Wakefield

• USA Wakefield (více)

Jak by vypadal váš život bez vás? Howard Wakefield (Bryan Cranston) je na první pohled ztělesněním úspěchu. Má milující ženu (Jennifer Garnerová) a dvě dcery, prestižní práci právníka z Manhattanu a pohodlný dům na předměstí. Přesto se ale uvnitř dusí. Jednoho dne se v něm něco zlomí a Howard se ukryje v podkroví své garáže. Jeho rodina pátrá po tom, co se s ním stalo, a on je pozoruje z protějšího okna – špehuje svůj vlastní život jako někdo cizí. Když se jeho dobrovolná izolace protáhne déle, než plánoval, Howard začne přemítat o tom, zda je vůbec ještě možné vrátit se a žít stejně jako dřív? Snímek Wakefield, v němž podává dechberoucí, temně komediální výkon Bryan Cranston (Breaking Bad), nabízí provokativní pohled na to, co znamená náhle se vším seknout. (HBO Europe)

as-minor

Dielo vskutku poetického charakteru s niekoľkými vizuálne podmanivými scénami. Psychologická sonda do života každého z nás, sprostredkovaná a prerozprávaná monológom protagonistu, právnika. Vo filme máme možnosť sledovať konfrontáciu dvoch svetov. Na jednej strane každodenný stereotyp s danými pravidlami v spoločnosti, a na strane druhej voľnosť, sloboda, nespútanosť, no zároveň akési väzenské prostredie v ktorom protagonista zamkol sám seba, aby postupne hľadal a nachádzal zmysel svojich predošlých životných rozhodnutí. Vďaka sústredeniu sa výhradne na hlavnú postavu pomaličky odkrývame jej charakter a objavujeme odpoveď na základnú otázku, ktorá rezonuje v každom divákovi. Prečo sa hlavný hrdina rozhodol celú túto cestu absolvovať? Vo filme nejde ani tak o to čo sa udeje na konci. Mnohí môžu považovať záver za nedotiahnutý, ten je však z hľadiska celej koncepcie a štruktúry príbehu nepodstatný. V skutočnosti je najdôležitejšou časťou tohto kinematografického snímku jadro. V ňom sme svedkami hľadania dôvodu prečo sa Howard ocitol práve na tom-ktorom mieste, prečo sa rozhodol prerušiť kariéru úspešného právnika, prečo opustil svojich najbližších, čo ho to tak v tej jeho duši vlastne „požieralo zaživa“, že bol schopný so všetkým seknúť? Celkovú atmosféru snímku výborne dopĺňa dramaturgicky funkčne vkomponovaná hudobná zložka Aarona Zigmana. Toto nevšedné filmové dielo je vzácnym počinom do sveta kinematografie aj vďaka tomu, že neprináša „len odpovede“ na príčiny, ktoré viedli Howarda k uskutočneniu tejto životnej púte, ale práve naopak hýri aj množstvom psychologických otázok, ktoré trápia väčšinu populácie. Kto z nás niekedy neuvažoval o tom, ako by vyzeral život bez nás, život na vlastnú päsť, bez akejkoľvek spoločnosti, iba sám, zabudnutý v enormnej priepasti stroskotaných životných príležitostí, ponorený len do vlastných myšlienok vo svete bez pravidiel, bez všetkých technologických vymožeností a výdobytkov dnešnej modernej éry? P.S. A Bryan Cranston? Ten na plátne herecky zažiaril. ()

Modeman123

Stalkerující (existuje vůbec to slovo?) právník zjišťuje skrze podbízivé šmírování, že rodina je bez něj za vodou. Má teda smysl se vůbec vracet? #nadprůměrný audiovizuál #totalní originál ()

maec

Velmi zaujimavy film, skvela nestandardna myslienka, miestami velmi vtipne, no zaver trochu sklamanim. Film by si zasluzil silny zaver. Zaver typu "domysli si co chces" iba divaka nastve. ()

kory9

Do extrému vhaná uskutečněná představa, která se ale opravdu prožene hlavou mnohým. Krásně zpracovaný důmyslný existencionální drama. Perferktní scénář, trefná citlivá hudba, krásná kamera a samozřejmě skvělý Bryan Cranston. ()

dr.who

Tento film je vypravou do zivota uspesneho chlapika, ktory sa zblazni z toho, ze ma vsetko po com by kedy mohol tuzit. V zaujimavom slede udalosti si uziva pad na dno, v ktorom si bahni ako prasiatko pri do blata prevratenom kontajneri. SPOILER: Najviac ma vsak potesil koneic, ktory je presne taky ako chcete, story nema zaverecne vyvrcholenie, nakolko sa mi zdalo ze to prislo tak v 4/5 filmu (scena s roztiahnutymi rukami v zozadu osvetlenymi stromami).. Takyto film som este nevidel. Poznamka na okraj: udalosti mozne iba v USA :) ()

im8

Čtyři hvězdy za námět, taťku a konec. Velká filmařina to úplně není, ale nad podobnými věcmi přemýšlím čím dál častěji… ()

karambwa

Za mě hodně zajímavý a poutavý snímek s oblíbeným hercem v hlavní roli :-) Souhlasím s ostatníma že konec mohl být více zpracovaný, ale už nesouhlasím s tím že to je odflkánuté nebo chyba (ačkliv mě to celý film zajímá a oni to tak debilně ukončí :-D ). Každopádně konec je dělaný právě tak, aby si člověk ještě po konci filmu mohl o tom popovídat, domyslet si jak to asi mohlo skončit a to mě na tom konci bavilo. ()

darius1706

Smutnou skutečností dnešní doby je, že téměř každý film či dílo musí být zkrátka "umělecké" a k tomu do sebe promítnout nějaké téma dnešní doby. Tak třeba jako tento film Wakefield. Napřed to pozitivní - Bryan Cranston prokázal, že hrát umí a i když většinou jsem ho viděl ve vedlejších rolích, tak se mi líbil i tam. Zajímavý byl ten námět, žel bohu já nad tím tak zase moc nejásám, protože i když asi každý by si chtěl dělat, co se mu zlíbí, tak výsledkem je vlastně až skoro sadistické trápení jeho ženy a dětí. Ano, hádky jsou těžké, zvlášť, když se člověk chová jako ocas, tak tuplem. Ale toužit po tom to vyřešit takto mi přijde hodně ujetý. Další věcí je, že film je neskutečně dloooouhý. Jasně, ten přerod je celkem zajímavý, ale pak cca poslední třetina je prošpikována nějakým filozofickým rozjímáním, které mi vyloženě nesedlo. Každopádně jsem si říkal, jak se z toho hodlají tvůrci vymotat, což pro běžného člověka, který se za velkého popření sebe sama snažil nějak vcítit do Howarda, byla celkem podstatná věc. Jak vysvětlíte, že jste prostě na rok zmizel, vykašlal se na své blízké, práci? A zde se dostáváme k tomu, co jsem kritizoval na začátku, že to musí být "umělecké". Nechci to moc vykecat, ale je to opět syndrom Lost, zkrátka v odpovědi na tuto otázku cítím zklamání a podvod. Když o tom přemýšlím, ještě jednu hvězdu uberu. Suma sumárum - skvěle zahrané, zajímavé zamyšlení na začátku, ale celkově mi to jako příběh a jeho rozuzlení moc nesedlo. Škoda. ()

negativ

Dávám 3x hvězdy za docela originální scénář, který však měl podle mě větší potenciál, než se podařilo tvůrcům vytěžit. Jeho kouzlo spočívalo hlavně v tom, že možná každý by podobnou zkušenost chtěl někdy zkusit a zažít. Bohužel jsem čekal celý film na nějaký zásadnější zvrat a závěrečné "rozuzlení" bylo přesně takové, jakého jsem se už dopředu obával. Nicméně film, který stojí za to vidět. Ve vedlejší roli se mi líbila ta malá černoška Emily, která díky svému mentálnímu hendikepu byla v podstatě jediná úplně v pohodě a přenášela tu pozitivní energii dál. Záviděl jsem jí to. ()