Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

bloom

Seber prachy a zmiz není daleko od dokonalosti, přesto Woody natočil i lepší bláznivé komedie. Ovšem kdykoli si pustím bankovní scénu s "pislolí", hromadný útěk v řetězech a Virgilovi začátky s kulečníkem, vždycky se směju. Woody pracoval podobným stylem jako jeho vzory z němých grotesek a bratři Marxové. Totiž měl připraveno na jedno místo několik gagů a až natáčením se poznalo, který je ten pravý. V závěru chtěl nechat Virgila Starkwella opravdu zastřelit, ale nakonec sám uznal, že by se to do filmu nehodilo. Seber prachy a zmiz je totiž vlastně svým způsobem průměrná komedie své doby, které se dostalo uznání až díky pozdějším filmům svého tvůrce. ()

Martin741

pre taketo roly sa asi znamy neuroticky reziser Wudy Allen /zelig, Spac 1973/ narodil : vyborna komedia o bankovom lupicovi a jeho neuspechoch so zenami, v hudbe alebo hoci aj v kriminale. W. Allen dobre vie, ze obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film, a vynimocne US styl humoru sa priblizil Europe, to je tiez pozitivum : 92 % ()

dopitak

Jakkoliv jsem Woodyho fanoušek (a že jsem nebyl vždy, a propracování se trvalo dlouho), zdaleka nikoliv všechny jeho projekty hodnotím jako výborné. Po pravdě, některé jeho filmy jsou hodně mizerné (viz. moje hodnocení). Jeho první sólový počin ale známku výbornou zaslouží, vtipná nadsázka na ntou, Woody si dělá srandu ze všeho a ačkoliv se možná nebudete válet smíchy (záleží na míře citlivosti toho kterého diváka), smát se dá pořád. Janet Margolin opět pěkná, pěkná, pěkná. ()

selviskhed

(Psychiatr k Virgilově psychickém stavu:) -"Všeobecně se má za to, že cello je falický symbol. Myslím hmatník. A ty partie v nižší části nástroje mají tvary vyloženě mateřské. A pokud přidáte ještě smyčec jde podle mě o sublimaci laskání těla. To domnělé svírání falu a laskání těla u něj vyvolalo podle mne značný konflikt už v šesti letech." Film trpí stejným nešvarem jako filmy, které podle Allenova scénáře točili jiní autoři. Má dost hluchých míst. Až v Banánech podle mě Woody Allen zjistil, které scény vynechat a jak do filmu nacpat pouze to nejlepší. Virgil je jedna z mála postav z Allenovy herecké filmografie, které jsem moc nefandil. Možná na můj vkus nebyl dostatečně převzdělaný. ()

Vančura

I po těch letech stále svěží a vtipné dílko, které mi přišlo filmařsky invenční a nápadité. To míchání hraného filmu s dokumentárním přístupem zde funguje velmi dobře, méně už tak humor, který mi místy přišel strašně nucený (za každou cenu tam narvat maximum fórků, ech...). Příjemná a vtipná podívaná, která díky krátké stopáži uteče jak voda. Nejen fandům Woodyho Allena lze tento film směle doporučit. ()

• Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)
  • Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)
  • Natáčení se povedlo za 10 týdnů díky dlouhým natáčecím dnům, někdy až do 11. hodiny večerní. (don corleone)