Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zaměstnanec pohřebního ústavu Pleticha telefonuje svému nadřízenému. Přeslechne, že má koupit svatební dar a dopravit jej šéfově příbuzné. Na udanou adresu se proto vypraví zorganizovat pohřeb. Když se omyl vysvětlí, Pleticha na oplátku za pohoštění předvede svatebním hostům tance a písně různých národů. Jeden z hostů, dědeček Boleslav Hnipírdo, zažil při cestě do Prahy srážku vlaků u Vrňan. Protože se mu nic nestalo, nechce ani žádat bolestné. Pleticha toho využije a se zavázanou nohou se vypraví na ředitelství drah. Vydává se za Hnipírda a je ohledně své cesty podrobně vyslýchán. Díky své užvaněnosti na sebe mimo jiné prozradí, že naskočil do jedoucího vlaku, jel na černo, plival na okno a utrhl záchrannou brzdu... (ČSFD)

(více)

Recenze (102)

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Funus nevystrojil, nebylo komu a ani ta svatba se nekonala, nevěsta zůstala zamčená ve špajzu a ženicha si odvedl četník.. Cesta za vyplacením bolestného byla zajímavější, pestřejší, vtipnější.. Každopádně musím uznat, že Vlasta Burian tenhle podivný slepenec výrazně potáhl a udržel nad vodou, jeho komediální talent nelze přehlédnout.. ()

Petr59 

všechny recenze uživatele

Je to skutečně jen spletenec skečů, které mnohdy nedávají na význam. Např.kluk spolkne klíč od komory, kde jsou zamčeny milenci a nikdo se nad tím nepostavuje, stejně jako nad tím, že ženich byl hned, jak vkročil do bytu nevěsty zatčen. Výkony některých herců byly slabé, ale taky hlavně hrozně směšné, až nesympatické. Chvílemi jsem se bavil, hlavně když byl na scéně Burian, ale také jsem se několik desítek minut v tahu nudil a to i přesto, že Burian byl na scéně. První polovina filmu byly skutečně jen skeče. Některé byly zábavné, hlavně nejlepší z celého filmu byla Burianova show na svatební hostině. Druhá polovina filmu už nebyl skeč, tam byl Burian na úřadě železničních dráh. To smysl dávalo, chvílemi to bylo i vtipné, ale mě to pořád připadalo takové suché. Špička Burianových filmů je rychlejší, je tam prostě víc šťávy. Přesto se pořád jedná o lehce nadprůměrný Burianům film, takže něco mezi 3 a 4 hvězdičkami. Ale protože tam byl Burian, tak jsem dal nakonec čtyři. Viděl jsem o dost horší filmy s Burianem. ()

Reklama

10Domik10 

všechny recenze uživatele

Prvá polovica filmu je nudná ale od napodobňovania národov v podaní Vlastu Buriana nemá film chybu, a to čo príde potom je jeden z mojich najzábavnejších zážitkov vôbec. Áno, mám na mysli rozhovor medzi funebrákom a inšpektorom o vyjednávaní bolestného, ktorý mi prišiel tak vtipný ako máloktorý (ak vôbec nejaký) dialóg Československej kinematografie, a práve preto si púšťam tento úsek z Funebráka skoro vždy, keď ma postihne pochmúrna nálada. ()

Mishelen 

všechny recenze uživatele

Další ze zdařilých "burianovek" pod taktovkou K. Lamače a tak trochu i určitě M. Friče, který si zde vystřihl skvělou roličku (mnohem zajímavější a komičtější nez jeho Sherlock Holmes). Burian zde řádí jako o život. První půlka tak nějak v poklidu a pak jeho brilantní výstup před publikem a konverzační smršť vtipů na úřadě drah. Super! Tohle je klasika české kinemtografie. Nejlepší (asi životní výkon) J. Richtera, který moh s Burianem vytvořit více takových povedených čísel. Osobně tento film považuju za jeden z nejlepších v Burianově filmografii. Za šest dní natočit něco čemu se člověk řechtá i po desítkách let je prostě geniální. ()

Kenneth 

všechny recenze uživatele

Já bych všem, kteří mají rádi Vlastu Buriana tento film vřele doporučil, protože to je přesně on. Vznikl za pár dní díky tomu, že obě hry byly 'vypilovány' přímo při divadelních představeních. Je to film Vlasty Buriana, ale třeba ti dva zaměstnanci inspektorátu drah mi taky pěkně načechrali bránice. A co mě vždycky spolehlivě dostane je, jak Burian dělá Pištěkovi š š š ššš do ucha. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (17)

  • Inšpektorovi dráh pre zrážky Jahnovi (Jan Richter) volajú, že sa im zrazilo 200 litrov mlieka z mliekarského družstva vo Vodolke. Vodolka je starý názov mesta v dobe natáčania, dnes sa mesto volá Odolena Voda. (Raccoon.city)
  • Keď sa inšpektor dráh pre zrážky Jahn (Jan Richter) pýta Pletichu (Vlasta Burian) ako sa volá, ten povie, že Boleslav. Inšpektor Jahn sa spýta, či stará alebo mladá, nakoľko sa domnieva, že ide o miesto narodenia. V dobe natáčania ešte existovali obidve mestá Mladá Boleslav aj Stará Boleslav. Stará Boleslav od roku 1960 už neexistuje. V roku 1960 došlo k zlúčeniu mesta s Brandýsom nad Labem. (Raccoon.city)
  • Námetom filmu boli dve divadelné hry "Už mou milou" a "Srážka vlaků". (Raccoon.city)

Reklama

Reklama