Pouto nejsilnější

• Velká Británie Brief Encounter (více)

Komorní drama o nenaplněné vášni, které bylo režisérovou čtvrtou (a poslední) spoluprací s divadelním autorem Noelem Cowardem, a které volně inspirovalo romanci Zamilovat se (1984) s Robertem De Nirem a Meryl Streepovou, je dnes nezaslouženě ve stínu Leanových pozdějších, velkolepých výpravných historických fresek.
V retrospektivách, za doprovodu Rachmaninova klavírního koncertu, se odehrává milostný příběh vdané ženy v domácnosti Laury (Celia Johnsonová) a lékaře Aleca (Trevor Howard), kteří se každý čtvrtek náhodně setkávají na vlakovém nádraží. Přes lásku, která mezi vznikla, oba vědí, že jejich vztah nemá budoucnost... (pm)

Hwaelos

Ideový předchůdce filmů jako Před úsvitem. Na svoji dobu (a na Leanovy poměry) celkem civilní film klasického Hollywoodu. ()

corpsy

Aj na tak malej minutážnej ploche sa režisér dokázal popasovať s priamočiarym námetom, bez zbytočného rozpisovania, či umelého naťahovania. Výborný scenár a herecké výkony, ktoré neprehrávajú a nespadajú do kategórie klišé. ()

nervoznideda

jak žena začne lhát je to v prheli, je mi 77 let a podobný malér jsem měl taky za sebou, nikdo se nechce rozvádět, jen mě překvapuje kdo se stará o její 2 děti? přesto jim fandím deda:-)čtvrtky jsou nejlepší na nákupy:-) ()

Cimr

Film začíná velmi nadějně. Představuje zakázanou lásku dvou spořádaných lidí a fascinuje upřímností výpovědi (,,Cestou jsme potkali kluka, který vypadal úplně jako můj syn. Měla jsem z toho mít výčitky svědomí, ale bylo mi to úplně jedno.") Dvojice působí překvapivě moderně, jako pár senzačních "hejtrů", co se vysmívá nabubřelým filmům v kině i upovídanám maloměstským tetkám (,,Byla až příliš hodná. Nemůžu vystát příliš hodné lidi.") Tak jsem těm dvěma velmi fandil. Problém ale nastal, když se poprvé vyslovilo to, co už bylo dlouho tušené. ,,Miluji tě." Náhle film upadne do přesně takového těžkého sentimentu, jakému se zpočátku vysmívá. Náhle začnou padat fráze jako ,,Nechci, abys umřela. Musíš žít, abys mě nosila v paměti. Touží po tobě má duše i mé srdce!" ještě umocněné srdcervoucím Rachmaninovým 2. klavírním koncertem. A původní velmi dobře vystavěná atmosféra je tatam, z čehož už se film do konce nevyhrabe. Přestu jdu s hodnocením velmi vysoko. Jak jinak - film je technicky skvěle zvládnutý a ústřední pár je výborný. Banální historka zde byla povýšena na umělecké dílo. ()

GodComplex

David Lean musel mit nejakou uchylku, nebo trauma z manzelske nevery, protoze tohle tema sjizdi skoro v kazdem filmu. Ja mu opet do hrobu posilam kazani, ze pokud chce natocit neco skutecne romantickeho, tak tudy cesta rozhodne nevede, protoze 2 lidi podvadejici sve stastne a nicnetusici rodinky si me proste nikdy nemuzou ziskat. Obzvlast kdyz hlavni zenu hraje tak strasne hnusna a nesympaticka lochnesska prisera (odehrava se to v Anglii, takze Celia Johnson uplne klidne skutecne mohla byt ta legendardni lochnesska). Z ciste filmoveho hlediska a s ohledem na na svou dobu originalni styl vypraveni je to ale jinak oldschool kvalitka. 6/10 ()

Freemind

Velmi neotřelá romantika, jen co je pravda. Co se stane, když se do sebe prudce zamilují dva lidi, kteří nejsou ani mladí, ani nijak hezcí a oba mají své vlastní uspořádané životy a milující partnery? Ozdobou filmu jsou nejen výkony milenecké dvojice, ale hlavně velmi zajímavé vyprávěčské postupy, navíc zesílené vizuálními perličkami (vstupy retrospekce skrze prolínající se obrazy, vnitřní monology umocněné pomalými nájezdy kamery atd.). Úchvatná je scéna sílící Lauřiny paniky - kamera se pomalu překlápí a v podkresu sílí pískot přijíždějícího vlaku. Rozhodně jeden z nejlepších a nejoriginálnějších romantických filmu, jaké jsem kdy viděl. Smutná, hořká krása. ()

kaylin

Když jsem k filmu přistupoval s tím, že je to romantický snímek z doby poválečné, nebyl jsem si příliš jistý tím, co mám čekat. Výsledek mi vyrazil dech. Už dlouho jsem neviděl romantický film, kde by byla ústřední dvojice tak dokonalá, navíc předurčená k tomu, aby dopadla špatně. Nádherný film a nepřekvapí, že je z Velké Británie. ()

swed

Překrásná komorní romance z Britské školy, která není přeslazená a ani naopak chladná. Herci působí lidsky, scénář přirozeně a režie vás snadno přenese do děje. Řekl bych, že tenhle film se může směle měřit s klenotem jako je Casablanca (a ve své civilnosti ji dokonce předčí). Nádhera! 9/10 ()

(mOnkey)

Od Davida Leana, mistra rozmáchlých velkofilmů, bych čekal, že s takovouto komorní jednohubkou si poradí levou zadní. A ono je to přesně naopak. Jistě se lze dohadovat, do jaké míry může za ne zcela uspokojivý výsledek sám Lean, když ten svou práci odvádí vcelku slušně. Jako hlavní problém vidím nevhodně zvolené herce, mezi nimiž neprobíhá ta správná chemie, nejiskří to mezi nimi. Výprava za moc nestojí a tempo je rozvláčné. Milenci se každý čtvrtek scházejí, takto si odbudou několik setkání, ale když se loučí zřejmě naposled v životě, se mnou to nic nedělá. Trpké zklamání. 65% ()

Martin741

Kulisy su len priemerne a dialogy nic moc. Spociatku film a reziser len tape, romantika mala nieco do seba, ale celkovy vysledok sa strati v sedivom, sivom priemere : 56 % ()

BarryLyndon

Byl jsem unešený, dojatý a zamilovaný (do filmu, jde to?) zároveň. Okamžitě se to katapultuje do mé topky romantických filmů. Takhle nádherně a pečlivě budovanou lásku jen přes dialogy jsem ještě neviděl. Je to hodně divadelní film odehrávající se v pár kulisách Ono by to nebylo ani spoilerování, jelikož je to poměrně revoluční film svou retrospektivou vyprávění a hned v úvodu to vyslepičí hlavní zápletku. Nicméně vám hned po pár záběrech bude jasné, kterého slavného romantického filmu je to zjevně nepřiznaný předobraz. *:)* 10/10 ()

kusper

38. LFŠ Už chápu proč se o tomto filmu píše v každé učebnici. Trochu mi připomněl Dopis od neznáme. Obdivuhodně krásný lidský příběh. ()

majo25

Starosvetská romantická dráma zo všetkým, čo k tomu patrí, sympatické duo (Howarda som v takejto polohe ešte nevidel), ale v tom filme fakt nejde o nič iné, len o spriaznenosť dvoch duší. Samozrejme, keď opomenieme, že sú obaja ženatí a na konzervatívne 40. roky bolo príliš odvážne priznať tento začínajúci vzťah. A tak klamú a mlžia, kde a kedy ich to len napadne. Ak by nešlo o drámu, vyzeralo by to ako klasická komédia. Samozrejme, neveru treba odsúdiť, o tom žiadna dišputa, len tomu chýbajú silnejšie prvky. Čo sa ale dá oceniť, sú predovšetkým kvalitné herecké výkony a dnes už menej typické železničné prostredie. ()

Mylouch

Neučesaná láska ve filmu absurdně z vítězného válečného roku, tady se oslavy nekonají a dotýkáme se dřeně obyčejného života. Navíc vizuálně vybraná podívaná s drsným učebnicovým herectvím. ()

Mirokukii

S filmy představující konec v úvodu mám vždy drobné problémy a stejně je tomu i tentokrát. Ikdyž díky za to, takový závěr by mě asi hodně "rozsekal". Velice smutné a přitom krásné. Bohužel celá ta melancholie a osudovost se nese po celý film, a nedala mi ani jednou zapomenout a užít si trochu toho štěstí. Přímo ukázkový boj emocí a touhy hlavní hrdinky je strhující. ()

neoBlast

Naprosto ultimátní nadčasová romance z dob, kdy gentlemani chodili zásadně v oblecích, dámy elegantně kouřily cigarety a filmové flashbacky byly originální. Leanovo dílo ani za více než šest dekád neztratilo nic ze své působivosti a skromné upřímnosti a jistě právem patří do zlatého fondu 40. let. 85 % ()