Poslední semestr

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie

USA, 2018, 90 min

Ako mnohým iným užívateľom hodnotiacich nižším skóre, aj mne je jasné, že Johnnymu tie monológy, dialógy, múdrosti a výlevy naordinoval tuctovo filozofický scenár snažiaci sa do 90 minút narvať čo najhustejší mix univerzálnych hlášok o zmysle života a kontrastných odľahčených momentov. Nemyslím, že film toto svoje konanie vlastne nejak skrýva. A práve preto sa človek nemusí snažiť nájsť hĺbku medzi riadkami a nemusí byť sklamaný, že nenašiel. Všetko, čo malo byť povedané, v ňom povedané je. Prečo je tento film podľa mňa dobrý? Pretože paradoxne zobrazuje záverečnú fázu života jednej umierajúcej postavy príjemným feel good spôsobom. Je to od pohľadu skromný film, ktorému je ľahké odpustiť viaceré klišé, veď téma života sa nedá popísať a vystihnúť ani v priebehu dĺžky reálneho života, nieto na ploche filmu. Naviac, aspoň za mňa, film neskutočne ťahá hore Deppov výkon v hlavnej úlohe. Zvládol to sám, bez digitálnych trikov, silnej Pirátskej značky a milióna ďalších veľkých hereckých mien po boku. V takejto zádumčivej polohe je to ten Johnny Depp, ktorého si diváci držia v pamäti z konca '90. Podľa mňa tu bol jeho talent skutočne využitý prvý raz od Finding Neverland (alebo so zatvoreným okom od Charlieho a továrne na čokoládu). A to je už !!15!! rokov a minimálne dvakrát toľko filmových účastí. Našťastie na jeho meno ešte ľudia počujú a ak si chalan usporiada osobný život, má na to priniesť v budúcnosti ešte pár fakt kvalitných rolí. Takže len do toho, film odporúčam.(13.2.2020)

Filmy o nemocných a umírajících lidech nenávidím pro jejich sklon k citovému vydírání diváka. Ale profesor si zakládá na takovém množství černého humoru, že si mě nejenom získal, ale dokonce doma navodil takovou tu melancholickou atmosféru, která vydržela bez zbytečného patosu až do konce (pravda, ten přišel náhle a zbytečně rychle). Navíc vše podtrhuje více než přesvědčivý herecký výkon Johnna z depa, který mi opět po pár přešlapech dokázal, že je to pan herec - 80% a můžu doporučit.(25.12.2019)

Sólo exhibice pana Deppa. Vedle něj nikdo jiný nemá šanci a vlastně tam už není místo. I když se nakonec jednalo o zcela očekávatelné věci a řeči plné nejrůznějších klišé, tak na druhou stranu musím konstatovat, že Depp opravdu dokázal zaujmout. Ale podruhé už není důvod se na tento film dívat. Nekonečná byla také závěrečná kapitola plná slz.(20.12.2019)

• Rocky62

V jistých aspektech poněkud rozpačitý snímek. Na jedné straně přijde k chuti cynismus hlavní postavy a změněný postoj k životu podbarvený několika trefnými a vtipnými dialogy, nicméně není nouze o "wtf" scény (orál od neg...afroameričana) a bohužel je iritující i Richardův nejlepší přítel, který se chová jako teplouš. The Professor se snaží být v rámci tématu " vyrovnání se se smrtí" nějakým způsobem inovativní, ovšem tlačí dost na pilu a ve výsledku je to ku škodě věci. Neškodila by část ze života před diagnózou a důstojnější závěr. Že by tím tvůrci přihodili navrch zajisté další várku klišé a kýčovitých momentů, by se dalo přežít a možná by z toho mohl být aspoň průměr. Promarněný potenciál 55%(7.6.2020)

Už jsem se tady na téma rakovina ve filmu několikrát vyjádřil a na snímky, kde jede scénář po lajně diagnóza- patos- patos- patos- smrt, jsem už přímo alergický. Jakoby nestačilo, že je toho plno všude kolem mě. Tenhle námět mě osloví jedině v tom případě, že ho tvůrci uchopí alespoň trochu netradičně. Tady se to dlouhou dobu dařilo, takže čtvrtou hvězdičku sežral nádor až v závěrečné třetině filmu. Johnnyho Deppa jsem si užil, Zoey Deutch byla potěšením pro oko a větší část filmu mě hodně bavila.(3.3.2020)

• - Film se natáčel v Britské Kolumbii v Kanadě. (rafix)

• - Film měl mét přemiéru nejdříve v roce 2017, ale měl problém s vyobrazením sexuální nadřazenosti vedoucí postavy (v různých scénách), a to v době, kdy se v USA naplno propírala témata z #MeToo. To vyvolalo domění, že by o film nemusel být zájem ze strany novinářů, producentů atp. a premiéra se odložila na, v té době, neurčito. (oldrich.vojt)

• - Film měl celosvětovou premiéru 5. října 2018 na filmovém festivalu ve Švýcarsku, v Curychu. (Meev)