Robin Hood a jeho věrný přítel John strávili dvacet let v bojích pro svého krále Richarda Lví srdce. Po křižáckých válkách bojují ve Francii. Richard jim přikáže, aby napadli hrad, ve kterém údajně schovávají vzácnou zlatou sochu. Tuto sochu Richard chce. Když však Robin dorazí na místo, na hradě žijí jen ženy a děti a jednooký starý muž, který jim poví, že žádnou sochu nemají. Ta, o které je řeč, není ze zlata, ale je kamenná a leží na nedalekém poli. Robin se rozhodne na hrad neútočit. Přijíždí však Richard, kterému vadí, že Robin a John neposlechli. Nechá je zatknout. Hrad vypálí a všechny, až na jednookého muže, nechá zavraždit. Jednooký stařec Richarda zasáhne šípem a Richard pomalu umírá. Ještě před smrtí dá Robinovi a Johnovi volnost. Robin a John se vrací do Anglie. V sherwoodském lese narazí na dávné přátele a Robin se dozvídá, že jeho láska Mariana se mezitím stala abatyší. Když za ní zajde, dozví se, že nottinghamský šerif chce Marianu uvrhnout do vězení na příkaz nového krále Jana Bezzemka, který přikázal zavřít všechny představené katolických klášterů. Mariana hodlá králův rozkaz respektovat a chystá se do vězení. To se Robinovi vůbec nelíbí a vysvobodí ji. A to i přes její protesty. Zpráva o tom, že se Robin vrátil se rychle šíří a přidávají se k němu lidé, aby společně s ním bojovali proti králi. Král posílá na Robina své vojáky a přeje si jeho hlavu. Mezitím se Robin a Mariana zase sblíží a Mariana přestává být jeptiškou. Jejich láska je stejně silná jako dříve. Když královi vojáci a šerif dorazí na okraj Sherwoodu, překvapivě hned nezaútočí. Chtějí, aby se s nimi Robinovi lidé utkali na otevřeném poli, což Robin nemá v úmyslu... (TV Prima)

Trailer

Sarkastic

Tak především rozhodně nejde klasické zpracování dobrodružství Robina Hooda, a pokud ho snad někdo čeká, neměl by se možná na Robina a Marianu raději vůbec dívat. Tento film je jakousi tragikomedií s parodickými motivy, určitou dávkou romantiky (není nějak přehnaná, ostatně prvního polibku se divák dočká až po hodině projekce) a velkou porcí nostalgie. Většinu stopáže jde především o ironizaci a demytizaci této tématiky a jejích postav, dost často se objeví nějaká kvalitní narážka či vtip, i když postupně film začne sázet na vážnější notu, přechází k trochu hořkému ukončení a ukazuje nám hlavní hrdiny v rovině rekapitulační, postupně se smiřující s tím, že už jsou opravdu staří a těch dobrodružství už bylo až dost. Hlavní dvojici jsem si opravdu užíval, a přestože nejde o žádnou fenomenální filmovou záležitost, jsem rád, že Audrey na nabídku hrát v tomto filmu kývla. Celkově to vidím na slabší 4*, škoda, že si film neudržel svůj původní tragikomický nádech spolu s nadhledem. „Všechny jsem odpoledne zabil, kromě toho staříka. Líbilo se mi jeho oko.“; „Bylo na té výpravě hodně žen?“ – „Spousty.“ – „Nic neříkej!“ – „Jak si přeješ.“ – „Kolik?“ – „Ale všechny vypadaly jako ty!“. ()

honajz

S ironickým nadhledem pojatý pokus o demytizaci anglických legend a poukázání na to, jak to asi reálně bylo. Některé vtípky jsou jak od Monty Pythonů, ale zase přesně vystihují absurditu doby. Nechybí ani suchý humor a sem tam situační. Pokud se ale nezajímáte alespoň trochu o dějiny Anglie, asi vás film zase tolik neosloví. Zkrátka, je to podobné, jako kdyby o praotci Čechovi, Libuši a Přemyslu Oráčovi natočil film Petr Čtvrtníček, i když toto přirovnání pokulhává na obě (Čtvrtníčkovy) nohy. ()

Snorlax

Chudák Robin Hood dostal od Američanů pěkně na zadnici. Kdo se nechá zlákat obsazením, bude trpce zklamán. Herci totiž nemají co hrát a tak před kamerou pobíhá rozvrkočený Connery a Hepburnová coby jeptiška nebo zabíraná hodně zdálky. Z čehož vyplývá, že si ani jedna část divácké obce nespraví oko, když už bude mít otrávený večer z ubohosti tohoto snímku. ()

misterz

Tak neviem. Snímok nabitý od vrchu až po spodok zvučnými menami a pritom taká hrozná nuda. Pripomínalo mi to akýsi nesúrodý guláš avšak bez korenia a bez soli. Žiadna žánrová zložka tu nevynikala, či dráma alebo romantika, všetko sa tu utápalo v ťaživej šedi priemernosti a nudy. Čo sa týka komédie, miestami som mal síce dojem, že sa to snaží zachádzať až do akejsi karikatúrnej paródie s náznakmi čudnej satiry, ale aj to bolo bez väčšieho výsledku. A to nehovorím o tom, že svojrázny výklad tejto legendy ma časom začal skôr iritovať, aj keď zase na druhú stranu myšlienka zbojníčenia v dôchodkovom veku a nostalgické spomínanie na staré dobré časy, je minimálne zaujímavá. Len to by sa na to ale po dramatickej stránke muselo ísť úplne inak. Priemer iba protekčne. 50/100 ()

Faidra

Opravdu netuším, co tím chtěl režisér říci. Při pohledu na obsazení člověk zajásá, při sledování neuvěřitelně se vlekoucího filmu, který se není schopný rozhodnout, jestli je dramatem o lidech, válce a lásce, pozdní romancí, komedií nebo tragickým vyvrcholením legendy o Robinu Hoodovi, ho ten jásot postupně přejde. Takhle odbýt tak slibné téma, to se opravdu nedělá. ()

• Audrey Hepburn přijala roli Mariany i proto, aby udělala radost svým synům, kteří na ni naléhali, jelikož byl do role Robina Hooda obsazen Sean Connery, dřívější představitel Jamese Bonda, kterého byli fanoušky. (Mirokukii)