Než přišla bouře

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Drama / Thriller / Romantický

USA, 2018, 99 min

• poz3n

Začínám mít pocit, že Baltasar Kormákur opravdu není dobrý režisér. Podobně jako v Everestu se snaží vyprávět film z prostředí, v jehož reálných lokacích by se obtížně natáčelo. Volí proto cestu nekončících greenscreenů, jež jsou na první pohled patrné a ničí tak pocit realistického nebezpečí, který se za pomoci jiných výrazových prostředků snaží divákovi předat. Druhým zásadním problémem filmu je pak podle mě jeho zvolená narativní struktura. Adrift od samého počátku střídá 2 časové linie. Linie A začíná na samém počátku příběhu a během filmu doputuje do jeho středu. Linie B ve zmíněném středu začíná a během filmu doputuje do konce příběhu. Koncept, který se možná zdá zajímavý na papíře, Kormákur vůbec nezvládá a střídá obě linie tak rychle, jako kdyby se bál, že divák na jednu z nich zapomene. Logickým vyústěním je tím pádem absence diváckých emocí, kdy divák prostě nemá čas na to, začít se emočně jedné z linií příběhu věnovat. Vrcholem scenáristické neschopnosti a tvůrčí rezignace je pak závěr filmu a jeho doslovné vysvětlení "překvapivého twistu". Adrift je tak více než průměrný survival film, jehož nejsilnější stránkou je romantika, která by ale při zpětném pohledu měla být spíše podporujícím motivem, než jediným funkčním apsektem snímku. 4/10(14.7.2018)

Koukalo se na to hezky, ale žádný zázrak. Oceňuji střídání dějových linek a také délku filmu. Oba herce znám a mám relativně ráda, ale po tomto filmu pochybuji o hereckých schopnostech obou. Plus to ke konci šíleně hrálo na city. Možná by i slzička ukápla, ale byla jsem rozptýlená faktem, že ta pipka střílela ty světlice někam do pr**** než aby mířila nad sebe... Asi se na to už znovu nepodívám, ale vzpomínat ve zlém snad nebudu. 3*(29.6.2018)

• Gregor_Samsa

Trošku drama na moři, promíchat to srdíčkovým příběhem, prostříhat současnost s minulostí, trochu sunsetů v barvě granátových jablek a samozřejmě ozvláštnit to tím, že jde o příběh podle skutečné události – a máme TV drama pro nedělní propršený podzimní večer jako vyšité. Akorát že tohle nebyla neděla, ale sobota, ne podzim, ale léto, ale ne TV nebo torrent, ale Slováč, a sladkobolného kýče za 4 kila pro dva tam bylo prostě moc; nebylo to úplně value for money aneb můj-dříve-oblíbený Baltasar Kormákur co mě rozsekal Mýrinem nyní na nejlepší cestě k bezpohlavní všepřístupné řemeslné dokonalosti. Příště asi vynechám nebo nevim. [40%; 2018-07-07 Cinema City Slovanský dům](8.7.2018)

Poměrně solidní zpracování "dle reálné události", což může znamenat v podstatě cokoliv co se nějak točí ohledně baby co přežila. Doporučil bych negooglovat jak to vlastně dopadlo, protože film celý staví napětí a lovestory na tom, že člověk neví jak to skončilo a zvratem to pak vygraduje. Byla tam spousta hrozného kýče a klišé, ale díky dobře prostřídaným flashbackům a flashforwardům to funguje vcelku dobře. O to víc mě dostalo, když jsem den poté na jakémsi českém rádiu, myslím Frekvence jedna slyšel odvyprávěný trailer nějakou moderátorkou, která hned natvrdo vyzradila celou pointu a lákala tím, ať jdou lidi do kina. Pro člověka, který to ještě neviděl je to vyloženě na ránu. Obecně se na to koukalo vcelku dobře a nenudil jsem se. Jediné co mě asi fest sralo byla neschopnost Tami střelit světlici nahoru, jak už tady někdo psal. Ale vynahradila mi to tím, jak se celý film prsila a nakonec se ukázala nahá celá. Má pubertální nadšenost mi pobyt v kině zpříjemnila.(8.7.2018)

Silný a vyloženě dojemný příběh, ale lehce zapomenutelné a místy i nešťastné filmové provedení. Trochu netradiční vyprávění, sympatičtí herci i jeden docela chytrý zvrat sice potěší, ale ve výsledném dojmu se to všechno ztratí pod tíživou expozicí a netvůrčím přístupem. Ve srovnání s nedávnými příspěvky žánru (třeba i Everestem stejného režiséra) to je ošklivý průměr.(11.7.2018)

• - 90 % filmu bylo natočeno přímo na moři. (griph)

• - Natáčecí štáb i herce během natáčení stihla mořská nemoc. (griph)

• - Natáčelo se na Fidži. (Varan)