Nahý

Hlavná postava drsného príbehu o novodobom Ahasverovi - charizmatický, inteligentný Johnny - je z hľadiska divákových sympatií spočiatku ambivalentnou postavou. Johnny prichádza do Londýna navštíviť svoju bývalú priateľku Louise. Tento dobrovoľný "bezdomovec", ktorý odmieta podriaïovať sa konvenciám spoločnosti a provokuje ju svojimi názormi či prehnanými činmi, sa stretáva na svojej "odysei" Londýnom s ïalšími osamelými ľuïmi - s alkoholičkou, žijúcou vo svete románov Jane Austenovej, s nočným strážnikom obrovskej budovy, s psychicky labilnou predavačkou... Johnnyho púť je plná "nahých" bezbranných ľudí, žijúcich v iluzívnych svetoch svojich predstáv, a naopak - ľudí agresívnych a bezohľadných, ktorý Johnnyho za jeho drsné pravdy odmeňujú drsným násilím. Johnny neľútostne vtrháva do svetov druhých, zobúdza ich obyvateľov zo "sna" svojimi provokáciami a ako len môže, vyvracia ilúziu možnosti lepšieho, zdanlivo usporiadaného života... Tento pôsobivý existenciálny, miestami až apokalyptický film prenikavo a veľmi presne vykresľuje charaktery a pomenúva veci a javy. Je podobenstvom o osamelosti ľudí, strácajúcich ilúzie a kladie otázky, na ktoré jeho postavy nedokážu odpovedať. Ani svojim postavám, ani divákovi neponúka hotové riešenia, naopak - koniec necháva otvorený bez prísľubu zmeny k lepšiemu. (oficiální text distributora)

Fungore

Dlouho jsem neviděl něco tak divného, co by mě ale nutilo sledovat každou další vteřinu. David Thewlis si zde odehrává svou životní roli a já mu žral každou jeho sarkastickou hlášku. Tohle rozhodně není film pro každého, ale když tomu padnete do noty, jen se necháte unášet tímhle inteligentním dílem. ()

Maiken Algren

Ja skátka nerozumiem. Nerozumiem, čo na svete môže niekoho inšpirovať k vytvoreniu takéhoto filmu. Ten chlap jednoducho chodil, stretával sa s troskami, semtam nejakú pretiahol, semtam mu nejaká dala najesť, semtam ho niekto zbil. Existenciálne. A tá scéna, ako stretol chlapa čo lepil plagáty a potom ich preliepal že zrušené, hmm, mal by som sa nad tým viac zamyslieť. To má hĺbku. To určite. ()

Birter

Do you want a cuppa tea? Geniální konverzačka s dokonalým Davidem Thewlisem v roli ztělesnění cynismu a pesimistické atmosféry Londýna, potažmo celého milénia očekávající spásnou nebo zhoubnou apocalypsu. Filosofování, sarkasmus a rozmanitost figurek devadesátkové Anglie je o to zajímavější a poutavé. Po mnoha zhlédnutích jsem navíc dočista změnil názor, že zdánlivě ušklíbačné metafyzické promluvy jen dokreslují slepou uličku života všech postav, jejichž duševní stav je scénářem podán tak implicitně, že nechá na divákovi jak jejich tajemství vlastně pochopí. Dodnes nechápu, že sociální realista a levičák ab ultra Mike Leigh mohl stvořit perlu, jenž považuji za svůj snad nejoblíbenější film vůbec. ()

Oknoztemna

Výborný film, výborní herci, výborné postavy, výborné dialogy, deziluzivní prostředí. Film, který člověka opravdu pohltí. David Thewlis se svými nekonečnými monology o všem a o ničem. Kuriózní londýnské postavičky. Katrin Cartlidge, která hraje sebezničujícně a je přitom obnažená na morek kostí. A konec je fenomenální. ()

Sao Saoi

Výpoveď nie človeka, ale doby. Krátkeho útržku a malinkatého miesta. Všetky postavy sú takpovediac psychomatické a vďaka podaniu ako keby ste boli vtiahnutý do tohto deja takým zváštnym spôsobom. Ako napríklad sediac v divadle, ktoré sa odohráva vôkol vás, pretože vy ste jediný divák sediaci priamo v strede... Úchvatný výkon Davida Thewlisa, rovnako aj Katrin Cartlidge. Ale úplne šialený bol Ewen Bremner so svojím "tikom" :) Celkové skóre: 91% ()

stuj

Popis filmu víc než lákavý, film samotný ale nic moc. Postavy až příliš uměle psycho přehnané, nepřirozené. V roce 1993 možná vysoce intelektuální záležitost, dnes už jen intelektuální klišé. V 52. minutě vypnuto. ()

Eckhart

Otravný vyvrhel s řídkým vousem a dlouhým ptákem žvaní a žvaní, arogantní frajírek se ukájí mlácením žen, nemá to žádný pořádný děj a trvá to přes dvě hodiny... a je to naprosto fascinující. "Nahý" je přesně typem filmu, který zkrátka musíte vidět, abyste pochopili "vo co gou", z žádného popisu si o něm neuděláte správnou představu. Určitě to nemusí každému sednout, ale pokud se naladíte na stejnou vlnu, čeká vás jedinečný zážitek. Famózní Thewlis. A taky skvělá hudba. ()

Nag0

Vrstvy na vrstvách morálneho, existencionálneho či humorného relativizmu potĺkajúce sa po uliciach Londýna, sťa by pes-človek Diogenes po uliciach Atén, štekajúci, bez hanby, nahý, tak ako jeho obete. Presne v týchto analogických sférach ako by sa pohybovala táto cynická alegória, absurdná formou aj prejavom, kde do cesty sa jej stavajú rôzne fyzické entity, ktoré si následne odnášajú často nemalý kus žlče či iných telesných tekutín tejto oplzlej, o komfort a zmysel pre rešpektovanie cudzích sexuálnych či iluzórnych preferencií pripravenej mátohy. Táto filmová pochúťka sa varí azda mierne neadekvátne dlho, prísun ingrediencií do veľkého hrnca spôsobuje, že sa tento maglajs vylieva na sporák ktorý syčí, dymí a smrdí, ale opakovaná degustácia naozaj dokazuje, že túto chuť musí mať na svedomí skutočný gurmán. ()