Vražedné léto

• slovenský

Vražedné leto

One Deadly Summer

Francie, 1983, 130 min

Knihy Sébastiena Japrisota mají své osobité kouzlo, stejně jako mladá Isabelle Adjani. Dokonalý obraz živého francouzského městečka, kamenných domů, velkých rodin, barevných sedmdesátých let. Veselá atmosféra ale pomalu houstne a středem všeho se stává dokonalý herecký výkon tehdy 28leté Isabelle, která skvěle zvládla roli dvacetileté krásné, nevyzpytatelné a záhadné Elle. Umělecky i technicky téměř dokonalé a nestárnoucí dílko: 90% (zatím 228 hodnotících s průměrem 80%).(7.6.2016)

Isabelle Adjani sehrála svoji roli naprosto skvěle a na Eliane se perfektně hodila. Výběr herce, který ztvárnil Pin-Pona, jsem nepochopila. Měl být vysoký, udělaný, svalnatý a i jeho chování jsem si představovala úplně jinak. Konec byl navíc maličko odlišný od knihy, ačkoliv se jeho podstata zachovala. Ale to nehodnotím film, to ho pouze srovnávám s knihou, což bych neměla... Ovšem nemůžu si pomoct. Doporučuji číst raději knihu, líbila se mi mnohonásobně víc, vyvolala ve mně neuvěřitelné množství emocí a naprosto mě dostala a možná právě to zkresluje můj pohled na film, který byl hodně dobře provedený. Co se týče příběhu, to snad už ani lépe nešlo. Atmosféra, postavy (vyjma Pin-Pona), zkrátka všechno bylo takové, jaké mělo být a zajímalo by mě, jaký by na mě zanechal dojem, kdybych těsně předtím nepřečetla knižní předlohu. Jsem si jistá, že bych měla téměř stejně neuvěřitelný pocit z filmu jako jsem měla po jejím přečtení. Každopádně nápad je perfektní, Sebastien Japrisot je zkrátka génius...(28.9.2012)

Mne tento film do urcitej miery pripomina novsi Beckerov film Elisa. Zase tu mame jednu extravagantnu zenu, ktorej ide o pomstu svojmu otcovi. Akurat tentokrat je ta zapletka trochu komplikovanejsie podana, aby velku cast filmu mohla hrdinka patrat. A ako nemilovnika detektivok ma ta patracia linia prilis nebavila. Pobavila ma na nej len pointa. Hlavna hrdinka nie je dvakrat zaujimava natolko, aby som jej od fandenia cely cas drzal palce. Prave naopak. Miestami je dost otravna. Ale Isabelle Adjani je sexy a viackrat nem predvedie svoje vnady, takze nuda to nie je. Z dalsich hercov ma potesil Michel Galabru v tragickej ulohe jej otcima a Suzanne Flon v ulohe hluchej tety. Sklamanim je predstavitel hlavneho hrdinu. Je to dost nevyrazny herec. Takze vysledkom je zaujimavy film, ktory skvele funguje v dramatickych scenach, ale jeho detektivna linia ma prilis nebavila a preto hodnotim len za 7/10.(3.7.2015)

Asi největším cílem a přáním režisérů je co nejvíce vás vtáhnout do příběhu. Beckerovi se to zajisté podařilo, i když v mém případě (možná) jinak, než zamýšlel. Ze samotného příběhu toho moc nevím: jakási žena, snad znásilnění, incest, schizofrenie a nakonec střílení. Nešlo se na něj soustředit, dialogy nešlo sledovat, souvislosti navazovat - všechno šlo přes oči, málo co se dostalo do mozku.(5.8.2016)

Silný príbeh o pomste, ktorý aj keď bol možno trochu zložitejší a prekombinovaný, tak dokázal upútať už od začiatku. Do istej miery majú v tom prsty aj skvelé herecké výkony, hlavne od Isabelle Adjani nešlo oči odtrhnúť - krásna a podmanivá, čo bolo ešte zdôraznené ľahkou erotikou v jej podaní. Na druhú stranu ale jej správanie trocha liezlo na nervy, aj keď to zrejme súviselo s jej duševným stavom, takže vlastne išlo o nutnosť. Záver mi prišiel ako dvojznačný s dvomi možnými vysvetleniami. Asi dosť záleží od toho, ako si divák vysvetlí záverečnú polhodinku. Becker ma opäť raz milo prekvapil. 80/100(29.3.2017)

• - Scénář napsal sám autor knižní předlohy Sebastien Japrisot. (Cherish)

• - Film získal celkem 4 Césary, a to v kategoriích Nejlepší herečka, Nejlepší střih, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a Nejlepší knižní adaptace. (Cherish)