• Austrálie

• Nový Zéland

Krimi / Drama / Historický / Thriller

Austrálie / USA / Velká Británie / Indie / Singapur, 2018, 125 min

Konvenčně, nicméně dostatečně nekompromisně natočená teroristická střílečka, která navíc stihne hezky kopnout do neduhů dnešní doby: 1) ani místo s extrémní koncentrací lidí nemá dostatek bezpečnostních složek 2) dychtivá média prostřednictvím svých nadržených reportérů a přímých přenosů poskytnou cenné informace samotným teroristům, čímž se nevyhnutelně stávají spolupachateli(11.2.2020)

To, čo pre New York znamená 9/11, to isté je pre Mumbai neslávne známy dátum 26.11.(2008). A presne na tento čierny deň v Mumbai sa zameriava tento film. Na úvod musím povedať, že filmy podobného žánru neobľubujem, takže namiesto neúnavného strieľania a teroru ma oveľa viac zaujal úžasný vizuál a skutočne kvalitná výprava a kulisy. Samozrejme, dej zasadený do impozantného hotela Taj Mahal Palace, bol priam srdcervúci. Obzvlášť, keď som sa mnohými mumbaiskými lokalitami, ktorými otriasli útoky, prechádzal aj osobne. Filmové spracovanie tejto tragédie bolo zaujímavé. Na jednej strane sa mi zdalo, že ten teror v podobe nekonečného strieľania a prenasledovania hostí, dostal predsa len príliš veľa priestoru, no na druhú stranu sa mi páčilo ako tu bol krásne vykreslený kontrast medzi útočníkmi a hrdinskými ochrancami z radov samotného hotelového personálu. Tí sa pokúsili zachrániť katastrofálnu situáciu, ktorú ešte viac umocnilo totálne zlyhanie NSG. Film bol naozaj na úrovní, hoci ja by som určite ocenil viac priestoru venovaného konverzačnej zložke a menej tej streleckej. P.S. Indické aktivity organizácie Lashkar-e-Taiba sú maximálne úbohé a odsúdeniahodné!(14.6.2019)

Keď chcel Hotel Mumbai byť filmom, ktorý vykreslí dezorientovanosť a nelogické konanie ľudí v krízových situáciách, tak sa mu to podarilo perfektne. Nenechajme sa zviesť: absencia všadeprítomného hrdinského amričana - ktorý by bol na rozdiel od pracovníkov Mumbaja zachránil všetkých, a to za omnoho kratšiu dobu - nie je slabinou či chybou filmu. Je to faktor, ktorý film činí autentickejším, ale zároveň pre mňa tým pádom otravným svojou ťažkopádnosťou. Problematika politického Islámu sa vykreluje vo filmoch či seriáloch dosť často veľlmi povrchne, a Hotel Mumbai tiež nie je žial výnimkou. Plochý film, kde keby človek nemohol fandiť jedným-dvom postavám, tak sa nie je na čo pozerať.(3.5.2020)

Téma silné i aktuální, prostředků k natočení dost, možností, jak události pojmout, nepřeberně. Bohužel, scénář si nevěřil a vydal se cestou plnou klišé a útoků na první signální. Ve zobrazení událostí podle skutečnosti mě prostě nedokáže dojmout exkluzivní, silně se milující rodinka s malinkým synem, který ztělesňuje nevinnost a bezbrannost v takové míře, že to překročilo hranici kýče a pro mě tím i zbytek dění znevěrohodnilo. Nahrál k tomu i bývalý ruský agent, který přes všechny vady charakteru nakonec ukázal dobré srdce a neotřesitelnou zásadovost. A bohužel do přehlídky plytkých figur se zařadil i oddaný zaměstnanec bez bot, jehož zázemí je opět charakterizované milující rodinou. Všichni jsou dokonalí, i ta vyděšená paní v restauraci nakonec uznala, že měla předsudky. ____ Akce je natočená střídmě a působila na mě přesvědčivě, ale to, že byli zajatci všichni nevinní jako andělé a bez jediné chybičky, z tohohle filmu udělalo jen výpravnější televizní inscenaci. Víte, já si přála, aby ten dokonalý americký manžel aspoň něco měl s tou hezkou chůvičkou, abych jim mohla věřit. ____ Děj je nepřekvapivý, vlastně můžete hned uhodnout, kdo přežije a kdo ne, jestli si sikh přece jen sundá turban, který nikdy na veřejnosti nesňal z hlavy, jestli se nakonec osvobodí z malých bot….. SHRNUTÍ: Muselo to být peklo na zemi a nikdo z obětí si nic takového nezasloužil. Čest jejich památce, ale měl by ji připomínat lepší film.(22.10.2019)

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete (nevěřící) …“ – Súra 2., verš 2:191 - Mohamed & Gabriel, Archanděl: KORÁN. 1. Vydání. Mekka, Spolek vymatlaných fanatiků 651 n.l.. 1568 dílků popsaného hajzlpapíru. ISBN 666-00-0000-000-0. Ta guerilka převzdělaných intelektuálů v podstatě nedělala nic jiného, než bez váhání plnila zcela striktní a jasnou doktrínu toho jejich tolik mírumilovného náboženství, jež jim bylo od mala jedinou učebnicí, kterou kdy v životě jedli. Pokud vaše edukace probíhá od útlého věku následovně – Mateřská škola v Islamabádu: hry Na odřezávanou, Na Ali babu či Bezvěrče, podrob se!, Základní škola v Teheránu: Slabikář typu I-MÁM MÁ KO-RÁN, AH-MED ME-LE DŽAU-RA, poté Mohamedkova cesta, Fatima Dlouhá burka a Lovci bezvěrců, Střední škola v Kábulu: Zkrocení zlé ženy, Granáty z jedné a druhé kapsy, Smrt hnusných džaurů a Kdo chytá v mešitě, no a konečně jako třešnička na dortu progresivního salafistického školství Právnická fuckulta v Damašku s jediným možným povinně volitelným oborem, a sice Aplikovaná šaría – nemůžete se po postgraduálu uplatnit lépe než jako promovaný džihádista. Prostě islám je děsně kulantní berlička slaboduchých, a vědomí, že každý správný muslim žije podle Koránu plného tolerance, altruismu a snášenlivosti, mě naplňuje vírou ve šťastnou budoucnost ve sluníčkovém Eurochalifátu po boku kulturních, adaptabilních a vysoce vzdělaných Mudžáhidů a jejich pytli obalených žen. Je moc dobře, že to, co se nepovedlo za tisíc let úmorného teroru a násilných invazí do Evropy, zmákl Sóroš, Andělka a Eman mocenskou manipulací za necelých 6 let a já už si na internetách objednal ateistický konvertor, kobereček, chránič čela proti obití a tupý nožík na halal podřezávání obědů. Ať žije politická korektnost a multikulturalismus, s nimiž sice nadpoloviční většina evropského prostoru nesouhlasí, ale nikdo se jí na nic neptá! *** Pokud ani tato vizualizace ještě pořád není dostatečným mementem, chce to urychleně ještě Hotel Berlín, Hotel Paříž a Hotel Brusel (tady nejlépe jen Brusel a pěkně z gruntu), aby se už konečně zvedla globální vlna nevole zuby zatínající většiny a tu minoritní bandu oligarchistických kurev, hrajících z pečlivě zabezpečených bílých čtvrtí šachy o nový světopořádek, někdo odeslal na permanentní dovolenou do Jemenu, a já tu pak budu moci s nadšením pětkovat, jak jim na Tytrubku řežou hlavy. Skvělá nehtohryzná a žlučovarná dramatizace skutečných událostí, výborně porežírovaná i zahraná, nad níž budou pojebaní sluníčkáři dštít síru a fanaticky vyřvávat své obvyklé bonbonmoty o jednopytlování a o tom, že přece ne každý muslim je terorista. A mají samo sebou obvyklou korektní vytrhkontextovou demagogickou pravdu! Dokud jim nepřihodíme na druhou misku vah nesporný statistický fakt, že ale většina novodobých teroristů jsou muslimové. Takže chceme to riskovat se spolubydlícími, nakaženými epidemickou parazitickou vírou a netolerantní tmářskou kulturou á la 13. století a cíleně programovanými bez váhání je šířit i násilím, když dojde na lámání pity?(23.6.2019)

• - Když Vasili (Jason Isaacs) kousne teroristu do nohy a on ho zastřelí, Vasili se převalí na záda a má hlavu směrem k oknu. V další scéně, když se terorista zvedá a kamera zabírá celý pokoj, Jason leží na břiše a je otočen hlavou ke dveřím. (Seffi)

• - Premiéra filmu byla naplánovaná na konec listopadu 2018, aby se shodovala s 10. výročí teroristických útoků Taj Palace Hotel z listopadu 2018. Premiéra se nakonec posunula. (Stoka)

• - Tento film je „založen na stovkách hodin rozhovorů s pozůstalými a svědky“ podle „The Conversation“. (Stoka)