Princezna Fantaghiró 3 (TV film)

• Česko

Tajemství Zlaté jeskyně 3

• Itálie

Fantaghirò III

The Cave of the Golden Rose 3

Jaskyňa Zlatej ruže alebo princezná Fantaghiro III.

Fantaghiro III.

Fantasy / Romantický

Itálie, 1993, 92 + 94 min

Viděla jsem Fantaghiro nedávno a připadala mi to jako hloupý kýč plný pitvořících se postaviček. Ale to nic nezmění na tom, že v dětství to pro mne byla jedna z nejoblíbenějších pohádek, vždy napínavá, milá a plná dobrodružství. Ale prvním dílům jakoby chyběl hlavní hrdina. Ono věčně někde uvězněný, nebo spící Romualdo, začal po deseti minutách štvát i mé sedmileté já. S třetím dílem přišel zlý černokněžník Tarabas, a tím hlavním hrdinou se stal a stal se vlastně i moji (skoro) první láskou. Tarabas tak nějak dodal celé téhle maškarádě dramatickou hloubku. Dodnes obdivuji, jak ze začátku, když je Nicholas Rogers (tedy Tarabas) zlý skoro nepoužívá mimické svaly, kdežto potom z každého pohledu cítíte jeho emoce. Dokonce si pamatuji, že jsme jednou s kamarádkami na koleji uspořádaly večer pohádek, který skončil tím, že jsme si pouštěly scény našeho milovnaného Tarabase. Tak si říkám, jestli tahle postava vůbec patří do pohádky, nehodila by se spíš do romantického seriálu, nebo shakespearovské tragédie?(22.12.2012)

Spomienka a hudba z detských čas ma zvábili späť a cez skúškové som si to opäť po rokoch pozrela. Samozrejme, že kedysi som zbožnovala Fantaghiro a Romualda a nejaký Tarabas kazil ich idylku. Teraz som však rada za jeho neopätovanú lásku. Aby nebolo všetko také ideálne. Oceňujem, že Fantaghiro dáva svoje mnohé vlastnosti za príklad. A ako učila Smeraldu, že ubližovať zvieratám nie je správne. Trošku nie som stotožnená s oblečením čarodejníc. Také výstrihy a strihy šiat do rozprávok?? Hm.. Rozmýšľam tiež, či aj táto rozprávka neovplyvnila môj vkus v neskorších rokoch. Romualdo mi príde dosť sladký ale dlhšie vlasy majú stále pre mňa niečo do seba..:) Juuj a nemohla si ich Fantaghiro nechať narásť dlhšie, nech nemá stále taký hríbik?:)___ Nesmiem zabudnúť na hudbu. Božská. A jej prechody do dramatickej roviny.. Po rokoch mi fantazijné stvorenia prídu trošku moc. Ale možno také boli vtedajšie pomery. A rozhodne sympatické sú známe české lokácie. Anyway... príjemné. Ale to asi všetko, čo súvisí s idealizovanými časmi dávnymi...(2.1.2013)

Fantaghiro stráca šmrnc a tú nádhernú rozprávkovú atmosféru ktorou sa mohla pýšiť v predchádzajúcich častiach. Možno sú to jej dlhé vlasy, čo v tejto časti chýba, možno je to Biela víla, Romualdo alebo zamrzí, že nádherné melódie nahrádza skoro v celom filme stále ozývajúcasa (ikeď impozantná) "Tarabas theme." No najviac zamrzí úbytok tých krásnych dialógov tipu: "Cieľ rovno do slnka! Do slnka? Veď to sa nedá... Na slovo nedá sa radšej zabudni, nemôžeš to povedať kým to neskúsiš" a potom drzosť a rebélia hlavnej hrdinky. Napriek tomu sa tu nájde mnoho pozitív pre ktoré hodnotím tak ako hodnotím. Napríklad charizmatický Tarabas i jeho filmová Bond-matka a celkovo musím pochváliť tvorcov, pretože v porovnaní s ostatnými časťami je toto príbehovo veľmi prešpekulované a správne vygradovanie tejto trojdielnej ságy. Príbeh o Tarabasovi, komplexnosť jeho charakteru i návrat postáv z druhého dielu (Čierna kráľovná válí) sú spravené naozaj dobre a nič tu nepôsobí nasilu. OKrem iného sa nestotožňujem s tvrdeniami, že týmto dielom začala séria infantilnieť pretože komentujúci si zrejme naozaj všimli len hovoracie hríby. Naopak Fantaghiro sa posunula do dospelejších vôd, kde deti prichádzajú o rodičov, hlavná hrdinka bojuje voči monštrám ktoré 100%tne inšpirovali tvorcov horroru Pád do tmy a akčných scén i napätia ozaj pribudlo. Takže ikeď má Fantaghiró 3 mnoho múch a už to nie je to pravé orechové stále hodnotím v rámci trilógie vysoko (ďalšie diely predvádzajú ako sa to dá fakt posrať) a hlavne kvitujem perfektný dabing Etely Balgovej-Harantovej ktorá patrí k najleším režisérkam slovenského dabingu a vďaka nej mohol vzniknúť dovoľujem si tvrdiť jeden z najlepších slovenských filmových dabingov a my sme v príbehu mohli počuť dokonalé obsadenie tvorené Katkou Šulajovou, Božidarou Turzonovovou, Szidi Tobias alebo Višňovským, ktorí v porovnaní s českým odpadom (obyčajne preferujem u filmov CZ dabing, pretože slovenský je o ničom a toto je ozaj výnimka potvrdzujúca pravidlo) posunul Fantaghiro na naozaj pamätný fantasy príbeh,po ktorom kedykoľvek cez sviatky rád siahnem.(5.1.2013)

skoro bych uvažovala o dvou, ale ještě to není tak strašné.. zachraňuje to nová postava Tarabase, trochu staromódní emo, a feministka ve mě už nejen prská, ale přímo řve.. jak se z drzé odvážné princezny která bojuje proti všemu mohla stát taková puťka který záleží jen na tom aby se princ probral? Mnohem víc se mi líbila když se ho snažila kuchnout..(23.12.2009)

• tron

„Pred chvíľkou ma napadla mrkva.“ – „A bola sama, alebo aj so zemiakom a hríbmi?“ Nepísané pravidlo niektorých sequelov hovorí o tom, že sa do pokračovania musí vrátiť obľúbená záporná postava, ale v pomerne kladnej úlohe, musiac spojiť sily s kladnou postavou proti silnejšiemu a väčšiemu zlu. A tak sa do tretej série Fantaghira vracia Čierna kráľovná v pôvabne zlom podaní Brigitte Nielsen. Novým zlom sa stáva nemilosrdná beštia v podaní historicky prvej bondgirl. A jej syn Tarabas, ktorý je líčený ako absolútne zlo a všetci sa ho boja a pritom ide o fajn modela s uhrančivo jemným pohľadom. K tomu znova plno hovoriacich predmetov a zvierat, Romualdovho hereckého predstaviteľa to už fakt prestávalo baviť a tak je väčšinu času (ne)šikovne odfiltrovaný mimo dej a k tomu plno masiek, netvorov, oblúd, príšeriek a iných postáv. Vďaka tomu je tretia séria pomerne živá. No tak ale vrchol svetovej kinematografie predsa len vyzerá inak/to zrovna nie je.(28.11.2018)

• - Režisér Lamberto Bava dlouho hledal typově herce, který by se hodil na roli Tarabase. Pak se mu úplnou náhodou dostala do ruky fotografie modela Nicholase Rogerse a problém byl vyřešen. Zkontaktoval jeho agenta a Nick hned druhý den nastoupil do letadla a odletěl do Itálie, kde podstoupil úspěšně kamerové zkoušky a roli černokněžníka získal. (Lynette)

• - Pro Nicholase Rogerse byla role černokněžníka Tarabase úplně první role. Do té doby se totiž živil modelingem. (Lynette)

• - Herečka Anna Geislerová, která si zahrála hned v několika dílech této pohádky v počátcích své herecké kariéry a jež ztvárnila vedlejší pohádkovou postavu Královna skřítků, se o mnoho let později vyjádřila, že natáčení této pohádky bylo velmi příjemné a pohodové a vzpomíná na ně dodnes jako na jedno z nejlepších natáčení, kterého se kdy za svou hereckou kariéru zúčastnila. (Lynette)