Crooklyn

Crooklyn

Komedie / Drama

USA, 1994, 115 min

Díky těm pár komentářům a o něco více hodnocení jsem byl připravenej na cokoli. O to víc mě film překvapil, nic extra, samozřejmě, Spike Lee natočil už lepší filmy, přesto jsem se 2 hodiny docela dobře bavil. Pravda je, že je to neuvěřitelně ukecaný a párkrát jsem se přistihl, že u některých dialogů jsem už ztratil nit. Jo a abych nezapomněl, skvěle vybraná muzika, i proto mám teď po dokoukání, z filmu pěknej pocit. ****(15.2.2013)

Laťka lacinosti a intenzity, na které Lee balancuje vždy, už je ke konci v tomhle filmu překročena špatným směrem, jak se dá asi u něčeho se silnými autobiografickými prvky pochopit. Největší problém je zbytečná stopáž, se kterou se později naučil pracovat, ale ze začátku mu ty dvě hodiny moc nesedly. Kdyby to byl jediný jeho podobný film, asi dám čtyři, ale tahle témata a motivy rozpracoval mnohem lépe později (i dřív).(1.12.2013)

• gotham

Spike Lee je vynikající režisér, jeho pohled na pouliční americký život je jedinečný, nenapodobitelný, ale Crooklyn byl pro mě nudný nezáživný film, ve kterém se nic nedělo na začátku, v průběhu filmu ani na konci. Jediné plus spatřuji v již zmíněné americké pouliční atmosféře a ve výkonu Delroye Linda, který čněl nade všemi. 40%(30.1.2014)

Spike Lee presne vie, ako to chodí v domácnosti bežnej afroamerickej rodiny v americkom veľkomeste. Pokiaľ vás to zaujíma, film vás bude baviť, pokiaľ nie, tak omnoho viac po obsahovej stránke Crooklyn neponúka. Ja jeho osobnému filmu nemám čo vyčítať a oceňujem "vervu", s akou sa svojich rolí zhostili všetci herci a hlavne Leeovu prácu s deťmi. Všetko pôsobí prirodzene a uveriteľne a chcel by som vidieť podobný film nejakého slovenského režiséra rómskeho pôvodu, ktorý by niečo podobné dokázal nakrútiť o svojej komunite. To sa mi ale asi už v mojom živote nesplní. Objektívne by malo byť moje hodnotenie vyššie, ale napriek svojim kvalitám ma film až tak neupútal a predsa len mám radšej od Leeho hranie na trochu drsnejšiu nôtu. 70%.(25.8.2013)

Crooklyn se na rozdíl například od Do the right thing nezaměřuje primárně soužití různých komunit v New Yorku (i když i tato problematika je, tak jako ve většině filmu Spika Lee akcentována, tentokrát v postavě podivínského hispánského souseda), ale zejména na soužití v rámci jediné afroamerické rodiny žijící v Brooklynu. Od prvních záběrů je patrné, že se jedná o malý, komorní film, který je sestaven z drobných, nedramaticky prezentovaných událostí života rodičů a jejich pěti dospívajících dětí (pokus o krádež v obchodě, rozhodování syna o tom, zda upřednostnit otcův koncert nebo zápas zbožňovaných NY Knicks, hádky rodičů o rodinný rozpočet aj.). Režisér na scénáři spolupracoval se svými sourozenci, a ačkoliv se dle jeho slov nejedná o autobiografii, dá se ze způsobu, jakým jsou jednotlivé události, od drobných sotva postřehnutelných momentů, po zlomové, určující životní okamžiky prezentovány usuzovat, že nemluví tak úplně pravdu. Diváky, které zajímá krom obsahové, i formální stránka filmu pak jistě zaujmou scény, kdy dcera Troy tráví prázdniny na venkově u příbuzných, ve kterých je obraz za účelem vyjádření jejích pocitů (zřejmě z pobytu v neznámém prostředí nebo snad z důvodu umístění (velko)městského dítěte do volných plenérů venkova) deformován do nepřirozeného vertikálně nataženého formátu (nejde tedy o chybu DVD, jak jsem si nejprve myslel). Sám Spike Lee se ve filmu objeví v „sympatické“ roli věčně sjetého a občas létajícího čichače lepidla.(14.8.2011)