Jak balit holky na mejdanech (festivalový název)

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Romantický / Sci-Fi / Hudební

Velká Británie / USA, 2017, 102 min

Nevím vůbec jak na takovou věc reagovat, prostě hodně bizarní snímek, zaměřený na punk, lásku a trochu toho mimozemského množení, dost dlouho mi nedával film vůbec význam, takže jsem čekal až na samý konec, abych se dočkal rozuzlení. Film bych asi doporučil lidem s trochu odlišným vkusem na filmy než je obvyklé, film jsem zvolil náhodou, trochu mě zaskočil, určitě by se v tom našlo pár lidí zaměřených na módu a umění, na mě spíš realisticky smýšlejícího člověka, to bylo mnohdy dost přehnané, bizarní, vymykající se chápání, teda pokud už člověk od začátku pochopí o co jde, mě to asi nějak uniklo a film plný tápání a kladení si otázek, jak, proč, co to ku*va je a tak dále. Takže po dlouhém přemýšlení jsem dospěl k závěru, že slabší 4ku bych mohl udělit, víceméně až za to zakončení.(1.7.2018)

"How To Talk To Girls At Parties" bude asi najzvláštnejší film, ktorý som zatiaľ mal možnosť roku 2018 vidieť. Uvidíme. Možno ešte zažijem možnosť vidieť niečo, čo ma skutočne prekvapí absolútnou originalitou a miestami aj absurditou, no jednoznačne je to momentálne jeden z najoriginálnejších filmov. Zaujímavá zápletka, zasedenie do 70-tych rokov funguje, je tu pár skutočne skvelých scénok, no ku koncu mám pocit, že upadneme do klišé, ktoré nie sú veľmi zaujímavé a výsledne film toho potom už moc neponúka. Kulturálne možno, no príbehovo ani nie. Čo je na tomto filme podľa mňa super sú 2 veci. Nicole Kidman a Elle Fanning. Obe si užívajú tieto role a páni je to na nich oboch poriadne vidno. Všetky scénky s nimi sú fantastické. A veľmi zaujímavo spracované. Hovorím si, že sa museli riadne baviť. Niektoré časti sú celkom zvláštne, no keď človek pochopí čo sa deje, dá to zmysel. Kostýmy sú super a celkovo mám pocit, že to filmu aj pridáva na jeho originalite. Hudba je dobrá a plus je tu aj jedno (podľa mňa) skvelé koncertné číslo, ktoré stálo za to vidieť. Punk je proste punk a v tomto svete to pasovalo fantasticky. Niektoré efekty sú tiež super. Asi by som len chcel, aby sme nešli nakoniec cestou klišé a dosť veľkej melodrámy. Myslím si, že to bolo miestami aj vtipné aj energické, no potom sa to niekde ku koncu stratilo a upadlo do štandardu. Za jedno pozretie to stálo, ale vrátiť by som sa k filmu už asi nevrátil. Ale určite si ho zapamätám. To je isté. Hodnotenie: B-(20.6.2018)

V životě jsem neviděl divnější film. Když došlo na kolonisty, tak jsem se smál a ani jsem to nestačil pořádně pobrat. Tohle člověk nevymyslí. První polovina mě neskutečně bavila. "Konečně něco originálního!" říkal jsem si. Podivná party plná divných lidí, roztomilá Elle a celé to propojení s punkem a jeho anarchistickou podstatou. Velmi líbivé. Ten Gaiman na tom jde znát. Hrátky s kamerou a fantaskní výjevy ve filmu fungují. Škoda jen té druhé poloviny, která stále zábvná byla, ale trošku jí docházel dech. Tempo zpomalilo, hrálo se víc na city a přestože konec je svým způsobem hezky dojemný, tak bych byl radši za víc punkové hudby, za víc podivností, za víc Elle Fanning a jejího zkoumání našeho světa. Silné 3/5 a určitě to chci vidět ještě jednou a zhulenej. Dvě hoďky před začátkem projekce jsem sehnal lístky a vyrazil na to se svym teplym kámošem. Já miluju punk, on miluje podivnost a oba milujem Elle Fanning.(10.7.2017)

Čekal jsem něco nekoukatelného, ale překvapivě to vůbec nebylo špatné. Celý ten film začne jako jedna velká podivnost, kde se tři punkeři dostanou na hodně zvláštní párty plnou lidí v latexových oblecích, kteří předvádějí podivné taneční kreace. V druhé polovině se to nakonec zvrtne v "normální" romantickou komedii, ale pořád to není špatné a konec to má pěkný. Humor je místy docela trapný, ale pořád je to vyvážené s tím, co baví, takže je to celkem ok. Samozřejmě nic dokonalého to není, ale dá se to, pobavit se tam u něčeho dá, akorát vám nesmí vadit bizarnosti všeho druhu, i když jich tu podle mě mohlo být i víc. 3*(15.9.2019)

Jak balit holky na mejdanech připomene Rocky Horror Picture Show - ne že by to byl muzikál a nebo pocta hororovým brakům, romantická komedie je tady základní kámen, ale nespoutanou duši, tu má stejnou. Rozkošně britská absurdita od první vteřiny ukazuje že tohle je hlavně PUNK. Punk kultury konce sedmdesátek kdy Sex Pistols vládli a goth vystrkovalo své netopýři ouška, punk filmový kde žánry se míchají s bezostyšnou samozřejmostí, punk v příběhu kdy od shánění chlastu a holek přejde k mimozemšťanům a záchraně jejich civilizace, i punk estetický vedle kterého i kultovní klip True Faith od New Order najednou začíná vypadat docela normálně. Velká škoda že jsem toto zatím míjel, snad kvůli tomu hloupě znějícímu názvu, ale zároveň velké dobro že jsem netušil do čeho to vlastně jdu, jen se nechal zlákat doporučením a Gaimanem mezi autory. A jeho vliv je tu vskutku nepopiratelný, byť vedle jeho Sandmana je toto "jen" zábavná blbina. 9/10(20.2.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla na filmovém festivalu v Cannes 21. května 2017. (griph)