• Austrálie

• Nový Zéland

Krimi / Drama / Historický / Thriller

Austrálie / USA / Velká Británie / Indie / Singapur, 2018, 125 min

"Nechte si ty modlitby, kvůli tomu začaly tyhle sračky." Tato hláška z filmu tak nějak shrnuje moje mínění o náboženstvích obecně a o relidžn of piss obzvláště. Jak víme, jeho stoupenci si zamilovali několik oblíbených destinací, které navštěvují pravidelně, například německé trhy, pařížské kluby či londýnské mosty patří k povinným zastávkám na okružních jízdách po civilizaci. Pokud jde o film, nejde o rekonstrukci celého útoku v Bombaji, ba i události v samotném hotelu jsou odvyprávěné s notnou dávkou umělecké licence. Ne úplně špatně, přesto u podobných témat dávám přednost spíš dokumentárnímu přístupu než volnému vyprávění. Díky tomu totiž přece jen film občas sahá ke klišé a ne moc uvěřitelným kombinacím situací, které kazí celkové vyznění. Jsou to taková tři ákáčka z pěti, ovšem s plnými zásobníky.(8.12.2019)

Slohovka, kterou bych já osobně nečetla: Hanba mě fackuje za to, že si jen mlhavě vzpomínám, jak se kdesi v Indii, v nějakém hotelu cosi teroristického, v roce snad 2007 nebo devět, stalo. Vážně. Nějak mě to tehdy minulo. O vymaštěných, primitivních, pyšných- jako- ďáblové sráčích, co ještě dnes žijí ve dírách v zemi, co neznají splachovací hajzl a i raný středověk je pro ně meta, na kterou vývoj jejich společnosti ještě dlouho nedosáhne, o nich si já pražádné iluze nedělám. Ve své přízni disponuji očitými svědky, kteří byli v minulém století uklizeni do "jakože diplomatických služeb" na dva roky do Pakistánu (ano, i to se nepohodlným lidem tady stávalo) a od nich vím dávno své. Životní úroveň, která panovala mimo diplomatického města, byla k neuvěření. Stovky let před letopočtem hadra. A dosud se nezměnilo lautr nic. Vlastně změnilo, zničili kulturní památky, které například v Sýrii byly. Tupost, závist a fanatická náboženská omezenost místních radikálů v kombinaci s leností, negramotností a bídou, do které jsou uvrženi, to vše je rizikem pro celý zbytek světa a líto mi je jenom muslimů slušných. Vím, že jsou. A vím, že to mají těžké. Moc těžké, ale co máme dělat my? S ohledem na to, že víra člověku vzít nelze, mě čas od času přepadne úplně idiotská crazy myšlenka, zcela nereálná, ale fakt mě to vždy rapne a ani se za to příliš nestydím (nebo jen trochu): pokud jsou mezi nimi lidé vzdělaní, moudří, schopní, takoví, kteří umí respektovat systém a chápou, jak se má konstruktivně fungovat, a pokud je jich tak hodně, jak se všeobecně tvrdí, tak ať je všechny země světa vyhostí i s těmi jednoduchými zpátky, na tu hromadu šutrů, co tam stále je, ať jim tam celý movitější svět navalí prostředky, finanční pomoc na vybudovaní nové krajiny, zbraně a vše potřebné k tomu, aby se tahle prdel světa se svými problematickými shnilými jablky vypořádala sama. Koberec, srovnat se zemí a ať si vybudují svůj ideální svět na kamenné louce. Ať si ty své, stále se radikalizující syny, vnuky, pravnuky, nenávistné fanatiky pacifikují sami mezi sebou, mají všichni stejného Alláha, jistě se mezi sebou nějak dohodnou, je to přece jejich věc. Kdo jim chce pomoci, ať jim pomoci jede, nech sa páči, ale muslimům žádná víza, žádná povolení vycestovat, nechat je navždy tam. Ať si makají na sobě a na svém. Víry se nevzdají, generace, které se jim narodily na Západě jsou rizikové skupiny, ze kterých se verbují noví a další teroristé, uhlídat je nelze, čili odvézt zpět, lopaty do ruky, jídlo a vodu za výsledky a vzdělávat, kultivovat. Robota na dva tisíce let minimálně. Však někde se začít musí. Tolik má utopistická, netolerantní, nerealistická vize, uboze se opírající o kolektivní vinu, však pramenící z pocitu sebeobrany a z toho, že veškeré politické kroky učiněné dosud výrazně selhávají a na tomto základě se destabilizuje Evropská rovnováha a vypadá to na cestu do pekel. Kariéru si na tomto problému vybudoval kdejaký blb, východisko neexistuje. A předesílám, že jsem hrdé kavárenské sluníčko, vymezující se vůči křupanskému populismu, nacismu, fašismu a všem těm odporným ismům, ze kterých je mi na blití. Odsuzuji zastrašovaní jednoduchého člověka kecama, že "uprchlíci atd." A takto jsem dopadla. Už se chovám jako Trump. Děs. Bohužel realita je prostě taková, že bordel dělali, dělají ho neustále, dělat ho budou a my je převychovat nikdy nedokážeme. Film je to krásný, perfektně natočený, zahraný, silný a jak vidíte, dokáže člověka solidně nadzvednout. Ta beznaděj je příšerná. Hrůza ve své nejryzejší podobě! Jedna z nejemotivnějších scén pro mě byla rozmluva Sikha s vystrašenou Angličankou a samozřejmě prolínání filmu s reálnými záběry.. Slovo "Alláh" si dlouho nepřeji slyšet. Závěrem: všem, kteří se na celý problém dívají jinak, se za svůj hysterický, kontroverzní, dlouhatánský názor omlouvám, ale muselo to prostě ven. ;)(13.7.2019)

Zemřelo bezmála 170 lidí. Série útoků naprosto paralyzovala západoindickou Bombaj. Po třech dnech indické bezpečnostní složky dobily zpět všech 12 napadených míst. První útoky měly za úkol odvrátit pozornost. Pákistánští (velmi mladí) teroristé pak využili situace a obsadili důležitá místa, včetně luxusního hotelu Taj Mahal, v jehož prostorách se odehraje většina děje. Seznámíme se s několika postavami a jdeme rovnou na věc. Snímek rekonstruuje dané události, zároveň zdůrazňuje, že polovinu obětí z hotelu tvořil personál, který zůstal, aby chránil své hosty. Samotný hotel plní spíš úlohu jakési kulisy, v níž „bojuje“ jedna hrstka lidí proti druhé. Tvůrci pochopitelně muslimský útok neschvalují, ale spíš na sebe nechávají narážet protikladné postoje a různé pohledy na svět dvou skupin. Na jedné i druhé straně ukazuje zoufalé a zdrcené jedince, oddané své věci: jedni chtějí přežít, druzí chtějí pro „cosi“ popravovat. Atmosférou je to velmi hutné, několik „ústředních“ (v případě Rusa s tváří Jasona Isaacsa nebo šéfkuchaře hotelu solidně charismatických) postav dokáže strhnout a v závěru tvůrci ženou slzy dojetí (i bezmoci) až na pověstný krajíček.(12.6.2019)

Letos platí pravidlo "čím menší očekávání, tím větší pecka". a Hotel Mumbai je krásným příkladem. Film se zaměřuje na teroristický útok v Bombai, který se stal v roce 2008, kde skupina mladých teroristů vlítne do hotelu vykonat Džihád ve jménu Allaha. Na filmu se mi velmi líbí, že jde na věc hned od začátku, takže sledujeme doslova dvou hodinový terror a masakr, kde jsou hosté i zaměstnanci hotelu chladnokrevně a nemilosrdně popraveni a že jich nebylo málo. Autentické, mrazivé, nepříjemné a atmosféricky velmi hutné. Největší horror je kolikrát realita sama. Doporučuji!! 85%(11.6.2019)

I když Deva Patela nějak extra nemusím a jeho posledních pár filmů bylo pro mě jedno veliké utrpení, tady musím objektivně uznat, že trefil do černého. Ruku na srdce, když by Vám dnes kdokoliv řekl, víš, co se stalo v Bombaji, v roce 2008, asi jen málokdo by si vzpomněl. Za prvé je to už hodně let a za druhé, Indie je přece jen kout světa, která málokoho (bohužel) zajímá. A tenhle film s "milionářem z chatrče" v jedné z hlavních rolí nám dal zavzpomínat, že na taková zvěrstva, co se tehdy staly by jsme neměli zapomenout nikdy. Je to natočeno velmi precizně, autenticky a na konci mě po těch všech hrůzách a stresu úplně vyhrkly slzy do očí. Jednak úlevou, že už je konec, ale hlavně, jak aspoň s některými aktéry ve finále dopadlo. A teď mám samozřejmě na mysli i ty zmrdy, kvůli kterým nakonec padlo tolik lidí.(12.6.2019)

• - Jedná se o 501. film Anupama Khera. (Stoka)

• - Arjun (Dev Patel) si na začátku filmu před zrcadlem pečlivě upravuje turban. Při odchodu je v zrcadle vidět, že ho má vzadu rozvázaný. Pak je střih, kdy jde ke košili a turban má opět uvázaný. (Seffi)

• - Veľké množstvo dialógov vo filme pochádza z prepisu reálnych dialógov zaznamenaných mobilnými operátormi počas obliehania Hotela Taj a rovnako aj celého Mombaia v roku 2008. (Wargoo)