Pěkně, velkolepě, apoliticky!, technicky výborně natočené vojenské drama, do kterého se jakoby začíná vkrádat nová vlna přicházejících zlatých šedesátek. Na to, že se psal rok 1958 v komunistickém Československu se jedná o super počin. Šokem byl výkon Rudolfa Deyla mladšího. Takhle ho opravdu neznám...podal výkon hodný festivalových evropských vavřínů. 75%..(21.2.2016)

Velmi dobrý válečný film, který se nesnaží předvést hrdinné bojovníky, ale lidi z masa a kostí, vojáky unavené dlouhým válčením. Vojáci touží po jedné noci v čisté posteli a k dokonalému štěstí by jim stačilo, kdyby mohli oslavit Vánoce společně s vesničany. Dobrý příběh, dobrá režie i dobré herecké výkony jsou doprovázeny enervující hudbou bez jakéhokoliv nápadu. Otomar Korbelář si jedinkrát zahrál ve válečném snímku, což je poněkud překvapivé, když uvážíme, že se jako jeden z mála českých umělců války osobně aktivně zúčastnil. Za svoje nasazení v Pražském povstání byl po válce vyznamenán.(14.5.2011)

Ledem obalená socha Ježíše Krista v zimní šedi a rozbitý lepený betlém vtiskuje filmu zádumčivou atmosféru. Myšlenková osnova bezstarostné pohody podbarvená koledami v době války kdesi ve slovenských Karpatech je určitě zajímavá. Bojové scény na svou dobu slušné. A je zde plno dobrých herců, leč zub času je na tom už hodně znát.(9.2.2016)

Film má parádní atmosféru, která sice nedosahuje takových filmů jako jsou Midnight Clear, Joyeux Noël atd..., ale ty jsou přeci jenom o něčem lehce jiném. Herecké obsazení je dokonalé. Přijde mi však že Kachyňa pořádně nevěděl co chce natočit jestli atmosférické drama, nebo velkou Vánoční akci. Na filmu jsem čekal přeci jen zajímavější konec, ale jinak se mi to líbilo.(2.8.2013)

• dyfur

moje zaujímavosti: Aj napriek tomu, že František Vnouček hovoril dobre rusky, jeho postavu dôstojníka Stepanova predaboval ruský študent. (dyfur) Filmovanie prebiehalo v okolí Hartmaníc. Štáb sídlil v Sušiciach. (dyfur) Otomar Korbelář sa vyjadril, že kapitán Hloušek bola jeho posledná veľká filmová úloha. (dyfur)(3.10.2014)

• - Aj napriek tomu, že František Vnouček hovoril dobre rusky, jeho postavu dôstojníka Stepanova predaboval ruský študent. (dyfur)

• - Otomar Korbelář sa vyjadril, že kapitán Hloušek bola jeho posledná veľká filmová úloha. (dyfur)

• - Filmovanie prebiehalo v okolí Hartmaníc. Štáb sídlil v Sušiciach. (dyfur)