poster

Jménem mých blízkých (festivalový název)

 • Francie

  Au nom de tous les miens

 • anglický

  For Those I Loved

Drama / Válečný

Francie / Kanada / Maďarsko, 1983, 145 min

 • lamps
  ***

  Některé pasáže náleží do společnosti těch nejvíce inspirativních dokumentů o naprosté zvrácenosti židovského holocaustu a například celá část v koncentračním táboře vyzařuje naturalistický efekt srovnatelný opravdu jen s malou hrstkou skutečných obrazových záznamů či vyprávění přeživších. Jenže film má nezměrné ambice a snaží se pokrýt polovinu života hlavního hrdiny, přičemž postupně začíná dost neuspořádaně přepínat mezi odlišnými formálními i narativními stádii a nedaří se mu držet divákovu pozornost tak, aby ve finále obhájil svých přepálených 140 minut. Pořád bych ale spíše kvitoval jeho historickou i čistě morální hodnotu, kdyby v závěru nepředložil šíleně nucený dovětek, který vyzněním i provedením působí, jako by byl vystřižen z úplně jiného filmu. Skvělé úmysly bohužel utopené ve změti velkých filmařských záměrů, z nichž některé fungují znamenitě, zatímco jiné znemožňují se na příběh plně empaticky napojit. Such a shame...(19.4.2018)

 • Volodimir2
  *****

  Opäť prvý. Fantastický film (V mene mojich všetkých) je pozoruhodným životným príbehom poľského Žida Martina Graya (vlastným menom Mieczyslawa Grajewského), ktorý už v mladom veku sa musel vyrovnávať s ťažkými životnými situáciami. Prekročil hranicu 17 rokov keď Poľsko bolo prepadnuté nacistickým Nemecko a neskôr aj Sovietskym zväzom. Ako Žid sa musel vysťahovať do ghetta (od 12.10.1940), kde viedol skupinu pašerákov, ktorí pomáhali dostať do ghetta potraviny. Od 22.7.1942 boli zahájené deportácie Židov do koncentračných táborov a tak Martin s dvoma bratmi a mamou boli odoslaní do Treblinky. Prežil jedine Martin Gray, ten pôsobil v rôznych komandách vrátane Sonderkommande a aj z tohto koncentračného tábora sa mu podarilo ujsť. Po príchode do Varšavy sa zapojí do Varšavského povstania v ktorom mu zahynie jeho otec. Počas holokaustu prišiel o 110 rodinných príslušníkov. Po potlačení povstania sa pripojí k partizánom a neskôr vstúpil do Červenej armády a stal sa dôstojníkom NKVD. 30.4.1945 vstúpil do Berlína a za svoju statočnosť v bojoch získal Rad červenej hviezdy, Rad vlasteneckej vojny a Rád Alexandra Nevského. Po vojne emigroval do USA. V roku 1960 sa presťahoval do južného Francúzska, kde ho osud opäť postihol a pri lesnom požiari mu zahynula manželka a 4 deti.(14.4.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace