Ztracen v džungli

Johnny Klimek

Sean Lahiff

Scénografie:

Matthew Putland

Na film jsem se těšil, protože podobné snímky mám rád. Ale byl jsem spíš zklamaný. Záběry z panenské přírody jsou trochu málo, když děj nebyl buhví jak napínavý. Místo boje s džunglí sledujeme spíše halucinogenní stavy hlavního hrdiny. A největší odvaz byl, když snědl ptačí vajíčka. Jasně, že mu tam muselo hrabat, ale já si představoval zkrátka trochu něco jiného. Ta stěžejní stránka, jak tam mohl přežít 20. dní se prostě smrskla na nicneříkající bludy, které měl.(2.7.2018)

V prvom rade sa nejedná o akčný film, je to čistokrvná dráma o prežití, nič viac, nič menej. Ale solídne natočená a vcelku dobre obsadená, aj keď sa tvorcovia nevyhli tradičným klišé s cieľom neustále vyvolávať u diváka napätie či dokonca strach (počuť jaguára vrčať predtým, než zaútočí na svoju obeť, by bol pre neho koncom, atď). Škoda týchto, síce menších, ale predsalen upravovaní si príbehu podľa vlastných požiadaviek. Prvá polka suprová, škoda, že druhá je viacmenej založená už iba na haluškách hl. postavy a záver s jeho nájdením mi prišiel príliš jednoducho zinscenovaný. Prekvapujúco, ale záverečné fotografie pôvodných aktérov na mňa nijak extra nezapôsobili. PS: Netušil som, že Hary Poťer je taký krpec.(2.9.2018)

Na čele nemá jizvu ve tvaru blesku, nýbrž hýbající se bouli, ve které cosi žije a ke které přišel po dobrodružství na voru. Daniel Radcliffe znovu dokazuje, že éra Harryho Pottera je ta tam, vybírá si solidní role a hlavně žánrově velmi pestré. Tentokrát coby dobrodruh (nějaký Yossi skutečně žije), který se nechá zlákat výpravou do bolívijské džungle, která je léta páně 1981 neprobádaná a na konci cesty čeká bonus v podobě indiánského kmene. Jenže chyba lávky. Nakonec bude muset jeho mozek přepnout na „já tady sakra nezemřu“ a vymačkat ze sebe veškerou odvahu, sílu a odhodlání. Australský žánrový klenot Greg McLean, který si dvakrát vyšlápl na hororové publikum, má problém tohle dobrodrůžo nějak ozvláštnit, prostě jde jen o sled méně či více zajímavých obrazů, kdy jednou trpíme halucinacemi, jindy polykáme nevylíhnutá ptáčata, pak odháníme hladovou šelmu nebo se snažíme, aby nás nepohltila bažina. Než se ztratíme, musíme zkousnout zvláštní motivaci některých postav, přesto se k finále docela úspěšně doklopýtáme. 70%(11.11.2017)

Spoiler. Dobrý survival, v ktorom je všetko, čo v ňom má byť (pojedanie nechutných vecí, červ hosťujúci v ľudskej lebke, Indiáni, dravá rieka, nepriazeň počasia, hnijúce rôzne časti ľudského tela, dravce...). K tomu viac, než len presvedčivý Harry Potter (ale aj Thomas Kretschmann, Alex Russell a Joel Jackson) a veľmi pekná vizuálna stránka (kamera, výprava). Po všetkých stránkach profesionálne a intenzívne, ale na môj vkus nič viac. Neviem, za čo by som mal udeliť až 80%. A zaujímalo by ma, či aj naozaj to bolo tak, že ho našli tri sekundy pred tým, než sa rozhodli celú záchranársku akciu odpískať. Lebo sa mi tomu vôbec nechce veriť.(1.11.2017)

Daniel Radcliffe nie je pre mňa už dávnejšie iba prefláknutý Harry Potter. Neviem či sa v celej spoločnosti zbaví tejto nálepky, taký Macaulay Culkin to nikdy nedokázal, navždy zostal Kevinom, ale v mojom prípade sa mu to podarilo. Je to vynikajúci herec a Jungle je ďalšia snímka v ktorej to dokazuje. Skutočný príbeh zachytáva skupinku cestovateľov ktorí prechádzajú hustým Amazonským pralesom. Traja priatelia sa kvôli zdravotnému stavu jedného z nich rozdelia aby tak skoršie došli k civilizácií. Po rozdelení sa Daniel Radcliffe, ocitá sám v džungli, prevrátil sa mu čln, a kedže nedal zo začiatku na rady sprievodcu (nech sa drží za každú cenu pri rieke) Stratí sa a už iba blúdi v snahe nájsť cestu von. Skutočné príbehy moc nemusím, po väčšine sú predsa nafúknuté. Ale mám taký dojem, že útrapy ktoré prežívala hlavná postava boli celkom realistické. A keďže boli aj slušne zahrané bol to podarený audiovizuálny zážitok.(26.12.2017)

• - Premiéra filmu se uskutečnila 3. srpna 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne. (Delock)

• - Natáčanie prebiehalo v Bonogin Valley, Gold Coaste a Queenslande v Austrálii, v apríli 2016. (Mathew234)

• - Natočené podľa skutočných udalostí. Hlavný hrdina Yossi Ghinsberg (Daniel Radcliffe) napísal o svojom dobrodružstve aj knihu. V Českej republike v roku 2009 vyšla pod nakladateľstvom Jota s názvom "Ztracen v džungli". (Trip)