Seber prachy a zmiz

Take the Money and Run

Komedie

USA, 1969, 85 min

Woody Allen představuje fiktivní životopis ne příliš úspěšného zlodějíčka, za kterého se stydí i vlastní rodiče. Allenova vynalézavá režie podtrhuje kvality této neuvěřitelně vtipné komedie. Nemůžu si pomoct, ale myslím si, že se Clooney nechal dost ovlivnit tímto snímkem při svém režisérském debutu (Confession of a dangerous man).(26.5.2003)

[Druhé zhlédnutí] Seber prachy a zmiz má problém s filmovým formátem. Náznaky mockumentary jsou na konec šedesátých let velmi originální, ale jinak se jedná spíše o velké množství skečů přilepených dohromady. Woody Allen potřeboval několik režijních příležitostí, aby si toto povolání osvojil. Btw: Janet Margolin je překrásná. 65 %(29.5.2011)

Ačkoliv je to naprosto allenovské, staví se pro mě Take the Money and Run na roveň Jarmuschova Down by Law, i díky té tématice útěku z vězení. Začátek je napálený neskutečným způsobem, a i když tempo kolísá a závěr už není tak odzbrojujícím způsobem vtipný jako zbytek, pořád mě to baví víc jak třeba Zelig, kde byla tahle forma dovedená k dokonalosti. Starý Allen, zlatý Allen.(8.1.2016)

Po nepříliš povedeném prvním kousku What's Up, Tiger Lily? jsem rozhodně nečekala, že Allenův první „právoplatný“ film bude o takový kus dál. Stačilo pár minut a už mě těch několik vtipných momentů dokázalo příjemně naladit. Ta pravá zábava ale začíná v okamžiku, kdy na scénu vstupuje žena. Na prvním rande se Allen opravdu "vyřádil" a od této chvíle hláškami a bizarními zločinnými kousky nešetří až do samotného konce. 11.3.2007(11.3.2007)

Dobrá komedie, kterou bohužel kazí spousta nepovedených nápadů. Film obsahuje velké množství gagů a vtípků, některé jsou opravdu geniální, dost jich je zdařilých a člověk se u nich alespoň pousměje, dost jich je ale naneštěstí přehnaných a trapných. Není to ještě ten Allen, kterého mám rád, je to divoké, nevyvážené a nezralé. Podobně jako Banáni. Nevím, jestli zvolený "dokumentární" styl filmu prospěl. Ale některé scény jsou fakt dokonalé a už jen díky nim stojí za to se na film kouknout.(22.9.2006)

• - Film měl vyjít na 2 miliony amerických dolarů, Woody Allen ho ale dokončil týden před termínem za 1 600 000 dolarů. (Oktavianus)

• - Natáčení se povedlo za 10 týdnů díky dlouhým natáčecím dnům, někdy až do 11. hodiny večerní. (don corleone)

• - Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)