Hra z posledného obdobia života slávneho francúzskeho románopisca Emila Zolu. Hra zachytáva obdobie jeho spoločenského angažovania sa v Dreyfusovej afére, obdobie manželských rozporov, až po jeho tragickú smrť. (STV)

HonzaBez

"Je to hrozné když trpí nevinný člověk. Když trpí za vinu jiného." Emil Zola byl bezesporu statečný člověk. Jeho angažmá v Dreyfusové aféře je hodno velkého obdivu a to bez ohledu na to, nakolik jeho motivace se takto veřejně angažovat mohla být, jak ukazuje tato slovenská televizní inscenace, daná i snahou "vykoupit" se ze svého vlastního pochybení. Ono nahlédnutí pod pokličku osobního/rodinného Zolova života v jakémsi manželském pětiúhelníku představuje vskutku zajímavou psychologickou sondu. Z dnešního pohledu těžko pochopitelným paradoxem  přitom je, že Zolovy obě ženy v určitý okamžik apelují na dotyčného, aby byl velkorysí především vůči jejich sokyni v lásce. Nakolik toto odpovídá reálnému  Zolovu příběhu neumím úplně posoudit. Ono následné propojení Zolova mučivého psychického  stavu, k němuž jej dovádí jeho složitá rodinná situace, se spisovatelovým jednání během zmiňovaného Dreyfusovy aféry, je každopádně velmi zdařilé. ()

Autogram

Film na to ide od konca, a v retrospektíve nás hodí priamo doprostred života spisovateľa. Takže sa dostávame do situácie, ktorej najskôr nerozumieme, ale rýchlo sa vyjasní. V pracovnom a politickom živote síce nie celkom, ten je menej podstatný, ale zvláštny rodinný život v manželskom päťuholníku je psychologicky dosť zaujímavý. Kvalitne natočený film s dobrým scenárom aj réžiou, a aj pri mojej averzii k životopisnému žánru sú to poctivé štyri hviezdy, možno aj vďaka striedmej stopáži. –––– Víťazstvo, ktoré spotrebovalo všetky naše sily, nie je víťazstvom, ale porážkou. Ale nie každý ústup znamená porážku. –––– Sopky pred výbuchom bývajú najpokojnejšie. ()