Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Československý prapor, vedený kapitánem Hlouškem, dobude slovenskou podhorskou vesnici dva dny před Štědrým večerem roku 1944. Z nedalekých německých pozic se ozývá vánoční a klasická hudba. Vojáci získají od svých velitelů souhlas k vánočním oslavám. Proti je jen strohý podporučík Jílek, o jehož minulosti se vyprávějí různé fámy a kterému vojáci nedůvěřují. Kapitán Hloušek se rozhodne pro průzkum nepřátelských pozic, který navzdory menšímu incidentu proběhne bez potíží. Svátky klidu a míru mohou začít jak u našich, tak u nepřátel.

Režisér Karel Kachyňa se ve svých prvních samostatných filmech (po spolupráci s Vojtěchem Jasným) věnoval vojenské tematice. Drama Tenkrát o vánocích natočil s řemeslnou zručností, projevil však velký cit pro vnitřní život a složitou psychologii svých hrdinů. Mohl se ostatně opřít o kvalitní herecký ansámbl, v čele s Otomarem Korbeláře, který ztvárnil kapitána Hlouška. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (34)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý válečný film, který se nesnaží předvést hrdinné bojovníky, ale lidi z masa a kostí, vojáky unavené dlouhým válčením. Vojáci touží po jedné noci v čisté posteli a k dokonalému štěstí by jim stačilo, kdyby mohli oslavit Vánoce společně s vesničany. Dobrý příběh, dobrá režie i dobré herecké výkony jsou doprovázeny enervující hudbou bez jakéhokoliv nápadu. Otomar Korbelář si jedinkrát zahrál ve válečném snímku, což je poněkud překvapivé, když uvážíme, že se jako jeden z mála českých umělců války osobně aktivně zúčastnil. Za svoje nasazení v Pražském povstání byl po válce vyznamenán. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Takže vojna a Vianoce. Bude sa oslavovať, alebo bojovať? Bude sa ožierať a spievať, alebo umierať za slobodu? Odpoveď dostaneme v záverečnej časti filmu. Kachyňa natočil slušný vojnový film, ktorý má patričnú atmosféru, známych hercov a tempo, ale ktorý vyznieva iba ako slušné neosobné remeslo. Zabíjať Nemcov zo zákopu nie je žiadna veda, oni vám predsa budú utekať oproti. Hlavne však treba ostať v zákope a zbytočne nevyliezať. K celkom slušnému množstvu postáv nie je kedy si utvoriť vzťah, ale zase taký pohľad na okuliare v snehu emócie určite vyvolá. Film som sledoval za účelom vyplňovania si prázdnych poličiek pri mene Kachyňa, inak by sa mi doňho nechcelo investovať čas. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Kachyňa zaváhal, čo sa mu často nestávalo. Je škoda, že práve v príbehu na Dukle, ktorá ma zaujíma a bola hlavným dôvodom, prečo som filmu dal šancu sa stalo, že Kachyňa akoby nevedel o čom chce vlastne točiť. Takmer celý film sa nič nedeje, vianoce sú blízko, Nemci si už vyspevujú, ale tu na našej strane zákopov sa i tak nič nedeje. Jediným osviežením je akcia so Slovákom Benkom, ktorý ide na prieskum s ostatnými, lebo to tu pozná. Podarí sa zajať jedného Nemca. Potom opäť nuda. V závere menšia prestrelka, to je všetko. Čakal som viac a hlavne som nedostal príbeh, ktorý by film spoľahlivo ťahal. Počúvame iba povzdychy vojakov, že chcú mať na vianoce pokoj, mäkkú posteľ a nejakú peknú kyprú Slovensku v nej...Trochu málo na film od Kachyňu. Škoda. 60%. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Třetím filmem se Karel Kachyňa konečně vymanil z okovů trapné agitky a propagandy a natočil drama z konce druhé světové války, které nepostrádá vypjaté válečné scény, na svou dobu technicky kvalitně zvládnuté. Hudbu pouze z temných varhanních partů složil Miloš Vacek, v ději se zajímavě prolínající s koledami, které němečtí vojáci pouštějí z reproduktorů v zákopech a celkově podtrhují kouzlo vánočních dnů. Scénář by chtělo trošku doladit, tímto filmem Karel Kachyňa teprve vystrčil růžky, jeho první velký majstrštyk přišel o rok později s Králem Šumavy, kde již naplno zúročil svůj jedinečný styl, který v dalších letech dovedl k dokonalosti. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Další z docela dobrých a zapomenutých českých válečných filmů. Válka není idealizovaná, lidé nejsou hrdinové nemohoucí se bojování dočkat, nikdo není neprůstřelný a i o tom se divák přesvědčí v posledních desítkách minut. Předcházející část není, jak jsme tomu obvykle zvyklí z amerických válečných dramat té doby, suchým vypravováním, proč se to a ono stalo tak, jak se to stalo. Ale jedna hodně podobná proprieta tu je, jeden znalý a vědoucí chlapík, díky kterýmu přeci jen nebudou tak nepřipravení, jako by byli bez něj. Lidé jsou dobře popsaní a v téměř každé i menší roli dobrý herec dělají z tohoto filmu něco víc, než jen obyčejný válečný snímek. Navíc se tvůrcům povedlo se vymanit trochu z té odporné propagandy a tak se na tenhle film dá dívat i dnes bez nějaké duševní újmy. ()

Zajímavosti (3)

  • Aj napriek tomu, že František Vnouček hovoril dobre rusky, jeho postavu dôstojníka Stepanova predaboval ruský študent. (dyfur)
  • Otomar Korbelář sa vyjadril, že kapitán Hloušek bola jeho posledná veľká filmová úloha. (dyfur)
  • Filmovanie prebiehalo v okolí Hartmaníc. Štáb sídlil v Sušiciach. (dyfur)

Reklama

Reklama