Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

WhiteDuke

Výborná první polovina a nevyrovnaný zbytek filmu, který neví co chce být - říct. Dokud Aster neočekávaně utahuje šrouby rodinného grieving dramatu jde to hodně vysoko nad debut. Ale pak jako vždy musí jedna z postav odvyprávět expozici s pointou vyluhovanou už pár dekád. Pak překvapí snad jen, že Alex Wolff předehrává o parník Byrnea i Collette. ()

Mr.Ward

Už od nějakých 10 let sleduju horory a myslím, že jsem jich viděl opravdu hodně... ALE! Žádný mě nedostal tak, jako tenhle. Není to vyloženě horor, spíš neskutečné realistický drama, který dávkuje atmosféru a děsí po celou dobu právě svojí minimalističností a tím, že udržuje v trvalé nevědomosti.Je tisíc možnosti jak příběh vyvinout, ale to jak se nakonec vyvine a co z toho všeho vznikne je opravdu děsivé. Nikdy mě žádný film tak nedostal, tak nevyděsil. Věřím, že hodně lidem se nelíbí a líbit nebude, už jen proto že čekají další klasicky horor. Mě ale tenhle film poznamenal. Už si ho asi nikdy nepustím, i když bych chtěl, spousta náznaků se táhne celým filmem a spoustu jsem jich určite nepostřehl... BYLO TO PROSTĚ NESKUTECNĚ DĚSIVÝ! Klobouk dolů, tohle je mistrovské dílo. ()

vipeerr

horror který postrádá lekavé scény, nicméně i tak je velmi děsivý a chvílemi těžko koukatelný. Pasáže jsou často předvídatelné. Výběr herců velmi podtrhuje atmosféru. Strach jsem po čas filmu nezaznamenal, ale zvláštní pocit od žaludku ano..3* ()

Pitryx

PRVNÍ DOJEM:Přesně jak jsem si to myslel. Velký humbuk kolem a ve skutečnosti je to prvotřídní blbina. Dal jsem dnes 45 minut a ani za tu dobu nebyl autor schopen diváka něčím překvapit, zaskočit, nebo prostě cokoliv, aby neusnul. Ještě že tam nacpali sem tam náznak, aby to vůbec mohlo být považováno za horor. Nu, uvidím, kdy dojedu zbytek. //// Tak jsem to dorazil a nudil se dále. Musím přiznat jisté zlepšení v ději, sem tam se dokonce i něco děje, ale celkově je to prostě ubohé. Skvělí herci to moc nezachránili. Hrdinové bez špetky sympatie, hlavně ten můj jmenovec mne silně iritoval, buď jen tím ksichtem, nebo ustavičným brekem v druhé polovině snímku. Posbíral jsem tedy všechny drobné plusy a dalo to s velkou bídou dvacet procent. Ta stopáž byla příšerná. A ty dlóóóóóóuhé záběry také. 20181010 ()

dzberry

Slušně rozjeté rodinné psychodrama je po dvou třetinách filmu spláchnuto do hajzlu, páč si tvůrci na poslední chvíli vzpomenou, že původně chtěli točit horor... A tak překotně vytahují stereotypní hororové usazeniny - tu mamču Muriel lačně přilípnutou na stropě, tu taťku, který si hraje (aniž by někdo věděl proč) na živou pochodeň, tu ducha, který při průletu hezky vrtí prdelkou...no a závěrečný maglajz a „rozuzlení“ jednomu přivodí akorát tak rozezlení... Raději nedědit než takhle děsivě nepovedeně. ()

Peter Bračík

Celkom priemerný horor, no musím vyzdvihnúť herecký výkon Toni Collette, mimika a výraz ma ohúrili. Videl som ju vo viacerých filmoch, no asi som ju prehliadal. ()

iN

Horor, který se mi nečekaně a postupně zaryl pod kůži. Hra s divákem spočívá v mrazivých detailech jako například posedlá maminka lelkující na stropě v pozadí záběru, podivné záblesky modrobílého světla v některých situacích, mlaskání (opravdu ošklivé) holčičky či rázné a nelítostné odstraňování hlavních postav. I ta zápletka a spolu s ní celý komplot se mi docela zamlouval! ()

Dlo'h-osh

Čekal jsem, že Hereditary bude jiné, než klasické horory, ale ne že bude tak zoufale špatné. První polovina je na čistý odpad. Téměř chybí jakékoliv dialogy, postavy jsou prázdné a nezajímavé, že se do nich divák nedokáže vcítit, jsou navíc ošklivé a působí zanedbaně a nemytě. Některé scény jsou zcela nicneříkající a zbytečné, jiné mají slušný potenciál a jsou náhle utnuty. Stejně tak je nevyužité další úmrtí v rodině, které hned zazdí krátký sestřih hysterického truchlení i scén, které jakoby se tam dostaly omylem. Mimo to filmem provází naprosto idiotský soundtrack, pokud se to tak dá nazvat, jako kdyby se natáčelo vedle diskotéky. Když už jsem chtěl předčasně vypnout, začalo se konečně něco dít a rozvíjet se slušné psychologické drama, vyplouvá na povrch napětí mezi matkou a synem, k tomu klasické vyvolávání duchů a trocha napětí. Skoro to vypadalo, že by to na pár hvězdiček mohlo dosáhnout. Pak ale matka definitivně přichází o rozum a poté nejspíš i scénárista, který film nechává sklouznout do jakýchsi úchylných sektářských orgií. Jedna hvězdička za třetí čtvrtinu, pokud se vydržíte tak dlouho dívat. ()

adamix

Doteraz nechápem, o aké dedičstvo stále išlo. Nevadí, buď som úplne nechápavý, alebo bol preklad názvu úplne odveci. Čakáte proste nejakú starú truhlicu plnú desivých prekvapení a zaužívané hľadanie pravdy, ale nakoniec dostanete niečo celkom iné - lepšie. Žeby bol Ari Aster novodobým hororovým umelcom? Určite vyrastal na Kubrickovkách a nechal sa inšpirovať Wanovským štýlom. Názorným príkladom je znepokojivá, všadeprítomná hudba, ktorá nás udrží v strehu, aj keď sa nič nedeje a desivé lakačky s hravou kamerou fungujú aj bez silného predvídaného vyskočenia (jumpscare). Napätie kráľuje a vzťahy medzi postavami sú síce zväčša na bode mrazu, po čase ich však budete ľutovať a súciciť s nimi. Postava otca je nedotiahnutá, pôsobí silne flegmaticky a ignorantsky. Záverečná pointa mohla byť lepšia, nezakryje však celkový kladný dojem. Oplatilo sa pozrieť. ()

Cortesz

Artový horor-bizár s hodně silnými momenty a šíleným koncem. Jsem zvědav na další tvorbu tohoto režiséra. ()

petrik11

Film plný nezmyslov a nelogických vecí, desný kasting. To Peter bola adoptovaný, či čo? V to čo sa to napokon zvrtlo ešte o hviezdu menej. Jedno čo sa mi ozaj páčilo to boli tie návrhy miniatúrnych priestoroch. Tie boli obdivuhodné. ()

Rayen1

Bylo to creepy a bylo to nepříjemný, ale ta poslední třetina byla strašně překombinovana.. Nějak jsem to nepochopil úplně a koukat na to znova nechci. Takže.. 🤷‍♂️ Ale ta atmosféra byla fakt děsivá, to jo.. ()

maoc

Vezměte mamku ze Šestého smyslu, kluka z exhumovaného Jumanji, tatínka z Cornenbergova Pavouka a holčičku z obludária, usídlete je v obrovském rustikálním domě obklopeném vysokánskými břízami uprostřed kopců v Utahu, nasolte jim nějaké ty handicapy (hulením a traumaty sníženou sebejistotu, alergii na ořechy, totálně posranou původní rodinu nebo třeba zničující vlastnost být vždy dobrý a chápající manžel a otec) a nechte jim umřít babču. Jo a taky nějaká ta nová traumatíčka na ně pusťte. A máte rodinný psychohoror jako víno. No a pak to ke konci pokakejte příklonem ke klasickému hororu, takže nevynikne, jak divní a ujetí byli sami o sobě. Ale jako dobrý a měl jsem potom znepokojivou noc, takže to asi nebude tak blbý ani na hororové rovině. Obzvláště šťavnaté byly rozpité obrysy postav a zvuky. A abych nezapomněl, dejte tam do vedlejší role pizdu z Compliance, aby zase zahrála pizdu. Mlask! Čekal jsem do konce titulků, zda se neozve po veselé písničce znovu, ale ne. Rejža je buď nýmand nebo machr. ()

iz67

Jako podobné věci tohoto ražení , tohle není trapný, ale docela prdelozní. Obcerstvujici záležitost pro chvíle mírného zoufalství. P.S. Každý máme matku, i já, takže známé space for improvement, ale tahle ho měla dost velkej ()

RigorMortis

Asi najmenej bizarný a najkratší Aster z trojice jeho filmov. Pôvodne som si myslel, že sa film bude točiť okolo toho znepokojivo vyzerajúceho dievčaťa strihajúceho hlavy holubom, to si však po pár minútach rozflákalo hlavu o telegrafný stĺp (mŕtvoly bez hláv sú zrejme Asterov trademark). Hoci najmenej bizarný, WTF tam však bol dostatok. Babička okultista, matka, ktorej pomaly ale isto čoraz viac hrabalo a s odkrývajúcim sa dejom bolo jasné, že chlapi majú v rodine hlavnej hrdinky proste smolu a umierajú jeden po druhom a / alebo ich niečo posadne. Na to, že to bol horor neboli ľakačky a hektolitre krvi, skôr nepríjemné dusno a pomaly sa vkrádajúci a umocňujúci pocit, že niečo nie je úplne v poriadku. ()

Pete

Panebože, tohle je ale šílená slátanina! Hereditary tragicky nefunguje jako mysteriózní drama o rozpadu rodiny, která se vypořádává se smrtí nebo psychickou nemocí svých členů, jakým by tak moc chtělo být. Jakousi ponurou atmosféru se Asterovi daří navodit, není to však ani horor, ani komedie. Zdlouhavé čekání na pointu se nevyplatilo, je to jen ztráta času. ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit