Pýcha a vášeň

• Austrálie

• Kanada

Dobrodružný / Válečný

USA, 1957, 125 min

nadprůměrný zástupce svého žánru (tedy velkofilm) se všemi klady i zápory téhož, který dokáže - aspoň mě - zaujmout i po tolika letech od svého natočení... technická poznámka : hrdinové byli občas natolik neupravení, ponoření do vody, do bláta nebo vlastního potu a vlasy Sophie Lorenové občas ne v dokonalém stavu, že na mě působili vcelku hodnověrně :-)(19.1.2007)

• Angerr

Velkolepý film o lásce a boji za svobodu pouze pro naivní, kteří věří, že Sophie Lorenová bude celou cestu napříč prašným Španělskem krásně nalíčená a Cary Grant si ani neumaže košili. Kladem je postava ztvárněná Frankem Sinatrou, poněkud se vymyká stereotypu běžných, morálně bezchybných hrdinů. 5/10(10.3.2006)

Když se podíváte na tento film, uvidíte přesný typ filmů, které v té době v Americe vznikaly jak na běžícím pásu. Několik známých tváří v hlavních rolích, obrovská a vážně úžasná výprava, děj točící se hlavně kolem čtyř ústředních objektů, kterými jsou tři hlavní postavy a dělo a taky notná dávka romantiky a patosu. Samozřejmě to není ideálem dobrodružného filmu, děj je příliš naivní a přímočarý a dovolím si říct i hloupý, ale na tehdejší dobu to musel pro diváky být zážitek. A konec, přestože je přibarven a patetický jak zákon káže, ukáže, že oběti jsou i ve správné válce za dobrou věc a že smrt si nevybírá a padne kam padne. Navíc, už jen kvůli Cary Grantovi a Frankiemu musím nějak vyvážit ten odpad.(5.3.2006)

• CheGuevara

Takových vzniklo stovky. Standardizovaný filmový produkt, který nemá šanci někoho urazit. Taková Trója (2004) své doby. Dnes už se na to díváme s nadhledem a jistým sentimentem vzhledem k hereckým legendám typu Sinatra a Sophie Loren. Příjemný filmový zážitek ze staré školy, který už v dnešní době nemá čím nadchnout ani ohromit.(24.1.2007)

Plně se s hodnocením a komentáři svých kolegů tentokrát ztotožňuji. Sinatra asi ve své nejpitomější roli, co jsem zatím viděl. Vůbec mu postava Miguela - revolucionáře nesedla. Navíc buďto on sám mluvil tak stupidní lámanou angličtinou nebo spíš ho předaboval někdo jiný, vůbec jsem jeho typický hlas nezaznamenal. O dabingu MGM do češtiny raději nemluvím, koukal jsem se pro všechny případy na originál. Tomuhle filmu zlomila vaz symbolika, tedy právě to, na co nejvíc sázel. Veliké dělo jako symbol španělského odporu proti napoleonské Francii? Ano, snad. Ale nikoliv v příběhu jako je tento. Sophia Loren tři roky před Horalkou provedla hned na začátku svůj "prsí" tanec (znám lepší slovo, ale gentleman přd dámou o kozách nemluví), takže někomu možná spadla čelist, poslintal si tepláky a tiše Grantovi záviděl. Přes dvě hodiny traverzování s kvérem, který je pomalu v každém druhém záběru jinak velký (při natáčení museli použít několik velikostí děla, to mi nikdo nevymluví), a se kterým se před francouzskou jednotkou slepců stačí schovat za kámen - to je přeci jen pro opravdu trpělivé diváky. A to já jsem. Symbolika však zazdívá i konec (nebudu prozrazovat). A tak buďte pozdravení, Saint Tereso a Frankie. Především ty druhý, na kterého se budu těšit u nějakého povedenějšího filmu.(30.3.2009)

• - Postavu vodcu vzbúrencov Miguela (Sinatra) mal pôvodne hrať Marlon Brando. (curunir)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "Zbraň" od C. S. Forestera. Ten dokonce na naléhání režiséra filmu Caryho Granta požádal, aby mu prokázal tu čest a ve filmu hrál. (Pavlínka9)

• - Frank Sinatra nemohl vystát a žárlil na to, že si Lorenová všímá více Granta než jeho. Proto ho veřejně ponižoval a pomlouval. Jednou už to Sophia Loren nevydržela a do Sinatry se řádně obula. Vynadala mu, že je vztahovačný pitomec a „italský zku*vysyn“. (Pavlínka9)