Ženy 20. století

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Drama

USA, 2016, 119 min

Epizódy zo života zopár weirdo-s, ktoré samé osve sú vtipné a vskutku osobité, ale ako celok, absurdne, až tak nefungujú. "Men always feel like they have to fix things for women or they´re not doing anything, but some things just can´t be fixed. Just be there. Somehow it´s hard for all of U. Mom, I´m not all men. Okey, I´m just me. Well, yes and no..." Black flag, art fag. PS: Snáď si Annette Bening po nakrúcaní nechala skontrolovať pľúca!? PPS: skvele farebná výprava!(7.4.2017)

Indie filmů podobného ražení je spousta, Ženy 20. století na mě ale bohužel působily formálně a obsahově hrozně nesourodým dojmem, který ve mně zhruba v polovině začal vyvolávat spíše nudu. Myšlenky filmu jsou fajn, feeling filmu jsem pobral, ale opravdu si myslím, že v mnoha jiných snímcích jsou podané mnohem zdařilejší formou. 6/10(15.4.2017)

Krásně a nenuceně plynoucí film, který mimořádně citlivě a lidsky rozkrývá rozdíly mezi generacemi, přičemž postupem času začnete mít pocit, že postavy už nejsou jen výplodem scénáře a režie, ale že jsou to Vaši staří známí, s nimiž prožíváte všechny radosti a strasti. 20th Century Women se mimoto může pochlubit i skvělými hereckými výkony všech ústředních protagonistů, což snímku přidává na atraktivitě a celkovém výsledném dojmu. Musím zde ocenit i zasazení děje do let sedmdesátých, které jakožto katalyzátor nezbytných velkých změn vytváří působivé pozadí tohoto mimořádného životního příběhu. Jedinou vadou na kráse snímku je tedy jeho nepřiměřená délka, která u mě osobně způsobila pár pohledů na hodinky. Až na tento atribut jsem velmi příjemně překvapen. Jako oddechový film na večer totiž 20th Century Women funguje více než skvěle. „Wondering if you're happy is a great shortcut to just being depressed.“(22.2.2017)

Tak nějak jsem očekával, že tohle bude dobrý film. A ono se skutečně ukázalo, že to je dobrý film. Jsou zde výborné herecké výkony, je to ze života a jsou zde příběhy, které vás dovedou oslovit. Billy Crudup je pro mě herec, na kterého se vždy rád kouknu. Prostě se to tak pěkně sešlo. Nevytrhlo mě to, neohromilo, ale potěšilo.(27.2.2017)

Zvláštně natočený film, jakoby s festivalovým nádechem, ale s naprosto dokonalým a úžasným scénářem. Líbilo se mi na začátku postupné seznamování s postavami a vývoj hlavního hrdiny. Průběh filmu je trochu slabší a občas jsem se nudila, ale konec to vše opět napravil. Líbilo se mi, že postavy říkali, co se s nimi stane, jakoby to byla samozřejmost, jakoby na to čekali. Super nápad a úžasná Greta Gerwig (ty červené vlasy jí seknou).(28.2.2017)

• - Mike Mills tvrdí, že film je založený na pravdivých udalostiach a všetky ženské postavy vo filme sú založené na ženách, ktoré ho ovplyvnili pri dospievaní. (dwdb)

• - Lokace kolem domu z tohoto snímku byly použity i ve filmové adaptaci Hlava nehlava (2006), kde si také zahrála Annette Bening. (Kacitr)