Jerguš Lapin

Poetický / Drama

Československo, 1960, 85 min

„Buďme kamaráti.“ – „Už ti neverím. Udieraš od chrbta.“ Výborne sfilmovaná knižná klasika Ľuba Ondrejova sa nesie v duchu tradičnej slovenskej „dedinskej tvorby“ (mystické temné lesy, zvieratá ako výkonní pomocníci, poverčivosť jednoduchého, pracovitého ľudu) a rozpráva o chlapcovi, Jergušovi, ktorému žandári zastrelia otca, ktorý v noci nerád spával (bol zbojníkom) a on teraz musí predčasne vystriedať nezbedné chlapčenské loptošstvá za tvrdú prácu v službe a následne vo fabrike. Ak je to ale raz vo vás, už to preč nedostanete. Výnimočná kamera úchvatnej slovenskej prírody, kvalitná práca s hercami (najmä detskými, čo býva ťažko zvládnuteľné všade na svete), vydarené dialógy, prepracovaný psychologický scenár, ktorému však našťastie nechýba humor ani detská láska (majster Króner sa len mihne v zanedbateľnej roličke, ale samozrejme je to krásne mihnutie).(25.7.2009)

Další nenápadný skvost slovenské kinematografie. "Žiť je treba...". Věta, která v podstatě vystihuje celou podstatu filmu. Rychle (nutně) dospívající chlapci, malí horalé a jejich nekompromisní hierarchie. Jerguš, pronásledovaný pověstí svého otce, spravedlivý a silně morálně zdatný hoch, se snaží vyhýbat svému osudu. Nicméně bída, která obklopuje celé jeho okolí a praktiky tehdejší vrchnosti z továren, určují směr jeho života až moc jasně. Upřimný a silný film.(18.2.2013)

Jánošík v menšom vydaní. Na to, že všetky podstatné role sú detské, je to prekvapivo dospelý film. A že to nie je hocaký film, poznám aj podľa toho, že mnohé scény som si pamätal z detstva, už vtedy na mňa urobili silný dojem. –––– Mať tak krídla. Chcel by si mať krídla? Ak ich vystrieš, letíš! –––– Ty si možno mocný, ale ja som zlostnejší. Nehľadím, aj zabijem.(31.5.2018)

Nečakané a príjemné prekvapenie. Ani nie tak pre krásne slovenské hory, tie sa dali pred polstoročím nájsť, ale pre zaujímavé herecké typy, kostýmy, dobré dialógy, presvedčivé herecké výkony, a to aj detských predstaviteľov a presný jazyk, to je to, čo ma zaujalo. Triedny útlak, ktorý tak autor predlohy, ako aj súdruhovia zo sekretariátov tlačili do popredia, tu bol zastúpený v znesiteľnej dávke. Naopak hudba bola neznesiteľná a rušiaca. Celkovo však považujem tento film za neprávom zabudnutý.(10.8.2009)

• argenson

Správně angažovaný kontrast mezi chudým chlapcem z hor a karikaturami kapitalistů dole z města. Má to ale dobré výkony v dětských rolích a nádhernou slovenskou přírodu, která je v závěru znásilněna do melodramatické scény útěku vstříc světlým zítřkům. Nad 50% jít nemůžu, tahle slovenská poetika šedesátých let mě moc nebere.(11.10.2016)

• - Natočené podľa románu "Zbojnícka mladosť" od Ľuda Ondrejova. (Raccoon.city)

• - Filmovalo se i v Pieninském národním parku a na řece Dunajec. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Natáčalo sa v okolí Brezna, v Lome nad Rimavicou a Nízkych Tatrách. (Raccoon.city)