Pěkně, velkolepě, apoliticky!, technicky výborně natočené vojenské drama, do kterého se jakoby začíná vkrádat nová vlna přicházejících zlatých šedesátek. Na to, že se psal rok 1958 v komunistickém Československu se jedná o super počin. Šokem byl výkon Rudolfa Deyla mladšího. Takhle ho opravdu neznám...podal výkon hodný festivalových evropských vavřínů. 75%..(21.2.2016)

Kachyňa zaváhal, čo sa mu často nestávalo. Je škoda, že práve v príbehu na Dukle, ktorá ma zaujíma a bola hlavným dôvodom, prečo som filmu dal šancu sa stalo, že Kachyňa akoby nevedel o čom chce vlastne točiť. Takmer celý film sa nič nedeje, vianoce sú blízko, Nemci si už vyspevujú, ale tu na našej strane zákopov sa i tak nič nedeje. Jediným osviežením je akcia so Slovákom Benkom, ktorý ide na prieskum s ostatnými, lebo to tu pozná. Podarí sa zajať jedného Nemca. Potom opäť nuda. V závere menšia prestrelka, to je všetko. Čakal som viac a hlavne som nedostal príbeh, ktorý by film spoľahlivo ťahal. Počúvame iba povzdychy vojakov, že chcú mať na vianoce pokoj, mäkkú posteľ a nejakú peknú kyprú Slovensku v nej...Trochu málo na film od Kachyňu. Škoda. 60%.(26.12.2014)

Takže vojna a Vianoce. Bude sa oslavovať, alebo bojovať? Bude sa ožierať a spievať, alebo umierať za slobodu? Odpoveď dostaneme v záverečnej časti filmu. Kachyňa natočil slušný vojnový film, ktorý má patričnú atmosféru, známych hercov a tempo, ale ktorý vyznieva iba ako slušné neosobné remeslo. Zabíjať Nemcov zo zákopu nie je žiadna veda, oni vám predsa budú utekať oproti. Hlavne však treba ostať v zákope a zbytočne nevyliezať. K celkom slušnému množstvu postáv nie je kedy si utvoriť vzťah, ale zase taký pohľad na okuliare v snehu emócie určite vyvolá. Film som sledoval za účelom vyplňovania si prázdnych poličiek pri mene Kachyňa, inak by sa mi doňho nechcelo investovať čas.(22.12.2014)

Film má parádní atmosféru, která sice nedosahuje takových filmů jako jsou Midnight Clear, Joyeux Noël atd..., ale ty jsou přeci jenom o něčem lehce jiném. Herecké obsazení je dokonalé. Přijde mi však že Kachyňa pořádně nevěděl co chce natočit jestli atmosférické drama, nebo velkou Vánoční akci. Na filmu jsem čekal přeci jen zajímavější konec, ale jinak se mi to líbilo.(2.8.2013)

Reziser karel kachyna /Pozor, Vizita, Kral Sumavy, Zavrat 1962/ natocil vojnovy film, ktoremu ale dost chybaju vojnove sceny, skor ukauje vojakov ako ludi z masa a kosti. Slusny pribeh aj tempo, ale do siveho, sediveho priemeru film zrazaju priemerne herecke vykony a Otomar Korbelar sa nielen zucastnil filmu, ale bojoval aj v Prazskom Povstani z maja 1945. 55 %(19.8.2017)

• - Aj napriek tomu, že František Vnouček hovoril dobre rusky, jeho postavu dôstojníka Stepanova predaboval ruský študent. (dyfur)

• - Filmovanie prebiehalo v okolí Hartmaníc. Štáb sídlil v Sušiciach. (dyfur)

• - Otomar Korbelář sa vyjadril, že kapitán Hloušek bola jeho posledná veľká filmová úloha. (dyfur)