Pýcha a vášeň

• Kanada

Dobrodružný / Válečný

USA, 1957, 125 min

• CheGuevara

Takových vzniklo stovky. Standardizovaný filmový produkt, který nemá šanci někoho urazit. Taková Trója (2004) své doby. Dnes už se na to díváme s nadhledem a jistým sentimentem vzhledem k hereckým legendám typu Sinatra a Sophie Loren. Příjemný filmový zážitek ze staré školy, který už v dnešní době nemá čím nadchnout ani ohromit.(24.1.2007)

Vcelku konvenční historický film, jehož hlavním magnetem v době svého vzniku zajisté bylo obsazní C.Granta a F.Sinatry do svých rolí a Sophie Loren jakožto femme fatale. Snímek neurazí, dokonce místy vytváří i jistou dávku napětí, ke konci však scénami rozhřešení S.Loren nápadně připomíná Angeliku, markýzu andělů (s plným vědomím, že tyto filmy vznikly později). Opusy Stanleyho Kramera byly teprve v zárodku.(28.1.2008)

Plně se s hodnocením a komentáři svých kolegů tentokrát ztotožňuji. Sinatra asi ve své nejpitomější roli, co jsem zatím viděl. Vůbec mu postava Miguela - revolucionáře nesedla. Navíc buďto on sám mluvil tak stupidní lámanou angličtinou nebo spíš ho předaboval někdo jiný, vůbec jsem jeho typický hlas nezaznamenal. O dabingu MGM do češtiny raději nemluvím, koukal jsem se pro všechny případy na originál. Tomuhle filmu zlomila vaz symbolika, tedy právě to, na co nejvíc sázel. Veliké dělo jako symbol španělského odporu proti napoleonské Francii? Ano, snad. Ale nikoliv v příběhu jako je tento. Sophia Loren tři roky před Horalkou provedla hned na začátku svůj "prsí" tanec (znám lepší slovo, ale gentleman přd dámou o kozách nemluví), takže někomu možná spadla čelist, poslintal si tepláky a tiše Grantovi záviděl. Přes dvě hodiny traverzování s kvérem, který je pomalu v každém druhém záběru jinak velký (při natáčení museli použít několik velikostí děla, to mi nikdo nevymluví), a se kterým se před francouzskou jednotkou slepců stačí schovat za kámen - to je přeci jen pro opravdu trpělivé diváky. A to já jsem. Symbolika však zazdívá i konec (nebudu prozrazovat). A tak buďte pozdravení, Saint Tereso a Frankie. Především ty druhý, na kterého se budu těšit u nějakého povedenějšího filmu.(30.3.2009)

• Angerr

Velkolepý film o lásce a boji za svobodu pouze pro naivní, kteří věří, že Sophie Lorenová bude celou cestu napříč prašným Španělskem krásně nalíčená a Cary Grant si ani neumaže košili. Kladem je postava ztvárněná Frankem Sinatrou, poněkud se vymyká stereotypu běžných, morálně bezchybných hrdinů. 5/10(10.3.2006)

• Skip

Na filmu je vidět, že natáčení muselo být dosti náročné. Nic víc ale bohužel vidět není, protože se to celé vůbec nepovedlo, akční scény jsou nudné, milostné jsou trapné a celý tento boj španělských guerilleros proti francouzským okupantům v letech, kdy naháněl Evropě strach malý velký muž z Korsiky, byl vším možným, jen ne něčím, co by alespoň vzdáleně vypovídalo o oné době. Všichni tam byli jen takové figurky. Cary Grant a Frank Sinatra to celé vedli, každý po svém a zároveň zvlášť i společně, přičemž mezi nimi stála Sophia Loren, která byla příčinou rozkolů i žárlivosti, což vůbec nechápu, neboť vypadala příšerně. Zkrátka a dobře, jeden z těch filmů, které chtěly víc, než na co měly.(17.1.2007)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "Zbraň" od C. S. Forestera. Ten dokonce na naléhání režiséra filmu Caryho Granta požádal, aby mu prokázal tu čest a ve filmu hrál. (Pavlínka9)

• - Frank Sinatra nemohl vystát a žárlil na to, že si Lorenová všímá více Granta než jeho. Proto ho veřejně ponižoval a pomlouval. Jednou už to Sophia Loren nevydržela a do Sinatry se řádně obula. Vynadala mu, že je vztahovačný pitomec a „italský zku*vysyn“. (Pavlínka9)

• - Cary Grant sa počas nakrúcania bezhlavo do Lorenovej zamiloval a dokonca uvažoval, že sa s ňou ožení, hoci tá už mala vzťah s talianskym producentom Carlom Pontim. (curunir)