Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Československý prapor, vedený kapitánem Hlouškem, dobude slovenskou podhorskou vesnici dva dny před Štědrým večerem roku 1944. Z nedalekých německých pozic se ozývá vánoční a klasická hudba. Vojáci získají od svých velitelů souhlas k vánočním oslavám. Proti je jen strohý podporučík Jílek, o jehož minulosti se vyprávějí různé fámy a kterému vojáci nedůvěřují. Kapitán Hloušek se rozhodne pro průzkum nepřátelských pozic, který navzdory menšímu incidentu proběhne bez potíží. Svátky klidu a míru mohou začít jak u našich, tak u nepřátel.

Režisér Karel Kachyňa se ve svých prvních samostatných filmech (po spolupráci s Vojtěchem Jasným) věnoval vojenské tematice. Drama Tenkrát o vánocích natočil s řemeslnou zručností, projevil však velký cit pro vnitřní život a složitou psychologii svých hrdinů. Mohl se ostatně opřít o kvalitní herecký ansámbl, v čele s Otomarem Korbeláře, který ztvárnil kapitána Hlouška. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (39)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Štědrý, neštědrý, na vojně to máte všechno jedno..." První řekl bych plnohodnotný film Karla Kachyni. Na to, že film vznikal ještě v 50. letech, je docela pozoruhodné, že v něm není žádná prvoplánová propaganda (např. se tu vůbec "nesoudruhuje"). Vlastně mi to v něčem připomnělo Kachyňův pozdější film Práče (minimálně díky postavě Menšíka). Úvodní (pak i závěrečná) varhanní hudba mi zas trošku evokovala atmosféru filmu Polnočna omša. Po většinu času je ale film spíše poklidný, nechybí tu humor ale dojde i na dojemnou scénu, když Haničinec líčí, jak to bylo s jeho degradací u Kyjeva za opilectví. Když z německých příkopů začne vyhrávat vánoční hudba, člověk by řekl, že všechny čekají příjemné vánoce. Touha všech po konci války je silná, což ale může být někdy velmi zrádné... ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Hodně starý válečný film, ze kterého si odnesu tak jedině samotné válečné sekvence, kdy čsl. vojáci s puškama v rukou leží zahrabáni ve sněhu a jedou na ně německé tanky, podporované pěchotou. Ještě nezapomenutelné byly ty obrovské ampliony, položené na sněhu, ze kterých zněla až přehnaně hlasitá Stille Nacht. Bohužel vlivem stáří filmu nejsou ty záběry tak úchvatné, stejně jako celý tento film. Jedná se o lehce nadprůměrný snímek, ovšem ve svém žánru průměrný. Inu i Karel Kachyňa nějak začínal. [407. hodnocení, 30. komentář, 66%] ()

Reklama

ghatos 

všechny recenze uživatele

Pěkně, velkolepě, apoliticky!, technicky výborně natočené vojenské drama, do kterého se jakoby začíná vkrádat nová vlna přicházejících zlatých šedesátek. Na to, že se psal rok 1958 v komunistickém Československu se jedná o super počin. Šokem byl výkon Rudolfa Deyla mladšího. Takhle ho opravdu neznám...podal výkon hodný festivalových evropských vavřínů. 75%.. ()

dyfur 

všechny recenze uživatele

moje zaujímavosti: Aj napriek tomu, že František Vnouček hovoril dobre rusky, jeho postavu dôstojníka Stepanova predaboval ruský študent. (dyfur) Filmovanie prebiehalo v okolí Hartmaníc. Štáb sídlil v Sušiciach. (dyfur) Otomar Korbelář sa vyjadril, že kapitán Hloušek bola jeho posledná veľká filmová úloha. (dyfur) ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Další z docela dobrých a zapomenutých českých válečných filmů. Válka není idealizovaná, lidé nejsou hrdinové nemohoucí se bojování dočkat, nikdo není neprůstřelný a i o tom se divák přesvědčí v posledních desítkách minut. Předcházející část není, jak jsme tomu obvykle zvyklí z amerických válečných dramat té doby, suchým vypravováním, proč se to a ono stalo tak, jak se to stalo. Ale jedna hodně podobná proprieta tu je, jeden znalý a vědoucí chlapík, díky kterýmu přeci jen nebudou tak nepřipravení, jako by byli bez něj. Lidé jsou dobře popsaní a v téměř každé i menší roli dobrý herec dělají z tohoto filmu něco víc, než jen obyčejný válečný snímek. Navíc se tvůrcům povedlo se vymanit trochu z té odporné propagandy a tak se na tenhle film dá dívat i dnes bez nějaké duševní újmy. ()

Zajímavosti (4)

  • Točilo se i v lokalitě bývalé obce Zhůří (Čachrov). (sator)
  • Filmovanie prebiehalo v okolí Hartmaníc. Štáb sídlil v Sušiciach. (dyfur)
  • Aj napriek tomu, že František Vnouček hovoril dobre rusky, jeho postavu dôstojníka Stepanova predaboval ruský študent. (dyfur)

Reklama

Reklama