Princezna Fantaghiró 3 (TV film)

• Česko

Tajemství Zlaté jeskyně 3

• Itálie

Fantaghirò III

The Cave of the Golden Rose 3

Jaskyňa Zlatej ruže alebo princezná Fantaghiro III.

Fantaghiro III.

Fantasy / Romantický

Itálie, 1993, 92 + 94 min

Podľa môjho subjektívneho názoru asi najlepšia časť ságy o udatnej princeznej Fantaghiro. Malo to takmer všetko čo som očakával a dokonca aj niečo naviac. Dynamika, spád, napínavé scény, trochu strachu a veľa odvahy. V detstve tento film urobil veľký dojem a zanechal vo mne i naďalej príjemné pocity a spomienky na celkové spracovanie. Z Tarabasa sa stala kultová postava o čom svedčí aj počet fanúšikov na nemenovanej sociálnej sieti a v kombinácií temnoty a svetla, zla a dobra a víťazstva dobra nad zlom je je to skvelý príbeh, ktorý ma naozaj dostal. Pekné spracovanie a dobrý dojem vytrhujú túto časť z bežného priemeru.(20.1.2012)

Jak ohodnotit 5 filmů, které mi absolutně splývají dohromady? Podle toho co tu čtu to byla neskutečná kravina... Nicméně je to jedna z nejoblíbenějších pohádek mého dětství. Moje hodnocení prosím berte s rezervou, hodnotím na základě nostalgie, emocí a stále přetrvávajících dojmů. Samozřejmě nesmím zapomenout na Alessandru Martines, nejhezčí princeznu všech dob :)(12.2.2009)

• Acrobat

Rozrástli sa hríby, zemiaky, mrkvy a podobná drobná háveď, ktorá nemusí každému chutiť rovnako ako zelerovo-mrkvová polievka podávaná v stredovekých kuchyniach. Pridali sa druhé vytasené prsia a tak nasleduje Clash of the Breast v podaní Ursuly a Brigitte. Martines je pre zmenu chlapcom s peknou tvárou už po celý príbeh filmu. Austrálskeho surfera zaviali vlny až na výpomoc k Jadranskému alebo Tyrénskemu moru, pričom ničí všetko s majstrovskou krutosťou (hoci ja som to v rozprávke nepostrehol). Rossi Stuart keď zistil že to bude mať desať dielov, tak skamenel a preto ho pár vyvolencov oživuje celé dva diely. Nebudem si nahovárať a popri laxnom tempe, ale stále sviežom rozprávkovom príbehu, sa dá ešte na Fantaghiró pozerať bez nervozity. Tentokrát, ale posledný krát.(30.12.2013)

Přikláním se k názoru většiny (prozměnu) a uznávám, že kvalita jde s každým dalším dílem dolů. A příběhy znepokojivě infantilní. Tady to ještě zachránili charismatickým Tarabasem, krásnou Bond-mother a těmi nejděsivějšími pohádkovými stvůrami, jaké jsem kdy viděl: plíživými jeskynními upíry, kteří jakoby vypadli z oka monstrům z DESCENT. A právě od tohoto dílu si začínají další pokračování víceméně odporovat. Na konci jedničky byla Fantaghiro korunována královnou a Romualdo králem, ve dvojce jimi ještě byli. A tady už jsou to jen kníže a jeho princezna. A jejich adoptivní dcera (E)Smeralda se v dalších pokračováních pro jistotu tiše zdejchla. Ale jak říkám - hlavně díky Tarabasovi tento dvojdíl ještě šel...(9.2.2014)

Fantaghiro stráca šmrnc a tú nádhernú rozprávkovú atmosféru ktorou sa mohla pýšiť v predchádzajúcich častiach. Možno sú to jej dlhé vlasy, čo v tejto časti chýba, možno je to Biela víla, Romualdo alebo zamrzí, že nádherné melódie nahrádza skoro v celom filme stále ozývajúcasa (ikeď impozantná) "Tarabas theme." No najviac zamrzí úbytok tých krásnych dialógov tipu: "Cieľ rovno do slnka! Do slnka? Veď to sa nedá... Na slovo nedá sa radšej zabudni, nemôžeš to povedať kým to neskúsiš" a potom drzosť a rebélia hlavnej hrdinky. Napriek tomu sa tu nájde mnoho pozitív pre ktoré hodnotím tak ako hodnotím. Napríklad charizmatický Tarabas i jeho filmová Bond-matka a celkovo musím pochváliť tvorcov, pretože v porovnaní s ostatnými časťami je toto príbehovo veľmi prešpekulované a správne vygradovanie tejto trojdielnej ságy. Príbeh o Tarabasovi, komplexnosť jeho charakteru i návrat postáv z druhého dielu (Čierna kráľovná válí) sú spravené naozaj dobre a nič tu nepôsobí nasilu. OKrem iného sa nestotožňujem s tvrdeniami, že týmto dielom začala séria infantilnieť pretože komentujúci si zrejme naozaj všimli len hovoracie hríby. Naopak Fantaghiro sa posunula do dospelejších vôd, kde deti prichádzajú o rodičov, hlavná hrdinka bojuje voči monštrám ktoré 100%tne inšpirovali tvorcov horroru Pád do tmy a akčných scén i napätia ozaj pribudlo. Takže ikeď má Fantaghiró 3 mnoho múch a už to nie je to pravé orechové stále hodnotím v rámci trilógie vysoko (ďalšie diely predvádzajú ako sa to dá fakt posrať) a hlavne kvitujem perfektný dabing Etely Balgovej-Harantovej ktorá patrí k najleším režisérkam slovenského dabingu a vďaka nej mohol vzniknúť dovoľujem si tvrdiť jeden z najlepších slovenských filmových dabingov a my sme v príbehu mohli počuť dokonalé obsadenie tvorené Katkou Šulajovou, Božidarou Turzonovovou, Szidi Tobias alebo Višňovským, ktorí v porovnaní s českým odpadom (obyčajne preferujem u filmov CZ dabing, pretože slovenský je o ničom a toto je ozaj výnimka potvrdzujúca pravidlo) posunul Fantaghiro na naozaj pamätný fantasy príbeh,po ktorom kedykoľvek cez sviatky rád siahnem.(5.1.2013)

• - Tato pohádka se natáčela v České republice na mnoha hradech a zámcích, konkrétně například na hradě Bouzov na Olomoucku. Další lokace, kde filmování probíhalo, se nacházely v Itálii. (Lynette)

• - Herečka Anna Geislerová, která si zahrála hned v několika dílech této pohádky v počátcích své herecké kariéry a jež ztvárnila vedlejší pohádkovou postavu Královna skřítků, se o mnoho let později vyjádřila, že natáčení této pohádky bylo velmi příjemné a pohodové a vzpomíná na ně dodnes jako na jedno z nejlepších natáčení, kterého se kdy za svou hereckou kariéru zúčastnila. (Lynette)

• - Režisér Lamberto Bava dlouho hledal typově herce, který by se hodil na roli Tarabase. Pak se mu úplnou náhodou dostala do ruky fotografie modela Nicholase Rogerse a problém byl vyřešen. Zkontaktoval jeho agenta a Nick hned druhý den nastoupil do letadla a odletěl do Itálie, kde podstoupil úspěšně kamerové zkoušky a roli černokněžníka získal. (Lynette)