Okupace mysli aneb Mediální válka o americké veřejné mínění

The Occupation of the American Mind: Israel's public relations war in the United States

Dokumentární

USA, 2016, 82 min (Alternativní: 55 min)

Jeremy Earp, Loretta Alper

Jeremy Earp

[zhlédnuta 55minutová verze] _______ Tohle že má být palestinská propaganda?! Tak to si to pisálci obsahů v ČT sakra hodně zjednodušili. Je pravda, že svým vyzněním je to dokument propalestinský, jenže přes 90 % předložených faktů je pravdivých a zasazených do správného kontextu! Takže se ani náhodou nejedná o nějaký vylhaný dokument, jak by se z obsahu mohlo zdát. K těm jediným asi třem lehce překrouceným větám (všechny se týkaly roku 1948): 1) po 2.sv. prý měla OSN určit židům jiný prostor k životu... a to spíš někde "v neobydleném území". Aha. A to je kde? V Antarktidě? Nebo na Sahaře? A dovolili by vládci takového území, aby tam najednou přišly miliony židů? A chtěli by tam ti židi vůbec žít? // 2) Rozdělení židovsko-arabského území v poměru 56:44 nezohledňuje, že židi dostali od OSN spíš pouštní oblasti (např. Negev), zatímco Palestinci relativně úrodnou zemi u Jordánu. Takže to původní rozdělení zas tak nespravedlivé nebylo. // 3) Že prý židi tvořili v Izraeli jen třetinu populace, a přesto dostali polovinu země. To sice ano, ale proud židovských imigrantů z Evropy neustával, takže rozdělení země víceméně "půl na půl" taky celkem dávalo smysl. ... Nakonec tvořili židi v nově vytvořeném Izraeli 80 % populace. Ten nárůst (ze 7 % v roce 1910) ale nebyl dán jen vyháněním Arabů (jak tu zazní), nýbrž především desítky let trvajícím přílivem židů z Evropy a blízkovýchodních zemí. // SHRNUTO: Všechno ostatní, co v dokumentu zazní, je pravda. Odmítnout tedy celý film jako propagandu je asi tak stejné, jako říct o pizze Hawaii, že je nepoživatelná jen proto, že se na ní válí tři kousky ananasu. _______ A k tomu, co tu píše VLADEK: Zrovna Česko je naprosto zahlcené proizraelskou propagandou, takže odvysílání tohohle dokumentu dává velký smysl. A historie? Ta se tam vážně nerozebírá (kromě krátkého úvodu), čili fakt nechápu, co tím komentářem chtěl básník říct.(2.6.2017)

• bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: český název Okupace mysli. Mediální válka o americké veřejné mínění; rok výroby 2015.(18.5.2017)

Tento dokumentárny film o izraelsko - palestínskom konflikte ma v dobrom prekvapil a ozrejmil mi problém tohto konfliktu aj to, ako ho prezentujú média, najmä tie americké. Oplatí sa pozrieť.(1.3.2018)

• VLADEK

To na co "dokument" láká svým názvem a obecně stojí za rozkrytí v něm nenajdete. Scénář je jeden chaotický eintopf zahušténý rogersovským egem. Rádoby historie Izraele v 55 minutách. Chápu, že to asi má být určeno pro amerického diváka, protože mě je fakt americké veřejné mínění u zadku, ale proč to zakoupila a vysílala Česká televize mi rozum nebere. Stejně to má nulový potenciál někoho v ČR oslovit.(22.5.2017)

Zaujímavé to bolo. Díky za komentár Stegmanovi.(2.6.2017)