Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

marhoul

Lahůdka v pravém slova smyslu. Rozesmálo mě, jak si představoval mimozemšťany Mélies a jak si je představujeme my. :)))) Krásný film. Před restaurátory smekám. ()

Stanislaus

Už je tomu nějaký ten pátek, co spatřil světlo světa tento na svou dobu ohromující a překotný snímek. Jako chtivého diváka mě zajímalo, jak vypadá film, který je pořadím první na seznamu "1001 filmů, které musíte vidět než umřete". Musím říct, že ta čtvrthodinka stála za to. Dnes může Cesta na Měsíc působit z mnoha směrů naivně - už jen kvůli nápadu s obří střelou plnou lidí, vystřelenou na Měsíc. Nicméně zde se musí brát zřetel na období před více jak sto lety. Prakticky jde o revoluční film své doby, ve kterém se mi nejvíce líbily kulisy na Měsíci, vzhled jeskyně a "Měsíčňani". ()

Nettrass

To je toho, já cestuju každý rok minimálně na jeden měsíc. Někdy dokonce na dva měsíce a někdy i na půl roku. ()

Dr.film

Filmy natočené před Cestou na Měsíc, měly většinou minimální obsahovou výpověď. Zachycovali běžné události ze života - příkladem budiž Dicksonovo Contortionist Luis Martinett. Cesta na Měsíc je skutečně výjimečná - dalo by se říci průkopnická. Je to film, který má již všechny základní kameny, potřebné pro stavbu kinematografického díla. Mám na mysli dějovou linku a zařaditelnost do žánru. Nechybí kostýmy, výprava ani "vizuální efekty". Statická kamera moc dynamiky nepřináší, přesto se atmosféru podařilo zachytit. Mélies žádné moudro do snímku nevložil - pouze nadšení a velký talent, přesto tento snímek zanechává v člověku řadu zajímavých pocitů a neskonalý obdiv k tomuto tvůrci. ()

Flego

Kreativita Georgesa Méliésa vytvorila zaujímavý a určite najslávnejší film tej doby. Príbeh je snímaný vo veľkých celkoch s nehybnou kamerou s roztomilými postavičkami, ktoré leteli na Mesiac. ()

honajz

Je fajn, že to Meliés pojal s vtipem a hravostí, je poznat i po té době, jak se u toho musel bavit. (Zvláštní je, že třeba film The Avengers z roku 2012 mne nebavil tak, jako toto dílko.) ()

MM11

Tyhle principiálně maximální hodnocení zavání přehnanou korektností s nízkým prahem vnímavosti. Jenže každý film se musí hodnotit s hlediska historického kontextu, jinak je srovnávání bezcenné. A jak vidíte - zůstalo s pionýrských dob filmu jen málo, ale zato pouze nejlepší. Cesta na Měsíc je neskutečně půvabná záležitost, hltat jedním dechem jí bude i nenapravitelný cynik. Formálně znamenala revoluci, protože představila návazný sled událostí, příběh. Děj už nevycházel s reálného života, nýbrž scénáře. Zasloužil se o to velký vizionář a jeden ze zásadních lidí historie filmu - Georges Méliès, jehož přínos se bohužel často zapomíná. Ale dost těch akademických větiček, ten film je zábava a líbit se bude i dnes, to je hlavní.... ()

HellFire

Kraťas s prvky Wellsovi knihy První lidé na měsíci mě určitě zaujal technickými aspekty, více než provedením. ()

SOLOM.

Georges Méliès a jeho další nezapomenutelný kousek. Vždy budu obdivovat tohoto chlapíka, kterak ve své době dokázal stvořit něco takového. Nádherný zážitek, který se jen těžko popisuje. Tohle se prostě musí vidět. Pěkné kulisy i srandovní choreografie + neuvěřitelná tvůrčí fantazie a um. Mám rád jeho kousky a nedám na ně dopustit. Milionkrát lepší než většina té novodobé krátkometrážní tvorby. Na tuto Cestu na Měsíc jen tak nezapomenu… ()

duklak2

Jednou bych se chtěl podívat na Měsíc. A strávit tam alespoň jeden měsíc:-). Je to můj sen, i když asi neuskutečnitelný. Měsíc je zde ztvárněn do lidského obličeje, čímž jsem byl mile překvapen. Nemám rád žánr scifi, ale u tohohle filmíku jsem udělal výjimku. Neskutečná poezie, která na vás dýchne po shlédnutí. Zůstanete úplně otřeseni a uslyšíte vlastní tlukot srdce. Bylo nádherné pozorovat, jak astronomové vystoupili na povrch na Měsíci a v dáli pozorovali Zemi. Neviděl jsem lepší vědeckofantastický film. Kdysi dávno jsem někde o tomto dílku četl a dozvěděl jsem se velmi zajímavé informace. Např. že Cesta na Měsíc je považována za první široce distribuovaný film, který má kompletní příběh. A rok natočení 1902. K tomu snad není ani co dodávat. Uvidíte božské efekty (na tu dobu). Uznejte, doba před Titanicem a už začaly vznikat takovéto skvělé činy, které se budou lidem líbit i po více než 100 letech. Můžeme být vděční serveru youtube, že se tam tyto skvosty nacházejí. Jsem rád, že jsem tento "film" viděl, ale dávám mu "jen" 4 hvězdy, poněvadž krátkometrážním zásadně nedávám plné hodnocení. Já jdu postavit kapsli ve tvaru projektilu a někoho poprosit, aby mě za pomocí kanónu vystřelil na Měsíc. Zajímavostí je to, že přesně o 100 let později, co byl film natočen, tak vznikl kolos, který se jmenuje CSFD. ()

Beastmaster4

Všechny tyto staré snímky hodnotím za 3, pokud to není nějaký opravdu extra kousek (4) nebo naopak (2). Jak jsem psal jinde a budu psát v každém komentáři k těmto filmům: nepřísluší nám dnes hodnocení podobných snímků. Tři hvězdy jsou spravedlivý kompromis. Nádherné sci-fi dobrodružství své doby. Chtěl bych se vrátit v čase a prožívat to ohromení. Dnes si už sotva umíme představit, co pro lidi dřív tyhle pohyblivé obrázky znamenaly. Navíc, když už dostali opravdový příběh a byly plné na tu dobu nevídaných efektů. Odkaz na film: http://www.youtube.com/watch?v=oYRemE9Oeso ()

JASON_X

První sci-fi film, vlastně prý úplně první jakýkoliv film s uceleným příběhem, je opravdu hodně roztomilý. Určitě doporučuju sice nepůvodní, zato však pohlednější a obrazově kvalitnější restaurovanou a kolorovanou verzi z roku 2011, která navíc obsahuje závěrečné scény oslav dobytí Měsíce s jedním odchyceným Selenitou křepčícím na vodítku. Jinak děj je sice prostinký, ale zábavný. Třeba prdelaté mandy (prý sboristky z Folies Bergère) tlačící projektil s "kosmonauty" do hlavně, pan Měsíc s vystřeleným a krvácejícím očičkem, vousatí dědkové v cylindrech a s deštníky bojující s agresivními Měsíčňany, no a vrchol všeho je návrat (respektive způsob návratu) odvážných cestovatelů na matičku Zemi. Nápaditá secesní komedie. Ale intenzita rozkoše z četby Ze Země na Měsíc v dětských letech byla určitě větší, než divácká rozkoš z téhle filmové perličky. ()

Katullka

Kolorovaná a ke všemu restaurovaná verze mě uchvátila mnohem více, než předtím. Je to prostě geniální. Žasnu nad tím i po 110 letech. Díky za to. // 38. LFŠ UH 2012 ()

codeas

Právě z díla možná čerpal český režisér Karel Zeman ve svých filmech (Na kometě, Ukradená vzducholoď). Trikově pěkně udělané,ale Georges Méliès má i lepší filmy. Příběhově však dokonalé ()

maseer2

zábavně nápaditý a roztomile naivní snový kraťas o vystřelení na Měsíc (doslova), který už je starý neuvěřitelných 110 let a díky němuž na mě mohutně dýchla atmosféra doby, kdy byla kinematografie ještě v plenkách.. rozhodně obohacující zážitek :) ()

rawen

Tohle je historie, kterou není možné hodnotit a soudit pomocí klasických měřítek. Jen takový postřeh - teď už chápu, proč se ukázky z Méliesových filmů objevovaly ve videoklipech skupiny Queen... [kolorovaná restaturovaná kopie na LFŠ 2012 s hudebním doprovodem Jana Plíhala] ()