Vražedné léto

L'été meurtrier

Vražedné leto

One Deadly Summer

Francie, 1983, 130 min

Asi největším cílem a přáním režisérů je co nejvíce vás vtáhnout do příběhu. Beckerovi se to zajisté podařilo, i když v mém případě (možná) jinak, než zamýšlel. Ze samotného příběhu toho moc nevím: jakási žena, snad znásilnění, incest, schizofrenie a nakonec střílení. Nešlo se na něj soustředit, dialogy nešlo sledovat, souvislosti navazovat - všechno šlo přes oči, málo co se dostalo do mozku.(5.8.2016)

Předem podotýkám že jsem nečetl knižní předlohu. Taky bych měl podotknout že mám slabost pro I. Adjani. Proto tím může být ovlivněno i moje hodnocení. I. Adjani mě dostala už ve snímku " Possession " a právem tak patří mezi mých TOP 10 hereček. Ona byla vlastně i tím spouštěcím faktorem abych si film pustil. " L'été meurtrier " ( vražedné léto ) je snímek s poměrně dlouhou stopáži ale i přesto mě ani na malou chvilku nenudil. Scénář i postavy jsou propracovaný a nechybí pár zvratů. Navíc postava Eliane je hrozně zajímavá a ještě pozoruhodnější je jak se téhle role Isabelle Adjani zhostila. Eliane je prostě nevyzpitatelná. Jednou se chová jak malé dítě, je naivní hloupoučká, z toho zase výbušná někdy zase roztomilá ale pořád zatraceně sexy. To vše zahrála s naprostou uvěřitelností. I. Adjani tenhle snímek odmítala kvůli scénám s nahotou. Jsem rád že nakonec roli přijala a my jí tak můžeme vidět v celé svoji kráse. Vlastně si ani nedokážu v roli Eliane představit jinou herečku ( náhradou měla být Valérie Kaprisky ) ta totiž povyšuje tenhle film nejmíň o laťku výš. Nemám co bych tomu to snímku vytknul. Isabelle Adjani byla prostě ( ďábelsky ) neskutečná.(2.5.2020)

Od začátku je nabíledni, že něco není v pořádku. Vnitřní neklid Eli se mi doma zhmotnil a převálcoval mě. V jednu chvíli drzý spratek na zabití a mrknutím oka bezelstné dítě, jehož "S'il vous plaît" vhání slzy do očí. Isabelle Adjani prochází všemi proměnami tak uvěřitelně, že musím pomyslně smeknout. A ano, tohle léto je opravdu vražedné...(13.3.2018)

Když se Jean Becker rozhodl zfilmovat Japrisotovu knihu, měl od začátku jasnou představu, že do hlavní role obsadí Isabelle Adjani. Jenomže ta jeho nabídku několikrát odmítla. (V té době se jí moc nepozdávala jak představa kompletní nahoty, tak rovněž některé choulostivé scény). Když konečně řežisér našel náhradu v podobě Valérie Kaprisky, Isabelle mu zavolala, že to bere. Udělala moc dobře, protože role Eliane je rozhodně jednou z jejích nejlepších rolí. Ta oscilace mezi vampem, hloupou husičkou, rozmazleným spratkem a nešťatným dítětem je naprosto úchvatná. A ty bleskurychlé změny nálad ! Adjani filmu samozřejmě dominuje, ale i Alain Souchon, coby hodný a naivní Pin Pon je kouzelný. Výborná je i Suzanne Flon jako hluchá, milá a empatická tetička. Nelze opomenout ani obě matky hlavních představitelů, které byly rovněž velmi přesvědčivé. Ač celý film směřuje k velké tragédii (a všichni to víme), tak je tam i spousta vtipný momentů a provensálská krajina vždycky oko potěší. Kdo má rád francouzský film, určitě si přijde na své. 4 proměněné Césary + 5 nominací si film rozhodně zasloužil.(9.8.2013)

Knihy Sébastiena Japrisota mají své osobité kouzlo, stejně jako mladá Isabelle Adjani. Dokonalý obraz živého francouzského městečka, kamenných domů, velkých rodin, barevných sedmdesátých let. Veselá atmosféra ale pomalu houstne a středem všeho se stává dokonalý herecký výkon tehdy 28leté Isabelle, která skvěle zvládla roli dvacetileté krásné, nevyzpytatelné a záhadné Elle. Umělecky i technicky téměř dokonalé a nestárnoucí dílko: 90% (zatím 228 hodnotících s průměrem 80%).(7.6.2016)

• - Film získal celkem 4 Césary, a to v kategoriích Nejlepší herečka, Nejlepší střih, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a Nejlepší knižní adaptace. (Cherish)

• - Scénář napsal sám autor knižní předlohy Sebastien Japrisot. (Cherish)