Zatím nejosobnější projekt oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna (Gravitace, Potomci lidí, Mexická jízda), film Roma, sleduje dívku Cleo (Yalitza Aparicio), která pracuje v domácnosti středostavovské rodiny ve čtvrti Roma v Mexico City. Jako v propracovaném psaníčku ženám, které ho vychovaly, vzpomíná Cuarón na vlastní dětství a vytváří živý a procítěný portrét domácích konfliktů a společenské hierarchie v politickém chaosu 70. let. (Netflix)

ibeh

Pastva pro oči i pro duši. Nepamatuji, kdy naposledy mě film v kině takhle dostal. Úžasná pocta neorealismu a ženám. Drama pomalu postupně nabírá na síle a černobílý obraz dochází k naprosté dokonalosti. Scény s pozorováním potlačovaného pouličního povstání z patra obchodního domu, drama v moři či v porodnici a další menší např. o silvestrovské noci, jsou natolik autentické a skvěle nasnímané i ozvučené, že jsem se stala z pozorovatele účastníkem. To se mi už dlouho nestalo. Obdivuji, když v dnešní době někdo dokáže natočit takovýto skvost. Doporučuji jít na Romu do kina, jinak se připravíte o 50% zážitku. ()

Mikarda

Neobyčejně podaný každodenní obyčejný život. Toto "observatory drama" není nutně filmem, který musí člověk vidět opakovaně, ale plný počet si rozhodně zaslouží. Totální emocionální palba, neskutečná síla / výkon slečny Cleo, atmosféra by se dala krájet. V jistých scénách člověk ani nedýše, nebudu psát ve kterých, ať nespoileruji, podívejte se na to sami. ()

Miseet

Ano, uvědomuji si, že tento snímek si zaslouží tu popularitu, kterou získal. Dokážu sympatizovat s těmi, kdo vedou takový život, a myslím si, že jich nebude málo, a tu empatii si zaslouží. Nicméně, já jsem si tento snímek opravdu moc neužila, a musela jsem si dávat celkem dlouhé pauzy. Možná to ve mně vzbuzovalo to černobílé provedení. Drama to rozhodně bylo. ()

BugHer0

Vizuálně neskutečně zajímavý: ta kamera, černobílý obraz, absence jakékoliv hudby, štěkot psů na ulici... Pochopil jsem, co se mi film snaží říct a líbilo se mi, že to nemusí říkat skrz spoustu vyhrocených scén plných manželských a partnerských hádek, ale spíš tak nepřímo. Scéna z porodního sálu ve mně ještě nějakou dobu zůstane, ale jinak mě to bohužel emocionálně nijak nezasáhlo a přišlo mi, jako by se tam ve spoustě úseků nic až tak zajímavého nedělo. Každopádně ale nechápu, proč takový film vychází jako dlouho očekávaná pecka na Netflixu. Myslím, že kdybych na něj nešel do kina a pustil si ho večer před spaním na Netflixu, dost možná ho ani nedokoukám, a to by byla škoda. ()

M.i.k.e

nemůžu říct,že by pro mě byla Roma nejlepší Cuaronův film,ale jak už bývá u něj zvykem i tentokrát je to kus poctivé filmařiny,který přes své pomalé tempo dokáže naplno zaujmout.Na filmu je hodně vidět péče,kterou tenhle evidentně osobní snímek dostal a jak moc velký borec Cuaron je...80% ()

vydumnica

Myslim si, ze ROMA ma velku sancu ziskat Oscara! Naozaj posobive, na prvy pohlad mozno obycajne, ale je to jeden z tych filmov, o ktorom este premyslate a len tak hned nanho nezabudnete. Pribeh sa vyvija pomalicky, sledujeme vsedne rutinne prace mladej sluzky, tiez detaily (napr. ako po sebe vzdy utrie sluchadlo telefonu). Postupne sa dostavame do hlbky celeho pribehu a zaroven lepsie spoznavame postavy, ich problemy, boje, atd. Zaujimavy je fakt, ze reziser si vybral do hlavnej roly neherecku a ta svoju ulohu zvladla obdivuhodne. Je to silne, je to smutne, no zaroven plne nadeje. Vrelo odporucam. Akurat, ze som si od zaciatku hovorila, ze vo farbe by to bolo lepsie. 85%. ()

Aljak

Nudné a nezáživné... A tu hľa, je z toho 10 nominácií na Oscara (a bohvie koľko bude z toho reálne aj víťazstiev). Ďalší preceňovaný a nasilu pretláčaný kúsok od Alfonsa Cuaróna, tentokrát v čiernobielom artovom podaní. Jediné, čo sa mi na tom naozaj páčilo, bola tá realistická atmosféra začiatku 70tych rokov, ktorá bola odprezentovaná naozaj znamenito. Plus, zopár pozoruhodných, vysoko realisticky podaných scén bez akýchkoľvek príkras (najmä ten pôrod). Ale inak, na môj vkus dosť lyrické a ťažkopádne. Inými slovami, nie je to môj šálok kávy. ()

Nach

Roma je vysněný a filmařsky skutečně špičkový projekt Alfonsa Curaóna. Jde ale též o jeden velký art se všemi plusy a mínusy, co k tomu patří. Začneme těmi plusy. Na Romu se opravdu skvěle dívá. Každý záběr je taková lahoda pro oko, až divák přestane vnímat postavy a užívá si každý umělecký záběr se všemi švenky a kamerovými jízdami. I svět v němž se Roma odehrává je bohatý, zalidněný a skvěle promyšlený. Každý plán ať již s herci nebo komparsem zde do puntíku vyšel. To samé i hudba. Jenže.... tu máme i ta negativa, která bohužel prostě k artu patří. A pokud říkám, že kamera je zde silná pro svou uměleckost, tak právě tato uměleckost je zde na úkor sžití se s příběhem. Všechny postavy, které sledujeme mi nepřirostly k srdci. Byly mi vzdálené a ukradené. Chyba to však podle mého nebyla na hercích (byli fakt výborní), ale na kameře, která charaktery snímá pouze z celku, maximálně tu a tam z polocelku. žádné detaily, rysy ve tváři, toho jsem se zde nedočkal. Pouze vzdálené figury nějak se pohybující a nějak jednající. Nebylo možné k tomu psychickému propojení mezi mě a filmovou postavu dojít. To spíše jsem přirostl k prostředí v němž se Roma odehrává, nikoli k postavám. To zamrzí a obzvláště zabolí u dvouhodinového filmu. A přitom napětí se zde daří dávkovat, i když přijde téměř až v závěru. Cuarón zde prostě ukazuje úplně obyčejný příběh, zajímavý i nudný jako život sám. Není to z toho důvodu film pro každého, ale bez pochyby to je krásné umělecké dílo, které si nějaké ty ceny zaslouží. Nebude určitě se na něj chodit v davech, ale náročnější artové diváky zcela jistě potěší. Já tleskám technickému zpracování, méně tomu dějovému. Přesto zvedám palec nahoru. Svým způsobem mě to oslovilo, ale do TOP filmů roku se to určitě u mě neumístí. 80% ()

Streeper

Příběhově velmi prázdné, ale vizuálně mistrovsky natočené. Myslím si, že je dobře, že se nakonec Cuarón postavil i za kameru, snímání různých scén bylo hodně zajímavé a místy až intimní. Například scény v porodnici, kdy se záběr nepohnul ani o píď a divák tak může sledovat co se děje s novorozencem a matkou je nejemotivnější scéna z celého filmu a neubránila jsem se slzám. Čekala jsem daleko nudnější film, proto jsme mírně překvapená, že i když dějově to není nijak zajímavé, spíše prázdné a nezáživné, tak vizuální stránka filmu dokáže divákovu pozornost udržet a tomu říkám talent. ()

Rocky88

Ač je Alfons můj oblíbený režisér, tady se minulo účinkem skoro vše. Jsem rád, že se tu vyskytly scény s pouliční vřavou a topením v moři, navíc je i celý film kamerově vymazlený, protože jinak bych musel dát odpad. ()

Eriol

Myslím, že hype tomuto filmu škodí, přotože zatím každá recenze nebo hodnocení, které jsem viděl, bylo pouze oslavné a i když jsem dnes neměl na tento typ filmu moc náladu, tak jsem si ho stejně dneska pustil, protože je to Událost. (A taky protože mám Cuaróna moc rád a Gravitace je pro mě jeden z TOP filmů vůbec.) A udělal jsem dobře. Roma (název odkazuje na čtvrť v Mexico City, nemá nic společného s romským etnikem) je rozhodně nejlepší film roku a asi i několik let nazpátek. Celkem těžko se mi vysvětluje proč. Jsou tam na jednu stranu velkolepé momenty, byť postava třeba jen běží nebo jde po ulici (a když si uvědomíte, kolik tenhle 20 vteřinový záběř dal práce, tak vás to ohromí), či širokoúhlé záběry na krajinu (nepochybuji, že z velké části digitální - ale není to poznat), ale na druhou stranu je to veskrze vysoce civilní a vlastně všední příběh jedné obyčejné rodiny. Kamera je vynikající, i když je většinu času statická, nebo se pouze otáčí za postavami. Vůbec to nevadí. Otravovalo mě, jak všude píší, že pro co nejlepší zážitek to chce co největší plátno/obrazovku, ale ...je to prostě pravda. Na větší úhlopříčce kompozice záběrů vyniknou v celé své kráse - viděno v domácím kině s projektorem a 92" plátnem. Ohledně děje - je asi nejlepší nic nevědět. A vydržet pomalejší začátek. Ze scény na pláži jsem měl podobně svíravý pocit, jako snad naposled kdysi dávno v Schindlerově seznamu z Osvětimi. Už dlouho se mi nestalo, že by mě něco tak moc emocionálně dostalo, uf. Silný film, veliká krása. ()

C0r0ner

S těžkým srdcem přidávám druhý puntík za špičkovou režii a kameru (to jako fakt), ale jinak je to čistý odpad. To se na mě nikdo nemůže zlobit, ale většinu času tvoří nic neříkající záběry lidí, kteří jsou mi u prdele a kteří se potácejí od ničeho k ničemu. Scénář neexistuje. 30% ()

Topco

Už úvodný záber na ošumelú dlažbu prezrádza, že toto bude mimoriadny režijný a kameramanský počin. Cuarón zložil umeleckú poctu svojim spomienkam na detstvo a silným ženám. Prenádherná filmarina. ()

dubinak

Možná je chyba, že komentuji bezprostředně po projekci, protože většinou potřebuju filmy tzv. strávit a nechat je uležet v hlavě, obzvlášť když se jedná o takové velkofilmy od světových režisérů, které měly potenciál ještě před tím, než šly do kin. Samozřejmě jasná věc je to, že Cuarón se s kamerou naučil od Lubezkiho opravdu dost a multivrstvená práce se zvukem je mistrovská a brilantní. V podstatě jsem se už od nějaké druhé scény cítila, jako kdybych seděla v 5D kině, protože kamera byla ovládaná tak rafinovaně, že máte pocit, že v tom domě s postavami opravdu stojíte. Řemeslně tudíž nemám co vytknout a třešničkou na dortu je scéna v moři, která ve vás snadno evokuje některé scény z Potomků lidí. Ovšem co je škoda, tak to, že Roma prostě neměla až tak velkou sílu, aby mi vyrazila dech, co se scénáře týče. Je zde sice pár silných scén, ale pět hvězdiček dávám zkrátka jen, když je snímek schopný zvednout mě ze židle a donutit mě nehnutě ho sledovat s čelistí dole. Námětem je to tak nějak příliš moc ze života, proto chápu, že je u diváků tolik oblíben a všechna ocenění jsou zde na místě. Já se ale trochu bojím, že pátou hvězdu Romě už asi nepřidám ani s odstupem času. ()

Gaaron

Uf. Jako že UF. Kdybychom byli ještě na škole, nad tímhle filmem bychom v hodinách slintali minimálně rok. Nepamatuju se, kdy jsem viděl naposledy (zda vůbec někdy) snímek, v němž by kamera byla tak okatě přiznaná a zároveň každý záběr tak dokonale rámovaný, takže jde o art v tom nejlepším slova smyslu. A režie, panečku, režie je naprosto bezostyšně geniální od prvního odrazu ve vodě. Tleskal bych ve stoje, kdyby adekvátní reakcí na doběhlé titulky nebylo posvátné ticho. ()

zette

Nadherna podivana, velmi dobra kamera, snad z kazdeho zaberu by se dala udelat hezka fotka. Minimalisticky pribeh o jedne sluzebne nekde v Mexico City, v 70.-tych letech minuleho stoleti. Pribeh samotny mozna neni tak silny jako technicka stranka filmu, ale urcite nebude nudit a zaver je taky povedeny. Jen mi nejde do hlavy, proc byl porad takovy velky problem pruzneji uklizet ta hovna po psech.-)... ()

campix

Někomu by to srovnání mohlo vadit, ale v mých očích je Roma hodně podobná jako mnou nedávno hodnocený První člověk, jelikož se jedná o film renomovaného tvůrce, který vyčnívá především svou technickou a vizuální stránkou. Pro běžného diváka je pak dále těžko stravitelnější a díky své stopáži hodně těžkopádný a v určitých místech neskonale nudný. Roma se ale ukázala býti daleko soběstačnější a na osobní rovině tomuto filmu dokázel Cuarón vtisknout duši. I když se jedná o více než dvouhodinový černobílý dobový film odehrávající se v Mexiku, tak přesně během sledování musíte nabýt dojmu, že se před Vámi odehrává něco skvělého a i když kvality snímku nedokážete plně docenit, tak nějak tušíte, že takhle se to dělá s láskou a velkým filmařským umem. Kdo by to byl řekl, že podobnou šanci bude muset dávat tak renomovanému tvůrci právě Netflix. ()

Angelopul

Asi by bylo pošitělé podivovat se nad tím, že zde nad tímto filmem ohrnují nos lidé, kteří tady pak dávají plný počet hvězdiček Xmanům a Transformerům. Ti, co nedokáží udržet pozornost když pět minut něco na plátně nevybuchne. Hej! Příště, než na něco půjdete, přečtěte si nejdřív prosím anotaci a pak tu nepište blbosti. Roma je totiž přesně tím, čím chce a má být. Poctou ženě z autorova dětství, realistickým vyobrazením doby, realizací autorových vzpomínek. Není filmem který se podbízí, není natočený pro to aby za každou cenu jen bavil. Práce s kamerou často evokuje pozorování dítěte, skvělý zvuk mi během projekce několikrát vyvolal vzpomínky i na mé dětství a automobil mého dědečka. A dramatické pasáže bez velkého patosu, jakoby nezúčasněně vyvolávají soucítění s osudy protagonistů. Ano, existují filmy které vykreslují nevlídnost života, nespravedlivost osudu a lidskou sounáležitost podmanivěji, zde je však třeba ocenit autorův osobitý rukopis. Působivá je například jeho práce s detaily, například ony psí exkrementy na zemi v hale, nebo příjezdy automobilu, který se sotva do haly vejde. Detaily, které se vybaví dítěti, když vzpomíná na své dětství. Zajímavý realistickým detailem bylo zobrazení jazyka, kterým mezi sebou mluvily posluhovačky - domorodý nahuatl. Je smutné, že se dodnes v jižní a střední americe nic příliš nezměnilo. Většinu ekonomických prostředků vlastní potomci evropských kolonialistů a evropských přistěhovalců což je ve výrazném kontrastu s životními podmínkami majoritní společností původních obyvatel, kteří těmto lidem slouží a žijí v nedůstojných podmínkách. Možná i o to autorovi šlo. ()

mortak

První záběr bohužel prozradí základní myšlenku filmu, a zbylé dvě hodiny ji Cuarón ilustruje. I když to dělá neuvěřitelně atmosfericky a s precizní dokonalosti - ze zrnek skládá kamínky, z kamínků mozaiku, a tu pak celou s divákem semele v emocionální drtičce, skutečný život mu uniká. Ženy se nedají redukovat na pečovatelky, které svou každodenní činností smývají špínu tohoto světa způsobenou agresivními muži, ani na mučednice, které na svých ramenou nesou utrpení způsobené agresivními muži. Jeho konstrukce má pravdivé jádro - z chlapců, kteří vyrůstají od plenek obklopení přehnanou ženskou péčí, vyrůstají rozmazlení nezodpovědní frackové. Jenže Cuarón tuto přehnanou zvrácenou péči až nekriticky oslavuje, místo toho, aby ji analyticky pitval. Pro ty, kdo hoří láskou k ženám trpitelkám a pečovatelkám, bude Roma mystický zážitek. Já dávám čtyři hvězdy za Cuaronovo technické mistrovství, ale rychle se vracím ve snění k Black Widow. ()

PF 2020

29.12.2019

Netflix už se připravuje na příští Oscary

Netflix už se připravuje na příští Oscary

12.09.2019

Loni to byl snímek Roma, letos pak bude Netflix zkoušet štěstí na Oscarech nejen s Irishmanem Martina Scorseseho, ale taky filmy Stevena Soderbergha (The Laundromat) či Noaha Baumbacha (Marriage… (více)

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let