Sněží!

• angličtina Snowing! (festivalový název)

Komorní pohled do světa čtyř žen se odehrává jakoby v bezcílném mikrokosmu, ve kterém už vězí mladá žena Petra, její rozvedená matka a její babička. Po povinné účasti na nové svatbě svého otce tam zamíří i starší Petřina sestra Tereza, ústřední postava, která na sebe strhává nejvíc pozornosti. Ta má v sobě jako jediná alespoň trochu vnitřní energie. Mladší ze sester je ve společnosti obou starších příbuzných víceméně v pasti, matka žije rezignovaně ze dne na den a babička se potýká s narůstající demencí. Ve starém venkovském stavení jako by se pro všechny zastavil čas a chybí vůle a motivace s tím něco dělat. Petra se nevzmůže na víc než na malou naivní vzpouru, matka zase přehlíží věci takové, jaké jsou. Ani Tereza, čerstvě po rozchodu se svým přítelem, není v ideálním stavu, tím spíš, že patří k typům, které si svůj vnitřní nepořádek řeší kladením důrazu na pořádek vnější. (ČSFD)

claudel

Po akčním thrilleru Anna jsem si zvolil skvěle film, v němž se nic neděje a to doslova. Uvařil jsem u něj celou večeři a i když jsem občas musel odklonit zrak, na obrazovce se nic nezměnilo. Troufám si tvrdit, že sledovat z okna zasněženou krajinu by bylo akčnější než sledovat tento film. Na druhou stranu nemohu říct, že by mě vysloveně nudil a jeho vypovídací hodnota se blížila nule. Je to zkrátka pomalý, spíše lyrický film, jenž nám nabízí nahlédnout do jedné domácnosti, v níž se sice odehrávají lidská dramata, ale pomalu, poklidně bez vypjatých emocí. Vágnerová s Nesvačilovou to obě zahrály velmi slušně. ()

mira007

Tři chlapi v chalupě ... pardon čtyři ženské v jednom baráku v rozboru mezilidských vztahů proloženým dlouhosáhlými záběra alá umělecký film. Děvčata Vagnerová, Nesvačilová, Hybnerová a Pošívalová hrají přirozeně dobře, ale jestli mne na konci napadlo nějaké slovní spojení tak " artový film od ženy pro ženy ... nějaké umělecky citlivé ženy. Mne to nebavilo. ()

mchnk

Krásný, příjemně melancholický a pomalý, zcela svobodný, tím pádem odvážný, film, který si, díky své nádherné a od první minuty neměnné, silné atmosféře, mohl v závěru dovolit prakticky cokoliv. Veškerá síla je skryta v jednoduchosti a jakémsi bezdějovém bezčasí současnosti. To zdánlivé nic je překrásně odvyprávěno, nasnímáno a doprovozeno vynikající hudbou, která, tak jak to má být, dolaďuje tento filmový zážitek o lidském očekávání, střetu charakterů a zobrazení několika světů v jednotlivých postavách, v mých očích do dokonalosti. Obrovský tvůrčí potenciál (od režie, přes kameru k hudbě) českého, řekněme alternativního (festivalového) filmu a rozhodně jeden z nejlepších debutů, jaký jsem kdy viděl. [Kino Citadela - Litvínov] ()

marhoul

Sice krásná kamera a holky mají držet spolu, ale... Mě to jako diváka nebavilo. Nezajímaly mě ani předlouhé záběry na bordel na zemi pod kuchyňskou linkou, ani dlouhé záběry na v této roli veskrze nesympatickou, mlčící Nesvačilovou, už vůbec ne, co se asi odehrává v duších vyobrazených žen, které vyzněly protivně všechny. Snad jedinou světluškou byla Hana Vagnerová, ovšem než obula boty toulavý a vydala se s báglem na vandr. Vandu Hybnerovou mám moc ráda, v posledních letech mi však připadá všude stejná, což je škoda. V tomto filmu nebyla vůbec špatná, jen já ji už takto dávno znám. Chápu, že snímek není určen popcornovému publiku, jedná se o komorní "křehkou" artovou záležitost, bohužel bez jakéhokoli poselství či sdělení, což byl zřejmě také záměr, nicméně... i na sympatickou stopáž takový počin vyžaduje od diváka hodně empatické invence, což nemusí zvládnout každý. Navíc poetičtější zážitek mám, když se třeba houpu mezi ovocnými stromy v síti, střílím kolem sebe třešňovými peckami, do klína mi padají nezralé švestky, koukám na nebe, jak plují mraky přes zralé žluté maliny, které mi připomínají jantar, na růžově nalakovaném nehtu na nožním palci mi sedí bělásek, kolem drdolu mám nasbíranou dlouhou mašli ze zahradních pavučin a přes starý laťkový plot s obráceným hrncem sleduji v dálce dva postarší manžele, kteří tráví den okopáváním jahod a kedlubnů. Minule měli mezi sebou celodenní elektrizující napětí, protože pan Emil nechtěl zalívat v kloboučku, přičemž slunce pralo jako sedlák cepem a tak zarytě mlčící paní Vlastička evidentně přemítala nad svými ztracenými sny, které se jí nepodařilo v životě zrealizovat, protože si vzala jeho. Měla na hlavě úchvatný červený slamák, který jsme v minulosti mohli vídat na Japonkách v Českém Krumlově, atmosféra tohoto promarněného životního soužití by se dala krájet a jasně, možná bych to měla natočit a pak by se vidělo, no ale každopádně za Sněží! od mne laskavé dvě vločky. ()

honajz2

Jsem naštvaný. A to fakt hodně. Jak je vůbec možné, že tenhle film nedostal ani jednu, ani jednu jedinou nominaci jak na Cenách české filmové kritiky, tak na Českém lvu. Vždyť tohle si minimálně zasloužilo nominaci za kameru (a být ty ceny na mě, tak to Lva za kameru i dostane) a nejen za ni, ale tak co už, aspoň to ukazuje, jak moc se na tyhle ceny dá dát. Tenhle film je rozhodně takovým menším zázrakem v zemi, ve které se kromě tupých dramat a ještě tupějších komedií pomalu nic jiného netočí. Sněží! je pomalý film, bez žádného velkého děje, zato je ale velmi citlivě a hlavně krásně poeticky natočen. Jde zde spíš o ukázání a prolnutí osudů několika postav z jedné rodiny. Nejlíp je zde ale vykreslená babička (a následně vztah matka/babička), která je stále smutná ze smrti jejího manžela (mám teorii, že někde zmizel, ale tu nemohu potvrdit) a jak stárne, začíná víc a víc vidět a vnímat duchovní, posmrtný svět - proto mluví se svým mrtvým manželem, proto ho vídá. Matce zemřel manžel taky, ale protože není tak stará, jako babička, nevidí do duchovního světa a proto její chování nechápe. Ale až na konci, kdy ve stodole lítá peří a zjeví se duch, pochopí matka aspoň částečně to, co vnímá babička. Pak zde k sobě hledají hlubší vztah sestry, ale tam není tak přesně naznačeno, co přesně se mezi nimi stalo. Podle všeho Petra žárlí, že se Tereza vdala, proto se snaží začít vztah s tím DJem, ale na konci, při jejich "usmíření" si uvědomí, že toho pravého nenajde okamžitě když zrovna chce, ale že to bude chtít čas. Pár scén mi dokonce připomnělo Bergmana, hlavně ta, ve které babička rozmlouvá s duchem svého manžela, byla jak z filmu Jako v zrcadle (akorát v slabší verzi, nemějte přehnaně velká očekávaní) Možná mi něco uniklo, přece jenom, hrají tu hlavně ženy a točily to taky ženy. Po vizuální stránce naprostá lahůdka - kamera byla naprosto precizní a nádherně poetická (člověk se až diví, jak krásný obraz se dá vytvořit ze záběru na prádelní šňůry na zahradě. Před Nedvědovou (a Belicovou, která zde dělala kameru) opravdu smekám a děkuji jim, opravdu neskutečně jim děkuji, že v Česku natočily poetický film, protože tenhle žánr je tady už téměř mrtvý a já budu doufat, že se v posledních pár letech objeví ještě nějaké, protože přesně tohle, něco JINÉHO A ODLIŠNÉHO, český film potřebuje sůl. Tady se to točí ta samá klišé pořád a pořád dokola, ale něco takhle odvážnějšího, co by navíc bylo dobré, zoufale chybí. Celý ten film má neskutečně podmanivou atmosféru, takže nenudí a pomáhá tomu i příjemná stopáž. Výběr hudby tady byl taky skvělý, akorát jen herecké výkony mohly být civilnější. Celkově je ale Sněží! na českou kinematografii skvělý film a teď jsem fakt strašně rád, že jsem ho svým hlasem podpořil v divácké anketě Českého lva. Tehdy jsem ho ještě neviděl a věděl jsem moc dobře, že vyhrát prostě nemůže, ale chtěl jsem podpořit poetický žánr a navíc rok 2019 byla jedna velká bída. A Sněží! ho z téhle bídy částečně vytáhlo. Jen se teda obávám, že tenhle film zapadne a zůstane takhle nedoceněn. V Česku jiné filmy nemají šanci, ale na tupé a klišovité Ženy v běhu podpoří statisíce lidí. Ano, ne každý na tyhle filmy je, ale přiznejme si - česká kinematografie je prostě potřebuje. Doufám, že Kristýna Nedvědová ještě něco natočí, ale obávám se, že brzo to asi nebude, když v Česku ten film dodnes neodvysílali a ani nevyšel na DVD (a to ho do kin dostal Bontonfilm, který vydá s prominutím každou sračku, co distribuuje). Aspoň že na Slovensku ten film odvysílali a já ho tak mohl vidět. A jsem za to fakt rád. Silné 4* () (méně) (více)

• „Chtěla jsem filmem říct, že mě trápí, když spolu lidé neumí komunikovat. Sněží! je také o osamění a o tom, jak si lidé dokážou ve vlastním světě vytvořit radosti, a není nutné, aby je ten druhý člověk neustále chápal, je třeba svobodně žít. Myslím, že spousta lidí v sobě celoživotně hledá odvahu mluvit o tom, co je trápí. A paradoxně je to často nejtěžší uvnitř vlastní rodiny. Ve filmu ale nenabízím návod, ale spíše ukazuju, jak se to nemá dělat,“ sdělila Kristina Nedvědová. (SONY_)
  • „Sněží! je film o rodině a o tom, jak moc bychom si přáli být v jejím kruhu šťastní a svobodní,“ řekla režisérka Kristina Nedvědová. (SONY_)
  • Moniku Pošívalovou pro postavu babičky jsme hledali a našla jsem ji ve spolu Elpida, což je volnočasová organizace pro seniory. Volala mi paní Broňa Hiliová, šéfka Elpidy, že tam má babičku, která by se mi perfektně hodila do scénáře. A měla pravdu,“ popsala režisérka Kristina Nedvědová. (SONY_)

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)