Frigo jako Sherlock Holmes

• USA Sherlock Jr. (více)

Frigo (hraje ho sám buster Keaton) hraje filmového promiítače v kině, který z nenadání usne v projekční kabině a jeho vlastní sny se prolínají do filmu, který je právě promítán v sále. "Frigo jako Sherlock Holmes", první Keatonova samotná réžie, je jedním z nejneobyčenějších a obrazově nejinvenčnějších snímků tehdejší doby. (Kryšpín)

mortak

Komediální Občan Kane. Technicky nesmírně propracovaný film, který emočně funguje v obou rovinách - v realitě, i ve snu. Nádherně poetická scéna, ve které Keaton prochází na plátně se svým kamenným obličejem přes filmové střihy různými scenériemi, je snad to nejkrásnější, co jsem v němém filmu viděl. ()

SoolenJV

Vynikající. Spousta skvělých scén - kulečník, jízda na motorce bez řidiče atd. a tempo, při kterém se divák nestačí nudit. ()

Flooyden

Skvělá groteska, vypracovaná do nejmenšího detailu. Buster Keaton točil nádherná mistrovská díla, která mě bohužel ani nerozesmívají ani nedojímají. Ale na 4* to bohatě stačí..-) ()

Terzeus

Svojej doby legendárna groteska so spústou kreativity a nápadov, ktorá sa dajú oceniť ba využiť aj dnes. Sledovať posledných 20 minút filmu mi navyše pripomínalo nejakú bondovku, čo je len a len dobre. Na svoju dobu je tu tiež séria nevídaných a parádnych trikov, ako napríklad skok cez kufrík s kravatami alebo snový vstup na plátno. Ako sa vraví, detaily tvoria obraz, v tomto Keatonovom diele je týchto detailov a režijných kryštálikov mnoho. Niet divu, že film bol na svoju dobu neobyčajným kvôli svojej invenčnosti a prístupnosti masám. Zároveň je neuveriteľne elegantný, od prvého momentu až do posledného. Z historického no aj estetického hľadiska veľmi hodnotné dielo. ()

pávek

Tuhle grotesku jsem viděl dnes 22.5.2009 poprvé, doplněnou živou hudbou a byla famózní. Dnes se vše řeší zeleným plátnem a spoustou náročných triků. A když se podíváte jak byl vytvořen trik v roce 1924, spadne Vám brada. ()

Sdoom

Mé druhé setkání s Busterem Keatonem a opět jsem se bavil. Ze začátku to chvilku trvá, než se to rozjede, ale jak začne Frigo snít a stane se fakt Sherlockem, tak je to parádní jízda plná skvělejch gagů. Přiměřená stopáž je velké plus, bejt to delší, asi by to bylo na škodu. Slušné 4 hvězdy. (Blu-ray) ()

Zagros

Druhý pokus s Frigem dopadl mnohem lépe. Hraní si na detektiva je do grotesky asi vhodnější. Vtipných momentů bylo tentokráte také mnohem víc a některé jsou opravdu povedené a závěrečná scéna - balení dle návodu - nemá chybu. Navíc tvůrci měli několik výborných nápadů, například snové vystoupení z těla a naopak vstoupení Friga do filmu, které je na svou dobu uděláno neskutečně skvěle. V neposlední řadě pomohla kratší stopáž, ve které je tak akorát času na akci a zběsilé honičky. I ty sebe vtipnější by mohly začít po více než ca pětačtyřiceti minutách nudit. Druhý Frigo si vysloužil o hvězdu navíc a já už se těším na minimálně jedno další setkání. ()

Scevola

Velmi dynamicka groteska (obzvlast druha polovica filmu) najma kvoli kratsej stopazi. Musim uznat ze niektore gagy boli ozaj podarene (napr. kulecnik, zensky prevlek). Ked zoberieme do uvahy dobu a zaner tak je to jedna z najlepsich grotesiek. Pozeratelne aj v dnesnej dobe. 8/10 ()

duddek

Film se sice rozjíždí pomaleji, ale v druhé půlce vám už jeho tempo nedovolí odtrhnout oči od plátna/obrazovek. Začíná to napínavým kulečníkem, pokračuje spuštěním ze střechy do auta na závoře a proskočením oknem do šatů coby převleku :) a končí spanilou jízdou na řídítkách motorky. Mimochodem, nejlepší detektivní schopnosti zde prokáže Keatonova milá. "By the next day the master mind had completely solved the mystery – with the exception of locating the pearls and finding the thief." :) ()

Arach.No

Bez nadsázky jedna z nejlepších grotesek které jsem kdy viděl. Překvapivé akční scény a kaskadérské kousky. Kulečníková scéna je vskutku mistrovská a důkazem geniality střihu je snová sekvence ve které promítač vstoupí do filmu. Sherlock Jr. posunul ve své době film o pořádný kus dál a ukazuje, že Buster Keaton rozhodně není nějaký laciný herec. Film má díky jeho neopakovatelnému hereckému výkonu a také díky velmi povedené hudbě obrovský náboj i po více než 80-ti letech. ()

Rozjimatel

4,5  Nesmierne nápadité, ale najmä novátorské. Nápad s prelínaním filmu a reality je vynikajúci a perfektne spracovaný. Tento film vo filme (skúmanie podstaty filmu) a tiež únik sklamaného hrdinu do sveta fantázie bol inšpiráciou pre mnohých veľkých režisérov neskoršej doby (napr. Woodyho Aĺlena). Jediné, čo ma mrzí je, že v druhej polovici sa v tom množstve akcie a naháňačiek akosi stráca príbeh. Zato niektoré z tých akčných scén sú nezabudnuteľné, napr. jazda na riadidlách. ()

simply

Na svou dobu hodně dobrý film, který pobaví i po letech. Je to vtipné, milé a i když je to němé, tak je to duchaplnější než některé dnešní filmy... ()

Mikino00

Ale jo, povedená groteska s výbornými trikovými sekvencemi, originálním nápadem, pár povedenými vtipy a nezapomenutelnou scénou s kulečníkem nebo třeba spuštěním po závoře do auta. Keaton, ale není na plátně takový sympaťák jako konkurence a dějově to moc slavné taky není. I tak se jedná o příjemnou podívanou. ()

Oralfabet

Tenhle film má tři čtvrtě hodiny a během sledování jsem se musel asi desetkrát ptát: "Jak to udělal???" Ale asi to ani ve skutečnosti nechci vědět. That's the magic of cinema, baby! Dnešní blockbustery by se měli stydět. 10/10 ()

maty39

Film trvá jen 45 minut, ale když si některé části pouštíte několikrát za sebou, tak to těch 90 minut dá. Nápaditost a elegance se kterou jsou provedené některé kaskadérské kousky je neuvěřitelná. Jackie Chan měl dobrý vzor. Jsem zvědavý co předvede Seth Rogen v jeho plánovaném filmu Escape, který je inspirovaný taškařicemi Bustera Keatona a Jackieho Chana. ()

Muel

| Metro Pictures Corporation | Sherlock Jr. má jedno pozitívum, ktoré nejde uprieť. Počas sledovania filmu sa opakovane stane, že si budete hovoriť "ako to urobili?". Ten film je starý 99 rokov. Buster Keaton je kráľom slapsticku, využíva dobové "CGI" na obrazovú komédiu a dokáže baviť aj bez nejakej konkrétnej zápletky. Je to zábavné, je to hravé a hlavne, je to jeden zo stavebných kameňov kinematografie, čiže každý by si to mal aspoň raz v živote pozrieť. Kde sa hrabe nový Thor. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

jane1106

Další z Keatonových vrcholných děl se slavnou dvojexpozicí v promítací kabině a bravurní jízdou na řidítkách motocyklu, která mne zaujala snad úplně nejvíce. Samozřejmě nechybí Busterova krkolomná (v tomto případě téměř doslova:)) akrobacie. Není co dodat, geniální díla zkrátka baví dodnes. ()