Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dokumentární film o příběhu osudové lásky Charlotty Garrigue a Tomáše Masaryka, kteří první Československé republice dali do vínku univerzální lidské a mravní hodnoty. Polohraný dokumentární příběh osudového setkání dvou osobností, které zásadně ovlivnily běh českých dějin: Charlotty Garrigue a Tomáše Masaryka. Hlavní snahou tvůrčího týmu bylo představit rodinu Charlotty Garrigue jako rodinu plnou obyčejných lidských problémů, jako lidi z masa a kostí, a ne neživotné idoly nebo ikony na piedestalu plné filosofických myšlenek... Charlotta se narodila v Brooklynu 1850 jako třetí z jedenácti dětí. Otec, bohatý americký obchodník, pocházel ze staré jihofrancouzské hugenotské rodiny, která v době jejich pronásledování odešla do Dánska. Matka pocházela z chicagské rodiny, která se hrdě hlásila k předkům, kteří mezi prvními evropskými přistěhovalci přistáli na lodi Mayflower. Měla sociální cítění a patřila ke stoupencům zrušení otroctví černochů, z nichž mnohé učila číst a psát. Sama Charlotta se pilně vzdělávala, četla eseje Francise Bacona a Williama Shakespeara, zajímala se rovněž o výtvarné umění a hudbu. V 17 letech odjela studovat hru na klavír do Lipska, protože se chtěla stát profesionální klavíristkou, ale po třech letech si cvičením poškodila ruku natolik, že nemohla ve studiu pokračovat, a tak se vrátila domů. V USA pak studovala matematiku a vyučovala hru na klavír, ale do Lipska se vracela. Při jedné z návštěv zde v roce 1876 potkala Tomáše Masaryka, který bydlel ve stejném podnájmu a pobýval v Lipsku po svém doktorátu na vídeňské univerzitě. Spřátelili se, spojoval je společný zájem o filosofii.
Zasnoubili se a 15. 3. 1878 uzavřeli v New Yorku civilní a unitářský sňatek. Novomanželé pak společně odjeli do Vídně, kde se Charlotta Masaryková začala učit česky. Jejich manželství bylo harmonické, Masaryk po svatbě z úcty k ženě přijal její jméno a postupně se jim narodilo pět dětí – Alice (*1879), Herbert (*1880), Jan (*1886) a Olga (*1891), dcera Hanička umřela po několika měsících. Charlotta zásadně formovala klíčové názory TGM a jeho klíčové názorové postoje – vštípila mu přesvědčení sloužit vlasti a dvakrát zabránila emigraci TGM do Ameriky. Zasadila se také o to, aby v první ústavě Československa z roku 1920 byla žena ve všech oblastech postavena na úroveň muži a v témže roce se zúčastnila voleb. Podpořila svého manžela v bojích o pravost rukopisů RKZ i za hilsneriády. TGM: „Rodina – to byl hrad. Má žena byla v Praze cizí, z počátku nemluvila česky. Byla to žena velmi nadaná, které děkuju za mnohé… Už od počátku měla rovnováhu, které jsem se já musel teprv hodně těžko dobývat. Byla podivuhodně nadaná – matematika, šachy, hudba, literatura. Při tom velmi náboženská, unitářka. Velký vliv na děti. Byla to nejlepší, čím může být žena muži v rodině. Bez ní bych si nebyl ujasnil smysl života a svůj politický úkol.“... Dokument Josefa Císařovského sleduje historické stopy Charlottina života, nechybí dosud nezpracované hrané epizody ze života Charlotty a TGM, např. seznámení díky Charlottině hře na klavír, Masarykova cesta za Charlottou do Ameriky v bouři na staré lodi Herder, která se brzy nato potopila, či vídeňské vězení, kam Charlotta posílala 8 měsíců dopisy své dceři Alici během exilu TGM za 1. sv. války. Film přináší též autentické svědectví pravnučky Charlotty Kotíkové a s lehkým humorem připomíná dnes zapomenuté etické samozřejmosti života Charlotty a TGM: věrnost a vnitřní poctivost. (Česká televize)

(více)

Recenze (10)

BaruM 

všechny recenze uživatele

V podobných dílech se člověk bojí, aby tvůrci filmu netlačili na pilu. Obava v tomto případě nění na místě. Celé to pomalu plynulo, v dobém slova smyslu. A Marta Vančurová naprosto dokonale projevila svou jemnost a charisma. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Tato forma - dokudrama - je za daných okolností tou nejšťastnější formou ztvárnění velkého českého - a československého - manželského páru. Podobných osudových vztahů dvou vskutku mimořádných osobností není mnoho - napadají mne např. Edvard a Hana Benešovi nebo Marie a Jan Švermovi. Tento je promyšlen a procítěn opravdu hluboce a dá se říci, že jeho tvůrci při práci na něm byli vedeni láskou a úctou. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Zajímavé pojetí dokumentu. Moc jsem nepobrala hudební doprovod, k textům mi nesednul. Herci zvtárňující postavy mají vlastně funkci vypravěče. Jsou použité citace z dopisů, příliš nového se divák nedoví. Osobně mám raději dokumenty naučné, než ty hráné rádobyumělecké. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Zajímal by mě spíš obyčejný dokument a herecké etudy na mě působily rušivě. Je to jako by jste měli horské a závodní kolo a někdo vám půjčil a výlet trekové, které by nejelo rychle ani na silnici, ani v lese. Snaživě lyrizující snímek má nejzajímavější okamžiky spjaté s obyčejnými okamžiky jako dluhy, neochotná půjčka od tchána , zlobivý syn apod. Na začátku se chvíli zdá, že hlavní postavou snímku se stane Masaryk. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Nemá to poetiku Císařovského kterou mám rád...Masaryk skládající pleny...😀 Hymna Čechy nevystihuje, nejsou tak měcí, spíš je charakterizuje Kdož su boží bojovníci... ()

rivah 

všechny recenze uživatele

Portrét Masarykovy ženy, od počátku manželství až do konce. Poněkud ilustrativní polohraný dokument. ()

jungewolf 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem to při repríze na ČT 2, v sobotu 13.5.2023 ve 13.10(je to dostupné na webu Č.televize). Dávám 4 - 4,5 * a 70 % . ()

Reklama

Reklama