Kapitola druhá (S01E02) (epizoda)

Chapter Two

Životopisný / Drama

USA, 2017, 43 min

Oproti prvnímu dílu jen jedna časová linie, což jsem rád. Dále Einstein vcelku normální chlap, jestli je to záměr nebo opravdu takový byl je otázka, ale Walter Isaacson prý fikci nepíše.(17.9.2018)

První díl nasadil vysokou laťku. Sice tu byla opět úžasná kamera, nad kterou by se rozplýval i ledovec, ale dějová linka mě moc neoslovila. I přesto je to velice dobrý díl. 80%.(16.9.2018)

Druhá kapitola si již všímá pouze Einsteinových studentský let. Poukazuje na jeho sny, ideály i lásky, což se neobešlo bez mnohých problémů hlavně v očích profesorů. Děj si také hodně všímá osudu Milevy Maric, která měla ohromný talent na matematiku a fyziku, jenomže vlivem doby i přes to, že byla nadanou studentkou, u ní obzvlášť se to neobešlo bez problémů. A z historie již víme, že osud Alberta a Milevu spojí. Děj je atmosfericky naprosto stejný jako u předchozí kapitoly. Vyzařuje živostí, mladickým elánem a chutí mnohé dokázat.(1.5.2018)

Opět výborná epizoda, v níž sledujeme Einsteinova studijní léta v Curychu, nadšení a elán pro fyziku, kterou se ale nechce pouze memorovat, ale chce ji prakticky pochopit a posunout její pomyslné hranice zase někam dál a obor dál rozvíjet. S pochopením se ovšem nesetkává často u svých profesorů, z nichž mnozí jej považují za flinka, který si řádně neplní nebo ani nechce plnit své základní povinnosti a žije si bohémský život. Jiní kantoři jej však obhajují, cítí, že je v něm velký potenciál do budoucnosti, protože takový entuziazmus a zápal se opravdu jen tak nevidí. Samozřejmě se ale Einstein musí rovněž vypořádávat se svými milostnými vztahy, kdy svou první lásku Marii musí opustit, aby se mohl nadále věnovat Milevě, která je stejně jako Einstein obrovským talentem na poli matematiky i fyziky, avšak s pochopením ve svém okolí se často rovněž neshledává. Myslím si, že tato série bude jako celek neobyčejně zajímavá, a je moc dobře, že se tvůrci nesnažili zaměřovat pouze na Einsteinovu tvůrčí vědeckou činnost, která by zřejmě široké laické veřejnosti asi příliš mnoho neřekla, ale snažili se zde Einsteina zobrazit jako člověka, který stejně jako každý jiný prožívá kromě své práce/studia své radosti, starosti, problémy, úspěchy i neúspěchy.(15.9.2018)

Trochu změna oproti prvnímu dílu, žádný skoky do přítomnosti a historie, ale ucelený děj. Je jenom škoda, že spoustu míst, jako pozadí, je rozmazaných, přeci jenom by se mi to líbilo více.(7.5.2017)