• Německo

• slovenský

Sci-Fi / Drama

Německo, 1927, 153 min (SE: 119 min)

Co se týče vizuální stránky, je film pastvou pro oči. Lang pro film vytvořil úžasné scenérie. Pohledy na město jsou překrásné a kapitolou pro sebe jsou i úžasné speciální efekty. Zajímavě navržená je například i postava robo-člověka, nezapomenutelná je sekvence popisující legendu o Babylonské věži, či tanec robo-člověka. Co bych vytknul je přílišná délka některých scén. Dialog dvou postav se vždy neuvěřitelně vleče, přičemž herci jen mávají rukama a nahazují všemožné grimasy. Myslím si, že režisér mohl trošku více „zastříhat“ a použít pár filmových zkratek. O nic bychom ochuzeni nebyli.(2.7.2007)

Neuvěřitelné dílo. Opravdu, na dobu svého vzniku nevěřím vlastním očím. Chvílemi mi až vylézaly oči z důlků a nemohl jsem uvěřit tomu, čeho byl Fritz Lang ve 20tých letech schopen. Opravdu vizuálně skvostné. Zároveň i s výborným příběhem a moc hezkým a tak nějak pateticky nepatetickým koncem. Klobouk dolů. 9/10 EDIT: Podruhé viděno 12.5.2017 DEPO Plzeň ve 153 min verzi za epes rádes hudebního doprovodu kapely Forma. Prostředníkem mezi mozkem a rukama musí být srdce(2.1.2014)

Viděl jsem jak starší neúplnou tak i novější verzi filmu. Tu pátou hvězdičku si film vysloužil především ve spojení s původní hudbou Gottfrieda Huppertze (přičemž kladu důraz na ono spojení). Hudbou vycházející z velké symfonické a operní leitmotivické tradice, která není ve kombinaci s němým filmem (a filmem obecně) nijak běžná. I bez obrazu by totiž svou zvukomalbou a motivy velkoleposti, lásky, zla, přátelství, revoluce či jednotlivých postav mohla fungovat jako jakási symfonická báseň. Pominu-li ono obrazové vizionářství, dostanu totiž typický nabubřele naivní příběh z pera They von Harbou, který v sociálním akcentu předčí nejedna obyčejná Chaplinova groteska. Nedávný nález prakticky všech chybějících částí filmu zacelil určitou fragmentárnost motivů a postav a posunul film více k dramatu a melodramatu, podobně, jako je tomu u pozdější Langovy "Ženy na Měsíci".(24.3.2007)

Hodnotím dvouapůlhodinovou verzi. Jedno z nejkrásnějších scifi, co kdy bylo natočeno. Představa světa za sto let je neskutečně lákavá a dá se říci, že v něčem i pravdivá. Základním kamenem filmu je však dělnictvo, a tady podezřívám Langa, že trochu čerpal z Ejzenštejna, ale vůbec mi to nevadí. Film doprovází nádherná hudba Gottfrieda Huppertze. Jeden ze tří nejlepších němých filmů vůbec.(8.5.2009)

Na hřbetech zvěcněných dělníků, pracujících hluboko pod zemí, je vybudována Metropolis, nejnádhernější město, které kdy Země nosila, s Novou Babylonskou věží jako dominantou dokládající pokrok lidské civilizace a krásu, již dokáže vytvořit. Kromě povrchové krásy impozantního města Lang nabízí bohatou obrazovou symboliku, promyšlenou do nejmenších detailů (dokonce i uspořádání intertitles), jejímž vrcholem je scéna usmiřování Boha – stroje s tváří příšery, zde zosobňujícího dravou kapitalistickou mašinérií, požírající těla dělníků – a pohled na dělníka, kterak se ze všech sil snaží obsluhovat stroj, jehož tempu musí nutně stačit. První hodina je fascinující a pouze jsem ohromeně zíral na Langovu řeč obrazů, jen lituji, že pak ustoupila o poznání doslovnějšímu výrazivu; strhující tempo si však udrží téměř až do konce. Metropolis není světem budoucnosti, ale (pouze?) soudobé současnosti s jejími nejaktuálnějšími problémy, kterou Lang kriticky reflektuje. Idealisticky odmítá násilnou revoluci a návrat k předsoučasnému; naopak chce navázat na to pozitivní, co doba nabízí. "Prostředníkem mezi mozkem a rukama musí být srdce", vyzývá k vzájemné spolupráci. ///// Součástí Masters of Cinema edice je mmj. vynikající 44 minutový dokument Der Fall Metropolis, vřele doporučuji. (Viděna restaurovaná verze z roku 2009.)(7.6.2007)

• - V roce 1927 ještě nebyly žádné počítače, a tak muselo být město Metropolis vytvořeno jako miniatura. Herci byli natáčeni jako odraz ze zrcadla, díky čemuž byli do města zakomponováni zmenšení. Tuto techniku vynalezl Eugen Shufftan a používala se pak celou první polovinu 20. století. (Dr Lizal)

• - Metropolis bol jedným z najobľúbenejších filmov Adolfa Hitlera. No keď sa tento najvplyvnejší fanúšik filmu režiséra Fritza Langa dostal k moci, režisér si pre istotu zbalil kufre a emigroval do USA, ktoré ponúkali v tej dobe asi najbezpečnejšiu perspektívu. (BadoXXII)

• - Známý spisovatel sci-fi H.G. Wells ve článku pro New York Times prohlásil, že Fritz Lang natočil „ten nejpitomější film“, jaký kdy viděl. (KlárkaS)