Zatím nejosobnější projekt oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna (Gravitace, Potomci lidí, Mexická jízda), film Roma, sleduje dívku Cleo (Yalitza Aparicio), která pracuje v domácnosti středostavovské rodiny ve čtvrti Roma v Mexico City. Jako v propracovaném psaníčku ženám, které ho vychovaly, vzpomíná Cuarón na vlastní dětství a vytváří živý a procítěný portrét domácích konfliktů a společenské hierarchie v politickém chaosu 70. let. (Netflix)

nonick1

Neobyčejný film o obyčejných věcech – a kdo s ním souzní, dostane se mu velmi neobyčeného zážitku a ne, opravdu tím nemyslím poselství, že muži jsou nemožní partneři a ženy nemožné řidičky. Na jednu stranu je třeba ocenit, že scénář, režii i kameru zvládl jediný(!) člověk, což je téměř nadlidský výkon, na stranu druhou je však občas poznat, že samotřetí autor postrádal dialog nebo chcete-li oponenturu, která je přínosná v jakémkoliv kreativním procesu. Chápu například, že Cuarón chtěl využít mixtécký jazyk služebné (mimochodem skvělý casting!), jemuž doma nerozuměli, ale ve výsledku tím pro španělsky nehovořící publikum jen přibude řádka titulků navíc. (Úmyslnou) ztrátu barevnosti dlouhého "prožitkového" filmu by možná stálo za to tu a tam vykompenzovat či "nakopnout" třeba jen ozvěnami „ryze mexických“ zážitků (Día de los Muertos, narcos...) byť by to nemusely být přímo režisérovy osobní zážitky – divák by to tak jako tak nepoznal. Nabízí se srovnání s režisérem Amarcordu, či filmu se stejným názvem: Roma (také černobílého a také s autobiografickými prvky), ale buď měl Fellini v Itálii interesantnější dětství než Cuarón v Mexicu anebo se mu je prostě jen podařilo díky své imaginaci přetavit do poutavější filmové podoby. ()

Warhorr

Některé filmy asi prostě nejsou pro obyčejné smrtelníky. Po první půl hodině kde se v podstatě neděje absolutně nic, pouze slyšíte asi 20x jméno psa, jsem měl chuť to utnout. Nakonec jsem vydržel a druhá polovina filmu už byla o něco zajímavější. Scéna kdy jde žena pro děti do vody ke konci filmu je top, doufal a modlil jsem se u obrazovky asi ještě více než ona sama. Jestli se Cuaron snažil nastínit své dětství a prostředí, v kterém vyrůstal, pak se mu to zřejmě povedlo. ()

Fifer

Kamera a atmosféra geniální. Cuarón se nebojí pracovat se vším včetně důrazu na psí hovno :-). Velmi metaforický film, kde nám obraz znovu a znovu sděluje, že voda vše smyje - špínu i problémy. Špinavá podlaha dvorku, znovu a znovu umývaná, je tak metaforou celého filmu. Hodně pomalý, až nudný rozjezd. Osobně se mi nejvíce líbilo zachycení The Corpus Christi masakru a paramilitárního hnutí Los Halcones (mimochodem cvičeného lidmi z CIA). Mám tedy asi jedinou výtku. Při tom všem důrazu na boj silných žen s osudem (což začíná být v současném umění už trochu omšelé téma) režisér zapomněl na mužské postavy, které tu působí jen jako papírové karikatury (zamilovaný profesůrek, který se honí se svojí milenkou před kinem, zatímco žena se stará o rodinu atd.). ()

Mona-Lisa

Film o obyčejné holce a jejím osudu. Má to bezpochyby spoustu silných momentů, ale ničím mě neohromily do morku kostí, byly jako výkřiky do tmy. A navíc všechny postavy mi byly sympatické a něčím věrohodné až na hlavní hrdinku. Čtyři hvězdy teda za příběh, ty silné momenty a úžasnou kameru a režii dávám, ale nominaci na Oscara za hlavní herečku mi hlava nebere. ()

jasanka

Prvni hodinu se NIC nedeje a pak nastane klise vsech klise, ktere fakt vylozene nesnasim. Dve hvezdicky za hlavni herecku. ()

piranha

Nadchla mě ta nádherná černobílá a perfektně komponované, až bych řekla fotografické obrazy. Příběh vyprávěný jen tak mimochodem, žádná rozmáchlá gesta, ale přitom v každé chvíli zajímavý. Možná právě tím, že jsem se často kochala obrazově dokonalými záběry. A taky dalšími prvky, které teď nedokážu pojmenovat, ale dohromady tvořily velmi příjemný celek. ()

Saur.us

Cuarónovo Nuovo cinema Paradiso. Po velkých a komerčně úspěšných filmech se A. Cuarón rozhodl udělat si osobní radost a z pozice režiséra, kameramana, střihače a producenta zavzpomínal na mládí. Brilatní vizuální záležitost (zasloužený Oscar za kameru) s jednoduchou ale o to citlivější prací kamery. Několik opravdu silných scén mezi mnohými "slabšími" střípky příběhu. Ve výsledku jde o krásný film o nepěkných věcech a velká pocta všem Cuarónovým ženám. ()

Gastovski

Tento film je definice akademické nudy: Dvouhodinová odysea mexické služky, co myje nádobí, uklízí a stará se o uřvané haranty. Po tom by samo o sobě ani pes neštěkl, natož nějaká akademie či lektoři filozofična. Tak se to hodilo do černobílé se zápletkou na výši - služce naštěká do boudy zevl z bolševické soldatesky, aby na konci prvoplánovitě ukápla nejedna slzička. Aby to však fungovalo, nesměl být divák již totálně zdecimován hodinou a půl naprosté bezdějovosti, kdy už je mu úplně jedno, s čím se Kujón ještě vytasí. Od totálního odpadu to zachraňuje vynikající kamera, která umně zachytává komparz, který neustále šelestí na pozadí hlavních záběrů. Dozajista nejnudnější záležitost za hodně dlouhou dobu. ()

janculeeh

Dejve, tohle není zrovna film pro klidné nedělní odpoledne a člověk se fakt musí naladit na to, že je to spíš artové, s pomalým tempem a psychicky krapet náročným tématem. Překvapivě mě to ale zvláštním způsobem bavilo a zaujalo. ()

Narciska

Každodennost se zde podařila zobrazit dobře, taky nádech určité atmosféry dané uměleckým přístupem. Sociální problémy ani osobní dramata si mě ale nedokázala získat, asi že působila stejně fádně, utopená ve spoustě zbytečné konverzace. Film tak přináší hlavně vzdálený šum větru a ruchu ulice. ()

FilmWave

Nejdřív jsem se strašně nudil, pak mě Cuarón naštval, aby mě to na konci dostalo do kolen a nemůžu ten film jen tak dostat z hlavy. ()

Kulda24

Černobílá nuda a nebo černobílý skvost? Upřímně chápu, že někdo řekne, že ho film nudil, ale stejně by měl docenit Cuaronovu dovednost a cit pro film. Alfonso si natočil životní snímek. Téma, které je pro něj velice osobní a příběh se doslova opírá o jeho životní zkušenosti a zážitky z dětství v Mexiko City. Velice se mi líbily polohy kamer a když jsem slyšel, že Cuaron říkal, že scénu s mořem museli zkrátka točit na jeden pokus.... Tak to jsem mu v hlavě tiše aplaudoval. Na Potomky lidí to asi ale nemá. 80 % ()

Rockerman

Příběhy ze skutečného života, natočené syrově bez přikrášlení bývají silné a vděčné. I Roma k nim nepochybně patří. Například scéna z porodnice je srdcervoucí a ta plážová je zase dojemná. Přece jen mě to zastak úplně nechytlo nebo nevtáhlo do děje. Nadále budu fandit Green Book, ale pokud získá Oscara Roma, a to je pravdopodobnější, naštvaný nebudu. ()

Ombak▼Penari

Má to nepřehlédnutelné filmařské kvality, ale nejsem sto je docenit. Dějově je to vcelku jalové a v kombinaci se značnou délkou snímku se jedná o poněkud nestravitelný kus. ()

derek007

Roma má výborný chuťový ocas a věřím, že kdybych jí dal ještě jednou, napálím plnou. Ale já nechci, zatím, protože pocity sevřeného žaludku z porodnice nebo „výlovu“ byly příliš silné. ()

Doomedx

Jsem rád že jsem filmu pomohl z 80% na 79%, protože i to je dost. Ano bravurní kamera ze strany Cuarona, řezie taky v pořádku, vychvalování žen, odsuzování chlapů a dokazování toho že ženy mají těžší život taky beru.. vlastně i tu reálnost celého snímku (porodnice, protesty, požár) ale tam to končí, film byla obrovská nuda a bohužel něco co mi vůbec nesedlo. Rodina je jedna věc, ale poslouchat 1/3 filmu malé uřvané fracky nebo dívání se na bez emoční obličej paní Apariciové není nic pro mě, jako "dokumentární film" fajn, jako celovečerní film špatné. 2* = 50% ()

sadlokan

Intelektuálové si rozhodně hohoní.Obraz je opravdu křišťálově čistý.Možná tomu dám šanci"kulisovým"sledováním místo kanálu"Akvárium". ()

PF 2020

29.12.2019

Netflix už se připravuje na příští Oscary

Netflix už se připravuje na příští Oscary

12.09.2019

Loni to byl snímek Roma, letos pak bude Netflix zkoušet štěstí na Oscarech nejen s Irishmanem Martina Scorseseho, ale taky filmy Stevena Soderbergha (The Laundromat) či Noaha Baumbacha (Marriage… (více)

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let