Seber prachy a zmiz

Take the Money and Run

Komedie

USA, 1969, 85 min

Typickými allenovskými atributy nabité dílo, které si v ničem nezadá s dalšími filmy z Allenova raného anarchistického období. Ačkoli se jedná spíše o vršení skečů (tematicky i kvalitativně poměrně různorodých), příběh je celkem kompaktní a netrpí roztříštěností. Paradokumentární styl, nebývalé množství vtipů a odkazů na jiná slavná filmová díla a tvůrce (zejména z němého období), které napoprvé nemáte šanci pochytit všechny, dělá ze Seber prachy a zmiz více než jen osobitý debut tehdy slibného a mladého režiséra (scénáristy a herce).(17.11.2014)

Maléry pána Fantozziho na Allenovský spôsob boja proti systému, možno rovnako zábavné, avšak určite inteligentnejšie. Niektoré scénky mi privodili kŕče v bruchu, pritom však všetky tie komické gagy krásne zapadali do života Virgilla Starkwella a šikovne tak pomáhali dotvárať obraz jeho osobnosti. Veľmi sympatická záležitosť. 85/100(6.4.2016)

Zamiluje se, rozhodne polepšit, ale k solidnímu zázemí stačí ještě jedno jediné: bankovní loupež. Ta ale, ostatně jsme v prvním filmu režírovaným Woody Allenem, krutě nevyjde. Allen sází jak Baťa cvičky jeden gag za druhým, některé vyšumí, jiné jsou na hranici trapného, další se naopak dokonale strefují. Allenův smolařský recidivista Virgil je kouzelný, není to takové jelito (ve smyslu, že se nemůže vymáčknout) jako v jiných snímcích, mísí komedii s „dramatem“ i dokumentárními vložkami, užívá simulované rozhovory a další nápady, spěchá kupředu a při startu jedné neuvěřitelné série filmů nabízí dravou režii a osvěžující humor.(12.12.2016)

Nechcel som to hodnotiť s nadsadením, ale musím. Ak dokáže niekto natočiť niečo takéto ako svoju prvotinu a dokáže to nielen natočiť, ale aj napísať scenár a zahrať, tak už sa dá uvažovať, že v budúcnosti to bude niekam spieť. Perfektná gangsterská paródia, ktorou by Virgil zotrel naraz všetkých De Palmových mafiánov. Trošku som sa tešil na väčšie návaly smiechu a lepší koniec, ale to nevadí. Prvotina ako prasa! 80%.(26.2.2008)

Moje první seznámení s Woody Allenem dopadlo nad očekávání dobře. Jako příznivec zábavné party Monty Python jsem si nemohl nevšimnout podobného "citu" pro humor, jaký zde zdatně praktikuje právě Woody Allen. Jako gangster je zde Allen naprosto skvělý a hlášky a gagy nejen z jeho úst mě dokázaly spolehlivě pobavit, podobně jsem se u komedie nenasmál už dlouho. Pistole z mýdla, přepadení banky se vzkazem na papíru, "útěk" z vězení... na to se snad nedá zapomenout.(26.6.2007)

• - Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)

• - Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)

• - Natáčení se povedlo za 10 týdnů díky dlouhým natáčecím dnům, někdy až do 11. hodiny večerní. (don corleone)