Než přišla bouře

• USA Adrift (více)
Trailer 1

Ve filmu o přežití natočeném podle skutečného příběhu vyústí náhodné setkání dvou mladých lidí nejdříve v lásku a posléze v největší dobrodružství jejich života, když musí čelit jednomu z nejkatastrofálnějších hurikánů, jaký byl kdy v historii zaznamenán. (Vertical Entertainment)

Trailer 1

sedm.1

Baltasara Kormákura považuji za jedno z top režisérů vůbec, ovšem s tímto snímkem to tedy zrovna úplně nepotvrdil. Zásadní chybu bych ale až tak nehledal právě v jeho tvůrčí práci, jako spíše v celkově mdlém ústředním příběhu, který jednoduše nebyl natolik obsáhlý a výrazný, aby stačil na ploše hodiny a půl nějak přesvědčivěji zasáhnout a naopak jsem dokonce přesvědčen, že Kormákurovi se z toho podařilo vymačkat dokonce naprosté maximum, a to i díky stylu vyprávění ve dvou časových rovinách, který považuji za trefně zvolenou formu, jen tedy s tím, že ono časové „skákání“ bylo až příliš časté a hlavně přicházelo i v poměrně nevhodných momentech. Závěrečný zvrat mě ovšem upřímně překvapil, i když na druhou stranu musím zároveň konstatovat, že to na mě zapůsobilo až příliš na efekt, no každopádně v tu chvíli to byl ale i tak jeden z emočně nejsilnějších momentů filmů, což ale zase nebyla až taková práce, neboť těch skutečně emočně působivých a dramatických momentů tam bylo tak akorát na počet prstů na jedné ruce, což považuji za dost zásadní problém. Co mi ještě jinak výrazně chybělo, byla působivější atmosféra a pokud mám zmínit kvalitu ústředního hereckého páru, o výkvět se bohužel též zrovna nejedná, u obou mi chyběla jak sympatičnost, tak větší herecká přesvědčivost. Zkrátka, je to fakt škoda, já se na tento snímek docela těšil, a i když ho tedy nechci úplně nějak zazdít, tak o žádnou hitparádu se rozhodně nejedná. ()

Anderton

Tak Kormakur si našiel podobný námet ako v Hlboko,aj medzi Američanmi a mohol tak aj za ich prachy natočiť niečo tematicky príbuzné. Samozrejme, Everest je trochu iný, megalomansklejší prípad. No a osobne mám dojem, že svojou novinkou z tejto kvázi trilógie o prežití vyšiel na tretí krát asi aj najlepšie. Ale ono to asi bude platiť najmä v prípade, ak si skutočne o skutočných udalostiach nič vopred nenaštudujete, inak sa Adrift môže stať predvídateľnou nudou s fajn zábermi a sympatickými postavami. Inými slovami nás čaká pred záverom zásadný zvrat, ktorý zmotivuje rozhodnutie natočiť film v dvoch časových líniách, pričom minulosť, smerujúca k druhému bodu obratu, ktorým film začína, sa zdala byť navyše. Ale nakoniec je to všetko predsa len trochu inak... 70% ()

Xmilden

Je to skoro jako nedávná romanťárna Než jsem tě poznala, akorát že tohle se odehrává na moři a distributoři tomu vymysleli trošku jiný název. Společným jmenovatelem tak zůstavá pouze hlavní mužský představitel. Adrift je další z moře ukázek, co vše musí člověk v krizové situaci podstoupit aby mohl přežít. Tyto námořní filmy mě na jednu stranu a na druhou mě nemotivují k opakovaným zhlédnutím. Režisér zručně roztrhal skutečný příběh a aby to bylo zajímavější, tak jej nahodile poslepoval zase dohromady, takže diváka čeká i jedno překvapení na závěr. 60% ()

Miseet

Snaha natočit příběh v přírodních podmínkách, ve kterých by se obtížně natáčelo je těžký úkol. A ani v tomto případě to nedopadlo dobře. Znázornění bouře bylo dle mého názoru nevěrohodné, a vůbec to na mě nepůsobilo dobře. Hlavní hrdinka mě ze začátku byla opravdu nesympatická, ale později se tam nějaké sympatie vynořily. Mužský protějšek byl v pohodě.. No nic, příběh byl určitě zajímavý a to, že se inspiroval skutečnými událostmi ho ještě podtrhlo. Zajímavé bylo také prolínání mezi přítomností a minulostí, díky tomu to nebylo tak stereotypní a jednotvárné. Za to dávám velký plus. Kdyby se příběh vyprávěl od minulosti k přítomnosti, asi bych usnula, jelikož některé pasáže byly opravdu dlouhé. Ve finále to byl hezký, příjemný, byť průměrný příběh. Hodnotím lehce nad 50%. ()

viperDavid

Nedaří se mi moc vytknout. Už v první scéně kdy jsem viděl ztopořené bradavky Shailene, jsem věděl, že se mi film bude líbit. Ale od prasáren zpět k faktům. Příběh je silný a zvrácený zároveň, nedovedu si představit podobnou situaci. Celé to stálo a končilo právě na Shailene, což je pro mě překvapení, protože jsem ji za herečku nikdy moc nepovažoval. Adrift je naprosto příšerně přeložené i když výstižné. Pět hvězd ()

• Film se inspiroval skutečným příběhem Richarda Sharpa a Tami Oldham, které 12.10.1983 na moři zastihl hurikán Raymond. (Kejf.)
  • Hlavná predstaviteľka Shailene Woodley po druhýkrát v kariére stvárnila skutočnú postavu. Prvýkrát to bolo vo filme Snowden (2016), kde si zahrala ako Lindsay Millsová, priateľka Edwarda Snowdena. (MikaelSVK)
  • Natáčecí štáb i herce během natáčení stihla mořská nemoc. (griph)

Související novinky

PF 2018

PF 2018

24.12.2017

Začíná se nám finalizovat žebříček TOP 10 nejlepších celovečerních filmů, uvedených v české a slovenské distribuci v roce 2017: 1. Thor: Ragnarok, 2. Wind River, 3. Logan, 4. Paddington 2, 5. Dunkirk… (více)