Pod obratníkem Kozoroha

• Velká Británie Under Capricorn

Ingrid Bergman je krásnou manželkou bohatého austrálskeho Josepha Cottena, ale svoj nešťastný súkromný život utápa v alkohole. Keď sa dvojica na jednom večierku stretne s čerstvým írskym prisťahovalcom (Michael Wilding), s ktorým sa Ingrid pozná z mladosti, karty osudu sa nečakane zamiešajú. (POMO)

Eluin

Slabší Hitchcock. Příběh má sice své zvraty, nicméně motivace postav pro mě nebyla zrovna přesvědčující. Projevil se tu - podle mého názoru - i trochu slabší scénář. ()

Killingjoke

Tohle že je film Alfreda Hitchcocka? Tedy, kdyby to nebylo napsáno v popisku, vůbec by mne to nenapadlo. Spolu s Ptáky rozhodně to nejhorší co jsem od mistra viděl. Film jsem viděl již před lety a nezaujal, dnes jsem se ve svém názoru ještě utvrdil, když film zrovna dávají v TV. Kostýmové melodrama fakt není Hitchcockova parketa. Scénář a počítám, že i předloha stojí za starou belu. Ale abych jen nehanil, musím pochválit výkon Ingrid Bergman, která hraje alkoholičku jako dáma a tajemnost Josepha Cottena. Naopak role úlisného a nešarmantního Michaela Wildinga na mne působí v kontrastu se záměrem filmu velmi odpudivě. A jeden prvek filmu mne naprosto irituje, ta trapná hudba hrající neustále na pozadí…Ach jo, prostě jak jsem řekl, zatím nejhorší Hitchcock, jakého jsem kdy viděl. Škoda… ()

Biopler

Kostýmy fajn a to je asi tak všetko. Film, ktorý nemá nič spoločné s Hitchcockom, je rozťahaný, ukecaný, mierne nudí a ani po formálnej stránke sa nejedná o priemer. Jediné čo poteší (okrem tých kostýmov, na ktorých si zrejme dali všetci záležať) je zlatá Ingrid Bergman a dobre padnúci Joseph Cotten. ()

Adiemus

Zdá se, jako by scénárista vykrádal Cukorovy Plynové lampy. Ty, ač s hodně podobným námětem, jsou daleko lepší. ()

karlee

Slibný scénář sráží mizerné herecké výkony. Ani režie není zrovna přesvědčivá, ale to si myslím o více Dolfovo filmech. Jak to tady čtu, znalci oceňují dlouhé záběry či co, no proč ne, ovšem mě podobné technické finesy moc neberou. ()

Rattlehead

Skvělé jízdy kamery, nádherné barvy, avšak zoufale nezajímavý scénář. Neodpustím si komentář kameramana Cardiffa z knihy "Vždyť je to jen film" k záběru, kdy se těžká a obrovská kamera pohybuje nad stolem : " Na začátku scény sedí všichni hosté na svých místech a užívají si večírek. Kamera se pohybuje dopředu, u každého z hostů se na chvíli zastaví, ale na poslední chvíli každý z nich padá dozadu na matraci, zatímco se přidržuje své části stolu, ke které jsou všechny rekvizity připevněny. Nechápu, jak se Ingrid podařilo uchovat vážnou tvář, když pozorovala herecké kolegy, jak se skládají jako domino. Bylo to veselé, ale fungovalo to. Myslím si, že dokument o natáčení Pod obratníkem Kozoroha by byl mnohem úspěšnější než samotný film." ()

Gromit

Na Hitchcocka velmi atypické. Ale to neznamená, že Pod obratníkem Kozoroha není dobrý film. Mistr napětí a černého humoru tentokrát natočil klasické kostýmní drama, jehož děj se odehrává v Austrálii. Příběh je patřičně poutavý (opravdu jsem se nenudil), atmosféra působivá a herecké výkony vynikající. Hitchcock byl zkrátka žánrově všestrannějším režisérem, než by se na první pohled mohlo zdát. A je vlastně docela škoda, že si takovéto mimothrillerové výlety nedopřával častěji. ()

pollstro

Historické melodrama o oběti a vině, které obsahuje poměrně silnou atmosféru, ale na druhou stranu obsahuje nesmírně slabé, takřka neexistující napětí. Pro Hitchcocka netypický thriller, který namísto mysteriózní a tajemné zápletky obsahuje otevřený milostný trojúhelník, který sice nabízí úctyhodné herecké výkony a povedené vzájemné konflikty, ale celková příběhová linie a jednotlivé situace jsou především nevěrohodné, zbytečné a vysoce emoční. Hitchcock neúspěšně experimentuje s divákovo pozorností i přesto, že barevné dramaturgické efekty, neobvykle dlouhé záběry a komplikované pohyby kamery působí zábavným dojmem. Vskutku zvláštní, že měl Hitchcock nutkání odejít z Hollywoodu a natočit film, který nemá takřka žádnou dramatickou hodnotu. ()

buchannon

Sledovat tento "film" bylo pro mne neskutečným utrpením. Další užvaněná kravina totálně o ničem. Vůbec nechápu, jaký mělo smysl natočit tento "supercool" snímek. Hitchcock si ho klidně mohl odpustit. ()

brasek

Sklamanie! Od pána Hitchcocka som očakával viac, po unudenej hodine keď ma nedokázal zaujať ani jednou scénou som sledovanie tohto príbehu zrušil. Ingrid Bergman ako hviezda? Nuž nespomínam si ani na jeden film, v ktorom by ma očarila. ()

Johgas

Zajímavý psychologický film ze Sydney, 1831. Výbornou Ingrid Bergman zde pronásledují stíny z minulosti. Joseph Cotten, jako manžel Ingrid, zde předváděl jen jednu hereckou polohu - navrčeného zakomlexovaného farmáře. Jeho herecká škála je v jiných filmech mnohem barvitější. Ingrid její boj s alkoholem zrovna moc neulehčoval. Nicméně, musím říct, že do posledních minut nebylo jasné,jak to dopadne. ()

gizi

Z počátku jsem byl trochu zklamán, ale naštěstí se film postupně rozjíždí a čím dál tím je lepší. Hitchcock nikdy nenudí, pořád se něco děje během celých skoro 2 hodin. A k filmu patří i ateliérové exteriéry. 80%, 4.9.2013. ()

Jespa_k

Zapnu televizi, přepínám. Aha, Hitchcock, aha, už to začalo, aha, Bergmanová hraje nevidomou. Čekám, postupně si začínám uvědomovat, že nevidomou hraje špatně. Jestli takhle vypadá alkoholička, hned mám radost, protože žádného alkoholika vlastně neznám. Ale musím ovšem uznat, že takto servírovaná nuda umí jednoho tak perverzně zmagnetizovat, že vydrží do konce. ()