Pouto nejsilnější

• Velká Británie Brief Encounter (více)

Komorní drama o nenaplněné vášni, které bylo režisérovou čtvrtou (a poslední) spoluprací s divadelním autorem Noelem Cowardem, a které volně inspirovalo romanci Zamilovat se (1984) s Robertem De Nirem a Meryl Streepovou, je dnes nezaslouženě ve stínu Leanových pozdějších, velkolepých výpravných historických fresek.
V retrospektivách, za doprovodu Rachmaninova klavírního koncertu, se odehrává milostný příběh vdané ženy v domácnosti Laury (Celia Johnsonová) a lékaře Aleca (Trevor Howard), kteří se každý čtvrtek náhodně setkávají na vlakovém nádraží. Přes lásku, která mezi vznikla, oba vědí, že jejich vztah nemá budoucnost... (pm)

Almásy

skuste si predstavit monumentalnost lawrenca z arabie vyjadrenu jednoduchym zmurknutim. take je puto najsilnejsie. caj o piatej, vznesene slova a skvele herecke vykony v romanci o dvoch obycajnych ludoch a ich obycajnych zivotoch. revolucny film na svoju dobu. ()

vitekpe

Romanticky film na hranici cervene knihovny. Obrazky pekne, ale dle zdejsiho hodnoceni jsem cekal podstatne vic...Cili tentokrat to nevyslo, a souhlasim vicemene s komentarem od Oskara. Celia Johnson pouli oci sice moc pekne, ale chtelo by to proste jeste pridat nejaky vydatnejsi pribeh, entuziasmus nebo nevim co... :-) ()

Han22

Po dlouhé době jsem si dal zas nějakou tu Hollywoodskou klasiku. No co napsat. Je to příšerně zestárlá, sentimentální, melodramatická červená knihovna. Vdaná panička s dvěma dětma se zamiluje do doktora a prožívají osudovou romanci. Ano, je tu nádherná hudba, pěkná kamera, líbili se mi detaily jako rádoby King Kong v kině a Celia Johnson nebyla úplně marná. Nicméně laškování nádražáka a hostinské v nádražce mě bavilo víc než přepálená a nudná slaďárna v podání dvou hrdinů, která navíc v souladu s morálkou roku 1945 nemohla skončit jinak než špatně. Troufám si říct, že nebýt film od Leana, skončil by dnes jako zapadlá a dávno zapomenutá limonáda. ()

Rozjimatel

[4,5*]     Mimoriadne autentický príbeh lásky bez akýchkoľvek melodramatických výlevov, zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Skutočne ťažko nájsť na tomto nadčasovom (príbeh-spracovanie-hudba), aj po 75 rokoch sviežom diele nejaké vážnejšie nedostatky. Skvelým spôsobom, v retrospektíve vyrozprávaný príbeh, keď na konci sa kruh nádherne uzavrie, je sprevádzaný skvelou, veľmi citlivo použitou Rachmaninovou hudbou. Hlavní hereckí predstavitelia mi na začiatku pripadali takí obyčajní (výborná Celia Johnson a Trevor Howard), ale neskôr som si uvedomil, že to je práve sila tohto filmu. Veď ak by hlavnú hrdinku hrala napríklad Rita Hayworth, rozhodne by ten film nebol taký uveriteľný.  Vedľajšie postavy sú naopak groteskne výrazné (výborní Everley Gregg ako "chatterbox" a Stanley Holloway ako výpravca), čo vytvára vo filme zaujímavý kontrast k intímnej romanci. Film je silnou inšpiráciou pre film "Falling in love" s De Nirom a Streepovou, ktorý je de facto jeho remakom. Na záver si už po neviem koľký krát posťažujem na slovenský (český) preklad názvu filmu ("Puto najsilnejšie"), ktorý sa snaží vyvolať dojem niečoho patetického, čo film rozhodne nie je. ()

Mikino00

Banální romantická zápletka by stěží utáhla tento film, ovšem Lean z ní vykouzlil maximum, udělal z ní příjemný a věrohodný příběh dvou lidí do kterého se může divák vcítit. ()

bohemia_regent

Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů. ()

Eva_D666

Laskavý příběh o náhodném setkání, zamilovanosti a především o lásce. Už delší dobu jsem se u filmu necítila tak jako u Pouta nejsilnějšího. Obklopoval mě naprostý klid a pohodlí. Bylo mi neuvěřitelně příjemně, ale zároveň mě svírala úzkost a dojetí, které přicházelo v neočekávaných momentech. ...Nádherný film! Prostě nádherný... ()

xdutchx

Odhalení srdce a snaha uchopit (nedovolenou) lásku rozumem, bez odhalování těla, ale soustřeďování se na věci co stojí "za tím". Setkání dvou lidí a jiskření v nebezpečném prostoru lidského "srdce", bez kterého by lidský život byl tak fádní. ()

finn

Výborná romance, která dokáže emotivní momenty vyvážit nadhledem a z nejzákladnějšího tématu dostává to nejlepší po celou stopáž. Navíc zakončení bez patosu, po kterým si říkáte, že tak nějak by to mělo dopadat a přitom nedopadá (filmově ani v reálu). [LFŠ 2012] ()

Rokle

Krásný prostý a přitom tak upřímný příběh jedné lásky, která vzplane mezi dvojicí, jenž se náhodně potká na vlakovém nádraží. Výborně zachycena ta omamnost momentu, toho co následuje i co to pro ty dva znamená. Jen malinkatý krůček od toho, abych dal nejvyšší známku. ()

Gumby

Lepší klip k tomuhle klavírnímu koncertu si těžko představit. Leda kdyby tam místo deště padal sníh. A ti dva raději moc nemluvili a jen tak koukali. A on byl trochu důvěryhodnější... Pač takhle mám podezření, že ve skutečnosti do žádné Afriky vůbec neodjížděl... ()

JimiH

Jak zde bylo řečeno - námět tuctový, zpracování skvělé. Vnitřních monologů hrdinky by sice mohlo být trochu méně, ale vzhledem k žánru (romantická zpověď řekněme) je to pochopitelné. Herecké výkony ústřední dvojky jsou pak bezchybné a Lean vykresluje kavárnu v nádraží, nádražní podchod i uličky města jako místa hrdinčina štěstí, do kontrastu pak staví sice teplý a útulný domov s milým a starostlivým manželem, který je však pro ženu paradoxně vězením... ()

josieaddms

Je to můj typ filmu. Přesto že mám tip na tenhle film z dost zvláštního zdroje, líbil se mi. Měl kouzlo, neskutečnou atmosféru, a i přes maximální neoriginalitu námětu, docela zajímavý příběh. Noela Cowarda docela ráda poslouchám, a jeho hra mě také nezklamala. Samozřejmě že oba hlavní herci hráli skvěle, ale i všechny vedlejší postavy byly krásně zahrané. Co jsem já ale speciálně ocenila, byl fakt, že hlavní postavy spolu vlastně fyzicky nic neměli, jejich láska nebyla hysterická, přehnaná, ani trapná. Samozřejmě stylový obraz, tváře i polibky - ale právě to tomu dodalo to kouzlo. A celá ta atmosféra nádraží byla velmi povedená. Konec se mi hrozně líbil, kdy nebylo jasné, jestli si to jen přehrávala v hlavně, nebo jestli se ta slova skutečně dostala k jejímu muži. Působivé, pro mě určitě ano. ()

PhoenixSwan

"Příliš velká cena za společné štěstí." Krvavá válka mezi rozumem a srdcem. Je těžké říci kdo z nich je vítězem. Zdá se, že vítězí rozum a srdce dostane nemilosrdnou ránu neslučitelnou se životem. Zbývají už jen věty všechny začínající na "Kdyby" a končící povzdechnutím "Kéž by". Potkat se tak v jiném životě, kde bychom spolu mohli být šťastní. Kdyby, kdyby, kéž by. Srdce běduje a naříká, až se nakonec vzdá své funkce. Rezignuje a už necítí pro jistotu nic. Brief Encounter je jeden z nejlepší romantických snímků, které jsem viděla. Prostý, milý, nevinný, naprosto k zulíbání. Nevinný, ale přitom tak neskutečně hluboký, procítěný a dokonalý, že nad tím srdce romantika poskočí a oči se rozpláčou. Pomalé a přitom rychlé seznamování Laury a Aleca. Začínající i končící na nádraží je jeden z nejemotivnější filmových zážitku, které mi byly dopřány. "Na nic jsem nemyslela, jen jsem toužila už nikdy nic necítit, už nikdy nebýt nešťastná." ()

Duke90

Od jednoho z nejvíce opěvovaných romantických filmů bych čekal podstatně víc, ale možná je to jen můj problém a chladnější postoj s vyšší dávkou kritičnosti co se obecně romantických vzplanutí týče. Jsem typ člověka, který se po jistých zkušenostech nerad utápí v žalu a melancholickém naříkání a když už mám něco takového sledovat ve filmu, musím z toho cítit nějakou cestu ven z bludného kruhu a zoufání. Herečka Celia Johnson si mé sympatie bohužel nezískala a bylo doslova mrzuté ji sledovat v jejím počínání. Noel Coward mi naopak nevadil vůbec a šedavou atmosféru příjemně pročišťoval laškující průvodčí. Nemohu ovšem říct, že bych z nečekaného setkání necítil žádnou hloubku. V tomto směru jsem pečlivě vnímal gradující vzplanutí prakticky až do konce. A právě díky tomu nebudu natolik přísný, abych tuto černobílou romanci neohodnotil s přívětivým počtem hvězd. ()

petite fille

toto nie je iba film, toto je poézia. komorný príbeh dvoch obyčajných ľudí, ktorých láska sa nikdy nemôže naplniť, je vyrozprávaný priezračne jednoducho a drží si v sebe tak magnetizujúcu atmosféru, že zakaždým ostávam prilepená k obrazovke a tých 82 minút ubehne ako zopár okamihov. jeden z najúchvatnejších čiernobielych filmov aké som kedy videla. myslím, že v dnešnej dobe sa niečo také už nemôže natočiť bez toho, aby to nevyznelo pateticky alebo aby to moderný divák nevnímal ako obyčajnú sentimentalitu. ale či sa už na to snažím dívať súčasnými alebo dobovými očami... brief encounter jednoducho vždy funguje. ()

Pokryvac

Jeden z komornejších filmov Davida Leana ponúka okrem skvelej režisérskej práce aj výborný scenár a výborné herecké výkony. Nie je to len taký jednoduchý "doják", v tomto filme je čosi viac. Je to o pocitoch viny, o neschopnosti rozhodnúť sa a následnom oľutovaní vlastných rozhodnutí, o súboji so stereotypom všedných dní, ale predovšetkým o veľkej ,vopred na zánik súcej, láske. Pre mňa osobne najlepší romantický film, aký som doposiaľ mal možnosť vidieť. ()

pollstro

Sonda do jednoho z nejklasičtějších problémů manželských vztahů, aneb krize postavená na začátku, průběhu a konci mileneckého vztahu, který v rámci příběhu působil v poválečném období naprosto upřímným dojmem, který zároveň vytváří emocionální těžiště udržující v rovnováze celý film. Emotivní, přímý a cílený milostný příběh, který svým vyzněním i po tolika letech působí zcela uvěřitelně a především bolestivě. Citlivá akce v dokonalé koordinaci odstínu hereckého zastoupení a atmosféricky vedené kamery, která působivým dojmem zachycuje nepříznivost osudu a zdrženlivost emočně vyjadřujících se smyslů. Ve své době měl film neuvěřitelně silný dopad, jelikož mnoha divákům poskytl naději skrz chybějící, těžko popsatelnou věc v jejich vlastních osobních životech, která by jim náhle dodala pocit vyrovnanosti a pochopení. Reprezentace morální páteře společnosti běžné střední třídy měla obrovský vliv nejen na tehdejší společnost, ale taktéž i na světovou kinematografii. Brilantní, detailní a křišťálově čistá studie mezilidských milostných vztahů, kterou lze za celou existenci romantického žánru velmi obtížně najít. ()