Ženy 20. století

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Drama

USA, 2016, 119 min

Ďakujem ti Mike Mills. "20th Century Women" je podľa mňa maximálne svieži film, ktorý skutočne človeka dostane do správnej nálady. A rozhodne to ocení ktokoľvek, ktorý má rád trošku zaujímavejšie nápady. Alebo filmy, ktoré sa sústredia iba na život ako taký. Podľa mňa to funguje skvele. Má to výborného rozprávača, ktorým sú miestami každá jedna postava. A o každom sa niečo dozvieme. Plus musím povedať, že spracovanie záveru filmu je tak dobré, že by som to ohodnotil ako jedno z najlepších zakončení. Pretože sa dozvieme všetko čo by sme chceli vedieť bez toho, aby to bolo nejaké plné klišé alebo odfláknuté. Práve naopak. Film najviac stojí na postavách a musím povedať, že všetky postavy v tomto filme sú mi sympatické. Každý má svoje vlastné momentky, ktoré sa mi páčia, každý niečím dokáže zaujať. Elle Fanning je skvelá, Annette Bening je vynikajúca a musím povedať, že túto rolu matky som jej veril a celý čas som ju s obdivom sledovať. Greta Gerwig je tu opäť v role, ktorá jej perfektne sedí a dostal som od nej to čo som čakal. Možno som už na to zvyknutý, ale rád sa na ňu pozerám a sledujem jej charizmu. Okrem toho je film plný skvelých a originálnych vtipov. ktoré skutočne človeka pobavia. Na správnom mieste to funguje. Film má ideálnu charizmu, dobré nápady, svieže dialógy, podľa mňa to proste funguje. Možno by mohol plynúť trošku lepšie a zrýchliť trošku tempo, ale postavy sú podľa mňa natoľko skvelé, že celý čas ma to nijako neiritovalo. Podľa mňa ide o film, ktorý rozhodne stojí za to vidieť. Čeknite si ho a spravte si vlastný úsudok. Hodnotenie: A(17.2.2017)

Krásně a nenuceně plynoucí film, který mimořádně citlivě a lidsky rozkrývá rozdíly mezi generacemi, přičemž postupem času začnete mít pocit, že postavy už nejsou jen výplodem scénáře a režie, ale že jsou to Vaši staří známí, s nimiž prožíváte všechny radosti a strasti. 20th Century Women se mimoto může pochlubit i skvělými hereckými výkony všech ústředních protagonistů, což snímku přidává na atraktivitě a celkovém výsledném dojmu. Musím zde ocenit i zasazení děje do let sedmdesátých, které jakožto katalyzátor nezbytných velkých změn vytváří působivé pozadí tohoto mimořádného životního příběhu. Jedinou vadou na kráse snímku je tedy jeho nepřiměřená délka, která u mě osobně způsobila pár pohledů na hodinky. Až na tento atribut jsem velmi příjemně překvapen. Jako oddechový film na večer totiž 20th Century Women funguje více než skvěle. „Wondering if you're happy is a great shortcut to just being depressed.“(22.2.2017)

Dobře uvařený guláš, který ale potřebuje dochutit. 1) Celou dobu jsem si kladl otázku, zdali je ten film prostě málo výrazný anebo jestli je problém v tom, že předkládané problémy patří k dospívání a ranému věku, což osloví tak maximálně třicátníky. 2) Postavy spolu mluví jako by hovořily samy se sebou. 3) Moc pěkný 16letý Lucas Jade Zumann (Jamie).(28.6.2018)

• campix

Očekávání byla naprosto jinde. Slušná indie americká komedie s velice zajímavým hereckým obsazením letěla do koše hned po první půl hodině a zbytek filmu je naprosto zbytečnou snahou vycucat si nějaký děj s prstu hledáním problémů a řešení situací, nad kterými jsem musel občas kroutit nesouhlasně hlavou. Jeden z nejzbytečnějších filmů, které jsem letos viděl. Není to ani tak zpracováním nebo herci, ale naprostá prázdnota zbytku mě slušně řečeno hodně zarazila.(24.2.2017)

Komediální prvky jsem v tomhle filmu vlastně ani moc nenašel. Spíš momenty, které porovnávají tehdejší sedmdesátá léta se současností a působí hrozně absurdně. Což je víceméně jasný. Porovnání tehdejšího drátového telefonu s dnešním mobilem bude vždycky absurdní. Nicméně na těchto situacích se celý film veze a je to vlastně i jeho podstata. Představuje životní postavy různých žen tehdejší dobu a i když film chvílemi nudí, závěr to velice pěkně vynahradí. Nenápadná stylovka, která v sobě má mnoho dobrých nápadů a solidně zvládnutý závěr.(24.10.2018)