Parazit

• Jižní Korea Gisaengchung (více)

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

lu1

Tak tohle bylo fakt boží! Brilantně vystavěná dějová linka,která Vás do půlky tak nějak lehce baví a pak je to neuvěřitelná jízda,při které máte až fyzicky silné pocity všeho možného. A ten konec by se Tarantinovi určitě líbil. ()

aribari

V půli jsem si říkala, že se už nebudu dívat, nakonec jsem to přeci jen dokoukala, chtěla jsem vědět, proč je film tak ceněný. Nevím. Divný film, ani komedie, ani sociální film. Americká řachanda po asijském způsobu. Postavy čenobílé, naprosto vylhané, možná by se to uneslo v krejzykomédii, ale tohle nebyla. Tak o čem to vlastně bylo? ()

peta91k

Úžasná dvouhodinová jednohubka, která zhruba v polovině přechází z komedie do dramatu, posléze i do povedeného thrilleru. Postavy jsou sympatické a uvěřitelné, v příběhu prakticky nejsou hluchá místa a film si tak drží spád. ()

Zahy_

Na tento film jsem šel do kina zcela náhodou a neplánovitě, a tak jsem k němu neměl příliš velké očekávání, ale o to větší to pro mě bylo překvapení. Celou dobu filmu jsem si myslel, že jde o komedii, ale až na konci jsem si uvědomil, že to jen komedie rozhodně není a to mě zamrazilo na zádech. Člověk si toho má kvůli tomuto filmu šanci spoustu uvědomit. Tento snímek pro mě byl opravdu neskutečný a jestli někdy vyjde na Blu-Ray, tak si ho okamžitě a zcela bez zaváhání zakoupím. Opravdu úžasná práce. ()

karlvonarbei

Předně, nemyslím si, že zrovna tento film by si zasloužil nekonečný vodopád různých ocenění, ale úchylnost všelijakých akademií, které si vždy každý rok vyberou svého absolutního favorita, tento způsob jejich myšlení změnit nelze! I tak tato psychologická, celkem vtipná a ke konci přeci jenom mírně překombinovaná podívaná, je jistě filmem nadprůměrným. Je vidět, že dílo pro celou rodinu od teens po prarodiče je asi současný trend, morální přesah ovšem příliš nečekejte, ač je tam samozřejmě obsažen. Scénář, pokud by byl ještě více zpracován jako černá komedie či dokonce komiks, měl by možná větší hodnotu, takto jde o produkt, který (dle mého soudu) nikdy nebude mít příliš nadčasovou hodnotu, na to je příběh vlastně dost předvídatelný a problém rozdílu života bohatých a chudých lidí zas příliš obecný. ()

Wouter

Oscar? To nevím. (Ale to ocenění stejně ztrácí každým rokem kredibilitu) Faktem zůstává, že to je kvalitně natočená sonda do odlišných životů v Asii. ()

kodwin

Příběh se dlouho jevil jako poměrně standardní. Chudá rodina parazituje na bohaté naivní. Druhá půlka filmu je ovšem vynikající, jak zápletkou, tak střetem světa bohatých a chudých, který se jeví být neslučitelným. Jakožto divák máte problém někomu fandit, ale to mi nijak nevadilo. Určitě zajímavý filmový zážitek, který v první polovině trochu nudí, aby gradoval vynikajícím způsobem. ()

nudlis

Jako jo, bavilo mě to, ale od filmu, kterej třeba na Oscarech bodoval hned ve čtyřech kategoriích, jsem čekal trochu víc. Asi už jsem zmlsanej, nebo co. ()

Hombre8

Čekal jsem, že se cyklus bude opakovat a hošík se u nových majitelů jednoho krásného dne objeví u dveří a nabídne služby své a matky své, jako hospodyně, která pak po vzoru své předchůdkyně bude opatrovat v podzemí svého manžela. Leč bohužel, korejská logika je evidentně jiná než má. I tak ale dobrý. ()

futislav

Až mrazivě přesně film vystihuje touhu lidí, kteří mají díky souhře okolností, či pouhou leností hluboko do kapsy a touží po výdobytcích úspěšnějších spoluobčanů. A podobně jako ve filmu Díra kvůli penězům a pohodlí zahodí za hlavu svědomí, kulturní návyky a skrupule. Dobře film vystihuje prohlášení "Ona je tak hodná a milá, protože má peníze. Já kdybych měla peníze, budu ještě milejší" . Jednu hvězdu musím ubrat za celkem tradiční asijské rozvláčné pasáže, které tam nemusely být, ale podle režiséra zřejmě podtrhují atmosféru. Nadstandardní film. ()

Bogrant

Prvá polovica geniálne satirická, a tá druhá, s prihliadnutím na okolnosti, že sa to celé odohráva v prakticky iba v jednom dome, nenormálne vypätá. Zásluhou nápaditého scenára a skvelým hereckým výkonom navyše nie je možné odhadnúť samotné, očakávané vyústenie, ktoré je zábavné, šokujúce, výborné a šialené zároveň. Ázijské filmy si okrem typických akčných náloží idem zriedkavo, ale Parazit nesie v sebe toľko rôznorodosti a prefíkanosti, je náramne napísaný a sebaisto zrežírovaný, že sa ho nebojím okamžite zaradiť medzi top filmy z tohto kúta sveta, ktoré som doposiaľ mal možnosť vidieť. ()

Mirabony

Byl sem velice mile překvapen,protože sem vůbec nevěděl co od filmu čekat. Vlastně ani teď úplně nevím kam bych tenhle film zařadil, ale bavil sem se od začátku do konce jak vtipem tak i napětím ()

Andy.222

Rozhodně se nemůže upřít celkem originální námět, herecké výkony a některé konkrétní scény a vtipné nápady. Ale jako celek mi to přišlo zdlouhavé, celkové vyznění mi nesedlo a to že postavy jsou úmyslně takové, že nevíte jestli jim fandit či nikoliv tomu závěru také příliš nepomohlo. ()

Kritickej

7/10 První polovina je vynikající i přes stále dokola opakující se motiv. Druhá půlka, kde jde více do tuhého už mne tak nebavila. A konec už je opravdu hodně natahovaný. I tak ale velká paráda. Všechny postavy naprosto dokonalé. ()

Hixx

No čo hlad je sviňa a tak chudobná korejska rodinka nemá inú možnosť len využívať čo sa dá a koho sa dá. Premakany plán ako infiltrovať zbohatlíkov im vychádza celkom v pohode, až kým sa vlastnou neopatrnosťou dostávajú do ťažkej situácie. Film sa zo začiatku tvári ako podarená komédia, ale v závere sa to dramatický zmení a už ide o prežitie. Výborný scenár aj herecké obsadenie, toto dielko korejcom naozaj vyšlo. ()

Awer

Vtipné, bláznivé, napínavé, sociálně kritické i existencialistické. A když se to takhle dobře natočí, vůbec to nebolí. Ačkoli si film najde prostor dokonce na efekt skutečného v podobě nevyužitých motivů, nepřebývá tu jediný záběr. ()

Moonwalker

Tak jsem se konečně po tak dlouhé době k tomuto snímku dostal. A můžu vám říct že jsem to hltal od začátku do konce i přes poněkud delší stopáž, která mi však nebyla překážkou právě naopak. Řeknu vám že takhle jsem se už dlouho nebavil. Korejská kinematografie má opravdu něco do sebe a to režisér Bong Joon-ho (Okja, Ledová archa..) tímto filmem potvrzuje. Příběh nás zavede do dění chudé rodinky, která je však poněkud vychcaná, takže ani vteřinu s nimi nesoucítíte. Jednoho dne dostane jeden z členů rodiny nabídku, a to doučovat dceru zbohatlické rodiny. A zde začíná hra klamů a intrik. Více vám prozrazovat nehodlám. Za sebe bych opravdu ohodnotil plnými počty bodů. Ne nadarmo tento snímek vyhrál zlatou palmu a Oscara za nejlepší film. Doporučuji ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů