Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

genetique

Nechcel som to hodnotiť s nadsadením, ale musím. Ak dokáže niekto natočiť niečo takéto ako svoju prvotinu a dokáže to nielen natočiť, ale aj napísať scenár a zahrať, tak už sa dá uvažovať, že v budúcnosti to bude niekam spieť. Perfektná gangsterská paródia, ktorou by Virgil zotrel naraz všetkých De Palmových mafiánov. Trošku som sa tešil na väčšie návaly smiechu a lepší koniec, ale to nevadí. Prvotina ako prasa! 80%. ()

Marigold

Hodně neopracovaná a divoká směsice humorných skečů, které po pythonovsku zvoní přehnanou absurditou a pitomě nadneseným hlasem vypravěče. Výsledkem je sled historek, kterou jsou z většiny výborně vymyšlené i realizované a chatrná příběhová kostra, ze které až příliš prosvítá, že je jen věšákem na Allenův tu sociální, tu filmově parodický humor. ()

HAL

Woody Allen je slavný a neuvěřitelně plodný autor a proto je více než divné že se mi jeho tvorba tak dlouho vyhýbala, to se změnilo až dnes když jsem náhodou v televizi narazil na tuto jeho "skoroprvotinu". Bohužel naše první setkání nebylo příliš příjemné. Na první pohled vypadá tahle komediálně-životopisná fraška docela zábavně, ale i přes originální a zajímavý způsob vyprávění selhává Allen na tom nejdůležitějším a to jsou gagy. Téměř polovina z nich je ještě celkem slušná, divak se když už ne přímo popadá za břicho alespoň lehce usmívá a baví se, ale většina vtipů je nudná a nebo dokonce dementní a otravná. Nápady ve filmu rozhodně nechybí, ale vystříhání několika scén a zrychlení vyprávění by mu rozhodně prospělo. 6/10 ()

poz3n

Je z toho cítit třeba Buster Keaton, zároveň lze jasně vnímat budoucí rukopis Allenových filmů, který se tu ale ještě schovává pod takovou neotesanou a nevytříbenou slupkou. A to je trošku problém. Film má mnoho dobrých vypointovaných momentů, ale je spíše jen řetězcem jednotlivých gagů, než sourodým filmem s nějakým smysl dávajícím dějem. Formálně se jedná taky o solidní punk, takže bych to ve výsledku doporučil spíš jen lidem, kteří Allenovu tvorbu vnímají v nějakém celkovém kontextu, než jen jako samostatný film na večer. 5/10 ()

Joe321

Výborná komedie, která odstartovala moje důkladnější zkoumání Allenovi tvorby. Woodyho smysl pro humor velmi blízký a mám na něm hlavně rád onen tragický tón a tady mi ještě hodně připomíná Pythony. Natočit tenhle příběh jako dokument byl skvělý nápad a nejlepší je na něm komentář vypravěče. K plnému hodnocení ale něco chybí. -"Food on a chain gang is scarce and not very nourishing. The men get one hot meal a day: a bowl of steam." ()

• Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)
  • Allen se rozhodl pro režírování sebe sama po natáčení filmu Casino Royale (1967), které mu přišlo dost chaotické. (don corleone)
  • Natáčení se povedlo za 10 týdnů díky dlouhým natáčecím dnům, někdy až do 11. hodiny večerní. (don corleone)