Seber prachy a zmiz

Take the Money and Run

Komedie

USA, 1969, 85 min

Už keď sa Woody prvýkrát pohrával s myšlienkou natočiť film/komédiu, tak vedel, že ideálna bude forma dokumentárneho filmu (mockumentary). Takže "Take the Money and Run" mal formu dokumentárneho filmu, ktorý je v každej sekunde nehorázne vtipný ! Ak by som chcel byť veľmi odvážny, tak budem tvrdiť , že týmto filmom si splnil malý sen. Túto formu neskôr zdokonalil v geniálnom filme "Zelig". Film neskutočne poteší dynamikou (vďaka dokumentárnej forme) a nespútaným množstvom záderov. To ten film má fakt 40 rokov ?(26.12.2010)

Woody Allen přesně tak, jak ho máme nejradši. Na paškál si vzal tentokrát gangsterky, detektivky a vězeňská dramata. Hlášek je zde spoustu a s nimi mraky vtipných scén. Každou chvíli se objeví vtip, který vás dostane do kolen a neudržíte se smíchy. A navíc tento film nastartoval celou sérii filmů s tímto brýlatým sympaťákem.(17.4.2007)

Moje první seznámení s Woody Allenem dopadlo nad očekávání dobře. Jako příznivec zábavné party Monty Python jsem si nemohl nevšimnout podobného "citu" pro humor, jaký zde zdatně praktikuje právě Woody Allen. Jako gangster je zde Allen naprosto skvělý a hlášky a gagy nejen z jeho úst mě dokázaly spolehlivě pobavit, podobně jsem se u komedie nenasmál už dlouho. Pistole z mýdla, přepadení banky se vzkazem na papíru, "útěk" z vězení... na to se snad nedá zapomenout.(26.6.2007)

Pro Woodyho fanoušky je neskonalým potěšením sledovat, jak se v jeho prvním čistě autorském snímku dopilovávají dialogy, gagy a celková atmosféra. Asi bych byl zklamaný, kdyby šlo jenom o gangsterskou parodii a proto jsem se musel začít smát, když se v obraze poprvé objevila Janet Margolin a Woody ji začal oblbovat sladkými řečmi a později ve voiceoveru vysvětloval, jak se cítí, když je s ní. Jsem neskonale rád, že mu tohle vysvětlování vydrželo celou kariéru.(20.4.2007)

I po těch letech stále svěží a vtipné dílko, které mi přišlo filmařsky invenční a nápadité. To míchání hraného filmu s dokumentárním přístupem zde funguje velmi dobře, méně už tak humor, který mi místy přišel strašně nucený (za každou cenu tam narvat maximum fórků, ech...). Příjemná a vtipná podívaná, která díky krátké stopáži uteče jak voda. Nejen fandům Woodyho Allena lze tento film směle doporučit.(30.10.2011)

• - Film měl vyjít na 2 miliony amerických dolarů, Woody Allen ho ale dokončil týden před termínem za 1 600 000 dolarů. (Oktavianus)

• - Na filmu pracoval jako střihač Ralph Rosenblum, který podle své knihy natočený materiál důkladně zkrátil a dodal rytmus ve střídání "dokumentárních" a hraných pasáží. (Oktavianus)

• - První film, ve kterém se Woody Allen objevil coby scenárista, režisér a herec. (don corleone)