Vyborny film o vztahu ceskeho namornika a nemecke slecny na konci druhe svetove valky. Oba herci nezklamali a jde videt, ze milostne hratky jim nedelaly moc velky problem:-). Vyborna postava byla i ten " stryc " s kozou. Kachyna umel tocit skvele filmy, velice citlive a poeticky podane, osobne je to jeden z mych nejoblibenejsich ceskoslovenskych reziseru. Zaver filmu odehravajici se v rozbombardovanych Drazdanech je velice silny. Jedine, co bych vytknul je vedlejsi dejova linie s kradenim tabaku.(19.9.2008)

Další z Kachynovských romanticko-poetických děl. Skvělá sázka na Lukáše Vaculíka ( hvězda 80let ) a sličnou Markétu Hrubešovou ( její půvaby potěšily kterékoli mužské oko ) byla trefou do černého. Příběh z doby, která nebyla pro český národ jednoduchá ani veselá, je opět vyprávěn lidsky i s dávkou úsměvu a humoru. Tragicky konec je jakýmsi vyústěním celého příběhu. Češi nejsou Američani, ti zbožnuji happy-endy. A je to dobře, jinak bychom se jako fanoušci filmu z těch dobrých konců asi po...(25.12.2009)

KOMENTÁŘ MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY! silný historicko-poetický film o velké (ne)šťastné lásce, které se do cesty postavila válka, podkreslený chytlavým hudebním pornosaxofonovým motivem, zakončen vodopádem ze slzavého údolí... počáteční průměrný TV look brzy vystřídají kvalitnější momenty a mezinárodní eroticko-romantické linie, které dokáží zrzavě-zainteresovaného člověka skutečně přitáhnout ;-) ale nechybí i následná dávka napětí a podzápletka kriminální... když přehlédneme často opomíjený nedostatek, který trochu vadil i mně (v Drážďanech se mluví česky), pan Kachyňa zabrnkal na těch pár strun tak, že to dohromady skvěle ladilo a já musím jít na (pro mě překvapivě vysokých) 80%.(21.3.2008)

• Snorlax

Nevím, zda je tohle nejhorší Kachyňův film kvůli obsazení Vaculíka, nebo se na té nudě podílely i jiné okolnosti. Kdyby v hlavní roli byl ptakopysk, mohl být Karel alespoň roztomilý, když už by neuměl hrát. Vaculíkovo přiblblé tlemení před kamerou na sebe strhlo veškerou pozornost, takže vše ostatní se stalo pouhou banalitou.(5.5.2013)

Vkusne natočená "červená knižnica" na pozadí tragických dejinných udalostí. Znie to trochu umelecky nedôveryhodne, avšak Kachyňa je iná trieda a do príbehu lásky dokáže nacpať viac, ako by sa pokúsilo množstvo tuctových režisérov. Mňa potešilo sústredenie deja na rieku, loď vždy predstavuje určitú formu slobody, až revolty a zároveň na rieke nevidíme hranice, že. Začnem si odškrtávať filmy, zaoberajúce sa bombardovaním Drážďan, zatiaľ u mňa vedie Slaughterhouse 5. Škoda, že Vaculíka má publikum zaškatuľkovaného v iných typoch úloh, pretože mi pripadal ako "oznamovateľ láskej svojej" presvedčivý. Hrubešová ukázala to, čo od nej všetci chceli, teda nahé telo, ale ona tam aj hraje a nepôsobí to vôbec rušivo. Aj napriek spomenutým umeleckým kladom sa pre ženy môže jednať o dosť zásadné slzotvorné dielo československej kinematografie. Ak by bol film známejší a častejšie vysielaný.(18.6.2014)

• - Režisér Karel Kachyňa měl málo materiálu na natáčení, proto se mohla každá scéna natáčet maximálně třikrát. (M.B)

• - Natáčení probíhalo v Děčíně a okolí. Místo, kde se Kája (Lukáš Vaculík) poprvé setká s Ulrikou (Markéta Hrubešová), je tzv. Dlouhá jízda, která vede na Děčínský zámek, zatímco loď Káji kotví naproti Dolnímu Žlebu, dříve obci Dolní Grunt nad Labem, dnes části Děčína. (Pimburger)

• - Tehdejší Rudé Právo nemohlo přenést přes srdce, že je to film o lásce mezi německou dívkou a českým klukem. Recenze nebyla pozitivní, přestože ve filmu v podstatě žádná velká erotika není - Lukáš Vaculík políbí Markétě koleno, dvakrát proběhnou nazí kvůli blechám, které ji kously, a to je vše. (hippyman)