Místo u moře

Manchester by the Sea

Miesto pri mori

USA, 2016, 137 min

Dosti složitý film, u kterého doporučuji dávat hodně bedlivý pozor, jinak bude hrozit že si jej budete muset pustit znovu. Silný příběh, se kterým se člověk dokáže snadno ztotožnit, kdo z nás si sebou nenese nějakou tu temnější událost z minulosti, se kterou se musí ať chce nebo nechce vyrovnávat. Tady sledujeme jistého Lee Chandlera, kterému osud tedy opravdu naložil. Kdo jiný by mohl ztvárnit podobného ztroskotance lépe než Casey Affleck. Někteří z nás už holt třeba nikdy nebudou mít možnost žít spokojený život. 80%(17.2.2017)

Nevěděl jsem co čekat, zároveň jsem očekával hodně. Celkově tak pociťuji menší zklamání. Herecky na výbornou (volal jsem po tom, aby Casey Affleck dostal konečně zase nějakou velkou hlavní roli), celkově jsem však měl problém s tím, jak se některé postavy chovají a proč se tak chovají. A to mi vlastně nejde do hlavy u snímku, který je vynášen do nebes především kvůli scénáři a uvěřitelnosti, s jakou je napsaný. Té lehké topornosti z mého pohledu přispívá i volba hudby, která často ve spojení se zpomalenými záběry některým scénám přímo podkopává půdu pod nohama a oslabuje je. Opakem je několik civilně pojatých scén, které jsou pro mě tím nejsilnějším, co Manchester by the Sea nabízí. Dobrý film, který by ale podle mého názoru mohl být v rukách jiné režie ještě mnohem silnějším. 7/10(14.2.2017)

Tahle vztahová-rodinná dramata jsou přesně mým šálkem kávy a ačkoli jsem neviděl ani polovinu nominovaných filmů, tohle je můj favorit na Oscara a po úvaze a přemýšlení nejen v kategorii filmové, nýbrž i herecké. Když jsem se totiž zamyslel nad postavou Lee Chandlera, uvědomil jsem si, že ho Affleck hraje naprosto skvěle, to že mi postava valnou většinu stopáže neseděla a byla nepříjemná a nesympatická, je zcela podružné, takže Denzel má Oscarů už dost, Andrew si může počkat, Ryan ho stoprocentně jednou dostane a Viggo jakbysmet. Závěrem chci ocenit nádhernou hudební složku.(23.2.2017)

Zachmuřený Casey Affleck nemá moc důvodů k radosti. Sic jeho exmanželka Michelle Williams může do světa vytroubit šťastnou novinu, ani ona by mnoho argumentů nesesbírala. Ani jeho bratr Kyle Chandler nemá na růžích ustláno a ač to jeho synovec Lucas Hedges táhne s dvěma holkami zaráz a hraje v kapele, ani on nemá úsměv od ucha k uchu. Prostě postavy dramatu Kennetha Lonergana nejsou žádní smíšci. Hlavní hrdina si sebou nese obrovské trauma, otevřít se před nikým nechce, leccos raději řeší pěstmi. Od diváka se očekává, že bude pozorný a leccos vyčte mezi řádky, ale zase nějak zásadně nám to Lonergan nekomplikuje. Sebevědomé přepínání ze současnosti do vzpomínek nijak neruší, jen některé vedlejší linie děj lehce ředí. Silné je naopak postupné odkrývání hrdinovy nevraživosti a uzavřenosti a neochoty splnit požadavky ze závěti. Co výsledek vyloženě zdobí, je jeho opravdovost. V dialozích, v hereckých výkonech. Prostě tvůrci vsadili na civilní vyprávění, a proto dostali diváky tam, kde si je přáli mít. Stačí málo, pár pohledů, několik slov a vystihneme vše. Smutné táhlé smyčce na mě lacině nepůsobili, ba naopak. Občasný černý humor fajn, herecky na výbornou.(6.2.2017)

• bouncer

Škoda, že to nebyl Manchester, UK. Pomalu plynoucí drama, které začíná, ale nekončí a v němž sledujeme život normálních lidí v normálním životě. Ano, poznamenaných velkou tragédií, ale ani ta nepůsobí nijak silně. Ve výsledku nijaký film, který sice neurazí (i přes dlouhou stopáž lze vydržet sledovat s minimálním poohlížením se po hodinkách), ale nic ve vás nezanechá. Ta prázdnota byl asi účel filmu (viz hlavní hrdina), ale to neznamená, že si to užiju.(28.2.2017)

• - Film měl premiéru na festivalu Sundancev Utahu. (MessiM)

• - Film bol natočený za 32 dní. (MikaelSVK)

• - Manchester by the sea, originální název filmu, je existující město na severním pobřeží Massachusetts. (MessiM)