Seber prachy a zmiz

Take the Money and Run

Komedie

USA, 1969, 85 min

Tento film je trochu jiný než většina pozdějších allenovek. Woody Allen, který se později proslavil spíše verbálním humorem, zde klade důraz spíše na situační humor. Tím ovšem nechci říct, že by film byl o to horší. Je zde několik opravdu dobrých gagů. Film je tak na půl fiktivní dokument o Virgilovi Starwelli. Virgil neobdržel Nobelovu cenu, nebyl to slavný hokejista. Nene, Virgil si zasloužil dokument tím, že je naprostá nula, která se živí zločinem, ale i v dráze zločince je břídil tak jako v životě. Je zde propráno jeho dětství, jeho výchova. To vše je prokládáno zpověďmi lidí, kteří Virgila znali (z nich jsou asi nejlepší výstupy rodičů). Allen si opět dělá srandu ze všeho, ale hlavně ze sebe, což je pro něj dnes už klasické. Ovšem někdy je vidět, že se v tomto filmu ještě režijně hledal a neměl úplně vybroušený styl. Některé scény připomínají chaotické divadlo. Kamera by se dala hodnotit jako celkem nepovedená. Ruční kamera herce někdy úplně ztratí ze záběru a i v několika jiných momentech je nepraktická. Ovšem o co je horší kamera o to je lepší hudba. Jedná se o velice zábavný debut, ale vrchol kariéry přišel později.(18.4.2007)

Čo k tomu dodať? Myslím si, že prvý autorský film akéhokoľvek tvorcu predznamenáva jeho tvorbu aj to v akom duchu sa bude niesť. Woody Allen patrí k tým tvorcom, ktorých štýl je špecifický a ktorý si automaticky nájde fanúšikov, vďaka bláznivému a inteligentnému humoru, ktorý sa často týka sexu. Aspoň teda v jeho úplne ranných filmoch. Táto jeho prvotina je podarenou paródiou na dokumentárne filmy. Sledujeme fiktívny príbeh bankového lupiča, ktorému sa lepí smola na päty a ktorý si vďaka tomu vynúti nechcenú pozornosť so strany spoločnosti, ktorá ho neustále odsudzuje, alebo ignoruje. Vďaka tomu nemá vôbec šancu sa polepšiť. Film funguje aj ako určitá kritika spoločnosti a amerického systému, ktorý sa zameriava na odvrátenú stranu Ameriky - na chudobu a zločinnosť. A čo je veľmi potešujúce snaží sa prísť na dôvody, prečo to tak je. Nepozornosť v škole má krásne vyústenie v banke kde Virgil(Allen) nenapíše správne slová a kvôli tejto nejasnosti, kedy sa stretne celé osadenstvo banky aby im tú správu vysvetlil, ho zatvoria. Absurdné gegy striedajú ešte absurdnejšie, ale skvelo to funguje. Príbeh má slušné tempo a skvelo napísané postavy. Rozhodne sa jedná o výbornú komédiu, ktorá prezentuje jedného z najúspešnejších tvorcov súčasnosti na počiatku svojich tvorivých síl.(4.12.2011)

režijný debut mladého woodyho allena. je dobre, ža na radu svojho dvorného strihača Ralpha Rosenbluma, s ktorým prvý krát spolupracoval, prerobil záver z pôvodne tragického, kde hlavného hrdinu zastrelia, na ten, ktorý tam je teraz, pretože spolu s týmto vznikla naozaj podarená komédia, plná "raného" bláznivého woodyho. súbor skvelých gagov a skečov spojených ústredným hrdinom, chronickým kriminálnikom Virgilom Starkwellom. film, ktorý bol jedným z prvých úspešných "mockumentary" vôbec. výborné. najviac ma pobavil zákulisný fakt, že zhruba sto väzňov san quentinu bolo za drobný poplatok použitých ako komparz a štáb bol označovaný špeciálnym atramentom, ktorý je vidieť iba pod ultrafialovým svetlom, aby po skončení natáčania vo väznici stráže vedeli, kto môže opustit väzenie. Ktovie, či sa takto niekomu nepodarilo utiecť. A či niekto zo štábu neostal . . .(24.1.2007)

No, z tohoto filmu jde trochu cítit, že se Woody teprve rozkoukává, rozehřívá, ale to nic nemění na faktu, že je to dobrá zábava. Fórů je zde spousta, sice co do kvality ne úplně vyrovaných, avšak několik opravdu vypečených se zde najde (mně se nejvíc líbilo "bankovní přepadení s gramatickými problémy" a také "setkání přátel po letech"). Těch 85 minut mi pěkně uteklo, já se bavil a zvláště režisérovým příznivcům Seber prachy a zmiz vřele doporučuju. "Myslím si, že by se asi cítil lépe, kdyby se stal úspěšným zločincem. Víte, nikdy se neobjevil v desítce nejhledanějších. To hlasování není fér. Jde o známosti."(13.9.2010)

Moje první seznámení s Woody Allenem dopadlo nad očekávání dobře. Jako příznivec zábavné party Monty Python jsem si nemohl nevšimnout podobného "citu" pro humor, jaký zde zdatně praktikuje právě Woody Allen. Jako gangster je zde Allen naprosto skvělý a hlášky a gagy nejen z jeho úst mě dokázaly spolehlivě pobavit, podobně jsem se u komedie nenasmál už dlouho. Pistole z mýdla, přepadení banky se vzkazem na papíru, "útěk" z vězení... na to se snad nedá zapomenout.(26.6.2007)

• - Natáčení se povedlo za 10 týdnů díky dlouhým natáčecím dnům, někdy až do 11. hodiny večerní. (don corleone)

• - Postava Virgila Starkwella se narodila 1. prosince roku 1935, Woody Allen mu tedy přiřkl svoje datum narození. (Dreadd)

• - Na filmu pracoval jako střihač Ralph Rosenblum, který podle své knihy natočený materiál důkladně zkrátil a dodal rytmus ve střídání "dokumentárních" a hraných pasáží. (Oktavianus)