Princip domina

• Československo Domino (více)
Trailer

Vietnamský veterán Roy byl nevině odsouzen za vraždu. Jedhono dne se ve vězení objeví mysteriózní osoba - Tagge - a navrhne mu obchod: Roy má vyřídit příkaz tajné organizace a za to dostane svobodu. Spolupracuje tedy s nimi, když však zjistí, že má odstranit špičkového politika, odmítne. Jenomže organizace má dlouhé prsty... (oficiální text distributora)

Trailer

MM_Ramone

Roy Tucker bol obyčajný chlapík, ktorý si myslel, že žije v právnom štáte (USA), kde platia zákony. Ako mnohí z jeho generácie bol poslaný do vojny vo Vietname. Prežil, vrátil sa, zamiloval sa, porušil zákon a skončil vo väzení. Tam sa stal obeťou dominového efektu. Oslovili ho muži z tajnej, vplyvnej organizácie. Ponukli mu slobodu za spoluprácu. Zmanipulovali ho, spracovali a oklamali. Využili ho na špinavú prácu. "Princíp domina" je prestárnutý, naivný, paranoidno-politický thriller. ** ()

majo25

Slušný triler, ktorého podstatná a najzaujímavejšia časť sa začne odohrávať až polhodinu pred koncom. Dovtedy je to trochu naťahované, vrátane zbytočného konšpiračného úvodu, a nad vodou to držia hlavne Hackman a vždy perfektný Widmark, ktorého si v záporných či kontroverzných polohách vychutnávam. "Murphy Brownová" s debilnou parochňou na hlave je len do počtu. Zápletka začne vrcholiť ako som spomínal až pred koncom a hoci pomaly eskaluje a atmosféra je tiež dobrá, odpovede na mnohé otázniky divák nedostane. Akú rolu vlastne v tomto hrá hlavný hrdina? Ani to, kto ťahá za nitky. Na odbachnutie významného človeka postačí tajomnej a početnej organizácii ktokoľvek z ich ľudí. Niektoré veci nedávajú dostatočný zmysel, čo je na škodu inak schopného old-school trileru. ()

evapetra

Průměrný thriller, na kterém je nejlepší pěkně dramatický závěr. Jinak na mě celá ta konspirace nepůsobila natolik věrohodně a opravdově, že bych se právě kvůli tomuto filmu začala zamýšlet nad tím, kdo či co všechno za vším vlastně stojí a taháním za nitky určuje veškeré dění. A celý film rozhodně nemá takový spád a švih, abych se vykašlala na konspirační teorie a užila si jenom akce. ()

Willy Kufalt

,,Myslíte si, že jste se sami rozhodli zajít na tenhle film?" Po vyslovení úvodní věty jsem spochybněl, zda opravdu ano. Neočekával jsem od nevalně hodnoceného thrilleru 70. let nic převratného, ale úplně mne dostal už úvodní dokumentárně laděný filosofický vstup. No kdepak, Stanley Kramer netočil žádné béčko, tohle je slušný "kafkovský" nervák moderního střihu o lidských i systémových manipulacích, o stavu společnosti, kde někdy ,,už je skoro nemožné myslet nebo konat sám za sebe". Po vlažnějším začátku se rozbíhají šílené manipaluce na člověku-vězni, který je při své touze po opětovné svobodě ochoten podstoupit všem rizikám lákavého obchodu bez předem známého úkolu. Místy až tísnivě bezvýchodiskovou a paranoidní atmosféru skvěle podtrhují neustále jízdy po krajině, přesuny z auta do jiného auta, z druhého auta do helikoptery, do letadla, a pořád dokola se stupňujícím se tempem směrem k skličujícímu závěru. Celkově zafungoval i netradiční kontrast nádherného zámořského prostředí plného slnka, moře a exotických stepí k příběhu uvnitř dost temnému. Tak si říkám, stálo to za to panu Tuckerovi pro tu dočasnou relativní svobodu, pro těch pár krásných romantických okamžiků? Byla to skutečně svobodná volba? Stálo tohle za to vůbec těm manipulátorům? Ti obvykle představují v společnosti ty silnější, jenomže stačí krok vedle, domino se rozpadává a tragické následky vyústí do obou stran. ,,Říkal jsem vám, že nikdy nesázíme pouze na jednoho koně!" Neobjasněná vina ve věci dávné vraždy zůstává nakonec nepříliš důležitá, onen výrok budí spíše zamýšlení, kolik takových zmanipulovaných osudů bylo součástí onoho domina, z něhož jsme pouze jeden jediný příběh právě sledovali? Film, u kterého lze hlouběji přemýšlet nebo taky pouze být prostě zabrán napínavým příběhem a současně si vychutnávat herecké výkony na čele s charismatickým Genem Hackmanem. 90% (poprvé viděno v rámci Challenge Tour "30 dnů se světovou kinematografií" – 2018) ()

flanker.27

Hlavním kladem filmu je především neskutečně hustá paranoidní atmosféra, kdy člověku vytanou na mysl otázky jako můžu opravdu věřit lidem okolo nebo ne? Rozhoduji se o svém dalším kroku sám, nebo mě k tomu někdo navedl? Z námětu, který by takový Michael Bay pojal jako nekonečnou jízdu plnou explozí, honiček a přestřelek, Kramer vykouzlil nečekaně komorní psychárnu nutící k mnohem více otázkám, než je u standartního thrilleru zvykem, navíc nekončí standartním happyendem. Je to určitě značně ovlivněno dobou politického rozčarování v Americe (Vietnam, Watergate), kdy vznikaly vpravdě brilantní snímky jako Tři dny Kondora nebo Všichni prezidentovi muži. ()