poster

Zoufalství a naděje

 • USA

  First Reformed

 • Slovensko

  Prvý napravený

  (festivalový název)
 • Velká Británie

  First Reformed

Drama

USA, 2017, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Mukade
  ****

  Mimo iné tam bol dobre znázornený intelektuálny chaos v cirkvi (ktorý je samozrejme aj mimo nej u laických kresťanov), kde si každý vykladá vety z biblie ako mu výška jeho intelektu umožňuje, prípadne ako mu vyhovuje. A vôbec, už to že tie Písma sú neveľmi jasné a umožňujú rôzny výklad niečo podstatné dokazuje (niekomu ofc)...(25.8.2018)

 • Tft
  ****

  Při pohledu na Schraderovu filmografii je First Reformed jako blesk z čistého nebe. To, že je lepším scénáristou než režisérem, o tom není pochyb, ale tady konečně dokázal, že to možná není zas tak úplná pravda (možná v tom má trochu ruce i studio, pod kterým točí?). Schraderovi se povedlo navázat na svoje nejlepší scénáristické dílo a vytvořil Taxi Drivera z křesťanského prostředí. Ethan Hawk hraje pastora s temnou minulostí, který se snaží posunout v životě dál skrze víru, ale narazí na mladý pár, který naprosto změní jeho pohled na církev a svět jako takový. Hawk je tady naprosto famózní, stoprocentně soustředěným výkonem provází filmem diváky jako skutečný pastor. Umět zahrát tak klidně a procítěně, zatímco je z vašeho výkonu cítit vnitřní neklid a rozpolcenost, to už chce zatraceně velkou dávku hereckého umění, kterou Hawk dokazuje, že rozhodně má. Schrader zvolil pro natáčení oříznutý poměr stran a volba pro intimnější vyprávění příběhu to bylo rozhodně dobrá, ovšem souhlasím s názorem, že film vypadá až trochu moc digitálně a natáčení na film by tomu slušelo daleko víc. V jednoduchosti je ale krása a tenhle komornější obrazový styl First Reformed prostě sluší a ta digitálnost je jen malá skvrna na jinak skvělém obrazu. Spolu s jednoduchými a statickými záběry film výtečně vykresluje kontrast, kterým si církev prochází, na jedné straně skromnost a jednoduchost, kterou káže lidem a naproti tomu příběh filmu, který odhaluje, že je to pouhá póza a skutečným motorem jsou peníze. Z toho vychází největší eso v rukávu First Reformed: zakořeněnost filmu v realitě. Na plátně se neodehrávají věci, které by se v reálném životě neděli. Film skvěle ukazuje jak funguje nejen církev, ale společnost jako taková, a že dostatek peněz donutí lidí přehlédnout cokoliv. Hodně silný film s drtivým koncem, který nechává hromadu prostoru k zamyšlení. 89%(15.8.2018)

 • luka4615
  ****

  Herecká epopej Ethana Hawka, která s drtivou syrovostí ukazuje, že peníze jsou mocnější než lidské přesvědčení, ideály a samotné náboženství. First Reformed rovněž nabídne skvěle soustružený scénář, který výborně buduje napětí, což v kombinaci s originálním soundtrackem vytváří hutnou a vtahující podívanou plnou skrytých metafor a do očí bijících poselství. Rovněž musím poznamenat, že herecký výkon Amandy Seyfried se řadí k velkému nadprůměru. A konec? Zdá se, že většina uživatelů zde je příliš přízemních a nedokáží ocenit hloubku tohoto díla. No, jejich škoda. „Wisdom is holding two contradictory truths in our mind, simultaneously, Hope and despair. A life without despair is a life without hope. Holding these two ideas in our head is life itself.“(14.9.2018)

 • Devadesát Dva
  ****

  Studie reverenda (Hawke), nahlodaného vlastním životem a pochybami, který se snaží pomoct ženě s jejím uzavřeným a depresemi zmítaným mužem, posedlým myšlenkou, že jsme zkurvili planetu a nezasluhujeme si žít. Když muž spáchá sebevraždu, reverend logicky do jisté míry obviňuje sebe sama, jeho pochyby, zdravotní stav a celková beznaděj, ho však přijmou převzít otěže myšlenek zavražděného muže... zároveň ho tlačí ke stěně s nožem na krku. Vlastně po 'Affliction' a letech, teprve druhý film, co vidím a režíroval Schrader a opět je to pořádná porce drsné, deprimující reality. Statická kamera. Minimalistický film. Skvělý scénář, přesně odehrané postavy. Provokující (jak pro koho).(5.8.2018)

 • sochoking
  ***

  Výborne napísané, super zrežírované, no záver ma osobne dosť nasral! Jedna hviezda kvôli tomu dole...(6.8.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace