Sseulsseulhago charanhasindoggaebi

• Jižní Korea 쓸쓸하고 찬란하神-도깨비 (více)

Epizody(16)

Kim Shin (Yoo Gong) byl uznávaným generálem, ale po své smrti se z něho stal nesmrtelný dokkaebi neboli goblin. Z nesmrtelnosti ho může vysvobodit pouze lidská nevěsta, která uvidí meč, jenž ho protíná, a dokáže ho vytáhnout. V současné době s ním bydlí Yoo Duk Hwa (Seong-jae Yook), vnuk jeho oddaného sluhy, který pronajme pokoj cizinci, jímž není nikdo jiný než smrtka Wang Yeo. Wang Yeo již dlouhá léta pátrá po jedné ztracené duši po dívce Ji Eun Tak (Go-eun Kim), která se nikdy neměla narodit, ale díky pomoci Kim Shina, který zachránil její těhotnou matku, se změnil i její osud. (andiek05)

bulinka

Prečo názov Goblin? To som nepochopila. Goblin ako je známy zo stredoveku, je predsa škriatok, zlý, zlomyseľný, škaredý, ohyzdný. Hlavná postava však nemala žiadnu takúto vlastnosť. Keďže Gong Yoo (aka Kim Shin, Goblin) bol pre mňa nový herec, chvíľku som si na neho zvykala kým sa „oťukal“, ale milo ma prekvapil. Postave dodal charizmu, hĺbku, cit a vedel byť aj zábavný. Páčilo sa mi ako zahral vývoj citov a postavenie vzťahu ku Kim Go-Eun (Ji Eun-Tak). Najskôr bol ňou otrávený, neskôr ho bavila a rozveseľovala až kým u neho neprebudila pocit ochrany a lásky. Bolo z jeho strany cítiť, že vníma vekovú priepasť medzi nimi, takže bol reálne zdržanlivý a tiež tajomný, zádumčivý. Kim Go-Eun (Ji Eun-Tak) bola opakom Gong Yoo. Bola príjemným osviežením celého príbehu, hoci nemala ľahký život. Vyrastať bez matky, v chamtivej rodine, kde ju nik nemal rád a do toho vidieť a rozprávať sa s duchmi... Napriek tomu ostala veselá, svieža, úprimná. Vedľajší pár bol tiež zaujímavý, i keď na mužskú postavu som si dlho zvykala a teda nie je to môj šálok kávy, ale napodiv sa mi páčilo ako zahral svoju postavu. Neraz som bola dojatá. Celkovo hodnotím seriál ako lepší priemer s vydareným soundtrackom. Pikoška z natáčania, čo mi utkvela v pamäti. V prvej epizóde plače nad hrobom dedka malý chlapček. Gong Yoo bol pri natáčaní s týmto chlapcom skvelý. Nielen, že mu pomohol objasniť scénu, ale aj keď sa chlapec pomýlil v texte tak ho ozaj milo opravil a našepkával, aby hral ďalej akoby o nič nešlo a ešte ho na konci aj pochválil. ()

Elio

Zjistila jsem, že mi vyhovuje psát recenze k seriálům spíš ke konci než po skončení sledování, protože po těch v průměru 16 hodinách člověk všechno vidí trochu jinak a ne dost zřetelně, protože se na něj navalí to vědomí, že celý příběh, který x hodin sledoval se slzami, smíchem i napětím, je pryč. Ale žádné strachy, materiálu na další doramy je ještě hodně. I když tohle se asi bude trochu tíž překonávat. První doporučení bych měla pro ty, kteří jsou nadšenými kdrama fandy jako jsem já. Binge watching je binge watching, je na tom něco hodně zábavného, ale u tohohle dílka by se to nemuselo vyplatit. Protože, i když jej možná dosleduji za 4 dny, mám trochu nepříjemný pocit z toho, že jsem se o chudila o kus myšlenek, které ke mně v tom shonu a nadšení ze zápletky nestihly doputovat. Takže, pěkně si to rozložte a užívejte. Zadruhé, začátek mě rozhodně neokouzlil tak, jak jsem čekala. Možná to bylo tím, že mi tahle dorama připadala vystavěná trochu jinak, než jak jsem zvyklá u zbytku. Možná to bylo trochu jiným, ale naprosto dokonalým humorem, na který jsem se ale musela taky chvíli adaptovat. Nebo to byl ten věkový rozdíl, který mi mezi hlavní dvojicí zpočátku trochu vadil? Popravdě, já už nevím. Vím jen, že v tuhle chvíli (12. díl) jsem zavalená slzami, smíchem a rozplýváním se nad všemi, ovšem hlavně asi nad Grim Reaparem. Nad jeho roztomile weird chováním, kdykoliv je se Sunny, se musím jen spokojeně uculovat. Co mě na tomhle seriálu celkem dostalo, je fakt, že vás ze začátku hodí do vody, nevysvětlí, co se to vlastně děje, a nechají vás s hlavními hrdiny zjišťovat a pátrat. Možná z toho jsem byla malinko mrzutá, protože jsem netušila, co se občas děje, zpětně ale musím ohodnotit, že seriál nedělá z diváků hlupáky a pěkně je nechává se v tom vymáchat se všemi náznaky a pošťuchováním tím nebo oním směrem. Což je poměrně osvěžující záležitost. Kapitola sama pro sebe je, jak jsem zmínila, humor. Dokonalý, chytrý, jen málokdy se zde vyskytne ten typicky poťouchlý, jako tomu bývá v jiných doramách. No a dvojka Grim Reaper a Goblin jsou nepřekonatelní. Na jejich slovní přestřelky se asi budu na youtube dívat nějakou chvíli. Oba páry se moc povedly, a i když Grim se Sunny nejsou tím hlavním, k srdci mi přirostli možná o trochu víc než Goblinovský pár. Takže, jdu se nadšeně dodívat na poslední díly, od kterých vážně netuším, co čekat, ale na které se moc těším. ()

Soupalka

Jak skvělý nápad rodinného soužití 2 chlapů - nesmrtelného se smrtí - a jaký úžasný potenciál pro scénář s těmi všemi duchy a kouzly. A kterak jej zbůhdarma vyplýtvat na překombinovaný děj a přehnaně romantický doják pro podporovatele výrobců papírových kapesníků. Relativně bytelná kostra scénáře se postupně vytrácí a v závěru se mění na nepochopitelnou směs emocí a dějových zvratů, které by na posledních cca 3 dílech utáhly další seriál. Jako u mnoha jiných JK romantických seriálů bych se opět obešla bez posledního dílu a seriálu by to podle mne rozhodně neublížilo, spíše naopak. Velké plus jsou skvěle obsazené hlavní ženské postavy a moc dobrý soundtrack. To že ústřední pár až tak moc nefunguje podle mne vůbec nevadí, naopak to do logiky seriálu velmi dobře zapadá. ()

RoseThrone

Vzhledem k tomu, že se právě v Koreji nacházím, tak jsem si řekla, že mrknu na to, co tady všechny pobláznilo. No můžu říct, že při první půlce prvního dílu jsem si myslela, že se všichni zbláznili a vidí něčím jiným, než očima. Však herecké výkony byli méně než průměrné, děj šel úplně mimo mne a vizuální efekty byli fakt k smíchu. Druhá půlka dílu už byla snesitelná a tak jsem se rozhodla, že než to vypnu tak mrknu na začátek druhého dílu.. No a od toho okamžiku jsem v tom byla až po uši. Postavy, které mi na začátku tak vadili jsem si zamilovala ze všeho nejvíc. V každém dílu jsem s nimi plakala a smála. Ano, spousta míst v epizodách je jen dějová vata, ale nakonec je to právě ona na kterou tak ráda vzpomínám. Scénář možná není žádné veledílo a má spoustu slabých míst. Rozhodně to nemůžu pasovat na nejlepší seriál kvalitou, která se skrývá v jiných seriálech. Ale jestli něco tenhle seriál má, tak neuvěřitelnou sílu v divákovi vyvolat emoce. Na tenhle emoční 16-ti dílný zážitek budu vzpomínat ještě dlouho. ()

EsterH

Napriek tomu, že Gong Yoo nie je práve môj typ a bolo tam naozaj veľa vaty a flash-backov, na bubáka Goblina nikdy nezabudnem. Krásna hudba, krásne myšlienky: "Je jedno, čo si bol v minulom živote, tu dostane každý rovnaký čaj..." Bavilo ma kamarátstvo smrťáka a goblina, trocha mi chýbalo vidieť, ako vnuk narástol a či našiel dievča, pri ktorom by sa mu rozbúšilo srdce. Naopak "šťastný koniec" policajta a herečky bol taký narýchlo pozliepaný. A po 30 rokoch majú kórejskí študenti stále také isté uniformy?  Bolo to tak na 4,5 hviezdičky. ()

EXCLUSIVE

Moje současná jednička (komedie / fantasy / mysteriózní / no i špetka slabšího hororu = u scén s démonem) z melodramat. Takovéhle fantasy prostě můžu (stejně jako: Moje přítelkyně Gumiho * Conan: Ničitel * Dračí války, ...) a pomalejší tempo vývoje zbožňuji (Věčnost po které toužíš * Klasika * Fanfan * Kam čert nemůže * Sayonara * Být s tebou * Volám Tě: Jen Ty mě slyšíš * A Chinese Ghost Story 4 * ...) a užíval jsem si i komediální scénky a vítal, že se s nadpřirozenými jevy nijak nešetří. A jak jsem kdesi četl, jihokorejci jsou takový novodobý antičtí tragédi a prostě smrt a tragédie zvyšuje zájem a sledovanost, tak proč se někdo diví podobným koncům upřímně nechápu. Vždyť i vám se více vryje do paměti dílo s tragickým koncem, tak proč diváky nenapínat až do konce? Tento seriál strhal v Jižní Korei žebříčky sledovanosti a smetl hudební hitparády, hudební videa na YouTube s třítýdenní přítomností mají i přes 28 miliónů zhlédnutí ... A osobní poznámka: nehodnotím video dokud ho nevidím komplet a ani nepíšu předčasně komentáře, jako někteří zdejší uživatelé (poslední díl vysílán 21.1.2017 a české titulky k němu: 23.1.2017 po 3. hodině ráno)! ***** 100% > vlastní recenze > http://pc-help.cz/viewtopic.php?f=122&t=16130&start=201 ()

sara93

Čekala jsem na špičkový děj, ale dostala jsem jen průměr. Nejzajímavější postavou je zde smrťák, který mimochodem hraje fakt pěkně. Škoda, že hlavní dějová linka nepatří jemu a Sunny. Goblin a Ji Eun měli sice chemii mezi sebou, ale jejich příběh není tak zajímavý. Spoustu věcí zde nedávalo smysl, ale co už. Hlavně konec seriálu. SPOILER To jako všichni umřou a jediný Goblin zůstane nesmrtelný i když umřel a ožil, tak zase nemá jak umřít? Snad to dává smysl :D. Alespoň tohle mohli tvůrci nějak domyslet. ()

badannie

Absolútne nekriticky hodnotím 5*. Celé obsadenie na čele s Gong Yoo-m je dokonalé. Grim Reaper s Goblinom tvorí skvelú bromance dvojicu, ktorej scény si človek dokonale užíva, hlavná hrdinka je roztomilá a nejde jej čo vytknúť. Spolu s dojemným príbehom a soundtrackom vytvára krásny celok, ktorý chytí za srdce. ()

terez9119

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY. Goblin má skutečně zajímavý zamotaný příběh s úžasnými postavami, ale je strašně rozvleklý. To je jeho největší chyba, celý děj by se dal vměstnat do poloviny epizod. Má velmi vtipné momenty, které střídají velmi smutné, ale někdy bohužel i velmi nudné pasáže. Gong Yoo je ve své roli nepřekonatelný, dokonalý, krásný, no prostě ho musí milovat každá. Ale získal si mě i Lee Dong Wook, kterého jsem v roli smrtky opravdu žrala. Vztah Goblina a Smrtky je ta nejkrásnější bromance, jakou jsem kdy viděla. Jejich hate-love vztah jednoznačně válcuje jejich romantické vztahy s hlavními hrdinkami. Když se ti dva po odhalení identit rozhádali, to jsem teprve byla smutná. Různě dlouhé čekání hlavních postav mi zas tak nevadilo, přece jen co je pro Goblina 30 let. Co mi však přijde nedomyšlené, nebo jsem to alespoň nepochopila, je závěr resp. další setrvávání Goblina na světě. Samotná myšlenka, že Kim Shin je na světě tak dlouho, což je zároveň dar i prokletí, protože vidí umírat všechny své drahé, a jen Goblinova nevěsta, která v něm vidí a meč a může ho vytáhnout (až potom, co se do sebe zamilují), čímž ho vysvobodí a on konečně nalezne klid (což není tak úplně pravda), je zajímavá a opravdu srdcervoucí. To, že na něj pak všichni zapomněli (teda vlastně ne všichni), je akceptovatelné. Ale on se pak vrátí a zase jako Goblin. Nestárne, ani nepřichází o svou moc. Meč už v sobě nemá, ale pořád je nesmrtelný. COŽ PROSTĚ NEDÁVÁ SMYSL. Ale pokud se dokážete nad pár nelogičností povznést a nechat se vést příběhem, jděte do toho. Goblin je totiž kvůli skvělým hercům a nádhernému zpracování opravdu výjimečný seriál. ()

splaty

Korejských doram jsem viděla spousty, ale tohle byla napínavá podívaná, u které jsem se smála i brečela a v očekávání dalšího děje zůstala napjatá až do konce. Největší jiskry létaly mezi Goblinem a smrťákem, jsou to nejvtipnější a nejsilnější momenty, kterých se oko diváka dočká. Goblinova nevěsta mě zklamala ve všech ohledech. Chemie byla lepší dokonce i mezi smrťákem a jeho milou.. Ale i přesto všechno se Goblin stává s Crash landing on you nejvíc wow seriály, které jsem měla tu čest vidět. A soundtrack na tom má obrovskou zásluhu. BTW: únos na konci druhého dílu je lahůdka. ()

MatoPalkes

Dobre, takže pri počúvaní OST ku seriálu Crash Landing On You sa v komentároch na Youtube rozbehla docela sympatická diskusia o tom, ktorý kórejský seriál seriál je ten najromantickejší a okrem samozrejmého CLOY sa v rebríčkoch často umiestňoval aj slávny Goblin. Takže som si ho pustil a po 3 dňoch dopozeral. V prvom rade, Kim Go-eun, keď mala byť roztomilá, tak bola VEĽMI roztomilá, niečo úžasné. Horšie to bolo pri silných emotívnych scénách a samotná postava často menila názory čo ma rozčuľovalo. Naproti tomu dvaja hlavní mužskí herci boli perfektní celú dobu a ich interakcie ma bavili viac ako romantické linky. Takže tam to bola čistá užívačka. Postava Sunny neoslnila a prišla mi relatívne zbytočná. Podľa recenzie to síce nevyzerá na plný počet, ale výborný soundtrack to u mňa povýšil na slabších 5*. ()

myname

V súvislosti s týmto seriálom som sa na internete stretla takmer výlučne s veľmi pozitívnymi odozvami (dokonca sú ľudia, ktorí ho videli 7-krát a viac!). Bola som naň preto zvedavá a musím povedať, že čiastočne týchto milovníkov Goblina chápem :). Ako tu už bolo spomenuté, po dejovej stránke mohol byť seriál premakanejší, hutnejší (vata mi až tak nevadila, skôr opakované flashbacky). Niektoré veci sa mi zdali nedotiahnuté, nedomyslené, mierne si protirečili. Inak atmosféra super, bromance medzi Goblinom a Grim Reaper-om TOP (ich spoločné scénky a doťahovanie ma bavili najviac). Herci boli fajn, žiadna postava vyslovene neliezla na nervy, hoci pri niektorých rozhodnutiach a správaní hlavnej hrdinky som si ťukala po čele. Na vizuálnej stránke nie je čo vytknúť, nemá to žiadne lacné efekty (možno okrem scény na lodi v 1. epizóde) a ako bonus sme sa s postavami dostali do rozprávkového Québecu. OST by som mohla počúvať donekonečna. Dala by som plný počet bodov, nebyť  SPOILER  poslednej epizódy, kde to už milí Kórejci s celou osudovosťou prehnali. Akože... WTF? Akoby sa tie postavy nenatrápili už dosť. Mala som pocit, že pozerám druhé Scarlet Heart. Mohli radšej skrátiť dĺžku jednotlivých epizód (aby im tak vznikla 16. epizóda) a ukončiť to na konci pôvodnej 15. alebo na začiatku pôvodnej 16. epizódy. Takto to bolo až príliš bittersweet.  KONIEC SPOILERU  Takže za mňa 4/5. ()

Karmel

Vlastně je to dobrý příběh: čestný a statečný generál vyhrává ve jménu svého krále jednu bitvu za druhou, je jím ale zrazen, jeho rodina a přátelé jsou pobiti a nakonec umírá i on sám se svým mečem v hrudi. A protože si dovolil rouhat se nejvyššímu Bohu, ten ho za trest udělá Goblinem/bohem. Což by v podstatě mohla být i odměna, protože mohl pomáhat těm, které v životě potká nespravedlnost nebo zrada tak jako se to stalo jemu. Má to však určité nežádoucí účinky = jemu blízcí lidé mu během jeho nesmrtelnosti umírají… no…a pak vyhořele přežívá a čeká na svou nevěstu/lásku, která jediná může vytáhnout meč a tím ukončit jeho život. A byla by to pro něj krásná odměna, že by třeba nakonec prožil hodnotný život se svou láskou a pak by i společně zemřeli. Ale takto to nejvyšší Bůh pro Goblina nenaplánoval. Jestli vůbec něco plánoval. Možná si jen házel kostkou…Jeho pohnutky jsem opravdu nepochopila. Není to dobře napsaná postava. Ale možná se mi vše ztratilo v překladu, měla jsem anglické titulky.  Další postava, která není dobře napsaná je Sunny, hlavně v první půlce seriálu, kde je nesnesitelná nebo do sebe jen netečně klopí sodžu. V druhé půlce už její jednání mělo logiku i smysl. Ostatní postavy jsou skvělé, napsané i zahrané. Casting se opravdu povedl. Bromance mezi Goblinem a Grim Reaperem bylo radost sledovat, herecký koncert prostě. Také mě bavil styling hlavních postav, hlavně GR. Ta ofina a bledá oholená tvář. Lee Dong-wook je vlastně pohledný chlap, což jsem neviděla, dokud se neukázal i v jiné stylu. A ten old fashion style, který mají smrťáci, výborný nápad. Chemie mezi nevěstou a Goblinem nebyla, nebo spíše to nebylo úplně ono. Obecně se mi herecký výkon Kim Go-eun líbil, ve středoškolském věku byla roztomilá a z mého pohledu adekvátně zahraná, protože např. na herečku v 25/21 se nedalo dívat, bylo utrpení, když se ve 20 letech chovala jako 13-ti letá. Poslední 3 díly už byly jen ždímačka na slzy. Ještě bych tak nějak pochopila to Goblinovo čekání, až se mu vrátí (přičítám to té korejské nátuře), ale ten výmaz paměti…jen to odhalilo skutečnost, že nejvyšší Bůh není dobře napsaný.  Overall seriál doporučuji: toho co se mi líbilo a bavilo mne bylo mnohem víc, než toho s čím jsem byla nespokojená. A vlastně bych se ráda podívala znovu. ()

skorpik42

Tak dopozerala som Goblina a vôbec nechápem, prečo to má tak vysoké hodnotenie...?! To, že hlavnú herečku moc nemusím, beriem ako svoj problém, ale prečo je hlavný pár spolu taký nudný? To už som viac fandila vedľajšiemu páru. Celkovo je celý seriál len vata a flashbacky s prepálenou stopážou. To, čo sa tu odohralo, by sa dalo do 10 dielov. Väčšinou dám seriál v priebehu 4-5 dní, teraz som ho pozerala 3 týždne (ak nie viac), čo ma to vyslovene nudilo. Takisto hudba sa mi zdala priemerná, nezapamätala som si jedinú melódiu. O tom, že je tu kopec chýb pomlčím, lebo možno je to znovu iba niečo, čo vadí mne, nakoľko ja mam rada všetko naporiadku a vysvetlené. Nevravím, že je to prepadák, ale ani nejaký skvost, jednoducho priemer. ()