Príbeh malého českého chlapca Františka Bureša, ktorý sa potom, čo ho sovietska armáda oslobodila z koncentračného tábora, dostal až k jednotkám, bojujúcim o Dukliansky priesmyk. Podľa najmenších husitských bojovníkov dostane prezývku Práče a v duchu svojho nového mena sa neustále snaží dostať do bojových akcií, aby tam mohol preukázať svoju statočnosť. Preto sa vojaci rozhodnú, že ho naučia zaobchádzať so zbraňou a urobia z neho spojku... (STV)

pepino

Roztomilý a odlehčený film o dítěti které se dostane k vojákům v prádelně. Ti ho přijmou k sobě. Chlapec ale nechce být jen v prádelně, chce bojovat...... ()

Loreleis

Film, který mě vždycky rozpláče. Poetický příběh o tom, jak válkou trpí ti, kteří jí vůbec nedokážou pochopit - děti. ()

toty

Malý Franta to zahral velmi dôverihodne :) Aj som sa trošku zasmial a zamyslel sa nad utrapami , ktoré zo sebou prináša každá vojna. ()

Pitryx

Jako kluka mne tento film vůbec nebral. Proč? „Bo tam je malo střilaček“. Nu, nyní na to nahlížím jinak a musím dát dvacet tehdejší herecké elitě. Film je sice zábavný, ale něco tomu chybí. Co to je to nevím. ()

Max Q.

Sice trošku naivní, ale přesto dobrý film z konce války. Skvělý Menšík a jeho historka s krávkou nemá chybu. ()

petz1985

každopádně stojí za vidění... pro ty kteří od dětství poslouchali historky z natáčení tohoto filmu v podání Menšíka téměř poviné :-) ()

route60

Kdybych tento válečný film viděl stokrát tak se na něj rád podívám rád znovu, tragédie války nejvíce zasáhne vždy děti a tento film to ukazuje z dětského pohledu který nemá konkurenci, výborný Michael Koblic v roli malého Františka. ()

moviepill

Ten malý bol na mňa miestami až moc rozumný, či skôr príliš nadšený. Ale inak je to kvalitný nadpriemer. "Když von si pořád myslí, že je to nějaká hra. Co s tim?" ()

Gig

Film mi evokuje film Na žižkovském válečném voze. Oba dva filmy jsou válečné. Jeden z doby husitské a druhý ze Světové války. V obou dvou ač mezi dispělými se odvíjí příběh z dětské perspektivy. Navíc malému hrdinovi říkají práče podle vzoru bojovníků obshuhující prak za Žižky. Práče si zahraje pozdější vůdce Rezavých klíčů ze sseriálu Záhada hlavolamu. ()

Pathetic

Tento film je velice dobře natočený ,film o válce kruté skutečnosti naší doby bez hromady mrtvol a galonů krve.Krásný konec který chytá za srdce.Nemůžu jinak. ()

pursuer

Nic víc nad očekávání. Tradiční příběh "adopce" sirotka, života za války a cesty domů. Film vyzdvihuje snad jen to zobrazení duší vojáků a hrůz, kterých se koncentrák dopustil na dětech. Trochu naivní, přesto v některých pasážích dostatečně procítěné. ()

miza

I ve válce může být hezky. Konečně je i vidět zázemí těch válečných útrap.I tohle byla asi válka.Je to nenásilná forma možná trochu ideologická pro dětského diváka. ()

SNCF

Námět i zpracování je výborné. Osudy dětí za války jsou dosti opomíjené a i když zde je vše posunuté poněkud do jiných výšek, stále je to dobrý film. ()

tucnak21

Film, který není hloupý, nenudí, ale nenadchne. Dobrý výtvor, který je ale zajímavý pouze tím, co už bylo viděno i jinde. ()

Kakofon

Podle mě jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Nahlédněte do zajímavostí. Oslovení soudruhu ve filmu opravdu chybí. Kachyňa byl na svou dobu velmi odvážný chlap. Jedna z prvních výraznějších rolí Vladimíra Menšíka. 100% ()

Kozlowski8

Příběh malého chlapce, který přežije koncentrák a dostává se do československé týlové jednotky, postupující na sklonku války z frontovou linií z Polska směrem k českým hranicím...Klasika, kterou ocení spíš ti dříve narození, jejichž dětstvím či mládím film prošel a kteří tolik neřeší výpravnost a jednoduchost v dialozích i v hereckých projevech. 70%. ()