Frigo jako Sherlock Holmes

• USA Sherlock Jr. (více)

Frigo (hraje ho sám buster Keaton) hraje filmového promiítače v kině, který z nenadání usne v projekční kabině a jeho vlastní sny se prolínají do filmu, který je právě promítán v sále. "Frigo jako Sherlock Holmes", první Keatonova samotná réžie, je jedním z nejneobyčenějších a obrazově nejinvenčnějších snímků tehdejší doby. (Kryšpín)

Iggy

Slovy Kevina Brownlowa je Frigo jako Sherlock Holmes „nádherná úvaha o filmu a životě, o umění a realitě…“ Příběh nespravedlivě obviněného promítače Bustera, který během promítání usne a ocitne se ve filmu, kde jako neohrožený detektiv Sherlock Jr. řeší zapeklitý případ krádeže perel a únos. Film má několik fantastických scén. Ať už jde o napínavý kulečník, nebo honičku Bustera se zločinci u jejich domku (gagy s dámským kostýmem a proskočením zdi) následovanou bezchybnou jízdou městem na motocyklu, která obsahuje tolik originálních nápadů, že by vydaly na celovečerní film. Bezesporu nejslavnější je ale scéna v níž Buster usne v promítací kabině a následně se jeho snové já dostane na filmové plátno. Ve své době filmařsky velmi náročná scéna je dodnes úchvatná. A co záleží na tom, že film, který na plátně ve filmu publikum sleduje, dává pramalý smysl. Ze všech komiků němé grotesky si právě Buster Keaton nejlépe rozuměl s filmovým médiem a právě jeho Sherlock Jr. je toho důkazem. S filmem experimentoval už v Playhouse, Three Ages a později v Seven Chances nebo v Kameramanovi. Ale tady dosáhl vrcholu. Na závěr pár zajímavostí: Keaton sám dubluje policistu (vlastně svého Watsona) ve scéně, v níž ho veze na motorce a spadne do kaluže. Při natáčení scény na střeše vlaku, kde ho zalije proud vody z pumpy, si Keaton nalomil vaz. Následné bolesti hlavy ale zaplašil alkoholem a o zranění se dověděl až z rentgenu o mnoho let později. Roscoe "Fatty" Arbuckle, který bývá někdy chybně uváděn jako spolurežisér tohoto filmu se na něm ve skutečnosti vůbec nepodílel. Keaton se mu snažil po jeho nešťastném skandálu v roce 1921 pomoct a tak mu nabídl režii svého filmu. Arbuckle byl ale stále ještě natolik rozrušen, že nebyl schopen práci režiséra zastat. ()

Hwaelos

Keaton už v téhle době upouštěl od "nemožných gagů", tj. vtipných scének založených na nereálných předpokladech, jako bylo například zastavení pohybu výtahu tím, že přibil na ukazatel pater hřebík ve Frigo jako oběť krevní msty. Podle vlastních slov už si to u dlouhometrážních filmů nemohl dovolit, protože by diváci ději nevěřili. V Sherlockovi Jr. ale tuhle překážku nápaditě obešel tím, že závěrečnou část filmu zarámoval jako sen. Díky tomu mohl ve snímku dělat prakticky cokoli - a v tomto případě ono "cokoli" představovalo gejzír nápadů srovnatelný snad jen s Frigem na mašině. Zároveň nezapomněl zabudovat gagy i do expozice, která v tomto případě funguje jak dramaticky, tak i komediálně. Tohle je filmařský i kaskadérský majstrštyk. ()

Terva

CITÁT - Nejkratší hraný film Bustera Keatona, zároveň jeho první režie a jeho fascinující atletické výkony.......... Scénář - Jean C. Havez, Clyde Bruckman a Joseph A. Mitchell. Kamera - Elgin Lessley, Byron Houck. Hudba - Myles Boisen, Sheldon Brown, Beth Custer, Steve Kirk a Nik Phelps ()

liquido26

Po Frigovi na mašině je tohle můj druhý Keatonův film a musím říct, že mě bavil o dost víc. Smál jsem se celou dobu, některý fóry byly opravdu geniální, no a jízda Friga na řidítkách to byl luxus. ()

corpsy

Malý veľký kus dokonalej nemej komédie. Do bodky vypointované a technicky dokonalé gagy, pri ktorých zabudnete že sa pozeráte na takmer 90 ročný snímok. Pán Keaton klobúk dolu. ()

Rosana

Při natáčení se Busterovi stala nejhorší nehoda - málem si zlomil vaz. Také jsem obdivovala verzi s moderní až elektronickou hudbou ()

kaylin

Buster Keaton naprosto ohromuje tím, jak jsou nasnímané jednotlivé kaskadérské kousky. Naprosto to vyráží dech, a to i po devadesáti letech. V současnosti některé kaskadérské kousky ani omylem nevypadají tak dobře. Škoda, že se dnes na klasické triky a kaskadéry kašle, hlavně, že mají všichni pojištění. Digitální efekty jsou někdy k vzteku, a tohle je krásná ukázka. Výborný film, který dokazuje, že němé filmy mohou strhnout i dnešního diváka. ()

Wiliem

Opět jedna povedená Keatonovská groteska. Nicméně první polovina je podstatně slabší než ta druhá. Pro mě určitě ne nejlepší Frigo, jak je jinde podsouváno. 70%. ()

Aleee89

Buster Keaton se v době své největší slávy mohl směle rovnat s ostatními umělci grotesky, Chaplina (ač ten se jí věnoval jen zpočátku kariéry) nevyjímaje. V mnoha ohledech je i překonával. Raději mám Friga na mašině, kterého jsem viděla už před pár lety, ale i Frigo jako Sherlock Holmes jako groteska skvěle funguje. Najdeme tu několik vynikajících nápadů, hlavně závěrečná honička je úžasná. Nelámu se smíchy, ale uchechtávám se, to myslím stačí. Keaton se opět předvedl, a to nejenom jako výtečný kaskadér. ()

Rabina

Originální, vtipné a plné skvělých nápadů (promítač vstupuje do promítaného filmu). Závěrečná honička, která vyváží relativně pozvolný úvod, je pro mne tím snad nejsrandovnějším, co jsem v grotesce viděl ()

honajz2

Být ta první polovina tak dobrá jak ta druhá a mít to promyšlenější příběh, tak ten plný počet snad i dám. Za nic bůhvíjak geniálního bych to sice neoznačil a ani nemůžu říct, že bych se u toho neustále popadal za břicho a hlasitě se smál, ale hrozně se mi na tom líbila všechna ta hravost a promyšlenost scén, navíc některé jsou fakt skvělé, třeba ta s kulečníkem nebo s plátnem (já vím, ty tady zmiňují asi všichni, ale ony jsou fakt povedené). A té hravosti a nápaditosti je v tom skutečně dost, navíc o to tady primárně šlo, takže se mi to líbilo. Na ten plný počet mi chybí výše zmíněné věci, ale i tak jsem spokojený. Rozhodně mě to oslovilo víc než Frigo na mašině. 4* ()

Nach

Velice kvalitní groteska, která sice dějově je prosťoučká jako většina podobných děl té doby, ale narvaná takovou kadencí gagů a kaskaderských výkonů, že se nedivím Busteru Keatonovi, že se v tomto stal legendou. Scénu s kinem považuji za excelentní a ani dnes by to nešlo udělat lépe. Škoda jen občasné repetitivnosti humorných scén. Úprk, honička, apod. Z toho důvodu nechávám čtyři hvězdy. 80% ()

Jim_Beam

Tomuhle filmu prostě nejde nedat 5*. Šlape od začátku do konce, má výbornej příběh, skvělý gagy, dokonalý "akční" scény, který by obstály zcela určitě i dnes, i špetku tý romantiky... Jsem uchvácen. ()