Robin a Mariana

Robin and Marian

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1976, 106 min

Zaujímal by ma zmysel nakrútenia takéhoto filmu, aj cez hviezdne odsadenie svojím podaním o jesennej láske slávneho sherwoodskeho zbojníka a jeho milej, ktorí sa po 20-tych rokoch odlúčenia opäť stretávajú, nemajúci predsa u širšieho diváckeho publika výraznejší ohlas. Aj napriek neveľkému úspechu sa rozhodne nejedná o zatratenia hodný film. Ocenil by som najmä snahu o čo najvernejšie zobrazenie stredovekého života, rovnako tak aj Richarda - Levie srdce (Harris), ktorý je tu zrejme prvý krát ukázaný v pravom svetle. Humoru by občas mohlo byť pomenej, trpký záver ma rovnako ako malého tak aj dnes nenechal chladným. 3.5* (192. hodnotenie, 8. komentár k filmu)(10.5.2010)

Rozporuplný film, těžkopádný a plný nostalgie, ve kterém se tvůrci rozhodli k hodně odvážnému závěru, který nemusí být každému po chuti. Robin Hood se vrací, a chce už normálně žít, jen jestli už není příliš pozdě, přičemž ho válečné choutky né a né opustit. Výborné kostýmy a prostřední. Středověk zas na mě jednou dýchnul plnými doušky a předvedl se v plné kráse. Skvéle obsazení se spoustou sympatických, dobře zahraných, postav.(26.11.2012)

Rozhodně je to osvěžující nápad představit oblíbeného a obehraného hrdinu poněkud jinak, ale chtělo by to ještě něco víc. Nějak to lépe zpracovat. Závěr mi nepřišel nejšťastnější, spíš byl nouzový. Jen dobrý nápad nestačí. I tak jsem se ale rád podíval a některé scény byly skutečně výborné. Celek ovšem za tři.(28.1.2011)

Tak neviem. Snímok nabitý od vrchu až po spodok zvučnými menami a pritom taká hrozná nuda. Pripomínalo mi to akýsi nesúrodý guláš avšak bez korenia a bez soli. Žiadna žánrová zložka tu nevynikala, či dráma alebo romantika, všetko sa tu utápalo v ťaživej šedi priemernosti a nudy. Čo sa týka komédie, miestami som mal síce dojem, že sa to snaží zachádzať až do akejsi karikatúrnej paródie s náznakmi čudnej satiry, ale aj to bolo bez väčšieho výsledku. A to nehovorím o tom, že svojrázny výklad tejto legendy ma časom začal skôr iritovať, aj keď zase na druhú stranu myšlienka zbojníčenia v dôchodkovom veku a nostalgické spomínanie na staré dobré časy, je minimálne zaujímavá. Len to by sa na to ale po dramatickej stránke muselo ísť úplne inak. Priemer iba protekčne. 50/100(21.11.2015)

Zajímavý dovětek jedné legendy. Sean Connery je jako stárnoucí Robin Hood kouzelný. Celý film je takový lehce braný s nadsázkou, až pak působí až nepatřičně, když někomu Robin podřízne mečem krk. Až konec se začne zvrhávat do pořádného epického finále, aby skončil zase tak zajímavě (divně) s lehkým úsměvem na tváři.(22.4.2015)

• - Natáčení probíhalo na severu Španělska v okolí města Pamplona. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)

• - Audrey Hepburn přijala roli Mariany i proto, aby udělala radost svým synům, kteří na ni naléhali, jelikož byl do role Robina Hooda obsazen Sean Connery, dřívější představitel Jamese Bonda, kterého byli fanoušky. (Mirokukii)

• - Nejprve skládál hudbu k filmu Michel Legrand. Jeho hudba však byla zamítnuta a nahrazena prací Johna Barryho. Původní track vydal Univerzal až v roce 2009 ve Francii. (Mirokukii)