Snímek Ženy 20. století od uznávaného režiséra Mikea Millse (oscarový film “Začátky”) nabízí mnohovrstevnatou, zábavnou a dech beroucí oslavu komplikovanosti žen, rodiny, času a vztahů, které celý život hledáme. Příběh, který se odehrává na sklonku sedmdesátých let minulého století v jižní Karolíně, vypráví o odhodlané matce jménem Dorothea Fieldsová (Annette Beningová), padesátnici, která vychovává svého dospívajícího syna Jamieho (Lucas Jade Zumann), zmítaného kulturní proměnou a revoltou. Dorothea požádá o pomoc s Jamieho výchovou dvě mladší ženy – volnomyšlenkářskou punkovou umělkyni Abbie (Greta Gerwigová), která žije v Dorotheině domě, a důvtipnou a provokativní dospívající sousedku Julii. (Cinemax)

misterz

A to čo bolo? O ženách 20. storočia a pre ženy 20. storočia tak nanajvýš. Len veľa nudných rečí o tom, ako to má chlap so ženami ťažké a ako žena to má ťažké s chlapom. Tiež o dospievaní nezáživne a veľmi hlúpo. Navyše postava matky toho chlapca mi prišla riadne pritiahnutá za vlasy - kvázi moderná matka, no jej výchovné metódy zaváňali sociálkou teda. Jediné, čo ma ako tak oslovilo bolo štrukturovanie príbehu a jeho rozdelenie na jednotlivé časti v súvislosti s postavami. Podpriemer. 40/100 ()

Ant

Chvíli trvalo, než mě příběh vtáhnul a přesvědčil mě, že to není jen indie hipsterovina. Ale skutečně se jedná o originální snímek. Time capsule ze života 3 žen různých generací a jejich prožitku 70. let. Annette Bening je opravdu skvostná a její příběh i přes věkový rozdíl více něž povědomý.Třeba dodat, že Lucas Jade Zuzmann s nimi výborně drží krok a vidět tyhle ženy v jeho životě skrze jeho pohled umocňuje psychologii filmu. Nečekaně silný zážitek. ()

Bachy

Jo, přesně takhle to vypadá, když v sobě postavy mají charaktery a nejsou to jen jednodimenzionální paňácové s předurčenou sadou dvou vlastností, které musí po celou stopáž naplňovat. Výsledkem jsou debaty, kde chápu, proč postavy zastávají vyřčené názory a ne pouze nahazování statementů autora scénáře. Taky bych za ten poslední záběr vlepil někomu facku, ale tam na úplném konci není point 20th Century Women, ten vyskakuje v průběhu. Ženy, které mají minulost, koníčky, názory, barvitou osobnost a vedou spolu přirozené dialogy. Seriously, kde to jinde tohle je? Možná, že mlaďasovi mohlo být o trošku víc, aby některá jeho prohlášení působila skutečnějc, např. jako u mlaďase v Manchester by the Sea, ale třeba to ustojíme s argumentem, že vyrůstal, tam, kde vyrůstal. Film navíc pracuje s muzikou tak, že sice chce ukázat své oblíbené kousky, jako to ostatně chtějí všichni (protože nejlepší vkus je vždycky ten můj), jenže je prezentuje přes zcela přirozené dialogy a nerve je do scén násilně. Tohle indie má díky nápadité režii švih a svěžest, k tomu vyvolává diskuze jen tak mimochodem. Skončí to a můžeme se bavit, kdo co řekl a co jej k tomu vedlo a ne o tom, že tady a tady se ty postavy zachovaly jako exoti, tudíž tomu spadl řetěz. Nespadl - jede to na skejtu. Asi to miluju <3 Gretu Gerwig určitě. ()

silentname

Ďakujem ti Mike Mills. "20th Century Women" je podľa mňa maximálne svieži film, ktorý skutočne človeka dostane do správnej nálady. A rozhodne to ocení ktokoľvek, ktorý má rád trošku zaujímavejšie nápady. Alebo filmy, ktoré sa sústredia iba na život ako taký. Podľa mňa to funguje skvele. Má to výborného rozprávača, ktorým sú miestami každá jedna postava. A o každom sa niečo dozvieme. Plus musím povedať, že spracovanie záveru filmu je tak dobré, že by som to ohodnotil ako jedno z najlepších zakončení. Pretože sa dozvieme všetko čo by sme chceli vedieť bez toho, aby to bolo nejaké plné klišé alebo odfláknuté. Práve naopak. Film najviac stojí na postavách a musím povedať, že všetky postavy v tomto filme sú mi sympatické. Každý má svoje vlastné momentky, ktoré sa mi páčia, každý niečím dokáže zaujať. Elle Fanning je skvelá, Annette Bening je vynikajúca a musím povedať, že túto rolu matky som jej veril a celý čas som ju s obdivom sledovať. Greta Gerwig je tu opäť v role, ktorá jej perfektne sedí a dostal som od nej to čo som čakal. Možno som už na to zvyknutý, ale rád sa na ňu pozerám a sledujem jej charizmu. Okrem toho je film plný skvelých a originálnych vtipov. ktoré skutočne človeka pobavia. Na správnom mieste to funguje. Film má ideálnu charizmu, dobré nápady, svieže dialógy, podľa mňa to proste funguje. Možno by mohol plynúť trošku lepšie a zrýchliť trošku tempo, ale postavy sú podľa mňa natoľko skvelé, že celý čas ma to nijako neiritovalo. Podľa mňa ide o film, ktorý rozhodne stojí za to vidieť. Čeknite si ho a spravte si vlastný úsudok. Hodnotenie: A ()

Malarkey

Komediální prvky jsem v tomhle filmu vlastně ani moc nenašel. Spíš momenty, které porovnávají tehdejší sedmdesátá léta se současností a působí hrozně absurdně. Což je víceméně jasný. Porovnání tehdejšího drátového telefonu s dnešním mobilem bude vždycky absurdní. Nicméně na těchto situacích se celý film veze a je to vlastně i jeho podstata. Představuje životní postavy různých žen tehdejší dobu a i když film chvílemi nudí, závěr to velice pěkně vynahradí. Nenápadná stylovka, která v sobě má mnoho dobrých nápadů a solidně zvládnutý závěr. ()

• Mike Mills tvrdí, že film je založený na pravdivých udalostiach a všetky ženské postavy vo filme sú založené na ženách, ktoré ho ovplyvnili pri dospievaní. (dwdb)