné mrtvoly připadala soudobým divákům příliš nekonvenční a pravděpodobně také příliš amorální. Zde rozhodně neplatí pověstné: „O mrtvých jen v dobrém“. Lhostejnost postav filmu k nalezenému nebožtíkovi a jejich následné nakládání s jeho tělem ani nemělo být cynickým komentářem lidské povahy. Jejich chování je jednoduše podmíněno žánrem, ve kterém celou morbidní hříčku rozehrávají. Po režijní stránce se jedná o slabší průměr, kamera vesměs statická, hudba zoufale podceněná, scény, které by měly být napínavé, napínavé nejsou. Nic moc nepředvádějí ani herci včetně debutující Shirley Maclaineové – ta je hlavní aktérkou zbytečné romantické linie, která společně se zbytečnou vysvětlovací pasáží (i když ne tak zbytečnou jako u Psycha) definitivně řadí Potíže s Harrym k těm slabším Hitchovým filmům. Tehdy to sice bylo nekonvenční a odvážné, od té doby nicméně vzniklo filmů s podobným námětem ještě mnoho a mnohé z nich byly nejen odvážnější, ale rovněž zábavnější. 60%(3.11.2006)

I na Hitche mimořádně bizarní svět mikroměstských cyniků a přesušený morbidní humor zjemňovaný podzimními barvičkami mi chvílemi připadal naprosto neodolatelný a chvílemi ve své jedinečné podivnosti konstruovaný až moc důsledně, po anglicku rezervovaný až do odtažitosti od diváka i od lidských vlastností, z kterých si střílí. Mám pocit, byť ne jistotu, že v určitém rozpoložení bych si to mohl nehorázně užít, ale protentokrát, i s přihlédnutím k síle jiných mistrových kousků, zůstanu s hodnocením při zemi.(9.10.2017)

Čierna komédia, akých dnes už vidieť len minimum. Skvelé momenty sú striedané slabšími pasážami a na dnešné pomery pomalé tempo asi bude pre popcornové publikum jasným mínusom (ale zase asi ťažko možno očakávať, že by popkorňáci išli na starinu od Hitchcocka, že). A že napokon s Harrym všetko dobre dopadne, hadám netreba zdôrazňovať.(14.2.2005)

Abyste věděli, tři hvězdičky nejsou špatné hodnocení. Mám ten film nahraný, jednou za rok nebo dva si ho pustím, mám ho rád. Ale nic to nemění na tom, že je o dvě třídy slabší než Hitchcockovy vrcholné kousky. Mistr černého humoru ho paradoxně právě v komedii nedokázal dostatečně uplatnit. Příběh o putovním nebožtíkovi byl zpracován mockrát a jeho kouzlo od nepaměti spočívalo ve zlomyslnosti. Někdo zdánlivě bezúhonný se střetl s mrtvolou, myslel si, že je vrah, probudil se v něm pud sebezáchovy, a tak nebožtíka opřel o sousedovy dveře atd. Postavy z Harryho nemají negativní vlastnosti. Je to skupinka slušných a milých venkovanů, kteří jen chtějí Harryho ve vší tichosti pohřbít, aby byl klid a mohli jít na nějaký čajový dýchánek štěbetat o počasí. Jsou trochu jako roztomilé vraždící tetičky z komedie Jezinky a bezinky. Jen nevraždí a nemají žádného výrazného protivníka. Na konci sice na něco takového ještě dojde, ale to už je skoro pozdě. Takže proč mám ten film rád? Pro Shirley MacLaineovou, třebaže svůj sarkasmus sem propašovala spíše navzdory scénáři. A pro úžasnou Mildred Natwickovou, která mě opakovaně rozesmívá v komedii Bosé nohy v parku a její zdejší roli beru jako bonus. 60%(12.9.2006)

Komedii od Hitchcocka jsem ještě neviděl (i když teď už jo), kupodivu to nedopadlo špatně - za břicho se popadat u toho nebudete, ale úsměvné to je, občas jsem se zasmál i nahlas, ten příběh je takový krásně absurdní, včetně samotného závěru, ale jo, líbilo se mi to, bylo to dobré. Hodně se mi tam líbilo i to prostředí, kde to je. Ale vytknout tomu něco přece jenom musím - občas se to docela zbytečně táhne. Tohle fakt potřebovalo zkrácen jak sůl. Pak bych se u toho místy nenudil. Ale jinak je to dobré. 4*(17.3.2019)

• - Film byl jediným Hitchcockovým snímkem v produkci Paramountu, který nebyl ziskový. Ztráta byla dle odhadů samotného Hitchcocka cca půl milionu amerických dolarů. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)

• - Harry je čtyřikrát vykopán z hrobu. (Kulmon)

• - První problémy, které s filmem byly, se objevily na podzim 1954 v Nové Anglii. Tehdy jel natáčecí štáb do Vermontu, aby do filmu dostali padající listí a podobně, ale zrovna byl rok, kdy listy ne a ne opadat. Hodně pršelo, a tak se muselo natáčet v interiéru. Tvůrci postavili scénu v tělocvičně ve městě a pak se museli vrátit zpět do Los Angeles, kde postavili velkou scénu ve studiích Paramountu č. 12 a 14 s pozadím se stromy a listím. Scény, které se odehrávají venku, se tak natáčely ve studiu a interiéry se dělali venku. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)