Adamovo tajemství

Young Adam

Adamovo tajomstvo

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie / Francie, 2003, 98 min

Velmi ponurý film s vleklým dějem. Divák velmi brzy pozná, že Adam je vrahem dívky, kterou na začátku filmu utonulou vyloví. Na filmu mě ze všeho nejvíc zklamalo to, že děj filmu nakonec nevyústí v nic rozumného. Vadilo mi, že za vraždu byl odsouzený nevinný člověk. Adama sice za jeho čin hryzalo svědomí a cosi udělal i pro záchranu nevinného člověka, ale nestačilo to. A pokud bych se měl vyjádřit k otázce míry či přemíry sexu, tak bych musel napsat, že ho tam bylo vzhledem k ději a vzdledem k Adamově povaze tak akorát. Film se mi nezdál nijak mimořádně divácky náročný; jen děj byl rozvleklý.(29.12.2008)

• freddy

Tak jsem prohlížel televizní program, a ve stejnou dobu začínal jak tento film, tak film Kokain s Johnnym Deppem. Dal jsem přednost tomuto filmu, protože kdysi jsem o něm četl několik článků v časopisech věnujících se filmům na DVD. Musím se přiznat, že už tehdy jsem přemýšlel, proč tento film nešel do kin, a po včerejším zhlédnutí už jsem to pochopil. Film je nezáživný, nudný, dokonce se nebojím ho přirovnat k filmům, jejichž prvotním posláním je ukázat co nejvíce nahých těl a sexu, a až na druhém místě je děj. To je příklad filmu Ken Park, ale ten byl alespoň udělán záživně a ve veselých barvách, ale tenhle film je depresivní od začátku do konce. Neříkám, že nemám rád depresivní filmy, naopak, takový ruský film Návrat jsem ocenil pěti hvězdičkami, ale ten byl alespoň zajímavý. Tady vede ten příběh od nikud nikam, a není pro mne zajímavý. Zajímavý může být pro fanynky Ewana McGregora, který zde na několik vteřin ukáže svoje přirození, ale to je tak vše, čím film vybočuje. Mne prostě nesedl, měl jsem chuť po prvních deseti minutách film vypnout, ale nakonec jsem chtěl vidět, jestli je tak špatný jen začátek nebo celý film. A bohužel byl špatný celý film. Bylo zde hodně sexu, hodně nahých těl a velmi nezajímavý děj. Jednu hvězdičku dávám proto, že tenhle film by si v porovnání s některými jinými filmy hodnocení "odpad!" nezasloužil, přece jen do takové kraviny, jako je Mlčení šunek má hodně daleko. Ale skoro nic se mi na něm nelíbilo, jestli v něm bylo nějaké poselství, tak jsem ho nepochopil a nestydím se za to. Film je určen náročným divákům a filmovým fajnšmekrům, ovšem ne lidem, jako jsem já. Já ten film nepochopil, mne se nelíbil a znovu ho rozhodně vidět nemusím.(14.6.2007)

Po skončení filmu otevřu ČSFD a nestačím se divit… Jen 57 %? Chápu, že Young Adam není filmem pro všechny, ale k sakru, nepřiznat mu tu špinavou atmosféru, která filmem opravdu prolézala, nepřiznat ty skvělé herecké výkony (od Ewana přes Tildu a Emily) a hlavně tu zajímavou pointu? Někteří lidé jsou vážně zaslepení. Jen v jediné věci mě tento film zklamal, a proto nedám plný počet - je až moc průhledný. Po deseti minutách hned víte, na čem jste. Nicméně to vám umožňuje sledovat právě Adamovy reakce a ten závěr… sice slovo "lahůdka" se zde moc nehodí, ale potěšilo mě, že někteří lidé ještě nevidí svět tak "růžově". Znovu říkám - tenhle film není pro každého, ale pokud mu dáte šanci a nejste z těch prudérnějších typů, tak by vás tento snímek mohl docela příjemně překvapit, stejně jako mě. 80 %.(26.7.2012)

Velmi temný, ponurý, veskrze podivný a jedinečný snímek. Hlavní hrdina Joe Tyler (výtečný Ewan McGregor) prochází v životě podivnými destruktivními vztahy k ženám – plnými mrazivě chladného sexu, bez známek citu. Velmi důležitým klíčem k filmu je jeho originální název „Young Adam“. Nevím proč z Mladého Adama, udělal distributor Adamovo tajemství. Ve filmu totiž nejde jen o temnou kriminální zápletku. Mladý Adam je název symbolizující prvotního osamělého Adama (ještě před Evou) – člověka zmítaného syrovými pudy a instinkty, který teprve bolestně hledá svou ženskou (citovou) část. Filmu bývá vyčítán nadbytek sexuálních scén. Autor knižní předlohy Alexander Trocchi musel napsat minimálně jednu erotickou scénu co 6 stran, aby mu knihu vydali. Přesto jsem osobně neměl z filmu dojem nějaké nadbytečnosti a neúčelnosti sexu či dokonce laciné snahy přitáhnout obecenstvo. Není to příjemný film na koukání. Spíše odpuzuje, než vábí zvláštní ale pozoruhodný film. Určitě se na Adama ještě po čase podívám.(30.5.2004)

• baaaja

Asi tak do poloviny filmu se nic pořádnýho neděje, pak se začne něco málo rozvíjet, ale to je tak slabý, že ani nemá cenu to tady rozpitvávat. V každý druhý scéně je sex a navíc ještě takový sex, který nemá ani trochu nějaký vášně nebo erotiky. Takže když to shrnu, tak je to film bez jiskry a nápadu, nudný a nedomyšlený... zbytečný timhle zatěžovat přehrávač, fakt...(29.6.2007)

• - První film, na jehož natáčení Ewan McGregor nevzal svou rodinu. (viperblade)

• - Původně měly být všechny nahé scény s Ewanem McGregorem pro kina v USA vystřiženy, ale poté, co sám herec proti tomuto protestoval, scény ve filmu zůstaly. (viperblade)