Adamovo tajemství

Scénografie:

Laurence Dorman

Kostýmy:

Jacqueline Durran

ten film jsem si po ohlasech mých předchůdců nechal málem ujít, nakonec šlo o příjemné překvapení z nepříjemného filmu :-D, pomalu (ale pro mě rozhodně ne zdlouhavě) budovaná depresivní atmosféra prostředí i samotného příběhu, docela určitě ne příliš vhodné pro milovníky filmových klipů, spíš pokračování v nejlepší tradici evropských psychologických filmu 50.-6.0 let(18.4.2005)

Tiráž na přebalu DVD je absolutní blábol - film je o úplně něčem jiném. A že je mu vyčítáno přespříliš sexu a snaha na něj přilákat diváky? Nevím jak vám, ale mě na TĚCHTO sexuálních scénách nic vzrušujícího nepřipadalo, spíš bych řekl, že to bylo asexuální. Film nicméně ve mě nějaký hlubší dojem nezanechal. Snad ho ocení někdo, kdo četl předlohu nebo se vyžívá v hledání skrytých jinotajů. Rád bych ale upozornil na herečku Tildu Swinton, které jsem si všiml už v několika filmech. Dokáže být hrozivá jako bezpohlavní anděl v Constantinovi, ktásná jako Sal v Plážích i charizmaticky odpudivá jako v Adamovi. Zkuste si ji všimnout.(1.5.2006)

Tedy přátelé filmového umění, kritici, zdejší grafomani, zástupci distributora... - to je opravdu kulturní šok! Nedělám to rád, ale po náhledu na zdejší komentáře a (zne)hodnocení musím konstatovat nebezpečné prohloubení plíživé duševní bídy zúčastněného diváka. Na jaký jste se to prosím dívali film? --- 1. Film se jmenuje "Mladý Adam"! Název vlastně vůbec nesouvisí s dějem jako takovým, jde totiž o palarelu s biblickým Adamem, hledajícím, objevujícím a páchajícím prvotní hřích... --- 2. Hlavní hrdina se jmenuje Joe (snad by to tedy když už tak mohlo být Joeovo tajemství) a není to žádný tulák, ale mladý a nezralý intelektuál, pokoušející se o román, jehož výchozí pohnutkou je hledání tématu a smyslu svého psaní a vlastně i žití... --- 3. Film se neodehrává ve 30. letech (viz přebal dvd), ale v letech padesátých, v době vznikajícího hnutí Beat generation, což je svým způsobem i naznačno postavou hlavního hrdiny... --- 4. Ten sex ve filmu - tak jemně, decentně a citlivě zobrazený, totiž vášnivý a lidský... --- X. Etcatd... - - - Takhle by se dalo pokračovat nad rámec smyslu tohoto komentáře. Chápu, že toto není film pro koljinkavé uslintávající pelíškáře či nudaře v kdekoli - leč taková ubohost myšlení a zoufalá neschopnost úsudku mě na tomto serveru dosti překvapila. "Young Adam" je totiž skvělou adaptací skvělého románu! Skvělý film, režijní práce, scénář, ztvárnění postav! Komorní drama prolnuté do neobvyklého prostředí, dalo by se i říci jakási "rivermovie"... Je to film o hledání, o životě, o sexuALITĚ!, o osudu - a nakonec vlastně i o svědomí. Skvělý Evropský (-: Britský - Skotský :-) film! V kontextu většiny současné "umělecké" filmové tvorby je to i film docela jedinečný. Jak se však zdá - bohužel nad možnosti chápání našinců z řad prostonárodního publika... A ČEST VÝJIMKÁM! - - - P.S. Co však je opravdu nepochopitelné, je pomatený popis filmu od distributora (viz výše v záhlaví obsah/info). Na přebalu dvd pak jde už o naprosté žvásty. Cituji: - - - "30. léta minulého století. Joe se nechá najmout jako dělník na loď driftující(??!) mezi Glasgowem a Edinburgem. Osudovým(?) se mu stane setkání s manželkou(?) svého zaměstnavatele, krásnou Ellou(?). Brzy se začnou intimně scházet. Jednoho dne je ale v kanále nalezena mrtvola mladé ženy. Pachatel(!!!) je policií zadržen, ale při vyšetřování(!!!) vychází najevo, že Joe ví o mrtvé dívce víc, než by se mohlo zdát..." - - - Uf. Opravdu, takto psáno... Ten film nemohl nikdo z HCE vidět! Spolu s nesmyslným přejmenováním názvu tak dotyční ignoranti způsobili nejspíš i to, že tak skvělý film pro zřejmý nezájem skončil ve výprodeji za krásných baťovských 99,00. Vlastně sobecky vzato - díky za to! Debilové. Co je to debil si už najděte ve slovníku cizích slov...(8.1.2006)

• flanker.27

Vyústění mi bylo jasné po dvaceti minutách. A jelikož jsem po pětadvaceti minutách film vypnul, musel jsem si ověřit u půjčitele, že jsem měl opět pravdu, z čehož jsem měl nezřízenou radost. Brrr, typ filmu, který absolutně nemusím. Pro některé lidi na západě je asi sex a touha vlivem náboženské výchovy něco spalujícího, tajemného a nebezpečného, že o tom musí tvořit takové "zpovědi". Mě ovšem tahle nitra rozervaná libidem a vlastní idiocií vůbec nezajímají.(15.12.2005)

• bourec

Tenhle film jsem viděl asi před čtyřmi roky na VHS.Tedˇ jsem si tady přečetl,že jsem pelíškář,nudař,ignorant,a asi i debil.Asi jo,protože jenom debil si,jak píše Aleš Brichta v encyklopedii rocku,půjčí nebo koupí něco,aniž by si přečetl obsah.Tedˇ už si podobnej film nechávám ujít.Atˇ žije neherec Arnold.(2.8.2009)

• - První film, na jehož natáčení Ewan McGregor nevzal svou rodinu. (viperblade)

• - Původně měly být všechny nahé scény s Ewanem McGregorem pro kina v USA vystřiženy, ale poté, co sám herec proti tomuto protestoval, scény ve filmu zůstaly. (viperblade)