Seber prachy a zmiz

Take the Money and Run

Komedie

USA, 1969, 85 min

Další výborná bláznivá komedie z pera Woodyho Allena. Hromada dokonalých gagů, která je bohužel občas přerušena něčím méně vtipným. Allen se jako režisér možná ještě trochu hledal, tenhle film totiž ještě nemá tak příjemnou náladu jako jeho pozdější režijní počiny. Ale na to, že je to Woodyho druhý film, klobouk dolů.(14.11.2003)

No, z tohoto filmu jde trochu cítit, že se Woody teprve rozkoukává, rozehřívá, ale to nic nemění na faktu, že je to dobrá zábava. Fórů je zde spousta, sice co do kvality ne úplně vyrovaných, avšak několik opravdu vypečených se zde najde (mně se nejvíc líbilo "bankovní přepadení s gramatickými problémy" a také "setkání přátel po letech"). Těch 85 minut mi pěkně uteklo, já se bavil a zvláště režisérovým příznivcům Seber prachy a zmiz vřele doporučuju. "Myslím si, že by se asi cítil lépe, kdyby se stal úspěšným zločincem. Víte, nikdy se neobjevil v desítce nejhledanějších. To hlasování není fér. Jde o známosti."(13.9.2010)

Typickými allenovskými atributy nabité dílo, které si v ničem nezadá s dalšími filmy z Allenova raného anarchistického období. Ačkoli se jedná spíše o vršení skečů (tematicky i kvalitativně poměrně různorodých), příběh je celkem kompaktní a netrpí roztříštěností. Paradokumentární styl, nebývalé množství vtipů a odkazů na jiná slavná filmová díla a tvůrce (zejména z němého období), které napoprvé nemáte šanci pochytit všechny, dělá ze Seber prachy a zmiz více než jen osobitý debut tehdy slibného a mladého režiséra (scénáristy a herce).(17.11.2014)

Prvni opravdovej rezijni pocin Woodyho Allena a hned takovahle pecka. Celej film je naprosto strestena komedie o vecnym smolarovi a lupici Virgilovi v podani jeste mladyho Woodyho, ktera je natocena lehce dokumentarnim stylem, takze tu je porad hlas vypravece a sem tam rozhovor s rodicema, ucitelem, pripadne kamaradama. A i kdyz se sem tam nakej vtipek da predvidat, vetsinou to jsou fakt perfektni fory a neni tu zadny hluchy misto, vtipny scenky jsou neustale, film je sviznej, ma jen 80 minut a je to proste skvela zabava, ktera ma sanci pobavit i lidi, co Allena dvakrat nemusi, protoze tady nehraje zadnyho neurotika.(26.1.2009)

Ačkoliv je to naprosto allenovské, staví se pro mě Take the Money and Run na roveň Jarmuschova Down by Law, i díky té tématice útěku z vězení. Začátek je napálený neskutečným způsobem, a i když tempo kolísá a závěr už není tak odzbrojujícím způsobem vtipný jako zbytek, pořád mě to baví víc jak třeba Zelig, kde byla tahle forma dovedená k dokonalosti. Starý Allen, zlatý Allen.(8.1.2016)

• - Film měl vyjít na 2 miliony amerických dolarů, Woody Allen ho ale dokončil týden před termínem za 1 600 000 dolarů. (Oktavianus)

• - Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)

• - Přes 100 vězňů San Quentina si ve filmu zahrálo jako kompars. Herci byli označeni razítkem, které bylo viditelné pod speciální lampou, aby bylo možné na konci natáčecího dne odlišit, kdo je herec a kdo vězeň. (don corleone)