Vražedné léto

• slovenský

Vražedné leto

One Deadly Summer

Francie, 1983, 130 min

Hoci nie je jednoduché pozerať ho, nieto ešte obľúbiť si ho, ide o brilantný film. Námet sa na začiatku zdá byť typicky mizogýnny: pokoj rodiny a miestnej komunity je narušený tajomným succubom. Takáto konštrukcia je však rýchlo pohltená minulosťou hlavnej aktérky, kde zločin a jeho detektív sú až nebezpečne prepojený...(21.3.2011)

Když se Jean Becker rozhodl zfilmovat Japrisotovu knihu, měl od začátku jasnou představu, že do hlavní role obsadí Isabelle Adjani. Jenomže ta jeho nabídku několikrát odmítla. (V té době se jí moc nepozdávala jak představa kompletní nahoty, tak rovněž některé choulostivé scény). Když konečně řežisér našel náhradu v podobě Valérie Kaprisky, Isabelle mu zavolala, že to bere. Udělala moc dobře, protože role Eliane je rozhodně jednou z jejích nejlepších rolí. Ta oscilace mezi vampem, hloupou husičkou, rozmazleným spratkem a nešťatným dítětem je naprosto úchvatná. A ty bleskurychlé změny nálad ! Adjani filmu samozřejmě dominuje, ale i Alain Souchon, coby hodný a naivní Pin Pon je kouzelný. Výborná je i Suzanne Flon jako hluchá, milá a empatická tetička. Nelze opomenout ani obě matky hlavních představitelů, které byly rovněž velmi přesvědčivé. Ač celý film směřuje k velké tragédii (a všichni to víme), tak je tam i spousta vtipný momentů a provensálská krajina vždycky oko potěší. Kdo má rád francouzský film, určitě si přijde na své. 4 proměněné Césary + 5 nominací si film rozhodně zasloužil.(9.8.2013)

Silný príbeh o pomste, ktorý aj keď bol možno trochu zložitejší a prekombinovaný, tak dokázal upútať už od začiatku. Do istej miery majú v tom prsty aj skvelé herecké výkony, hlavne od Isabelle Adjani nešlo oči odtrhnúť - krásna a podmanivá, čo bolo ešte zdôraznené ľahkou erotikou v jej podaní. Na druhú stranu ale jej správanie trocha liezlo na nervy, aj keď to zrejme súviselo s jej duševným stavom, takže vlastne išlo o nutnosť. Záver mi prišiel ako dvojznačný s dvomi možnými vysvetleniami. Asi dosť záleží od toho, ako si divák vysvetlí záverečnú polhodinku. Becker ma opäť raz milo prekvapil. 80/100(29.3.2017)

Isabelle Adjani sehrála svoji roli naprosto skvěle a na Eliane se perfektně hodila. Výběr herce, který ztvárnil Pin-Pona, jsem nepochopila. Měl být vysoký, udělaný, svalnatý a i jeho chování jsem si představovala úplně jinak. Konec byl navíc maličko odlišný od knihy, ačkoliv se jeho podstata zachovala. Ale to nehodnotím film, to ho pouze srovnávám s knihou, což bych neměla... Ovšem nemůžu si pomoct. Doporučuji číst raději knihu, líbila se mi mnohonásobně víc, vyvolala ve mně neuvěřitelné množství emocí a naprosto mě dostala a možná právě to zkresluje můj pohled na film, který byl hodně dobře provedený. Co se týče příběhu, to snad už ani lépe nešlo. Atmosféra, postavy (vyjma Pin-Pona), zkrátka všechno bylo takové, jaké mělo být a zajímalo by mě, jaký by na mě zanechal dojem, kdybych těsně předtím nepřečetla knižní předlohu. Jsem si jistá, že bych měla téměř stejně neuvěřitelný pocit z filmu jako jsem měla po jejím přečtení. Každopádně nápad je perfektní, Sebastien Japrisot je zkrátka génius...(28.9.2012)

Filmová špička 20. století. Inspirativní, „konstelační“ film plný zajímavých charakterů, od duší hluboce svobodných, plných neklidu, po zdánlivě zcela ordinérní tmely společenství dvou francouzských venkovkých rodin, pevně usazených na vlastní temné minulosti. Svou nerafinovanou lidskostí, které nechybí moudrost všedního prožitku, přirozenou atmosférou, strhujícím odkrýváním rodinných bolestí na pozadí každodenního děje a v neposlední řadě mistrovskými výkony všech protagonistů je snímek výjimečný a přitažlivější než většina produkce století jednadvacátého.(31.8.2017)

• - Film získal celkem 4 Césary, a to v kategoriích Nejlepší herečka, Nejlepší střih, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a Nejlepší knižní adaptace. (Cherish)

• - Scénář napsal sám autor knižní předlohy Sebastien Japrisot. (Cherish)