Domino

• Československo

Domino

Thriller / Drama

Velká Británie / Mexiko / USA, 1977, 97 min

Nebudu se pouštět do dlouhého rozboru o manipulaci veřejnosti a jednotlivců a kam až sahá, neboť by se ze mě mohl poměrně rychle stát paranoidní schizofrenik. Už tak mě občas přepadne menší stihomam. Veřejnost byla, je a bude i nadále manipulovaná každý den. Přeci, když to píší v novinách a vysílají v televizi, tak to musí být zaručená pravda. A my věříme, bijeme se v hruď za uctívanou pravdu, neváháme se za pravdu rvát a zapojovat se vlastenecky do ozbrojených konfliktů. Když ponecháme stranou přemítání o celkové smysluplnosti tohoto filmu, tak nám zůstává příběh, který má spád, trochu mystického tajemna a nevyřčené skutečnosti, plíživý strach, nějakou tu emoci a zatvrzelý souboj jednotlivce o vlastní osobní svobodu. Už samotný předzačátek příběhu je více než stylový a snad i úchvatně mrazivý. Hlavní postavou příběhu je Roy Tucker (solidní Gene Hackman). Dostává nabídku, kterou nelze odmítnout. Dostává nabídku, která se musí zavrhnout. Rozhodující jsou okolnosti, přísliby, odměny, touha, ale i strach, rozhořčení a víra v sebe sama. Dostat se jednou do zorného úhlu vševidoucího oka nad námi je zárukou vazalského až otrockého vztahu. A existuje snad nějaká cesta ven z bludného kruhu přetvářek, umné manipulace a vyhrožování? Z dalších postav: Royova věrná, šťastná i vyděšená manželka Ellie (Candice Bergen), relativně slušný a racionální řídící muž Tagge (příjemný Richard Widmark), Royův spolunocležník z trestnice Spiventa (Mickey Rooney), arogantní velitel operace Ross Pine (Edward Albert), loajální člen organizace generál Reser (Eli Wallach), ředitel věznice Ditcher (Ken Swofford), či Royův nešťastný právník Schnaible (Ted Gehring). Věci nemusí být nutně tak, jak se na první pohled jeví. Občas nás osud dokáže semlít obtížně uvěřitelným způsobem. Ale je to skutečně osud? Kafka byl jedinečný.(24.5.2016)

Slušný rozjazd, námet zaujímavý, no postupne príbeh začal drhnúť, väčšina času je vlastne o ničom - trocha romantiky, trocha prechádzok po pláži, nudné dialógy, trocha akcie a príprav na atentát.... až na Gene Hackmana tu nie je nič, čo by stálo za pamätanie. Našťastie záver nebol vôbec zlý, aj keď sa mi zdal trocha otvorený, sem by sa skôr hodil koniec jednoznačne uzavretý. Priemer. 60/100(4.10.2019)

Hlavním kladem filmu je především neskutečně hustá paranoidní atmosféra, kdy člověku vytanou na mysl otázky jako můžu opravdu věřit lidem okolo nebo ne? Rozhoduji se o svém dalším kroku sám, nebo mě k tomu někdo navedl? Z námětu, který by takový Michael Bay pojal jako nekonečnou jízdu plnou explozí, honiček a přestřelek, Kramer vykouzlil nečekaně komorní psychárnu nutící k mnohem více otázkám, než je u standartního thrilleru zvykem, navíc nekončí standartním happyendem. Je to určitě značně ovlivněno dobou politického rozčarování v Americe (Vietnam, Watergate), kdy vznikaly vpravdě brilantní snímky jako Tři dny Kondora nebo Všichni prezidentovi muži.(1.12.2005)

(2x) ,,Do you belevie you decided to come this theatre today?" (Vážne ste sa sami rozhodli ísť na tento film? :-))              Po vyslovení úvodnej vety som trochu spochybnel, či áno... Neočakával som od tohto filmu nič prevratného, ale úplne ma dostal už úvodný dokumentárno-filozofický vstup. No kdeže, S. Kramer nenatočil žiadny béčkový trhák. Toto je slušný "kafkovský" nervák moderného strihu o ľudských a systémových manipuláciách, o stave spoločnosti, kde ,,už je skoro nemožné myslieť alebo konať sami za seba." Tento psychothriller, ktorý nám postupne ukazuje šialené manipulácie na človekovi-väzňovi, v súvislosti s túžbou po opätovnej slobode ochotného podstúpiť rizikám lákavého obchodu, netušiac čo všetko ho čaká. Rozjazd filmu sa spočiatku vliekol pomaly a skôr komorne, ale v druhej polovici atmosféra nabrala na silne atmosfére plnej nielen akciami a nabitými zvratmi, ale aj paranoje až bezvýchodiskovosti... Stupňujúce napätie nepredvídaných situácií tu výrazne funguje aj zväčša (s výnimkou scény v nočnej ulici s únosom manželky) v kontrastne nádhernom zámorskom prostredí, plnom slnka, mora a exotických stromov. Stíhal sledovať fascinujúce detaily príbehu, ale hlbšie uvažovanie muselo počkať až po skončení filmu... Stálo to vlastne hlavnému, vo všetkom zmanipulovanému hrdinovi pre tú slobodu a pre tých pár krásnych romantických okamihov za to? Alebo stálo to vôbec za to tým manipulátorom? Tí bývajú v spoločnosti spravidla silnejší, ale stačí krok vedľa, "domino" sa rozpadáva a rozpad môže mať tragické následky pre obe strany... Originálne prepojenie divácky atraktívneho žánru so silnou myšlienkou. Vynikajúci Gene Hackman. (90%) (prvýkrát videné v rámci Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou)(12.3.2018)

Perfektní film Stanley KRAMERA s legendárním obsazením hvězd : Gene HACKMAN, Richard WIDMARK,Mickey ROONEY,Eli WALLACH. Námět je též netradiční : o tom, jak různé vojenské zločinné organizace dokáží s lidmi manipulovat aniž ten dotyčný o tom v podstatě ví. Nejvíce se mi líbil závěr filmu, který sice jakoby zůstal otevřený, ale byl naprosto jasný.... Hackmana nemuseli pronásledovat, šel si pro svůj osud sám. Film jsem sice viděla někdy v roce 1978, ale vychutnala jsem si ho teprve nyní, kdy už vím o těchto věcech mnohem více.(13.1.2009)