Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nesourodá skupina mužů nastupuje do jednoho autobusu, aby na cestě na mírový pochod v dramatu Spikea Leeho dostala lekci o sobě samých, o ostatních a o světě, ve kterém žijí... Pouhý rok poté, co charismatický a kontroverzní americký muslimský kazatel Louis Farrakhan svolal do ulic Washingtonu svůj „Million Man March", mírový pochod jednoho milionu Afroameričanů a muslimů proti vládě George W. Bushe, se k této dějinné události rozhodl vyjádřit i legendární černošský režisér Spike Lee. A to skrze pozoruhodné konverzační drama kombinované s road movie Dlouhá jízda, které nyní svým divákům nabízí kanál Cinemax. Hlavními hrdiny dvouhodinového snímku, který si vysloužil i čestné uznání na Berlinale, je poměrně nesourodá sbírka lidí, které však pojí stejný zájem. Ať už se jedná o organizátora zájezdu a řidiče George, míšeneckého policistu Garyho, milenecký pár gayů, experta na dějiny afroamerického národa Popa nebo mladého dokumentaristu, všichni tito a mnozí další nastoupili do jednoho autobusu s vidinou tisíce kilometrů strávených na sedačkách jen proto, aby se mohli účastnit právě antibushovského marše. Motivace všech těchto mužů jsou rozdílné, stejně jako jejich názory, a hned od samého prvopočátku mezi nimi vznikají i mnohé střety. Přesto ale během dlouhé pouti povolí ledy a účastníci zájezdu si začnou i naslouchat. A díky tomu zjistí, v čem je jejich cesta vlastně tolik důležitá. Jejím cílem není ani tak demonstrovat svoje politické přesvědčení jako hlavně poznat sebe sama, vlastní klady a nedostatky a především sílu přátelství a ducha jednoty. V hlavních úlohách se představí Charles S. Dutton, Ossie Davis a další. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (10)

Terva 

všechny recenze uživatele

Určitě to musel být tenkrát zážitek, taková masa rúznorodých lidí se prostě dá vidět snad jen při velmi důležitých akcích. Tady je to mírový pochod. Ty my rozhodně známe i z Čech, ale tohle je prostě něco velkolepého. Jenže jako celek v tomto dvouhodinovém příběhu to prostě nefunguje a filmu by slušela delší stopáž. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Skupina černochů různých povah a ražení v autobuse na cestě z Los Angeles do Washingtonu, kde se koná Pochod milionů. Ani chvilku jsem se nenudil za celou tu dobu jejich putování napříč Amerikou. Skvělé dialogy, režie i herecké výkony. Proslov na závěr v autobuse byl poněkud patetický, ale to je jen malá vada na kráse. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (3)

  • Malé cameo si ve filmu zahrál Louis Farrakhan, černošský náboženský vůdce, který v roce 1995 organizoval Million Man March. (Terva)
  • Film měl premiéru na filmovém festivalu v Berlíně 1996, kde získal Čestné uznání. (Terva)

Reklama

Reklama