Metropolis

• Německá říše Metropolis

Píše se rok 2026...vítejte v Metropolis. Vítejte ve studeném a přetechnizovaném městě budocnosti, ve světě vynálezů a prosperity, ale také sociálního útisku... Masy dělníků totiž žijí pod zemí a obsluhují stroje,aby smetánka na povrchu mohla bezstarostně žít...FREDER FREDERSEN (GUSTAV FRÖHLICH), syn vládce Metropolis, si užívá bezstarostně života v zahradách rozkoše, až do té doby, než se setká s MARIÍ (BRIGITTE HELM), kázající v podzemí dělníkům o lepším světě a interpretující jim starou biblickou pověst, zaměřenou na konflikt mezi vládnoucí a pracující třídou a vyzývá je ke vzpouře... (caligari)

sarfian

Možno v roku 1937 by som mu dal 5*, ale bohužial vidím film v roku 2011 a nechápem čo sa tu všetkým tak páči, teda okrem tej myšlienky. Ešte by som rád vedel, ako môže byť tento film lepší, ako milióny nových filmov? VIDENÉ 1x a nikdy viac. ()

Colour

Prechádzka depresiou alebo doprdeleononatomniečobude. Skutočne v tejto dobe žijeme podobne - boháči sa vyvaľujú v mrakodrapoch a užívajú si vymoženosti, ku ktorým sa dostali zdieraním bežného ľudu. Ale k veci. Hodnotiť niečo, čo bude mať o 16 rokov stovečku, je ťažké. Z pohľadu doby sú efekty úchvatné, exteriéry i interiéry vynikajúce, úvodná časť, kde je zobrazené mesto s mrakodrapmi sa dokonca takmer trafilo do súčasnosti. Herecké výkony tradičné na dobu, i keď to teraz príde tragicky vtipné :) No atmosféra je výborná, od začiatku mám chuť nakopať vládcovi mesta zadok a masové scény sú ohromujúce. 4,5* PS: kto má chuť pozrieť si to, aby aj niečo rozumel, tak http://www.youtube.com/watch?v=yPE4rhb5I-4&feature=related (po anglicky) 87,5 % ()

umbjaz

když sem si uvědomil, že vlastně koukám na němí film. spadlo hodnocení na dvě hvězdy. pak sem ale zjistil, že soundtrack je neuvěřitelně dokonalej a rázem to bylo na čtyrech hvězdách. No a když sem se nechal pohltit absolutně strhujícím dějem mému gustu nejbližším. byl sem vyřízenej. pět hvězd po 6 minutách filmu :) A dál mě zaujalo, že film popisuje budoucnost za 100 let. Když porovnáte, jak si to přestavovali oni a jaká je skoro přítomnost. Co můžeme čekat od našich představ budoucnosti a skutečnosti která nastane? :) ()

Sykon

Z čistě dnešního pohledu by Metropolis byla směšně naivní, trikově zaostalá sociální pohádka. Pokud ale přidám k hodnocení i optiku doby vzniku tohoto snímku, rázem musím smeknout před imaginací tvůrců a vizuálem filmu. Takže ty 4* jsou v první řadě poctou historickému filmu, který předběhl svou dobu. ()

bono22vox

Prostinky děj němeho opusu by sám o sobě nebyl nijak výjimečný, ale to co z něj dělá malý poklad je především režijní zpracování a hlavně úžasná obrazová stránka... to prostě musíte vidět a udělat si obrázek samy. Škoda slov... ()

wiix

Na rok, v ktorom to bolo stvorené (vlastne aj na rok 2015 je to popri niektorých brakoch skvost), je to dokonalé, dychberúce a fascinujúce. Odhliadnuc od toho, že ide o archívny klenot, herecké výkony, dej a hlavne tie obrazy- tlieskam! ()

.sayuri.

Videné v rámci prednášok o zrode filmu a titulky som mala v tmavej sále napísané na obojstrannej A3 takže to bol hardcore zážitok ale napriek tomu som si to užila. Myslím, že tomuto filmu sa môžu poďakovať viacerí tvorcovia pretože tu boli prvky asi každého sci-fi, ktoré bolo natočené. Nie som nejaký intelektuálny pohoňkávač čo sa odbavuje na všetkom čo má odtiene sivej, čiernej a bielej ale toto bolo naozaj niečo unikátne. Mimické a pohybové kreácie Brigitte Helm ako zlej robotky, efekty premeny robota na ženu, potopa, mesto Metropolis..no tip-top :) ()

GTS_PUNK

"The Mediator between head and hands must be the heart!" Filmový počin z roku 1927 v dobe svojho vzniku nezaujal. Dnes, po takmer sto rokoch od jeho vzniku však môžeme konštatovať, že sa jedná o prelomový snímok, ktorý výraznou mierou poznamenal neskôr natočené sci-fi filmy. Príbeh odohrávajúci sa v budúcnosti zobrazuje vykorisťovaných robotníkov zmanipulovaných robotom s krásnou podobizňou, aby povstali proti svojim vládcom, neuvedomujúc si pritom, že ich činy môžu mať nevídané následky. S očami zaslepenými nenávisťou vychádzajú z podzemného mesta, kde sú držaní a nechávajúc všetko za sebou ničia stroje priživujúce sa na nich. Všetko je však inak než sa zdá a to si na konci filmu uvedomí jedna aj druhá strana. Tretia strana, ktorá chcela medzi nimi vyvolať konflikt je porazená a všetko sa končí dobre. Pred videním reštaurovanej dve a pol hodinovej verzie som si myslel, že sledovať tak dlhý nemý film nevydržím. Na jeho konci sem nemohol uveriť, že už skončil. Bol naozaj veľmi dobrý, nielen na svoju dobu, ale aj na dobu dnešnú. Samozrejme, technickú stránku nemožno s dnešnými filmami porovnávať, ale čo sa týka príbehu a napätia, tak v tejto rovine strčí Metropolis do vrecka nejeden dnešný film. V kombinácii s úchvatnými zábermi, keď sa robot Marie (Brigitte Helm) prebúdza k životu alebo keď verbuje svojich prvých stúpencov a Freder (Gustav Fröhlich) to sleduje z postele ako apokalyptické výjavy, sú naozaj niečo, čo musí milovníka filmu zahriať pri srdci. Hlavne pri druhej spomínanej scéne musím vyzdvihnúť dynamiku záberov, prácu s kamerou a záverečné spracovanie. Za mňa určite najdokonalejšia scéna celého filmu. Metropolis ako mesto vyzerá adekvátne predstavám o budúcnosti v dobe svojho vzniku, ale to mu určite neuberá na zaujímavosti a jedinečnosti ani dnes. K hereckým výkonom toho ani netreba veľa písať. Práve preto, že sa jedná o nemý film, dokázali herci precítiť a vygradovať svoj výkon na najvyšší možný stupeň a nenašiel som nikoho, kto by z hereckých predstaviteľov nestál za videnie. Metropolis je na dobu svojho vzniku vynikajúcim sci-fi filmom, ktorý má čo divákovi ponúknuť aj dnes. Od dnešných sci-fi sa líši snáď iba dobou svojho vzniku. A hoci bol natočený v roku 1927, má všetko, čo divák očakáva od sci-fi aj dnes. Má kvalitný a dokonca morálne poučný príbeh, má akciu, odohráva sa v jedinečnom prostredí a ponúka kvalitný herecký výkon. A to všetko bez toho, aby vo filme padlo čo i len jediné slovo. Výstupy postáv, ktoré sa premietnu ako texty sú doplnené o dramatický orchestrálny sprievod. Skutočná definícia svojho žánru. ()

Zikus

Hodnotím s ohledem na dobu, ve které byl film natočen. Je to zajímavá sociologická sonda. Přesto mě po první polovině začal jaksi nudit, takže jsem téměř nedokázal udržet pozornost, děj mi unikal a myšlenkami jsem byl úplně někde jinde. ()

junxi91

Jo, hudba byla pěkná. Já na ty němé filmy ale moc nejsem, je to asi tím, že jsem rozmazlený novou dobou. Příběh je celkem obyčejný, i když celkem silně podaný, protože dělníci žijí v podzemí a dělají těžké 10 hodinové směny, zatímco ostatní si žijí pěkně na povrchu, a všemu vládne chladný Jon Fredersen, který má však citlivého syna Fredera, jenž se rozhodne sympatizovat s dělníky. Dále je tu šílený vynálezce Rotwang, který stvoří kopii dívky jménem Marie, která káže legendu o Babylonské věži. Dále je to náboženský motiv - proroctví o Apokalypse, sedm smrtelných hříchů. Nějaká ta vzpoura, akce, zatopené podzemní město. Herci brutálně přehrávají a strašně vykulují oči. Jako nebylo to špatné, ale působilo to na mě trochu zmateně a rozhovory, které jsou shrnuty jednou větou v titulkách mě příliš nepomohly se zorientovat. Hold jsem příliš blbej a možná i zhýčkaný mluveným filmem. ()

m4xp4yn3

Vytvořit si zdravý vztah k těmhle kulturním statusem obtěžkaným filmům je někdy těžké. Sledujete komplexní dílo které vzniklo díky mimořádnému osobnímu a tvůrčímu vzepětí, scény biblických rozměrů, v kulisách před kterými se tají dech, kompozice které předběhly dobu o desítky let. K tomu ale hraje legrační hudba a postavy se škleboří v takovém krinži, že se Ponrepo při scénách, které měly být napínavé nebo děsivé, prostě smálo. ()

Dexx

Fantastická vize 21.století v mistrovském kousku Fritze Langa. Sociální téma dnes už sice vypadá trochu omšele, ale vize moderní společnosti je stále úžasně silná a působivá. Za vše může i dokonalé a na svou dobu velmi vizionářské technické zpracování (uvidíte zde třeba Blade Runnnera nebo Minority Report), a nelze nezmínit i skvělou expresionistickou kameru. Např. hra světel a stínů při pronásledování Marie katakombami nemá chybu. ()

Allegro.g.

Kultovní klasika v každém smyslu slova. Dnes už si asi nikdo nedokáže představit, jak moc byl ten film objevný. V roce 27 ještě ani pořádně neexistovalo ponětí o tom, jak má vypadat "velký" film. Tohle ale velké je. A kouzelné. ()

tony_2

Majstrovsky kus, Fritza Langa.Aby som pravdu povedal pribeh bol v podstate o nicom, ale vynimocnym ho ho robi jeho vizualna stranka ktora je na tu dobu dokonala a rezijne spracovanie.Je to jednoducho za 5* lebo nejake ine ine hodnotenie by bolo absolutne nespravodlive. ()

Astrebleue

Jedním slovem nádhera.Při filmu mi zvuk vůbec nechyběl, cítila jsem se jako ryba ve vodě.A ty nádherné rekvizity a momentky, neustálá změna prostředí a pokaždé něco nového, co zaujme oko.,,Krásná" byla Smrtka s píšťalou máchajíc kosou, ale i stylizace dělníku hnaná k extremnosti.Opravdu jedinečný zážitek ()

denulik

Som si vedomá toho, aké postavenie má Metropolis v dejinách kinematografie a som mu za jeho prínos veľmi vďačná, ale čisto subjektívne ma nudil. Donekonečna opakované zábery, divne vymachlení chlapi, predpovedateľný dej a to expresívne herectvo nemého filmu jednoducho neutiahli dva a pol hodiny na plátne. Bolo fajn hľadať v ňom inšpirácie neskorších filmov, ale to bolo tak všetko. Emócie zostali bokom, a to mu v mojom hodnotení neodpustím. ()

Stanix

Patrně přelomový velkofilm pro postapo sci-fi žánr a pradědeček cyberpunku. Doporučuju všem žánrovým nadšencům, neboť jde skutečně o etalon a divák se tak dozví spoustu spojitostí s podobou následujících snímků, jež z něho čerpaly. Divadelní projev Brigitte Helm je bezespotu úchvatný, ostatní protagonisté sice nezůstávají pozadu, ale ona je opravdu vidět hodně. Scénář jež psala Thea von Harbou je psaný opravdu jako filmový scénář a trochu postrádá hloubku mnohem lepších spisovatelských sci-fi dramat z pera Karla Čapka. Film je ale rozhodně v mnoha aspektech unikátní. Doporučuju téměř kompletní argentinskou verzi z roku 2010. ()

fandadofilmu

Bohužel nedokážu tento film hodnotit pohledem tehdejšího diváka - mělo by to ostatně vůbec cenu? Pro mě je to první sci-fi film, u kterého jsem v kině beznadějně usnul - bylo to v Ponrepu v 70. letech. Prostě je to už jen zajímavá starožitnost. ()

Francis F. Coppola připravuje vysněný projekt

Francis F. Coppola připravuje vysněný projekt

07.04.2019

Legendární režisér Francis Ford Coppola (Kmotr, Apokalypsa) dnes slaví osmdesáté narozeniny, na důchod ale rozhodně nepomýšlí. Místo toho totiž oživuje svůj vysněný sci-fi projekt Megalopolis, který… (více)

DAS FILMFEST nabídne filmové hody

DAS FILMFEST nabídne filmové hody

16.10.2017

Bláznivá špiónská komedie, thriller o pomstě a spravedlnosti, ponurá dystopie nabízející neutěšený obraz naší budoucnosti, film o slavném spisovateli Stefanu Zweigovi nebo fascinující příběh dvou… (více)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (více)

Metropolis konečně kompletní

Metropolis konečně kompletní

07.07.2008

Tady na CSFD je určitě zbytečné vysvětlovat, jakou je dystopická sci-fi Fritze Langa z roku 1927 klasikou, jak změnila kinematografii a jak moc ovlivnila jiné tvůrce a díla (za všechny jmenujme… (více)