Tři rozjaření mladíci večer opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku. Ta druhý den na policejní stanici nahlásí znásilnění. Mladičký příslušník, který striktně dodržuje předpisy, se pod dozorem staršího náčelníka ujme šetření. A protože mladík nemá ani špetku zkušeností, natož lidskosti nebo taktu, tak od začátku působí samé zmatky. Přesto se příslušníkům brzy podaří dva údajné pachatele zajistit. Jak se ukáže, třetím údajným násilníkem je nesmělý mladík, který se právě žení – a který byl večer tak opilý, že se sotva hýbal. Nicméně trestný čin byl ohlášen a esenbáci to nemohou nechat jen tak. Po pečlivé rekonstrukci činu se tedy vydávají na svatební hostinu, přestrojeni za ženichovy kamarády… Nestárnoucí česká komedie s dlouhou řadou populárních herců je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, jenž na scénáři spolupracoval se Zdeňkem Mahlerem. Vtipné, avšak značně nelichotivé a přitom věrohodné zobrazení všech možných státních autorit (od esenbáků přes funkcionáře a vojáky až třeba po pokladního na nádraží) bylo důvodem, proč se film ocitl na dvaadvacet let v trezoru. (Česká televize)

cici24

Dobrá svižná česká komedie, která vždycky pobaví. Herecká dvojice Janžurová a Hrzán jsou moc dobří.... ()

mouzi

genialita na n-tou a uz se tesim, az se na to podivam zase.. kazdopadne si na to vzpomenu na sve vlastni svatbe, snad se mi taky podari ozrat jeste pred obradem :D .. "nacelniku, proc nas lidi nemaj radi?" ()

yelcin

Perfektná staršia komédia ,kde pri famoznych policajtoch /Vostrčil a Pucholt/ excelujú aj vedlajšie postavy / ja si myslím .že všetky postavy sú hlavné/.Skvelá I.Janžurova vysvetluje neskúsenému policajtovi znásilnenie,S.Zázvorková matka nevesty sa snaží urovnať spor ,F.Filipovský otec nevesty sa chce obesiť,J.Hrzán ženich , ktorí sa zúčastní znásilnenia a nič sa nepametá P.Landovský ďalší z účastníkov znásilnenia,Libíček súdruh tajomník ,ktorý krásnym dievčatám navrhuje zamestnanie, ale aj opitý hudobníci,či predbežne zatknutí novomanželia ako aj epizodna rola I.Prachaře. ()

kolly13

Skvělá komedie zcela v režii Vladimíra Pucholta. Vyšetřování znásilnění jak ho neznáme. Ta volnost scénáře a herecké výkony na dobu komančů nevídané. Leč rok 68 se již už neúprosně blížil.. Nezapomeňme na role Pavla Landovského a Jiřího Hrzáně. Občane Pucholte, děkujeme. ()

jouzy

Coo, coo ,coo vinikajicí hercké výkony všech protagonistů, prostě prádní hercké výkony keré člověk jen tak neuvidí. Filmeček k vánocům , nebo silvestra, neurazí. ()

Kakofon

Nejlepší komedie Jiřího Krejčíka. Herecký koncert Pavla Landovského, Jiřího Hrzána, Vladimíra Pucholta, Ivy Janžurové, Jana Vostrčila, Stelly Zázvorkové, aj. 100% ()

MrKrahujec

Skvostná česká komedie, do které jsem byl, jak se říká, blázen, dokud jsem neshlédl o tři roky starší italskou komedii "Svedená a opuštěná" od Pietra Germiho. Náhle mi totiž přesně došlo, odkud že pramení ten téměř klasicky čistý neorealismus této satiry a dokonce jsem poznal i předobrazy obou svérázných policejních vyšetřovatelů. Ale aby to zase nevypadalo, že na tento film nějak nadávám (však jsem udělil plný počet), dokonce i kdyby to byla variace na dané téma, byla by to variace mistrovská a Jiří Krejčík všechno to, co ze Svedené a opuštěné (snad) přebral, taky patřičně rozvinul a obohatil, což se dá demonstrovat právě na té dvojici vyšetřovatelů, kteří jsou v italském předobraze jen okrajovými zábavnými figurkami, kdežto tady se chápou de facto hlavních úloh. Ve výsledku tedy rozhodně zasloužený úspěch a aspoň teď vím, proč se o tomto typu mezilidských vztahů u nás někdy říká, že je to "úplná Itálie". ()

Desmi

No co, co, co?! Po hříchu jediná trochu lepší hláška. Jinak mi příběh přijde pro dnešní století nepochopitelný a plný slabých míst. Svatba jako řemen je zubem času zasažená pro mne až příliš. Průběh vyšetřování, okolo nějž jsou nabaleny vtipné momenty je zkrátka absurdní. ()

Ironhead

"Kdyby třeba krad, nebo byl špión... nebo někoho zabil... ale tohle!" :_) Klasika české kinematografie let šedesátých. ()

Andrrew

Brilantní československá tragikomedie, která důmyslně karikuje dobu, vysmívá se lidské malosti a poodkrývá povahu systému, především SNB, jehož jednání a vykonávání moci je v mnoha momentech vyhnáno „ad absurdum“ (viz. odvážení ženichů ze svateb). Moc SNB je podřízena pouze moci systému, který je v tomto filmu zastoupen zejména postavou soudruha tajemníka, který po večerech loví paničky na nádraží a přes den oddává svatby (morální autorita par excellence). Co se hereckých výkonů týče, měl jsem za to, že Vladimír Pucholt ty své z filmů Miloše Formana v žádném jiném filmu nepřekonal, ale v tomto snímku se mu to, dle mého názoru, povedlo hned několikrát, zejména při scénkách na policejní stanici jsem prskal smíchy. ,,Byl jste tázán?‘‘ „Komu tykáš?‘‘ „Tak na to pozor, náčelníku, velkej pozor, abysme potom, kvůli huse, v něčem nelítali, že?!‘‘ „To je ovšem to vaše liberární myšlení‘‘ a nespočet dalších výborných promluv. Právě v postavě nejistého, zmateného a nezkušeného policejního příslušníka ztvárněné Pucholtem tkví, myslím, jedna z myšlenek celého filmu, a sice, že k moci se občas dostávají jedinci, kteří na to v lepším případě nejsou připraveni, a v horším případě k tomu nemají předpoklady. Oni jedinci se pak bezmyšlenkovitě ohánějí ideologií, paragrafy a profesními poučkami, čímž ostatním lidem kolikrát akorát uškodí, aniž by si to sami uvědomovali. „Pane náčelník, proč nás lidi nemají rádi?“ ()

davebono

No co, co, co? ... Tolik skvělých hlášek v jednom filmu a navíc, jsou-li chápany v kontextu doby, dvojsmyslných se jen tak nevidí. Tento film je maximální klasika a 5* si zaslouží. ()

sikky

Dobré narážky, pěkně zahrané, ale když to hlavní komediální spočívá v ukřičené zábavě a shonu kolem svatby, nějak nedokážu dát víc, než *** Hudba nápadně připomíná jednu mariánskou píseň a našel jsem v tom i "Narodil se Kristus pán" :-) ()

zeromen

Velice podařená československá veselohra s výtečným obsazením. Některé filmy uměly soudruzi natočit skvěle.:-) ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek