Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení – a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády… Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru. (Česká televize)

Jarda68

Společně s Bílou paní a Světáky nejlepší komedie 60.let v brilantní režii Jiřího Krejčíka. "TEN BY TAK NĚKOHO DOKÁZAL ZNÁSILNIT"...90% ()

karlvonarbei

Tento film téměř nemá chybu, ostatně v něm nehrají pan Liška ani paní Vihelmová.Je přitom ze snímku dobře znát již tehdy uvolněná atmosféra 60. let, nekonečně skvělé herecké obsazení je samozřejmostí a myslím si, že je dobře, že hlavní roli nakonec získala Iva Janžurová a nikoliv méně známá sestra Jany Brejchové Hana, která by jistě nepůsobila tak výrazně.Režisér Krejčík byl již tehdy znám svým nesnesitelným perfekcionismem, ale přes nemalé změny v obsazení film drží pohromadě, pouze role nevěsty Jiřího Hrzána byla ztvárněna poněkud mdle (ostatně, pan Krejčík v jednu chvíli dle svědectví Stelly Zázvorkové paní Walterovou málem zaškrtil :-) , ostatně, pro ní to byl jediný film, který kdy dle dostupných informací natočila.Jistým bonusem a vykreslením jistého českého charakteru je pak role mladého, nadějného policejního vyšetřovatele.Toho hraje Vladimír Pucholt a jeho naturel jakoby plynule přešel z filmu Lásky jedné plavovlásky a zejména pak Formanova Černý Petr ()

draxxi

Taková přehlídka hereckých hvězd, to je prostě radost koukat. Navíc skvělý hořkoveselý scénář. No co,co,co? Mě se to fakt líbilo.... 28/10/2019 93% ()

sherudan

Jeden z nejlepších Krejčíkových filmů (no, který by vlastně mezi ty nejlepší nepatřil?) jsem vždy vnímal jako komediální protipól Kunderova (a Jirešova) Žertu. V obou případech se tu odvíjí příběh zpackané pomsty. Místo otřesů velkých dějin tu máme historku z maloměsta, místo mnohaletého epického oblouku 24 hodin, místo lidovek opilé kutálkáře, místo brutálních pohůnků režimu směšné policajty a místo dramatu grotesku, ale výsledek a vyznění je totožné. Plánovaná pomsta za skutečná či domnělá příkoří se obrací proti samotnému mstiteli, zůstává po ní místo katarze jen škleb, pachuť a rozbité nevinné životy a viník nakonec odchází nezasažen. ()

codyak

Nekompromisně 6* Vždyť co byste chtěli víc?! Neustále připařenej Lanďák, skvěle minimalistickej Hrzán, krásně cholerickej Filipovský, úžasně vychytrale naivní Janžurka, Zázvorková, Prachař, Hlinomaz a navrch nejlepší duo policajtů/příslušníků/orgánů v dějinách kinematografie... pánové Pucholt a Vostrčil jsou prostě boží! Nesouhlasíte? No co co co?!! ()

JB001

Jedna z nejlepších československých tragikomedií s nadčasovým přesahem do současné levicově liberální společnosti. Vůbec se nedivím, že ji dali na dlouhá léta do trezoru. No a dnes by se ji nikdo neodvážil v tomto duchu natočit ()

demorens

Nebál bych se označení geniální komedie. Scénář jako takový se nemusí zdát na komedii ideální, ale dialogy nemají chybu. Je to skoro jedna "hláška" za druhou. Především výroky Vladimíra Pucholta by se měly rámovat. Jako mladý horlivý příslušník je výborný a spolu s Janem Vostrčilem tvoří nezapomenutelnou dvojici. Ale i ostatní figury jsou výborné, a to hlavně Pavel Landovský a Jan Libíček (scéna u automatu na nádraží mě vždycky dostane), kteří v druhé půlce na svatbě vlastně chybí, a tak mi přijde trošku slabší než první s výslechem. Je to také tím, že tam Pucholt dostává méně prostoru a scénář filmu se věnuje vyřešení problému s údajným znásilněním. Nesmím také zapomenout Josefa Hlinomaze, heligonistu, a jeho huhňavého kolegu („Poslyšte, jeden měl zběsilý výraz, druhý huhlal, jo?“), kteří jsou další nezapomenutelnou dvojkou, a jejich výstupy s Pocholtem-přislušníkem mě vždycky rozesmějí (Hlinomaz: "Vaší povinností je nedůvěřovat, taková je už doba“. Pepa něco nahuhňá. Pucholt: "Co říkal?“. Hlinomaz: "Taková je už doba“. Pucholt: "Hele, nechte si ty komentáře nebo vás to bude mrzet!“) (95/100) (23.03.06) ()

moksha

Skvělá komedie . Škoda, že ji nedávají každý rok - patří určitě mezi to nejlepší nejen ze šedesátek. ()

cyglos

U tohoto filmu jsem se smál jak u málo kterého. Janžurová naprosto skvělá. A nejen ona. Pucholt se svými úvahami- neskutečně zábavné kino. Scéna s autem a nasedáním je, jak kdyby to nebylo ani hrané. Pane Krejčíku, děkuji. ()

ArtLucie

Výborná podívaná, dosti originální námět, perfektní Vladimír Pucholt, skvělá Iva Janžurová, atd. atd., prostě nádhera. ()

miccio

Jeden z vynikajících filmů s Vladimírem Pucholtem, který zde opravdu předvádí parádní herecký koncert. Kromě toho mě tento film do života vyzbrojil oblíbenou hláškou "... já si svůj trám najdu!". Kdo neví v které chvíli zazněl, měl by si film urychleně přehrát. :) Za pět *****! ()

4Sima

Další ze skvělých českých komedií na kterou je radost se dívat. Vynikající herecké výkony, dost ztřeštěný příběh jak stvořený pro Jiřího Hrzána. V hlavní roli hraje prim naše nejlepší (nejen) komediální herečka Iva Janžurová. Zdatně sekundují i herci rolí vedlejších, např. pro mě nezapomenutelný Josef Hlinomaz. V rolích příslušníků SNB Vladimír Pucholt s Janem Vostrčilem rozhýbávají bránice všem divákům. Byl to opravdu mistrovský koncert. ()

Awesomer

Skvostný herecký ansámbl, vyšperkované dialogy a skvělá režie Jiřího Krejčíka povýšila tuto komedii na kultovní záležitost. Vláďa Pucholt zářil jak pouštní slunce, skvost české, filmové produkce! ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek