Snídaňový klub

Scénografie:

John W. Corso

Kostýmy:

Marilyn Vance

Chuck Palahniuk vo svojej paródií na peklo Damned spomenul Breakfast club. A tak som si povedal, že si ho pozriem. Mám totiž rád ak ma nejaké dielo odkáže na niečo iné, čo mám následne možnosť objaviť. Tento film je pre mňa hlasom jednej generácie smerom k tej novej súčasnej. Akési motto: nebojte sa nie ste v tom sami, všetci sme rovnaký a vieme kto sme a čo chceme!" Hughes natočil fantastický film, aký si myslím nemá obdobu. Ja ho aspoň nemám veľmi s čím porovnať, aj keď som podobné filmy videl nespočetne veľa krát. Ringwald je úžasná a všetci ostatný skvelo doplňujú charaktery , dávajú im život, vlastnú hlavu a emócie a to všetko dýcha z každého políčka. Film čo tak trocha prebehol dobu a má veľkú šancu stať sa nesmrteľným. Skvelá hudba, skvelá myšlienka a skvelé prevedenie. So Don´t you (forget about me).(15.9.2014)

Madison Spencerová je trinásťročná hrdinka posledného románu Chucka Palahniuka Zatratení, ktorý teraz momentálne čítam a pre ňu je snímok Johna Hughesa The Breakfast Club hollywoodský nesmrteľný film. Je mrtva a dostala sa do pekla, ktoré je podľa nej práve takou ohnivejšou obdobou tohto filmu. Mňa len tak zaujímalo, či naozaj tento film existuje, pozriem do databázy a fuckt, že hej! Vidieť to vtedy, bol by som asi z toho uveličený, ako mladá Madison, avšak teraz mi to prišlo skôr trápne smiešne. Tie ich tanečné ťahy, idiotské pozy, bota omotaná červenou šatkou.... Ale dalo sa zasmiať na vtipných hláškach, to nepopieram, ale hovorím, teraz ma to nejak minulo a navyše, ked' rozoberali svojich starých, tak som dokonca skapínal aj od nudy a teda zostanem na neutrálnych (50/50) troch hviezdičkách, pretože bolo celkom milé si sentimentálne zaspomínať na detstvo.(5.9.2012)

V padesátých letech to byl Rebel bez příčiny, v osmdesátých Snídaňový klub. Dva filmy, které ztvárňovaly (a ztvárňují) dobové problémy mladistvých a jejich vyostřený vztah k autoritám a rodičům daleko výmluvněji než všechny ostatní. Malý autorský film, který se skrze chytré dialogy, uvěřitelné a uvěřitelně zahrané postavy a špetku nenásilné rockové grimasy stal po zásluze kultovní a citovanou záležitostí. Přestože někomu, kdo se neztotožňuje s žádným ze zde vystupujících charakterů, chvílemi nic moc neřekne, jedná se bezpochyby o výjimečný nadčasový počin...(26.5.2016)

Ísť v sobotu do školy za trest nie je nič príjemné, zvlášť ak lavice zdieľate s niekoľkými čudákmi. Pätica študentov zdanlivo nemá absolútne nič spoločné, ale ako ubieha čas, nachádzajú spoločnú reč a hlavne spoločného nepriateľa - učiteľa, ktorý z nich pomaly začína šalieť. Výborné a vtipné dialógy sú tou najsilnejšou zbraňou filmu a niekoľkokrát som sa vážne dobre zasmial. Filmom preletí zopár songov z 80-tych rokov, takže atmosféra je ako vyšitá. Menu E. Estevez sa snažím vyhýbať, ale tu sa dá prežiť a"breakfest" som si vychutnal. 70%.(6.9.2011)

Komédia / Dráma, ktorá stojí čisto len na scenári a napriek tomu je v dialógoch oveľa bombastickejšia ako nejaký akčný film v špeciálnych trikoch. Pätica teenagerov je sympatická (najmä divotvorná černovláska), v scenári je smútok, vtip, hnev, (no hlavne) pravda a pár krát sa mi stalo, že som bol úplne nadšený genialitou autora (čo sa mi stáva len pri čítaní Kinga).(27.4.2010)

• - Název filmu vymysleli studenti střední školy New Trier, kterou navštěvoval i syn jednoho z Hughsových přátel. Členem "Snídaňového klubu" tak byli nazýváni všichni, kdo museli zůstávat po škole. (HellFire)

• - Nicolas Cage byl zvažován do role Johna Bendera, ale produkce si ho nemohla dovolit. (Karlos80)

• - Vtip, který říká postava Bendera (Judd Nelson) ve ventilační šachtě, ale nedořekne ho, protože propadne stropem, ve skutečnosti nemá žádnou pointu. Původně měl Bender vtip doříct při návratu do knihovny, ale nikoho ze štábu nenapadalo, jak by měl skončit. (Othello)