Zoufalství a naděje

Prvý napravený

(festivalový název)

First Reformed

USA, 2017, 108 min

Při pohledu na Schraderovu filmografii je First Reformed jako blesk z čistého nebe. To, že je lepším scénáristou než režisérem, o tom není pochyb, ale tady konečně dokázal, že to možná není zas tak úplná pravda (možná v tom má trochu ruce i studio, pod kterým točí?). Schraderovi se povedlo navázat na svoje nejlepší scénáristické dílo a vytvořil Taxi Drivera z křesťanského prostředí. Ethan Hawk hraje pastora s temnou minulostí, který se snaží posunout v životě dál skrze víru, ale narazí na mladý pár, který naprosto změní jeho pohled na církev a svět jako takový. Hawk je tady naprosto famózní, stoprocentně soustředěným výkonem provází filmem diváky jako skutečný pastor. Umět zahrát tak klidně a procítěně, zatímco je z vašeho výkonu cítit vnitřní neklid a rozpolcenost, to už chce zatraceně velkou dávku hereckého umění, kterou Hawk dokazuje, že rozhodně má. Schrader zvolil pro natáčení oříznutý poměr stran a volba pro intimnější vyprávění příběhu to bylo rozhodně dobrá, ovšem souhlasím s názorem, že film vypadá až trochu moc digitálně a natáčení na film by tomu slušelo daleko víc. V jednoduchosti je ale krása a tenhle komornější obrazový styl First Reformed prostě sluší a ta digitálnost je jen malá skvrna na jinak skvělém obrazu. Spolu s jednoduchými a statickými záběry film výtečně vykresluje kontrast, kterým si církev prochází, na jedné straně skromnost a jednoduchost, kterou káže lidem a naproti tomu příběh filmu, který odhaluje, že je to pouhá póza a skutečným motorem jsou peníze. Z toho vychází největší eso v rukávu First Reformed: zakořeněnost filmu v realitě. Na plátně se neodehrávají věci, které by se v reálném životě neděli. Film skvěle ukazuje jak funguje nejen církev, ale společnost jako taková, a že dostatek peněz donutí lidí přehlédnout cokoliv. Hodně silný film s drtivým koncem, který nechává hromadu prostoru k zamyšlení. 89%(15.8.2018)

"First Reformed" je pre mňa skutočne zaujímavým filmom. Myslím si, že má veľmi dobré myšlienky, má dobré momentky a rozhodne musím pochváliť herecký výkon Ethana Hawka. Je absolútne fascinujúci. Rovnako fascinujúce je vidieť, že film bol natočený vo formáte 4:3. To som nevidel za posledné roky ani nepamätám. Dnes sa všetko robí v natiahnutých záberoch 16:9, a hoci to filmu vie pridať, tak vidieť niekedy niečo iné je skutočne super. Pre mňa v tomto film funguje. Nie je kresťanský. Je skutočne dobre a racionálne podchytený. A najmä mám pocit, že veľmi dobre ide proti alibizmu a hlavne chce povedať, že reálne je správne, že všetci nemáme robiť nič preto, aby sme chránili planétu. Lebo možno je to všetko boží plán. Záver vás podľa mňa buď nadchne, alebo vás bude iritovať. A dokážem prijať obe strany. Ja som bol z toho všetkého zmätený. Potom som si našiel názor niekoho iného a dokázal ma celkom presvedčiť o tom, že tam nejaký zmysel je. Nebudem to spoilovať, no minimálne mám pocit, že v tomto to chalan vysvetlil veľmi dobre. A sám som si to po premietnutí celého filmu uvedomil. Takže nech je váš názor akýkoľvek, dá sa na to istým spôsobom pozrieť. Naznačím to aspoň takto... "Možno nevidíme to čo sa reálne udialo. Možno len uvidíme to, čo náš hrdina chcel, aby sa udialo. Koniec koncov, ako sa k nemu dokázala Mary dostať, keď predtým jeho priateľ nemohol vstúpiť do kancelárie, ktorá bola zamknutá? Viac vysvetľovať nebudem. Nemyslím si, že by som sa k filmu vrátil, no ak máte radi náročnejšie filmy, tak odporúčam ho vidieť aspoň raz. Ale je diskutabilné, čo si z toho vezmete, lebo je to rozhodne film, ktorý vás môže aj absolútne iritovať. A je to pochopiteľné. Hodnotenie: B+(30.10.2018)

• JohnMiller

V prvej polovici sa nás First Reformed snaží presvedčiť, že ide o skromnú komornú drámu ktorej nie je ľahostajná ekológia a klimatické zmeny. Príbeh rozpráva o kňazovi ktorý sa snaží zmieriť so svojim osudom. Tragicky priišiel o syna a jeho žena ho opustila. Píše si preto denník a obstojne si vypomáha alkoholom. V podstate by na tom nebolo nič zlé keby sa tvorca viditeľne nesnažil a neprosil kritiku o zlaté sošky. Pridané "umelecké" a surreálno abstraktné vsuvky kazili zážitok . ECO časť ktorá ma na začiatku bavila bola neskoršie samoúčelne vyťahovaná ako s trenírok K...t a nemala v deji väčšie opodstatnenie. Prvá polovica bola parádna. Druhá u mňa zlyhala.(9.1.2019)

Dobrý film. Iný, silný, atmosférický a s perfektným Ethanom. Príbeh o viere fungujúci zároveň ako ekologická agitka sleduje množstvo malým drám, ktoré nám postupne odkrývajú myšlienky a pocity hlavnej postavy. Rozumieme tej beznádejí. Rozumieme tej túžbe. Je to film, ktorý nie je šokujúci. Je len na zamyslenie. Nepoučuje - ukazuje len bezmocnosť a túžbu niečo zmeniť hoci svet funguje inak. A zároveň je to o láske. Takej tej silnej. Ktorá príde po utrpení. Nie dokonalé. Ale silné. Veľká spokojnosť.(3.11.2018)

Jeden z tých filmov, pri ktorých hrozí, že zostanú nedocenené a ponúka k tomu hneď niekoľko dôvodov. Statický dej, prílišné duchovno, nejasný význam, variabilný výklad....Mňa práve toto všetko na tie dve "nudné" hodiny prikovalo do stoličky. Pre mňa to bola nielen vizuálna, ale aj myšlienková krása, ktorá na mňa z tohto filmu sálala a vyvolala waw efekt, ktorý pri filmoch prežívam skutočne už len málokedy a som si na 100% percent istá, že v krátkej dobe si dám vopáčko. Zúfalstvo a nádej, teda najnovší cz preklad názvu filmu (nazvala by som ho mega spoilerom) by si mali niekoľkonásobne za sebou prečítať všetci, ktorým sa bude zdať, že tento film z nejakého dôvodu nepochopili.(25.9.2018)